AnnaShirley
18.06.08,17:43
Ahojte, milovníci kvetov.
Podrebovala by som poradiť. Už druhý rok sa mi na ťahovom ružovom kríku (iba na jednom) objavuje taký jemný biely poprašok a to hlavne na púčikoch kvetov - asi je to nejaká pleseň, lebo taký púčik aj keď stihne rozkvitnúť, rýchlo zoschne. Neviete mi poradiť , čo s tým? Mám tú ružu na pergole v tvare oblúku (čo som sa s ňou natrápila!), vyzerá to moc pekne, lebo už ju zakrýva viac ako do polovice - len čo z toho keď tá pleseň sa postupne šíri na všetky púčiky. Som z toho na nervy.
medvedik21
18.06.08,15:50
Podľa tvojho opisu sa dá usúdiť že to môže byť múčnatka. Napadnuté časti rastliny odstráň, poprípade celú rastlinu prerieď a kúp si na ňu postrek proti múčnatke na ruže. Múčnatka vzniká nadmernou vlhkosťou vzduchu, ktorá sa ešte zvyšuje ak je rastlina prehustená. Fotky by pomohli identifikovať tvoj problém, ale pravdepodobne to bude toto. Postreky sa dajú jednoducho zohnať v záhradkárskych potrebách.
AnnaShirley
18.06.08,16:03
Super. Ďakujem za rýchlu odpoveď. Napadnuté časti som zrovna dnes všetky odstránila, bola to viac ako tretina zo všetkých pukov - asi som mala začať skôr. Zoženiem si ten prípravok a dúfam, že aspoň ten zvyšok zachránim. Ešte raz ďakujem.
Antea
24.06.08,08:05
Podľa tvojho opisu sa dá usúdiť že to môže byť múčnatka. Napadnuté časti rastliny odstráň, poprípade celú rastlinu prerieď a kúp si na ňu postrek proti múčnatke na ruže. Múčnatka vzniká nadmernou vlhkosťou vzduchu, ktorá sa ešte zvyšuje ak je rastlina prehustená. Fotky by pomohli identifikovať tvoj problém, ale pravdepodobne to bude toto. Postreky sa dajú jednoducho zohnať v záhradkárskych potrebách.
Áno,môže to byť múčnatka, ale múčnatka vzniká za suchého a teplého počasia, rôzne plesne za vlhkého počasia. Usudzujem tak preto lebo jablone patria medzi ružovité, a na ne platí proti múčnatke rosenie, občasné postriekanie hadicou, no je pravda, že napadnuté časti treba ostrihať a spáliť.
Bionda
24.06.08,16:25
Nuž, dáte mi určite mnohí za pravdu, že ak tie naše ruže nepostrekujeme, tak z nich veľa mať nebudeme. My sme už museli postrekovať aj proti hrdzi ružovej, spravili sme riadny "gumydžús" , aby aj tie hnusné vošky a tento rok ich je... skapali- veď poriadne by ani puky nebolo vidno. Využila som aj eko postrek od mojich rodičov- vykvasená žihľava, trochu sme to zriedili- nedoporučujem voňať- iba ak vás láka vôňa exkrementov všetkých typov v jednom :D , ale musím uznať, že bolo to účinné!!
AnnaShirley
24.06.08,16:43
Tá vykvasená žihľava bola na vošky ? Alebo aj na tú pleseň, či múčnatku? Ja som si totiž kúpila nejaký prípravok na tú múčnatku, ale až doma som si pozrela návod. Je to až na 10 litrov - vrecúško sa nedá rozdeliť, lebo sa musí rozpustiť aj s obalom . Neviem čo by som s toľkými litrami robila, keď ide len o jeden šíp. Navyše tam zakazuju zvyšok vyliať - nikde. A vôbec je tam popísaných toľko nebezpečenstiev a podmienok použitia, že som sa vydesila a nechala to tak. Preto ma zaujíma, či nepoznáte niekto nejaký prírodnejší postup. Okrem toho ani nie som si istá, či je to múčnatka. Začne to vždy tak, že sa bielym povlakom potiahne spodok púčika a potom sa to rozšíri na celý - a ak medzitým rozkvitne, tak rýchlo uschne.:mee:
Bionda
24.07.08,11:48
No na tú múčnatku ti to asi bez postreku neprejde, ale sú aj chemikálie aj v mensích baleniach event. majú odmerku a dá sa pripraviť aj postrek na liter. Tá žihľava je na vošky- neuveríte ale odvtedy ich nemám. Dokonca sa tam usadil nejaký prirodzený predátor vošiek, nejaký hmyz podobný koníkovi ale menší a s dlhšími fúzami :) .
PS keď už budeš postrekovať proti múčnatke, namiešaj tram aj čosi proti hubám- ja som si všimla na jednej z ruží na spodných lístkoch - to asi tými lejakmi