bui
18.06.08,00:26
Dobry den,

chcem sa spytat ci bola nejaka zmena pri odvodoch v pripade ze je zamestnanec na neplatenom volne. Pouzivam program Olymp, takyto pripad mi nastal prvy krat. Ked som si dala vygenerovat mzdu a opravila som polozku mzdy na A20,co je prac. volno ziadane, neplatenem, tak mi to vypocitalo odvody do ZP z vymeriavacieho zakladu 8100 Sk za zamestnanca aj zamestnavatela spolu 14 %, no vypocitalo mi to zaroven aj odvody do SP z vymeriavacieho zakladu 270 Sk sumu positneho 98 Sk, a teda tohoto zamestnanca mam uvedeneho aj v mesacnom vykaze pre SP. Urobila som niekde chybu? Pokial si pamatam za zamestnanca, ktory bol na neplatenom volne sa odvadzalo len ZP. Ved konieckoncov v SP som nahlasila prerusenie:rolleyes:

Dakujem velmi pekne.
Stina
18.06.08,03:01
Máš pravdu odvody za zamestnanca , ktorý má neplatené voľno sa odvádzajú iba do ZP.
Do SP neodvádzaš, má prerušené poistenie nahlásené na RLFO.
bui
18.06.08,11:14
Takze mi nezostava nic ine ba zavolat do Krosu, ze preco to v Olympe vypocitalo aj odvod do SP... horsie je ze som uz vykazy poslala a aj vsetko odviedla.Na kontrolu nebol cas, lebo som sa vratila z dovolenky a nestihala som. Kontrolujem az teraz a ups....
som zvedava ako to opravim....nie som totiz mzdar..Mam poslat opravny vykaz do SP a vyziadat si tu sumu co som odviedla a nemala aby mi vratili spat? Asi nemozem buduci mesiac odviest na odvodoch do SP o to menej.
jankasm
18.06.08,11:49
Takze mi nezostava nic ine ba zavolat do Krosu, ze preco to v Olympe vypocitalo aj odvod do SP... horsie je ze som uz vykazy poslala a aj vsetko odviedla.Na kontrolu nebol cas, lebo som sa vratila z dovolenky a nestihala som. Kontrolujem az teraz a ups....
som zvedava ako to opravim....nie som totiz mzdar..Mam poslat opravny vykaz do SP a vyziadat si tu sumu co som odviedla a nemala aby mi vratili spat? Asi nemozem buduci mesiac odviest na odvodoch do SP o to menej.

Práveže to funguje skôr tak, že opravíš výkaz a ďalší mesiac pošleš o tú sumu menej. SP nezvykne vracať. ;)
Čo sa týka toho odvodu z 270,- tak mi to vychádza, ako keby si mu nenahodila celý mesiac. V ktorom mesiaci to bolo? Pri 30 dňovom mesiaci to presne vychádza 8100/30=270,-. Nemal náhodou to neplatené voľno od 2 dňa v mesiaci? Alebo si mu ho tak náhodou nenahodila ak bol 1. sviatok alebo víkend? Do SP sa totiž platia odvody za všetky kalendárne dni, takže ak si mu náhodou nahodila do programu NV od 2. dňa v mesiaci, tak za 1. deň vypočítalo odvody z minimálnej mzdy, aj ak to bola napr. nedeľa. :cool:
bui
18.06.08,12:28
ja som vybrala podla pokynov tety z Olympu vsetky prac.dni a sviatky a tam mala byt ta polozka A20....ked teraz na to pozeram tak tam vidim ze od 1.5. do 30.5....problem nastal asi 31.5., no to bola sobota....tak neviem
jankasm
18.06.08,12:33
ja som vybrala podla pokynov tety z Olympu vsetky prac.dni a sviatky a tam mala byt ta polozka A20....ked teraz na to pozeram tak tam vidim ze od 1.5. do 30.5....problem nastal asi 31.5., no to bola sobota....tak neviem

No tu bude presne ten problém, aj keď, keďže sa jednalo o máj, s 31 dňami, tak správne by mal program vypočítať ten VZ na 1 deň 8100/31=262,-. Takže ani to podľa mňa nie je správne. :cool:
Zavolala by som ešte raz tej tete, no a spýtala sa jej ako to nahodiť aby to bralo až do 31.5.2008. Potom to opraviť, poslať opravný výkaz no a budúci mesiac zaplatíš do SP menej a túto sumu, čo si zaplatila teraz.
bui
19.06.08,12:30
dakujem velmi pekne za radu:)
Lissa
23.05.09,14:43
Celý deň hľadám na Porade aj Drakovi, ale na moje otázky som odpoveď nenašla. Prosím poraďte mi. Zamestnávateľ nemá prácu pre zamestnancov, pracovali 8 dní v mesiaci a nie celých 8 hodín, ako majú zmluvne dohodnuté ale menej, spolu 50,91 hodín. V Olympe som našla na túto situáciu kód 330 prekážky na strane zamestnávateľa. Na Drakovi mi poradili pozrieť sem, ale o neplatené voľno ide iba v prípade ak o to zamestnanec požiada, ale oni samozrejme o neplatené voľno nežiadali. Celý môj problém je širší, prosím pozrite sa na moje otázky, a ak môžete, pomôžte mi.
Prvýkrát idem robiť výplaty zamestnancov platených hodinovou mzdou a predchádzajúca účtovníčka nechce odovzdať podklady, takže neviem ani priemerky z prechádzajúceho štvrťroka. Hodinová mzda je 1,56 € (47 Sk). Zamestnanci odpracovali 8 dní = 50,91 hodín. Je ustanovený 40 hodinový týždenný pracovný čas. Skúšam si nahodiť mzdu z informácií, ktoré mám zatiaľ dostupné, ale zlyhávam na každej položke.
Olymp mi to počíta takto:
Hodinová mzda 50,91 hod. x 1,56 € = 79,42 €
Prekážky na strane zamestnávateľa 109,10 hod. x 1,56 € = 170,19 €
Náhrady mzdy za sviatok 16,00 hod. x 1,56 € = 24,96 €
Doplatok do min.mzdového nároku 352,81 €
Spolu hrubá mzda 627,38 €
1. Vôbec nechápem tomu vysokému doplatku do MMN. Ja som si myslela, že dopočítavam minimálnu mzdu o 0,138 € do sumy 1,698 € iba k odpracovaným hodinám 50,91 hod. x 0,138 € = 7,025 €.
2. Ak nie je podpísaná dohoda so zamestnancami na prekážky v práci platené 60 %-tami, neodpracované hodiny dopočítavam ako prestoje na strane zamestnávateľa platené priemerom?
3. V apríli boli 2 sviatky, mám ich tiež prepočítať priemerom, alebo ich nemusím preplatiť vôbec? V pracovnej zmluve to nie je nijako riešené.

Ďakujem za pomoc
veronikasad
23.05.09,14:54
Chybu môžeš mať :
1. v nesprávne uvedenom stupni náročnosti - skontroluj si u konkrétneho zámestnanca cez : Mzdy - personalistika - nastav sa na konkrétneho zamestnanca a cezu oprav pozri v mzdových údajoch - stupeň náročnosti

alebo
2. pri generácii mzdy, zle si zadala jednotlivé zložky
Po vygenerovaní výplaty - cez oprav sa dostaneš do výplaty zamestanca.
Pridáš zložku 330 a na konkrétne dni klikneš, aby ti uviedol SW správny počet hodín. Ak je to menej ako 8 - zmenu urobíš pravým tlačítkom myši, napíšeš správny počet hodín a políčko ti vtedy zostane žlté.
Po takomto zadaní zložky 330 sa ti zníži základná mzda.
Ak máš v personalistike nastavenú zložku mzdy - hodinovú, preplatenie sviatku je automatické, bude sa ťa pýtať na predpokladaný priemerný zárobok pri generácii mzdy
Lissa
23.05.09,15:02
Hodiny som upravila, aj to mám vyžltené. Len ten MMN mi nejde do hlavy, Olymp ho dohadzuje automaticky kód 951 doplatenie MMN a tam mám sumu 352,81 € = 10 628 Sk, hoci minimálna mzda mi za 160 hodín vychádza 271,68 €. Brala by som, keby mi to dorátalo do tejto sumy, ale nerozumiem tej sume352,81 €, kde to sw berie.
veronikasad
23.05.09,15:04
Hodiny som upravila, aj to mám vyžltené. Len ten MMN mi nejde do hlavy, Olymp ho dohadzuje automaticky kód 951 doplatenie MMN a tam mám sumu 352,81 € = 10 628 Sk, hoci minimálna mzda mi za 160 hodín vychádza 271,68 €. Brala by som, keby mi to dorátalo do tejto sumy, ale nerozumiem tej sume352,81 €, kde to sw berie.
skontrolovala si si stupeň náročnosti v personalistike ? treba pozrieť aj pracovný kalendár, či tam nemáš nejakú zradu
veronikasad
23.05.09,15:11
Ešte máš chybu v hod. min. mzde - má byť 1,698 €. Túto treba zadať ako zložku mzdy u jednotlivých pracovníkov cez personalistiku.
Vymaž výplatu, zadaj nanovo zložku mzdy, spusti novú generáciu výplat + pol. 330 cez pridaj.

Mala by si to mať OK.
Ešte si v mzdových údajoch skontroluj ako máš nastavené platenie sviatkov.
Lissa
23.05.09,15:12
Skontrolovala, stupeň náročnosti 1, pracovný kalendár som nastavila na 8 hodín, 5 dní v týždni. Som ti veľmi povďačná za odpovede, už len polopate: dopočítavam mzdu za tých odpracovaných 8 dní (50,91 hod) do MMN, lebo nedosahujem sumu 1,698 €, iba 1,56 €? teda 50,91 x 0,381, alebo to vôbec nemusím dopočítavať?
veronikasad
23.05.09,15:14
Skontrolovala, stupeň náročnosti 1, pracovný kalendár som nastavila na 8 hodín, 5 dní v týždni. Som ti veľmi povďačná za odpovede, už len polopate: dopočítavam mzdu za tých odpracovaných 8 dní (50,91 hod) do MMN, lebo nedosahujem sumu 1,698 €, iba 1,56 €? teda 50,91 x 0,381, alebo to vôbec nemusím dopočítavať?
Nemôžeš mať nižšiu mzdu ako je min.mzda stanovená zákonom. Oprav si to v zložkách mzdy. Potom ti dopočet už robiť nebude.
Lissa
23.05.09,15:17
Ďakujem, dala by som ešte raz bodík, ale už ma nepustí. Neviem robiť s Poradou tak, aby som videla odpoveď. Najprv ju musím vypať a znova otvoriť, aby som videla, že mi niekto odpovedal a to potom vyzerá, ako by som nereagovala. Pekný zvyšok dňa.
veronikasad
23.05.09,15:19
Ďakujem, dala by som ešte raz bodík, ale už ma nepustí. Neviem robiť s Poradou tak, aby som videla odpoveď. Najprv ju musím vypať a znova otvoriť, aby som videla, že mi niekto odpovedal a to potom vyzerá, ako by som nereagovala. Pekný zvyšok dňa.
Nemusíš vypínať poradu, keď chceš vidieť nový príspevok, klikni na obsluha - dnešné príspevky.
Pekný víkend aj tebe