EKA BN
19.06.08,08:22
Dobrý deň,
som tu nová, prosím poraďte mi. Práve sme si odkúpili byty do vlastníctva a spoločný priestor kočikárne chceme prenajať podnikateľovi na obchod s potravinami. Tento priestor nie je vyčlenený ako nebytový, je teda spoločný. Správca sa bráni uzatvoreniu nájomných zmluv, má výhrady, nevie určiť sumu nájmu - či dohodou alebo 10,-Sk/m2, nevie, či má účtovať k cene DPH, kedže on je platcom DPH a prevádza aj inú podnikateľkú činnosť, atď. To isté platí aj o prenájme strechy, lebo tam máme umiestnené nejaké antény od komerčných spoločností a nič nám neplatia....ako na to?
Ďakujem
Chobot
19.06.08,07:49
Dobrý deň,
som tu nová, prosím poraďte mi. Práve sme si odkúpili byty do vlastníctva a spoločný priestor kočikárne chceme prenajať podnikateľovi na obchod s potravinami. Tento priestor nie je vyčlenený ako nebytový, je teda spoločný. Správca sa bráni uzatvoreniu nájomných zmluv, má výhrady, nevie určiť sumu nájmu - či dohodou alebo 10,-Sk/m2,

Vidím, že máte správcu dobrého "odborníka". On sa nemá tomu čo brániť alebo nie. Pokiaľ sa vy ako vlastníci dohodnete (odhlasujete), že budete prenajímať spoločné priestory, tak správca vám do toho nemá čo "kecať". S ním sa len dohodnete na spísaní nájomnej zmluvy a prípadne môže žiadať nejaký poplatok za vedenie agendy nájmu. Cenu nájmu si tiež určujete sami, resp. to sa musíte dohodnúť s nájomníkom, koľko je ochotný zaplatiť. 10SK/m2 (pravdepodobne na mesiac) je žalostne málo. Neviem, v akej lokalite máte dom, ale v BA sú ceny za prenájom priestorov až 2000 SKK/m2/rok. Ale to je v prípade hotových priestorov. Bežne sa nebytové priestory prenajímajú (napr. ako kaderníctva alebo kozmetiky) za cca 800SKK/m2/rok. To je len orientačne, samozrejme nájomník vám nezaplatí viac, pokiaľ nebude schopný vytvoriť taký zisk.


nevie, či má účtovať k cene DPH, kedže on je platcom DPH a prevádza aj inú podnikateľkú činnosť, atď.

Neprenajíma správca, ale vy. Ale DPH sa k tej cene počíta. Aspoň my to tak máme - k cene nájmu sa pripočítava DPH, takže nájomník platí nájom + DPH.


To isté platí aj o prenájme strechy, lebo tam máme umiestnené nejaké antény od komerčných spoločností a nič nám neplatia....ako na to?
Ďakujem


To je zásadná chyba. Kto rozhodol, že tie komerčné spoločnosti si môžu bezplatne umiestniť antény? Máte nájomnú zmluvu? Treba si ju preštudovať, aké sú tam podmienky, spojiť sa s tou spoločnosťou a povedať im, že nesúhlasíte s bezplatným využívaním strechy a že požadujete platiť nájom. Ak nie, tak im vypoviete zmluvu. A na nejakej cene sa dohodnete.

Aby si mala predstavu, tak mobilní operátori platia za antény cca 80-150 tisíc SKK/rok, menšie spoločnosti (internetoví poskytovatelia) cca 50-80 tisíc SKK/rok. Nedávajte im to zadarmo, ochudobňujete svoj fond.

Dokopte správcu, aby s vami v tom spolupracoval, ak nie, nájdite si iného správcu.
peton
19.06.08,10:18
Súhlasím s Chobotom, a dúfam, že v časti o cene to nemáte tak fakturované ako píšeš - cena + DPH, čiže jednotlivo. Dúfam, že máte len jednu cenu, v ktorej je kvázi zakalkulovaná čiastka vo výške DPH.

Ak to máte tak ako som uviedol v prvom prípade, tak si to chytro dajte na poriadok, pretože v tomto prípade ste povinní sa registrovať ako platiteľ DPH.
Jozef I
19.06.08,10:27
Súhlasím s Chobotom, a dúfam, že v časti o cene to nemáte tak fakturované ako píšeš - cena + DPH, čiže jednotlivo. Dúfam, že máte len jednu cenu, v ktorej je kvázi zakalkulovaná čiastka vo výške DPH.

Ak to máte tak ako som uviedol v prvom prípade, tak si to chytro dajte na poriadok, pretože v tomto prípade ste povinní sa registrovať ako platiteľ DPH.

Nie, nie sú povinný sa registrovať, ale sú povinný vyčíslenú dph na faktúre odviesť daňovému úradu a podať daňové priznanie. Par.69 ods. 5. "Ak osoba, ktorá nie je platiteľom, uvedie vo faktúre alebo inom doklade o predaji daň, je povinná zaplatiť túto daň."
peton
19.06.08,13:38
Diky Jozef za opravu. Takto to je správne.
Janca
22.06.08,06:17
Správca domu na poslednej schôdzi len tak medzi zuby spomenul, ¾e na spoloènej ploche domu (boèná strana) je e¹te voµné miesto a ¾e bude prenajaté. Podotýkam, ¾e vôbec neuviedol s kým jedná, aký bude prenájom a akou formou bude reklama upevnená na dome.
Dnes som pri¹la domov a na stene sú zabité skoby - 20 cm od okna izieb a visí tam reklama ako hrom.
Môj dotaz - postupoval správca v súlade so zákonom, stalo sa aj Vám nieèo podobné. Podµa mòa túto zále¾itos» mal prejedna» na schôdzi. Mne ako overovateµovi zápisnice chcel da» podpísa» zápis, ¾e plocha domu bude prenajatá (podotýkam, ¾e ani v zápisnici nieje uvedené komu a za èo). Vrátila som zápisnicu na prepracovanie a odvtedz je u¾ 2 mesiace a zápisnica sa ku mne ako overovateµovi nedostala. Ako mám postupova» ??? Ïakujem za názory.
Janca
22.06.08,06:24
Ešte jeden dotaz - nemá byť ukotvenie reklamy v určitej vzdialenosti od okien bytov z bezpečnostného hľadiska vlastníkov týchto bytov ?
Omlúvam sa za text - písala som to z Netscape.
Elena Navrátilová
22.06.08,19:16
Určite by som oznámila nepodpísanie zápisnice predsedovi, rade a požiadala by som o zvolanie zhromaždenia. Som zvedavá čo by uviedol správca ako zdôvodnenie, že napriek nepodpísaniu zápisnice overovateľom reklama na bytovke visí.
Elena Navrátilová
22.06.08,19:18
Ešte jeden dotaz - nemá byť ukotvenie reklamy v určitej vzdialenosti od okien bytov z bezpečnostného hľadiska vlastníkov týchto bytov ?
Omlúvam sa za text - písala som to z Netscape.
Čo sa umiestnenia reklamy týka... záleží od toho aké je hmoždenie a aká je vlastne konštrukcia reklamy. Aspoň podľa mňa.
Chobot
23.06.08,07:33
Správca domu na poslednej schôdzi len tak medzi zuby spomenul, ¾e na spoloènej ploche domu (boèná strana) je e¹te voµné miesto a ¾e bude prenajaté. Podotýkam, ¾e vôbec neuviedol s kým jedná, aký bude prenájom a akou formou bude reklama upevnená na dome.
Dnes som pri¹la domov a na stene sú zabité skoby - 20 cm od okna izieb a visí tam reklama ako hrom.
Môj dotaz - postupoval správca v súlade so zákonom, stalo sa aj Vám nieèo podobné. Podµa mòa túto zále¾itos» mal prejedna» na schôdzi. Mne ako overovateµovi zápisnice chcel da» podpísa» zápis, ¾e plocha domu bude prenajatá (podotýkam, ¾e ani v zápisnici nieje uvedené komu a za èo). Vrátila som zápisnicu na prepracovanie a odvtedz je u¾ 2 mesiace a zápisnica sa ku mne ako overovateµovi nedostala. Ako mám postupova» ??? Ïakujem za názory.

To, že nie je uvedené z zápisnici komu a za koľko, nie je zásadná chyba. Dôležité je, aby väčšina prítomných na schôdzi rozhodla o prenájme plochy - teda odsúhlasili to.

Bežne býva na schôdzi, že o ponúknutí plochy na prenájom sa dohodne vopred, odsúhlasí sa, a následne sa plocha ponúkne záujemcom a vyberie sa najvýhodnejšia ponuka. Takže v zápisnici nemusí byť uvedené komu, ale musí byť jasný záujem a súhlas vlastníkov prenajať plochu.

Aj my sme tak odsúhlasili prenájom strechy, lebo sme nevedeli presne za koľko sa nám ju podarí prenajať a ani presne, ktorá spoločnosť ju získa. Preto sme odsúhlasili len všeobecne prenájom a podmienky sa dohodli dodatočne. Na schôdzi bola povedaná len orientačná cena.