Vameti
18.06.08,22:36
Ahojte chcem Vás poprosiť o radu lebo aj napriek naštudovaniu Vaších porád stále sa neviem rozhodnúť či je to drobný majetok resp. súbor hnuteľných vecí.
Firma kúpila zariadenie stoly, stoličky, dvojkreslo, trojkreslo a jednokreslo z ratanu.Na faktúre je každá vec uvedená samostatne,ale následovne:
Akropolis stolička cena, akropolis stôl cena.
Jedná sa mi o jednokreslo, dvojkreslo a trojkreslo + stôl či to nemá byť zaradené ako súbor hnuteľného majetku, spolu to má hodnotu 38800 osobitne každé do 30 000,-?
Ja sa priklaňam skôr k tomu že je to súbor aj keď je to jednotlivo rozpisané na fa?
Ďakujem
Vladimír Ozimý
18.06.08,20:42
môj osobný názor: nábytok nikdy nie je súbor hnuteľných vecí. Príkladom súboru hnuteľných veci je kotoľňa. T.j. jednotlivé zariadenia nemajú bez seba funkčnosť a dokopy tvoria kotoľňa, kdežto na stoličku si sadnem aj keď nemám stôl ako píšete ale iný stôl. a takisto stôl je použiteľný aj bez stoličky...
Vameti
18.06.08,20:57
Ďakujem
Vranová
18.06.08,21:09
podľa môjho názoru, su dve možnosti:
1) ako uviedol vladimír ozimý
2)môže to byť aj súbor veci , považovať to ako vybavenie kancelárie
Môžme sa nato pozrieť z druhého hľadiska, načo mi je stôl, keď nemám načom za nim sedieť? ..načo mi je stolička bez stola, keď nemám načom písať.. ?
ide v podstate o to, či potrebuješ náklady priamo v roku účtovania a znížiť základ dane, alebo to môžeš dávať do nákladov postupne, takto mi to bolo vysvetlené daňovým poradcom. ja som použila spôsob 2, nakoľko spoločnosti vyhovovalo postupne znižovanie nákladov..
Manual
19.06.08,04:24
podľa môjho názoru, su dve možnosti:
1) ako uviedol vladimír ozimý
2)môže to byť aj súbor veci , považovať to ako vybavenie kancelárie
Môžme sa nato pozrieť z druhého hľadiska, načo mi je stôl, keď nemám načom za nim sedieť? ..načo mi je stolička bez stola, keď nemám načom písať.. ?
ide v podstate o to, či potrebuješ náklady priamo v roku účtovania a znížiť základ dane, alebo to môžeš dávať do nákladov postupne, takto mi to bolo vysvetlené daňovým poradcom. ja som použila spôsob 2, nakoľko spoločnosti vyhovovalo postupne znižovanie nákladov..
Ale takýto súbor hnuteľných vecí v praxi prináša v účovníctve komplikácie. Predstav si, že sa stolička alebo stôl zláme, vyradíš ho, je treba znížiť cenu súboru a následne prepočet odpisov atď...
Zastávam názor ako píše vladimír ozimý.
Vranová
19.06.08,09:29
Ale takýto súbor hnuteľných vecí v praxi prináša v účovníctve komplikácie. Predstav si, že sa stolička alebo stôl zláme, vyradíš ho, je treba znížiť cenu súboru a následne prepočet odpisov atď...
Zastávam názor ako píše vladimír ozimý.
Áno, je to vec pohľadu a názoru!
No ale to je to isté trebárs ako s kotoľňou, veď aj kotol môže vypovedať a musí sa vymeniť! Čo s odpismi?? Taký istý postup nás čaká.
Áno , je to vec na posúdenie, ale takto mi to prezentoval daňový poradca! Nehovorím, že Ozimynov názor je zlý, práve naopak, je to dobrý postup, ale napísala som, že aj iný postup môže byť! Ďakujem, že aj ostatní tu vyjadria svoje názory, veľmi si ich cením aj tvoj.
SPOLU VIEME VIAC!
ego.mc
19.06.08,09:34
Rozdiel je v tom, že kotoľňa bez kotla fungovať nebude. Nábytok bez stola alebo stoličky áno.:)
Olice
19.06.08,09:51
Pamätám si, že už dávnejšie na školení nám lektorka hovorila okrem iného aj o súbore nábytku. Podľa jej názoru, ak je ten nábytok zariadením jednej miestosti môže to byť aj súbor, ale musí byť na karte vyznačená cena za každý kus, pre prípad vyradenia. Takže bude záležať od účtovnej jednotky ako sa rozhodne, či to bude súbor s nadobúdacou cenou nad 30 000 alebo jednotlivé kusy do 30 000.
V zákone o DzP sa hovorí, že súborom hnuteľných vecí je súhrn samostatných hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie.
Myslím, že stôl aj stoličky tejto podmienke vyhovujú.

Ešte jedna poznámočka: nábytok z ratanu by som pravdepodobne dala hneď do spotreby, pretože jeho doba použitia pri častom využívaní nemusí byť veľmi dlhá. Toľko môj názor.