Anadka
18.06.08,14:16
Ahojte,

potrebujem poradit. Uchadzame sa o dotaciu na vyskum a vyvoj z ministersva a pripravujeme si rozpocet. Maju nam preplatit urcite percento nakladov. Chcu, aby sme priame materialove a rezijne naklady uvadzali s DPH. Nasa spolocnost je, ale platce DPH. Nevieme preto ako postupovat, lebo ak si uplatnime pravo na odpocet, preplatenim nakladov s danou by bola dan hradena vlastne 2krat.
1, Plati, ze ked dostavame dotaciu nemame narok na odpocet DPH a teda jej cast sa nam vrati v preplacanych nakladoch?
2,Alebo mame narok len na odpocet DPH z tej casti nakldov, kt. nebude preplacana?
3, Alebo tam sice DPH uvedieme, DPH si uplatnime a tuto cast dotacie nevycerpame a vratime ju spat?
Alebo...

Dakujem za rychlu pomoc.
Vladimír Ozimý
18.06.08,12:23
ak je dotácia na prevádzkové účely nie je predmetom dane. odpočítať daň si môžte zo služieb a tovarov, ktoré použijetie na dodanie svojich služieb alebo tovarov ako platiteľ. T.j. odvediete daň na výstupe.
Dotácia je predmetom dane podľa § 22 ods. 1 ak vstupuje do ceny. T.j. napr. robím výrobok mlieko pričom predajnú cenu ktorú stanovím 25 Sk mi dotuje štát piatim korunami t.j. cena bude 20 Sk pre spotrebiteľa.
Anadka
18.06.08,12:32
Mna zaujima nakladova stranka. Toto nie je dotacia na cenu niecoho. Vysledok nasej cinnosti odovzdame /nie predame/ ministerstvu, kt. nam dotaciu poskytne. Dotacia nam ma pokryt cast nakladov.
My budeme mat hlavne mzdove naklady a soc. odvody, ale cast bude aj material a nejake sluzby, kt. nakupujeme. Otazka znie, ci si mozeme pri nich odpocitat DPH alebo nie, resp. odpocitat cast, kt. nam dotacia nepokryje?
Vladimír Ozimý
18.06.08,13:10
Mna zaujima nakladova stranka. Toto nie je dotacia na cenu niecoho. Vysledok nasej cinnosti odovzdame /nie predame/ ministerstvu, kt. nam dotaciu poskytne. Dotacia nam ma pokryt cast nakladov.
My budeme mat hlavne mzdove naklady a soc. odvody, ale cast bude aj material a nejake sluzby, kt. nakupujeme. Otazka znie, ci si mozeme pri nich odpocitat DPH alebo nie, resp. odpocitat cast, kt. nam dotacia nepokryje?

odpočítať daň si môžte uplatniť len na to čo použijete na dodávky tovarov a služieb pri ktorých ste povinný platiť daň ako platiteľ. Čo to je za produkt? Vy to predáte ministerstvu alebo vysvetlite mi efekt alebo význam vašej práce pretože píšete že to odovzdáte a oni vám časť vykryjú dotáciou...vy na tom prerobíte?
Anadka
19.06.08,07:58
Ministerstvu odovzdame pracu, kt. zdokumentuje nasu vyskumnu cinnost.Vyzera to tak, ze na tom prerobime, ale nie je to tak. Je to vyskum a ocakavame, ze sa zuroci v buducnosti. My sa zaoberame vyskum novych technologii, kt. je ale velmi drahy a stat a rozne napr. EU institucie ho podporuju. Nasou snahou je ziskat maximum takychto dotacii, aby sme cele naklady vyskumu neznasali sami. Nas ciel je komercny, predavat nase sluzby a byt konkurencieschopny.
Vladimír Ozimý
19.06.08,08:06
Ministerstvu odovzdame pracu, kt. zdokumentuje nasu vyskumnu cinnost.Vyzera to tak, ze na tom prerobime, ale nie je to tak. Je to vyskum a ocakavame, ze sa zuroci v buducnosti. My sa zaoberame vyskum novych technologii, kt. je ale velmi drahy a stat a rozne napr. EU institucie ho podporuju. Nasou snahou je ziskat maximum takychto dotacii, aby sme cele naklady vyskumu neznasali sami. Nas ciel je komercny, predavat nase sluzby a byt konkurencieschopny.

no ale potom tie patenty, ktoré vlastne vytvorite vašou činnosťou budete predávať. T.j. ja by som si jednoznačne uplatniť DPH z celej čiastky pokiaľ tovar alebo služba, ktorá bude výsledkom činnosti podlieha DPH. Dotácia nemá v tomto prípade vplyv na to pretože nie je predmetom dane. Ja nemám nárok na odpočet DPH pri službách podľa par. 28 až 41 kde dotácia nepatrí. takisto to nemá vplyv na koeficient.
Anadka
19.06.08,10:49
Dakujem pekne, urobime to tak.