Nikita00001
18.06.08,07:46
Moja starka 78 rokov nikdy nebola vydata a ma len jednu dceru(moju mamu)a ja som jej jedina vnučka.starka by chcela vysporiadat svoj byt aby sme nemali potom problemi a podobne to urobila aj jej suseda tak chce aj ona svoj byt prepisat na mna na svoju vnucku.keby sa to dedilo preslo by to na moju mamu a starka to chce dat mne,nechcela ani vecne bremeno ale ja by som chcela aby tam bolo a to take ze tam moze dozit.viete mi poradit ako by som mala napisat darovaciu zmluvu stymito podmienkami neviem si dat stym rady aj my prosim vysvetlite co stym dalej ,na kataster? za notarom? a s cim?suseda vedela iba to ze bol syn nabytovom druzstve to prepisat a zaplatil tam 500sk.prosim poradte mi som len studentka a nevyznam sa v takychto veciach.a este sa chcem spytat vyplivaju potom premna niake poplatky za byt ako vlastnicky niaka dan alebo neviem co este
Gabi03
18.06.08,05:49
Ak sa do toho nerozumieš, najjednoduchšie si nájsť notára, ktorý vám to za poplatok spíše a všetko zariadi. A povie vám, čo k tomu potrebujete... najskôr list vlastníctva a vaše identifikačné údaje.
Nikita00001
18.06.08,05:59
no vola sa to tu porada a tak by som chcela vediet od vas poradit.notar tiez poradi vzdy ale za pekny balik a kedze som studentka chcem tam ist uz z hotovou vecou a platit co najmenej a hlavne by som otom uz chcela nieco vediet aby som aj starkej vedela povedat
Gabi03
18.06.08,06:05
no vola sa to tu porada a tak by som chcela vediet od vas poradit.notar tiez poradi vzdy ale za pekny balik a kedze som studentka chcem tam ist uz z hotovou vecou a platit co najmenej a hlavne by som otom uz chcela nieco vediet aby som aj starkej vedela povedat

No je mi ľúto, že som ti neporadila.
Ale keď sa konkrétne neopýtaš, nedostaneš ani konkrétnu odpoveď.

A keď nechceš ísť za notárom, tak musíš:
1. napísať (najlepšie) darovaciu zmluvu - vzory nájdeš v odborných literatúrach, aj tu na porade, len treba hľadať,
2. overiť podpisy u notára (ak to tak nie je, opravte ma),
3. podať žiadosť o prepísanie na kataster aj s kolkom,
4. čakať na prepis.
Ale keďže ako si sama spomínala, si len študentka a nerozumieš sa do toho, ja by som na tvojom mieste obetovala tých pár tisíc a zašla za notárom. Mala by si istotu, že je to správne, prípadne za nejaké "právnicke" chyby zodpovedá notár.

Držím palce.
VladoaKatka
18.06.08,06:18
Nikita tu nájdeš Darovaciu zmluvu aj s vecným bremenom, snáď ti pomôže.

P.S: opravila som, nakoľko si nová, asi ešte nemáš skúsenosť s hľadaním.

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=67
riso122
18.06.08,06:24
Čo sa týka toho dedenia s tým by nebol problém pretože to riešia notári v dedičskom konaní. Ale keďže starká chce prepísať byt iba na teba to je iná káva, je to trochu zložitejšie. V prvom rade si musíš zistiť či je byt vo vlastníctve starkej, je to veľmi dôležité pretože veľmi veľa bytov nie je vysporiadaných. Ďalší krok je napísať darovacia zmluva najlepšie s vecným bremenom, (starká bude mať istotu, že ju dochováš-nemyslím tým že by si to nespravila). Darovacia zmluva musí mať predpísané náležitosti podľa zákona o katastri a nehnuteľností, podpisy na nej musia byť úradne overené. Starká musí mať spôsobilosť na právne úkony, inak by bol právny úkon neplatný. Ďalej sa na kataster so zmluvou a s predpísanými dokladmi podáva návrh na zápis vkladu do katastra neh. Kataster je veľká byrokratická organizácia, i v prípade malej chyby ti to odmietnu zapísať a kolok v hodnote 2000,-Sk je fuč. Odporúčam ti to zapísať čím skôr, pretože prevody nehnuteľností majú byť v budúcnosti iba v kompetencii notárov a advokátov. Daň z darovacej zmluvy nepatíš, bola zrušená. Ak by si potrebovala niečo bližšie vysvetliť alebo pomôť so zmluvou, kľudne ma kontaktuj. Riso
VladoaKatka
18.06.08,06:38
Má riso122 pravdu, je lepšie takéto prevody medzi rodinou riešiť s kúpnou zmluvou, trebárs aj za takú cenu na akej sa dohodnete, aj za tisíc korún, je to legálne.

Riso122 opravil príspevok, slovo kúpna zmenil na darovacia.
Nikita00001
18.06.08,06:42
takze mam si urobit darovaciu zmluvu ist za notarom aj so starkou a potom treba ist na kataster s 2000sk kolkom a co treba zaniest na ten kataster?tu zmluvu som uz prerobila len neviem celkom ako to bude ked starka chce nadalej platit za vsetko ako plyn elektrina atd stym nebude problem treba to dat niako to tej darovacej zmluvy?
riso122
18.06.08,06:44
Sory, malo to byť darovacia zmluva, (to je tak, keď človek robí tisíc vecí naraz).
Mimochodom, keby je to kúpna tam by sa platila daň.
Nikita00001
18.06.08,06:46
no to nieje potrebne kedze starka nema ziadnych dedicou len moju mamu a ta stym uplne suhlasi ze byt zdedim ja a boli by stym zbytocne naklady za odhadcu atd.kludne sa to moze riesit darovacov z rodiny nemaju vzniknut ake problemi
riso122
18.06.08,06:55
Za notárom ísť nemusíš, potrebuješ iba overiť podpisy na zmluve, na matrike alebo obecnom resp. mestskom úrade ti to tiež overia , je to lacnejšie. Čo sa týka zmluvy musí mať náležitosti podľa zákona, je lepšie keď si to skontroluješ pretože tie vzory bývajú niekedy neúplné. Pozri zákon č. 162/1995, nájdeš ho na jaspi na stránke ministerstva spravodlivosti. S vecami ako plyn,elektrina sa nezaťažuj to sa do zmluvy nemusí dať, ja by som to nedal, podľa mňa to je zbytočné. Keď budeš mať List vlastníctva potom to nahlásiš ako nový vlastník.
Nikita00001
18.06.08,07:10
a to mam potom niekam ist a povedat im ze ja uz som vlastnicka bytu ale platit sa bude tak ako do teraz?to sa robi na bytovom druzstve?niako pisomne alebo osobne?ked to nenahlasim tak zacne chodit platenie mne?lebo starka ma nato vsetko trvale prikazi. na kataster my potom co treba zobrat staci kopia zmluvy a tie musia byt notarsky overene? ja viem ze som uz otravna ale nema mi kto poradit a tisice pre notara nemam
vieroslava
18.06.08,07:26
no to nieje potrebne kedze starka nema ziadnych dedicou len moju mamu a ta stym uplne suhlasi ze byt zdedim ja a boli by stym zbytocne naklady za odhadcu atd.kludne sa to moze riesit darovacov z rodiny nemaju vzniknut ake problemi

Nedá mi do toho nezasiahnuť. Keďže je situácia taká, ako si napísala, prečo si komplikuješ život prepisom teraz, keď nemáš problém a raz ti byt aj tak ostane. Veď pri dedičstve po babke (keď neurobíš prepis teraz), sa tvoja mama môže vzdať dedičstva a ako ďaľší dedič nastupuješ ty.
Nikita00001
18.06.08,07:33
ale ja nechcem zdedit vsetko po starkej len byt, a ak budem chciet byt hned po starkinej smrti predat tak to mozem urobit bez toho aby som musela ztoho platit dan lebo budem vlastnicky bytu viac ako dva roky.opravte ma ak sa mylim.starka chce mat uz vsetko vysporiadane a nebude sa musiet cakat kym prebehne dedicske konanie aby som stym mohla nieco robit a ako vravim chcem len byt ostatne veci nechcem dedit
tanti
18.06.08,07:52
Daň z predaja nezaplatíš iba v tom prípade ak tam budeš mat dva roky trvalé bydlisko. Inak to platí, že keď vlastníš nehnuteľnosť aspoň 5 rokov neplatíš daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti.
Keď sa staneš vlastníkom mala by si ísť na bytové družstvo a nahlásiť sa ako nový vlastník taktiež do elektrární (tam to stačí aj telefonicky) Všetky dokumenty budú chodiť na tvoje meno. Ale babka kľudne môže realizovať všetky platby so svojho účtu akurát sa možno zmenia nejaké náležitosti ako variabilný symbol a podobne. Ty si môžeš na týchto inštitúciách nahlásiť babkinu adresu ako korešpodenčnú teda všetka pošta bude chodiť babke okrem doporučenej, ktorú si musíš prevziať osobne. Ale každopádne si u babky môžeš dať aj trvalé bydlisko.
Nikita00001
18.06.08,07:58
Ja chcem vsetko aby zostalo ako do teraz ja byvam u rodicou chodim na vysku a zo starkou byvat nechcem ta tam bude byvat sama a cheme aby aj vsetko platila sama ako pred tym. co by sa stalo keby sme podpisali zmluvu isla by som na kataster a nikde by sme to nenahlasovali nechodili by papiere nadalej tak ako predtym?je to nutne to vsade nahlasovat?ja nechcem aby mi tam chodila posta ani tam mat trvale bydlisko ani nic len aby som bola vlastnikom
tanti
18.06.08,08:13
Ja netvrdím, že máš u nej reálne bývať. To či bude vadiť, že sa nenahlási všade nový vlastník nehnuteľnosti najlepšie zistíš tak, že zavoláš na bytové družstvo alebo sa tam osobne poinformuješ a tiež v elektrárňach a podobných inštitúciách, ktoré sú nahlásené na babku.
iriska
18.06.08,11:37
ja osobne by som sa len informovala na elektrárňach, bytovom družstve...., či naozaj treba nahlásiť zmenu, keď platby a všetko bude ako doteraz, príp. akú zmenu a aké údaje treba doplniť.
p.s. napr. my platíme v dome za elektrinu a účty a pošta stále chodia na ocove meno aj keď už je dlho mŕtvy a očividne to neprekáža. hlavne, že im chodia platby.
deni10
18.06.08,11:48
nikita, ja tiez teraz prechadzam tym co ty. Ale na rozdiel od Teba kupujem nehnutelnost od babky, na zmluve mam aj bremeno, ktore ma urcitu hodnotu. ...... co sa tyka tej elektriny, plynu a vody, nemyslim si ze to musis menit. To moze byt aj nadalej posielane na Tvoju babku. Len podla mna musis ist nahlasit na bytove , ze sa zmenil vlastnik bytu. Aspon ja to idem tak urobit.
hanelie
18.06.08,12:43
Keďže je situácia taká, ako si napísala, prečo si komplikuješ život prepisom teraz, keď nemáš problém a raz ti byt aj tak ostane. Veď pri dedičstve po babke (keď neurobíš prepis teraz), sa tvoja mama môže vzdať dedičstva a ako ďaľší dedič nastupuješ ty.

v dedičskom konaní sa postupuje týmto spôsobom - nehnuteľnosť sa ocení trhovou hodnotou a z tej sa platí notársky poplatok
my sme platili poplatok spolu s kolkom 30.000Sk / notárovi / trhová hodnota nehnuteľnosti bola ohodnotená na cca 3.000.000Sk
- tento poplatok pri darovacej zmluve odpadá - takže v tom je výhoda vysporiadania majetku počas života
Gabi03
18.06.08,12:45
v dedičskom konaní sa postupuje týmto spôsobom - nehnuteľnosť sa ocení trhovou hodnotou a z tej sa platí notársky poplatok
my sme platili poplatok spolu s kolkom 30.000Sk / notárovi / trhová hodnota nehnuteľnosti bola cca 3.000.000Sk
- tento poplatok pri darovacej zmluve odpadá - takže v tom je výhoda vysporiadania majetku počas života

Aj pri darovacej zmluve sa vychádza z hodnoty nehnuteľnosti.
vieroslava
18.06.08,12:53
Nikita, bolo by vhodné, keď teda trváš na tom, že starká chce byt na teba prepísať teraz, aby si sa obrátila na odborníka, ktorý sa takýmito vecami zaoberá (právnik, notár). Ono to stojí nejakých tých pár tisíc, ale určite to bude spravené dobre. Keď to budeš riešiť, bez skúseností, sama, môže sa stať, že ťa to tiež bude stáť nejakých tých pár tisíc (minimálne 2000.- poplatky na katastri) a ešte nemáš istotu, že to bude dobre a vklad bude katastrom povolený.
hanelie
18.06.08,12:58
Aj pri darovacej zmluve sa vychádza z hodnoty nehnuteľnosti.

gabika, ale ako to súvisí s tým poplatkom? Pri darovacej zmluve sa predsa poplatok neplatí, kdežto pri dedičskom konaní áno / notársky
ak sa mýlim, prosím oprav ma
Gabi03
18.06.08,13:04
gabika, ale ako to súvisí s tým poplatkom? Pri darovacej zmluve sa predsa poplatok neplatí, kdežto pri dedičskom konaní áno / notársky
ak sa mýlim, prosím oprav ma

Samozrejme mala som na mysli darovaciu zmluvu spísanú u notára. ;)
Nikita00001
18.06.08,13:20
teraz som doatala taku info ze pri darovacej zmluve nemozem preskocit priameho dedica co je v mojom pripade moja mama.je to pravda nepojde to?
Gabi03
18.06.08,15:02
teraz som doatala taku info ze pri darovacej zmluve nemozem preskocit priameho dedica co je v mojom pripade moja mama.je to pravda nepojde to?


Nie je to pravda. Darovať môže hocikto hocikomu. Je tam však lehota 3 rokov, počas ktorých môže darca za určitých podmienok požadovať vrátenie daru. Podľa tebou opísanej situácie to zrejme je bezpredmetné.

PS: Darovanie a dedenie sú dva rôzne akty.
elli
18.06.08,21:29
Je tam však lehota 3 rokov, počas ktorých môže darca za určitých podmienok požadovať vrátenie daru.



NIE JE. Vratenia daru sa moze domahat kedykolvek.