Eva2611
18.06.08,21:27
Vie mi niekto poradit ? Ako prebieha kupa vlastnickeho podielu konatela s.r.o.:)
Zoltán Kovács
18.06.08,19:48
Vie mi niekto poradit ? Ako prebieha kupa vlastnickeho podielu konatela s.r.o.:)

Ak som dobre pochopil, tak ide o kúpu podielu konateľom, ktorý nemá ešte podiel, alebo si zvyšuje svoj podiel.

Čo sa týka účtovania (sme v sekcii PÚ), tak jediným účtovným prípadom je úprava na analytike účtu 411, ktorá sa vedie analyticky na meno každého spoločníka.

Inak kúpa podielu je čiste súkromná záležitosť, ktorá nemá žiadny vplyv na účtovníctvo okrem horeuvedeného.

Robí sa to na základe zmluvy o prevode obchodného podielu. Samozrejme tomu musí predchádzať mimoriadné valné zhromaždenie, na ktorom ostatní vlastníci súhlasia s kúpou. Na základe rozhodnutia VZ sa vyhotoví zmluva o prevode, a na základe toho sa musia vykonať všetky zmeny v spoločenskej zmluve a aj na Obchodnom registry.
ormika
15.06.09,10:08
Prosím vás a koľko asi stoja zmeny v obchodnom registri? Ak sa prevedú obchodné podiely z dvoch spoločníkov na jedného cudzieho, zároveň sa zmení názov a sídlo spoločnosti? Ďakujem a želám pekný dník.