misomiso
18.06.08,22:38
Dobry den vazeni kolegovia. Najde s tu niekto kto ma pouci o historii internet biznisu?

Uz vo viacerych knihach som cital o "pade dotcomov v 90-tych rokoch" a sym spojenymi obrovskymi stratami investorov.

Bohuzial neviem, co si pod tym predstavit. Co je dotcom v tomto pripade netusim, pretoze v principe ja to kazda webova domena s koncovkou .com. Lenze tu asi ide o nejake specificke domeny, ked do toho naliali niektori ludia take obrovske peniaze. Islo o nejake (alebo dokonca bezne) internetove obchody, teda online shopy? A preco to padlo? Ved podla informacii, ktore som mal doteraz, online shopy sa tesia stale vacsej oblube, hoci v mnohych krajinach tento narast nesplna ocakavania.

Moze ist ale o online shopy, ak plati, ze mnohi prisli o velke sumy penazi? Ved prevadzkovanie online shopu je (podla mna) oblast, kde nejake masivne straty nehrozia ani v pripade neuspechu nie?

Kto bude taky dobry a vysvetli mi tieto suvislosti? Diky.
misomiso
19.06.08,06:47
Len si to posuvam, vcera som to zavesil v noci, tak mozno niekto teraz...
Bastian
19.06.08,09:21
Len si to posuvam, vcera som to zavesil v noci, tak mozno niekto teraz...
Predpokladám, že neišlo len o online shopy.
Bastian
19.06.08,09:30
Ide skôr o internetové firmy.
Ale tiež sa rád dozviem viac o tých skrachovaných dotcomoch z 90 rokov.
Bastian
19.06.08,09:34
Misomiso toto Ťa asi bude zaujímať, nakoľko si sa už zaujímal aj o Web 2.0

Existuje Bublina 2.0? (http://blog.synopsi.com/2007-12-06/existuje-bublina-20)

http://referaty.atlas.sk/ostatne/informatika/46621/?print=1
acheruns
19.06.08,10:24
cela kauza okolo dotcomu bola v tom, ze si zrazu mnoho spolocnosti vsimlo, ze sa daju na internete zarobit sialene velke peniaze, denne vznikli tisice spolocnosti, ktore mali pekny kancel, kopec pc a tvarili sa, ze robia nieco na nete. nikto nevedel co, ale to nebolo dolezite. jednoducho robili a tak investori do nich navrtali strasne vela penazi, cim vytvorili bublinu. ta spocivala v tom, ze bolo preinvestovanych vela penazi ale bez realneho vysledku. vysledkom bolo nutene rozdelenie microsoftu, ktory nariadil najvyssi sud a tomu po rozdeleni sialene klesli akcie, prakticky az o niekolko desiatok percent. vtedy sa zacali postupne rusit male spolocnosti a investori si sklbali vlasy.

dnes je situacia ina, o tom si mozes precitat na blogu synopsi, na ktory ti uz dal odkaz bastian
bepo
19.06.08,10:54
Dobry den vazeni kolegovia. Najde s tu niekto kto ma pouci o historii internet biznisu?

Uz vo viacerych knihach som cital o "pade dotcomov v 90-tych rokoch" a sym spojenymi obrovskymi stratami investorov.

Bohuzial neviem, co si pod tym predstavit. Co je dotcom v tomto pripade netusim, pretoze v principe ja to kazda webova domena s koncovkou .com.
A ty si kde vtedy bol, si rátal Japoncov? :D To obdobie sa aj nazýva Web 1.0 a išlo o to že nastal obrovský boom všetkých spoločností čo mali niečo spoločné s internetom a telekomunikáciami,nielen online shopy. Začali vydávať akcie a ľudia na burze to kupovali ako blázni bez reálneho základu, kľudne sa stalo že firma s obratom 10mil usd a ziskom 0,5 mil ročne mala hodnotu 300 mil usd lebo súčastnosť nebola zaujímavá, išlo len o budúcnosť. Keď ľudia začali rozmýšľať tak zistili že to je trochu predražené a všetko huklo dolu a pár miliárd sa presunulo z jedného vrecka do druhého.
misomiso
19.06.08,11:00
A ty si kde vtedy bol, si rátal Japoncov? :D To obdobie sa aj nazýva Web 1.0 a išlo o to že nastal obrovský boom všetkých spoločností čo mali niečo spoločné s internetom a telekomunikáciami,nielen online shopy. Začali vydávať akcie a ľudia na burze to kupovali ako blázni bez reálneho základu, kľudne sa stalo že firma s obratom 10mil usd a ziskom 0,5 mil ročne mala hodnotu 300 mil usd lebo súčastnosť nebola zaujímavá, išlo len o budúcnosť. Keď ľudia začali rozmýšľať tak zistili že to je trochu predražené a všetko huklo dolu a pár miliárd sa presunulo z jedného vrecka do druhého.

Aha - takze niekomu sa podarilo paradne aplikovat jedno z marketingovych pravidiel "vyvolat ocakavnie".

Ja som si vtedy uzival vyhody statneho zamestnanca a iba som uvazoval o kupe PC.

Kazdopadne diky za odpoved. Clovek sa vzdy nieco priuci. Aspon nezomriem sprosty...:)
bepo
19.06.08,11:11
Hej, ale nielen bežní spotrebitelia ale aj manažéri podľahli, napr Deutsche Telekom kúpil licenciu na 3G sieť za 10 miliárd DEM a už videli ako ľudia pozerajú video na telefóne, asi 3 roky nevedeli čo s ňou, bolo to totálne nepoužiteľné a strata ako hovado, ešte dodnes z toho majú nočnú moru aj keď už ju začali využívať.
misomiso
19.06.08,12:26
a investori si sklbali vlasy.

Z toho vidno, aky zvlastny zivocisny druh je "investor". Niekto si mysli, ze do niecoho len atak vlozi peniaze, ktore mu niekto iny bude s ucatou a laskou rozmnozovat. Podobne ako kdes ludia, ktori investuju do "fondov" a pod. Skratka - ked nemas volant v rukch sam, je to o nicom.
Bastian
19.06.08,12:54
Asi si veľa ľudí myslelo, že stačí nájsť investorov, nakúpiť počítače a z internetu sa budú valiť peniaze samé...
To je ako keby som kúpil pole, na traktor by som si požičal, alebo by som našiel investora a čakal by som už len na úrodu... Je to choré, ale veľa ľudí tak naozaj rozmýšľa. Ono sadiť, polievať a čakať na úrodu sa málokomu chce... max. ju obrať :D
rickman
19.06.08,16:10
max. ju obrať :D

:)