Ružova voda
19.06.08,09:04
Mozete mi prosim poradit?
Mam zamestnanca od 17.11.07 pracovala do 31.12.07 a "zrazu" akoze ochorela... Myslel som ze ked je zamestnanec na PN tak ho nie je mozne prepustit a PN sa do skusobnej doby nezapocitava. PN skoncila 1.4.08 a a som jej poslal vypoved ale zistil so ze na Pracovnej zmluve nemala uvedenu skusobnu dobu.. a vypoved dostala odomna v skusobnej dobe.. Je tato vypoved teraz neplatna? Viete mi poradit?
drobeceva
19.06.08,07:07
Ak v pracovnej zmluve nemá uvedenú skúšobnú dobu, tak nemôžeš končiť PP v SD.
veronikasad
19.06.08,07:10
Mozete mi prosim poradit?
Mam zamestnanca od 17.11.07 pracovala do 31.12.07 a "zrazu" akoze ochorela... Myslel som ze ked je zamestnanec na PN tak ho nie je mozne prepustit a PN sa do skusobnej doby nezapocitava. PN skoncila 1.4.08 a a som jej poslal vypoved ale zistil so ze na Pracovnej zmluve nemala uvedenu skusobnu dobu.. a vypoved dostala odomna v skusobnej dobe.. Je tato vypoved teraz neplatna? Viete mi poradit?
Zákonník práce nepozná pojem výpoveď v skúšobnej dobe. /§ 72 Skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe/ Aký § ZP si použil ?

-------
Veronika
VERONIKA6
19.06.08,07:11
Mozete mi prosim poradit?
Mam zamestnanca od 17.11.07 pracovala do 31.12.07 a "zrazu" akoze ochorela... Myslel som ze ked je zamestnanec na PN tak ho nie je mozne prepustit a PN sa do skusobnej doby nezapocitava. PN skoncila 1.4.08 a a som jej poslal vypoved ale zistil so ze na Pracovnej zmluve nemala uvedenu skusobnu dobu.. a vypoved dostala odomna v skusobnej dobe.. Je tato vypoved teraz neplatna? Viete mi poradit?
Presne tak, výpoveď v skúšobnej dobe je neplatná.
Ružova voda
19.06.08,07:12
tak to neviem ale vo vypovedi nebol spomenuty paragraf len to ze skoncenie pracovneho pomeru s skusobnej dobe, moze to tak byt?
VERONIKA6
19.06.08,07:12
tak to neviem ale vo vypovedi nebol spomenuty paragraf len to ze skoncenie pracovneho pomeru s skusobnej dobe, moze to tak byt?
Nemôže.
Ružova voda
19.06.08,07:16
vo vypovedi som nepouzil paragraf ale len "skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe" je to "velky" problem?
drobeceva
19.06.08,07:17
Nemôže, veru nie. Ak by to dotyčná osoba napadla, nepochodíte.
Ružova voda
19.06.08,07:17
super..co teraz s tym? ako ju mam prepustit? Prevadzka sa zrusila ked bola PN..
willma
19.06.08,07:18
Ak v zmluve nebola stanovená skúšobná doba tak nemôže ísť o skončenie PP v skúšobnej dobe. Môžeš to riešiť jedine výpoveďou.
drobeceva
19.06.08,07:18
vo vypovedi som nepouzil paragraf ale len "skoncenie pracovneho pomeru v skusobnej dobe" je to "velky" problem?
Ak si použil v SD - v PZ SD uvedenú nemáš.
Ak ide o skončenie prac.pomeru v SD - nemôže tam byť výpoveď. To ZP nepozná. Buď ide o skončenie PP v SD, alebo o výpoveď.
veronikasad
19.06.08,07:20
super..co teraz s tym? ako ju mam prepustit? Prevadzka sa zrusila ked bola PN..
Skús s ňou dohodnúť skončenie prac. pomeru v zmysle § 60 - Dohoda o skončení pracovného pomeru.
Niečo mi tu však nesedí. PN skončila 1.4., prevádzka sa zrušila počas PN, prečo to riešiš teraz? Ak si chcel skončiť PN v skúšobnej dobe, tam nie je výpovedná lehota 2 mesiace.
Ružova voda
19.06.08,07:21
ak som to pochopil dobre tak "skoncenie pracovneho pomeru v SD" je v mojom pripade neplatna.. ako ju mam teda prepustit ked je uz prevadzka zrusena?
Chobot
19.06.08,07:23
super..co teraz s tym? ako ju mam prepustit? Prevadzka sa zrusila ked bola PN..

A ozvala sa tá zamestnankyňa? Namieta voči skončeniu PP?

Pokiaľ nič nenamieta a súhlasí s tým, že skončila PP, tak to nechaj tak. Ukončite PP k dátumu, kedy si jej doručila oznámenie.

Pokiaľ namieta, že nesúhlasí so skončením, tak nájdeme inú možnosť.
Ružova voda
19.06.08,07:25
lebo mam taku uctovnicku ktorej platim 3500mesacne a dostala ma teraz do strasnych problemov, povedala mi ze ju nemozeme prepustit ked je PN a ze je v SD.. problem je ze sa s nou neda dohodnut na nicom s tou zamestnankinou? Prevadzka bola v MT ale sidlo a dalsia prevadzka je vo Zvolene.. Mozem ju ale prepustit kvoli hrubemu poruseniu ? Mam proti nej nejake dokazy
brčko
19.06.08,07:26
super..co teraz s tym? ako ju mam prepustit? Prevadzka sa zrusila ked bola PN..

Ak sa ruší prevádzka, tak si mohol dať výpoved podla § 63 ods. 1 písm. a - z dôvodu, že sa ruší prevádzka (teda časť firmy). Podla tohto písmena je možné dať výpoved aj počas PN-ky, lebo neplatí ochranná doba= zákaz výpovede (§ 64 ods. 2 písm.a ZP).
Teraz, ak by sa ozvala, že s ukončením PP nesúhlasí, bud navrhni ukončenie PP dohodu § 60 ZP z dôvodu zrušenia prevádzky alebo daj výpoved podla § 63 ods.1 písm. a (tu však bude plynúť dvojmesačná výpovedná doba).
V oboch prípadoch má nárok na dvojmesačné odstupné.
Ak by v dohode dôvod ukončenia nebol uvedený, nárok na odstupné zamestnankyni nevznikne.
elenka
19.06.08,07:27
Keď sa zrušila prevadzka kde menovaná robila, tak si mohol uplatniť § 63 ods. 1 písm. a) ZP :cit. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak : a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť.
Výpoveď podľa tohto ustanovenia môže byť i v tom prípade keď je zamestnanec práceneschopný.
Treba pozrieť ďalšie náväznosti - výpovedná doba, odstupné.
Ružova voda
19.06.08,07:27
A ozvala sa tá zamestnankyňa? Namieta voči skončeniu PP?

Pokiaľ nič nenamieta a súhlasí s tým, že skončila PP, tak to nechaj tak. Ukončite PP k dátumu, kedy si jej doručila oznámenie.

Pokiaľ namieta, že nesúhlasí so skončením, tak nájdeme inú možnosť.
namieta proti tej vypovedi... jasne ze uz volala na IP a a zrejme to chce riesit aj sudne.. uz ma raz dala IP - ukradala mi nejaky tovar, co som jej stihaloh z vyplaty ale IP mi to kazal vratit, co som aj urobil
elenka
19.06.08,07:28
Prepáč Brčko, išli sme naraz....
elenka
19.06.08,07:28
Prepáč Brčko, išli sme naraz......
drobeceva
19.06.08,07:29
lebo mam taku uctovnicku ktorej platim 3500mesacne a dostala ma teraz do strasnych problemov, povedala mi ze ju nemozeme prepustit ked je PN a ze je v SD.. problem je ze sa s nou neda dohodnut na nicom s tou zamestnankinou? Prevadzka bola v MT ale sidlo a dalsia prevadzka je vo Zvolene.. Mozem ju ale prepustit kvoli hrubemu poruseniu ? Mam proti nej nejake dokazy
Aj tu by som bola opatrná. Museli by tomu predchádzať oznámenia o hrubom porušení PD.
VERONIKA6
19.06.08,07:30
lebo mam taku uctovnicku ktorej platim 3500mesacne a dostala ma teraz do strasnych problemov, povedala mi ze ju nemozeme prepustit ked je PN a ze je v SD.. problem je ze sa s nou neda dohodnut na nicom s tou zamestnankinou? Prevadzka bola v MT ale sidlo a dalsia prevadzka je vo Zvolene.. Mozem ju ale prepustit kvoli hrubemu poruseniu ? Mam proti nej nejake dokazy
A na to hrubé porušovanie pracovnej disciplíny už bola niekedy aj písomne upozornená? Alebo to chceš použiť iba teraz keď by sa Ti to hodilo?
elenka
19.06.08,07:30
prepáč Brčko išli sme naraz
Ružova voda
19.06.08,07:33
takze super - a nemozem jej ponuknut miesto na prevadze vo Zvolene?
VERONIKA6
19.06.08,07:34
takze super - a nemozem jej ponuknut miesto na prevadze vo Zvolene?
To môžeš.
Ružova voda
19.06.08,07:36
To môžeš.

akym sposobom - mozete mi to napisat...
brčko
19.06.08,07:38
takze super - a nemozem jej ponuknut miesto na prevadze vo Zvolene?

to môžeš, no on(a) nemusí súhlasiť
Ružova voda
19.06.08,07:39
takze ak nebude suhlasit - co urcite nebude, tak potom co mam urobit?
drobeceva
19.06.08,07:41
takze ak nebude suhlasit - co urcite nebude, tak potom co mam urobit?
tak ako písali brčko, elenka - par. 63, odst. l, písm. a ZP
Ružova voda
19.06.08,07:48
dakujem - prosim vas kde este najdem ten zakon - chcem si ho precitat -dakujem vam vsetkym za ochotu. Tento pribeh bude pre mna nocnou morou po cely zivot... :-(
blazonko
19.06.08,07:50
Všetky zákony najdeš na www.justice.gov.sk v časti JASPI.
willma
19.06.08,07:51
drobeceva
19.06.08,07:52
dakujem - prosim vas kde este najdem ten zakon - chcem si ho precitat -dakujem vam vsetkym za ochotu. Tento pribeh bude pre mna nocnou morou po cely zivot... :-(
Prečítaj si Zákonník práce par. 63
brčko
19.06.08,07:56
dakujem - prosim vas kde este najdem ten zakon - chcem si ho precitat -dakujem vam vsetkym za ochotu. Tento pribeh bude pre mna nocnou morou po cely zivot... :-(

pozri Zákonník práce
-
§ 45 skúšobná doba (to do budúcna+ § 72)
59 spôsoby skončenia prac.pomeru
60 dohoda o skonč.PP
61 výpoved všeobecne
62 výpovedná doba
63 výpoved daná zamestnávatelom - dôvody (ods.1) a podmienky (ods.2-5)
64 zákaz výpovede
príp. 65
72 skončenie PP v skúšobnej dobe
76 odstupné
príp. 77-79 nároky z neplatne skončeného prac.pomeru
Ružova voda
19.06.08,08:06
Teraz som s toho celeho jelen. Napisem to este raz.

Prevadzka sa urobila 18.11.07. Zamestnakyna nastupila do prave v ten den a robila do 31.12. 07 kedy akoze ochorela. V Pracovnej zmluve nebola uvedena skusobna doba 3mesiace. Zamestnakyna bola na PN so 1.6. 08 potom mi poslala ukoncenie PN. Prevadzku sme zrusili 11.4. 2008. Zamestnakyni som poslal 15.6. 08 oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru v skusobnej dobe.
Toto je cele - ako s toho von?
Tweety
19.06.08,08:09
Teraz som s toho celeho jelen. Napisem to este raz.

Prevadzka sa urobila 18.11.07. Zamestnakyna nastupila do prave v ten den a robila do 31.12. 07 kedy akoze ochorela. V Pracovnej zmluve nebola uvedena skusobna doba 3mesiace. Zamestnakyna bola na PN so 1.6. 08 potom mi poslala ukoncenie PN. Prevadzku sme zrusili 11.4. 2008. Zamestnakyni som poslal 15.6. 08 oznamenie o ukonceni pracovneho pomeru v skusobnej dobe.
Toto je cele - ako s toho von?
Ak v PZ nebola skúšobná doba dohodnutá, nemohli ste s ňou ani PP ukončiť v skúš. dobe.
Ružova voda
19.06.08,08:10
Ak v PZ nebola skúšobná doba dohodnutá, nemohli ste s ňou ani PP ukončiť v skúš. dobe.


to som uz pochopil - ja to chcem nejako ukoncit aby to bolo dobre, tak mi to prosim napiste polopatisticky..
Tweety
19.06.08,08:12
to som uz pochopil - ja to chcem nejako ukoncit aby to bolo dobre, tak mi to prosim napiste polopatisticky..
Kedže ste medzitým prevádzku zrušili a skončenie PP dohodou neprichádza do úvahy, je možné skončiť PP podľa § 63 odst. 1 písm a,- z tzv. organiz. dôvodov. Táto výpoveď je s VD, buď 2, alebo 3 mes., u nej prichádza do úvahy 2mesačná. Pri tomto spôsobe skončenia PP vzniká nárok na odstupné.
Ružova voda
19.06.08,08:16
Kedže ste medzitým prevádzku zrušili a skončenie PP dohodou neprichádza do úvahy, je možné skončiť PP podľa § 63 odst. 1 písm a,- z tzv. organiz. dôvodov. Táto výpoveď je s VD, buď 2, alebo 3 mes., u nej prichádza do úvahy 2mesačná. Pri tomto spôsobe skončenia PP vzniká nárok na odstupné.

V poriadku ale spominala ste mi ze tam je aj dvoj mesacne odstupne.. ?
Tweety
19.06.08,08:18
V poriadku ale spominala ste mi ze tam je aj dvoj mesacne odstupne.. ?
Áno, je to zákonný nárok vyplývajúci z §76 ZP.
Ružova voda
19.06.08,08:18
Kedže ste medzitým prevádzku zrušili a skončenie PP dohodou neprichádza do úvahy, je možné skončiť PP podľa § 63 odst. 1 písm a,- z tzv. organiz. dôvodov. Táto výpoveď je s VD, buď 2, alebo 3 mes., u nej prichádza do úvahy 2mesačná. Pri tomto spôsobe skončenia PP vzniká nárok na odstupné.

neexistuje ina moznost? A ako sa riesi to odstupne - prosim skuste mi to popisat aby som neurobil nejaku hlupost
drobeceva
19.06.08,08:18
V poriadku ale spominala ste mi ze tam je aj dvoj mesacne odstupne.. ?
V Tvojom prípade má nárok na 2 mes.odstupné
brčko
19.06.08,08:20
Bud navrhni ukončenie PP dohodu § 60 ZP z dôvodu zrušenia prevádzky alebo daj výpoved podla § 63 ods.1 písm. a (tu však bude plynúť dvojmesačná výpovedná doba).
V oboch prípadoch má nárok na dvojmesačné odstupné.
Ak by v dohode dôvod ukončenia nebol uvedený, nárok na odstupné zamestnankyni nevznikne.

toto som písala v prísp. č.16, čo platí.
skús sa s nou čo najrýchlejšie dohodnúť. Ak s dohodou ku konkrétnemu dátumu (čo by bolo pre teba najlepšie) nebude súhlasiť a doručíš (najlepšie osobne na podpis s dátumom prevzatia, inak poštou doporučene s doručenkou - vtedy sa berie dátum prevzatia alebo dátum vrátenia!, príp. odmietnutia zásielky) jej výpoved posla § 63 ods.1 a) do konca júna, tak jej PP by končil 31.8.08. Ak ju doručíš až v júli, tak PP končí 30.9.08.
A vlastne ako ste sa dohodli po ukončení PN. POvedal si jej/mu, že sa prevádzka zrušila, že nemá kam chodiť pracovať?
Ružova voda
19.06.08,08:24
toto som písala v prísp. č.16, čo platí.
skús sa s nou čo najrýchlejšie dohodnúť. Ak s dohodou ku konkrétnemu dátumu (čo by bolo pre teba najlepšie) nebude súhlasiť a doručíš (najlepšie osobne na podpis s dátumom prevzatia, inak poštou doporučene s doručenkou - vtedy sa berie dátum prevzatia alebo dátum vrátenia!, príp. odmietnutia zásielky) jej výpoved posla § 63 ods.1 a) do konca júna, tak jej PP by končil 31.8.08. Ak ju doručíš až v júli, tak PP končí 30.9.08.
A vlastne ako ste sa dohodli po ukončení PN. POvedal si jej/mu, že sa prevádzka zrušila, že nemá kam chodiť pracovať?

tak ja jej mozem teda napisat dnes vypoved podla § 63 ods.1 a) - a ako sa bude riesit to ze je uz nie je PN od 1.6. ? To je mam zaplatit aj jun-jul-august?
Tweety
19.06.08,08:30
tak ja jej mozem teda napisat dnes vypoved podla § 63 ods.1 a) - a ako sa bude riesit to ze je uz nie je PN od 1.6. ? To je mam zaplatit aj jun-jul-august?
Ak dostane výpoveď dnes, VD jej začne plynúť od 1.7. 08a skončí 31.8.08. To znamená, že ona cez VD môže ostať pracovať, ale aj nemusí, ( ak sa dohodnete), ale nárok na odstupné jej zostáva. Ak od 1.6. pracuje, má nárok na svoju mzdu.
drobeceva
19.06.08,08:32
Ak dostane výpoveď dnes, VD jej začne plynúť od 1.7. 08a skončí 31.8.08. To znamená, že ona cez VD môže ostať pracovať, ale aj nemusí, ( ak sa dohodnete), ale nárok na odstupné jej zostáva. Ak od 1.6. pracuje, má nárok na svoju mzdu.
Ak sa rozhodne pre túto alternatívu, doporučujem od z-kyne stiahnuť tú pôvodnú výpoveď.
Tweety
19.06.08,08:33
Ak sa rozhodne pre túto alternatívu, doporučujem od z-kyne stiahnuť tú pôvodnú výpoveď.
To považujem za samozrejme.:)
drobeceva
19.06.08,08:34
To považujem za samozrejme.:)
Prepáč, neadresovala som to Tebe, ale autorke tejto témy.
brčko
19.06.08,08:35
tak ja jej mozem teda napisat dnes vypoved podla § 63 ods.1 a) - a ako sa bude riesit to ze je uz nie je PN od 1.6. ? To je mam zaplatit aj jun-jul-august?

preto sa pýtam, či má kam chodiť do práce a ako ste sa dohodli.

Ak nemá kam chodiť do práce, sú to prekážky na strane zamestnávatela (§ 142 ods.3) a teda jej musíš platiť náhradu mzdy podla ZP. Ak by mala nárok na dovolenku, mohla by si ju do ukončenia PP čerpať.

No pozor na to doručenie! Aby to prevzala ešte v júni, inak jej PP bude dlhší o 1mesiac.
Tweety
19.06.08,08:35
Prepáč, neadresovala som to Tebe, ale autorke tejto témy.
NESTALO SA NIč,za čo by sa sa mala ospravedlňovať.:)
Chobot
19.06.08,08:39
tak ja jej mozem teda napisat dnes vypoved podla § 63 ods.1 a) - a ako sa bude riesit to ze je uz nie je PN od 1.6. ? To je mam zaplatit aj jun-jul-august?

Vieš čo, zavolaj tej ženskej a povedz jej, že pokiaľ bude súhlasiť so skončením PP ku dňu skončenia prevádzky, tak jej vyplatíš odstupné vo výške 3 mesačného priemerného platu. Alebo ak jej to nebude stačiť, tak jej ponúkni max 4-5 mesačné odstupné.

Vyjde ťa to lacnejšie, než jej platiť mzdu za mesiace jún - august + 2 mesačné odstupné, prípadne keby sa s tebou súdila, tak jej zaplatíš 12 mesačný plat.

Verím, že na dohodu pristúpi..:rolleyes::D:D
Tweety
19.06.08,08:40
Vieš čo, zavolaj tej ženskej a povedz jej, že pokiaľ bude súhlasiť so skončením PP ku dňu skončenia prevádzky, tak jej vyplatíš odstupné vo výške 5 mesačného priemerného platu. Alebo ak jej to nebue stačiť, tak jej ponúkni 6 mesačné odstupné.

Vyjde ťa to lacnejšie, než jej platiť mzdu za mesiace apríl - august + 2 mesačné odstupné, prípadne keby sa s tebou súdila, tak jej zaplatíš 12 mesačný plat.

Verím, že na dohodu pristúpi..:rolleyes::D:D
Za apríl, máj, určite nie, pretože bola PN, tu jej platila Nemocenské SP.
Ružova voda
19.06.08,08:40
preto sa pýtam, či má kam chodiť do práce a ako ste sa dohodli.

Ak nemá kam chodiť do práce, sú to prekážky na strane zamestnávatela (§ 142 ods.3) a teda jej musíš platiť náhradu mzdy podla ZP. Ak by mala nárok na dovolenku, mohla by si ju do ukončenia PP čerpať.

No pozor na to doručenie! Aby to prevzala ešte v júni, inak jej PP bude dlhší o 1mesiac.

Ja by som sa chcel este opriet o to ze ona mi nedala nijako vediet ze od 1.6.08 nastupuje do prace a do dnesneho dna sa neozvala - podla mna je to porusenie pracovnej doby kedze nenastupila do prace - mala sa ozvat, co neurobila, takze ak neprisla do prace malo by to byt hrube porusenie pracovnej doby - co vy na to?
Tweety
19.06.08,08:41
Ja by som sa chcel este opriet o to ze ona mi nedala nijako vediet ze od 1.6.08 nastupuje do prace a do dnesneho dna sa neozvala - podla mna je to porusenie pracovnej doby kedze nenastupila do prace - mala sa ozvat, co neurobila, takze ak neprisla do prace malo by to byt hrube porusenie pracovnej doby - co vy na to?
Ale o začiatku PN dala vedieť nie? Ak áno, a 1.6. aj nastúpila, tak nemôže ísť o porušenie pracovnej disciplíny.
Chobot
19.06.08,08:42
Za apríl, máj, určite nie, pretože bola PN, tu jej platila Nemocenské SP.

Áno, už som to opravil, myslel som ,že PN skončila v IV./2008

Ale v prvom príspevku písala, že PN bola do 1.4. !!!!!:confused::confused::eek:
drobeceva
19.06.08,08:42
Ja by som sa chcel este opriet o to ze ona mi nedala nijako vediet ze od 1.6.08 nastupuje do prace a do dnesneho dna sa neozvala - podla mna je to porusenie pracovnej doby kedze nenastupila do prace - mala sa ozvat, co neurobila, takze ak neprisla do prace malo by to byt hrube porusenie pracovnej doby - co vy na to?
Ja som už z toho "zmagorená". Predtým si písal, že PN ukončila k 1.4.08, či nie?
brčko
19.06.08,08:43
Chobot, ona bola do 1.6.08 na PN, takže by jej platil za mesiace 6-8/08 (3mesiace) + 2mesačné platy + vlastne ešte nárok na dovolenku za tento čas, ak by si ju nevyčerpala!
Chobot
19.06.08,08:48
Chobot, ona bola do 1.6.08 na PN, takže by jej platil za mesiace 6-8/08 (3mesiace) + 2mesačné platy + vlastne ešte nárok na dovolenku za tento čas, ak by si ju nevyčerpala!

V prvom príspevku píše, že PN bola do 1.4.!!! :eek::eek:

Až potom upresnila, že to bolo do 1.6. Takže ako to vlastne bolo??:confused::confused::confused:
Ružova voda
19.06.08,08:49
Ale o začiatku PN dala vedieť nie? Ak áno, a 1.6. aj nastúpila, tak nemôže ísť o porušenie pracovnej disciplíny.

O zaciatku mi dala vediet ale potom mi len poslala ukoncenie PN ktore som si prevzal dna 12.6.08 to znamena ze ona sa 12dni vobec neozvala ze kam ma nastupi do prace? Podla mna to nie je seriozne a ani nevedela ze je prevadzka zrusena..to znamena jasne ze nenastupila do prace
Ružova voda
19.06.08,08:50
V prvom príspevku píše, že PN bola do 1.4.!!! :eek::eek:

Až potom upresnila, že to bolo do 1.6. Takže ako to vlastne bolo??:confused::confused::confused:

Prepacte PN ukoncila k 1.6.08
Tweety
19.06.08,08:52
O zaciatku mi dala vediet ale potom mi len poslala ukoncenie PN ktore som si prevzal dna 12.6.08 to znamena ze ona sa 12dni vobec neozvala ze kam ma nastupi do prace? Podla mna to nie je seriozne a ani nevedela ze je prevadzka zrusena..to znamena jasne ze nenastupila do prace
Takže po ukončení PN nenastúpila do práce a tých 12 dní vôbec nepracovala? ak áno, je to absencia. porušenie pracovnej disciplíny.
Chobot
19.06.08,08:52
O zaciatku mi dala vediet ale potom mi len poslala ukoncenie PN ktore som si prevzal dna 12.6.08 to znamena ze ona sa 12dni vobec neozvala ze kam ma nastupi do prace? Podla mna to nie je seriozne a ani nevedela ze je prevadzka zrusena..to znamena jasne ze nenastupila do prace

Jednostranne tento problém nevyriešiš, dohodni si s ňou stretnutie, kde aj ona povie, čo očakáva, aký je jej návrh na riešenie a k nejakej dohode dospejete. Súdny spor neprospeje ani jej ani tebe. Tam ju môžeš na tú absenciu upozorniť.

Vidím, že čím ďalej, tým viac zamotávaš tento prípad.
Zoltán Kovács
19.06.08,08:56
O zaciatku mi dala vediet ale potom mi len poslala ukoncenie PN ktore som si prevzal dna 12.6.08 to znamena ze ona sa 12dni vobec neozvala ze kam ma nastupi do prace? Podla mna to nie je seriozne a ani nevedela ze je prevadzka zrusena..to znamena jasne ze nenastupila do prace

Hrubo označené je zase neseriozne od teba ako zamestnávateľa.
VERONIKA6
19.06.08,09:23
O zaciatku mi dala vediet ale potom mi len poslala ukoncenie PN ktore som si prevzal dna 12.6.08 to znamena ze ona sa 12dni vobec neozvala ze kam ma nastupi do prace? Podla mna to nie je seriozne a ani nevedela ze je prevadzka zrusena..to znamena jasne ze nenastupila do prace
A tých 12 dní si nahlásil na sociálku ako absenciu - prerušenie?
willma
19.06.08,10:10
začínam mať z tejto témy trošku divný pocit
Ružova voda
19.06.08,11:42
A tých 12 dní si nahlásil na sociálku ako absenciu - prerušenie?


Zatial som nenahlasil nic ale teraz som volal na IP a povedali mi ze jej mam napisat vyzvu aby dokladovala preco nenastupila do prace a preco sa vobec neozvala a neinformovala zamestnavatela o tom ze jej konci PN a chce ist pracovat - lebo PN som si prevzal 12.6 a ona sa vobec dovtedy neozvala - to je jasne porusenie pracovnej discipliny..Odkial som mal ja vediet ze ona je uz 12dni bez PN ?
VERONIKA6
19.06.08,12:03
Zatial som nenahlasil nic ale teraz som volal na IP a povedali mi ze jej mam napisat vyzvu aby dokladovala preco nenastupila do prace a preco sa vobec neozvala a neinformovala zamestnavatela o tom ze jej konci PN a chce ist pracovat - lebo PN som si prevzal 12.6 a ona sa vobec dovtedy neozvala - to je jasne porusenie pracovnej discipliny..Odkial som mal ja vediet ze ona je uz 12dni bez PN ?
No tak sa s ňou čo najskôr stretni a všetko si zisti a upozorni ju na 12 dní absencie, na možnosť krátenia dovolenky za každý vymeškaný deň absencie 1-2 dni, na prerušenie poistenia na 12 dní, na hrubé porušenie pracovnej dsiciplíny a ja by som sa jej na rovinu spýtala, či si nechce dať radšej výpoveď dohodou a potom uvidíš čo ďalej. Len to zbytočne nepredlžuj a konaj čo najksôr.
drobeceva
19.06.08,12:05
ako tak sledujem daný príspevok, už je veľmi zamotaný. Zdá sa mi, že sa porušili zásadné veci nielen zo strany z-ca, ale aj zamestnávateľa. Ostáva to len rýchlo aspoň ako-tak napraviť. Veľa úspechov pri riešení daného problému.
Barbara
19.06.08,12:27
to len autor témy chudák je zamotaný, ;) ja si myslím, že keď zamestnankyňa od 1.6. nepracuje a ani už nie je PN , ukončenie PN doručila až 12.6., ani sa neozvala, že čo je s ňou, to znamená, že od 1.6. má , teda "" čerpá """;) absenciu a to je dôvod na okamžité zrušenie prac. pomeru, či sa mýlim?

ale ešte ma napadlo, že keď sa zrušila tá prevádzka, tak predsi sa môže aplikovať § 63 ZP,aj s tým odstupným :rolleyes:no fakt je to trošku zamotané.:cool:

p.s. ja som to chápala tak, keď autor písal o tom, že """ani nevedela, že prevádzka je zrušená ""-" asi to chcel tým povedať, že tým pádom mala nastúpiť do práce, ale ona nenastúpila:rolleyes:.
Ružova voda
19.06.08,12:44
to len autor témy chudák je zamotaný, ;) ja si myslím, že keď zamestnankyňa od 1.6. nepracuje a ani už nie je PN , ukončenie PN doručila až 12.6., ani sa neozvala, že čo je s ňou, to znamená, že od 1.6. má , teda "" čerpá """;) absenciu a to je dôvod na okamžité zrušenie prac. pomeru, či sa mýlim?

ale ešte ma napadlo, že keď sa zrušila tá prevádzka, tak predsi sa môže aplikovať § 63 ZP,aj s tým odstupným :rolleyes:no fakt je to trošku zamotané.:cool:

p.s. ja som to chápala tak, keď autor písal o tom, že """ani nevedela, že prevádzka je zrušená ""-" asi to chcel tým povedať, že tým pádom mala nastúpiť do práce, ale ona nenastúpila:rolleyes:.

Jasne - podla mna povinnostou zamestranca je nastupit po PN do prace a ci je kam to nie je dolezite - ak sa prevadzka zrusila, mala sa informovat kam ma nastupit do prace a nie sediet doma na riti...
Ružova voda
19.06.08,12:45
Napisal som takuto vypoved, co poviete?

Vec: Okamžité skončenie pracovného pomeru


Dňa 12.6.2008 mi bolo doručené ukončenie vašej PN k 1.6.2008. Do dnešného dňa ste nenastúpila do práce a ani nedoložila dôvod Vašej absencie.
Považujem to za závažné porušenie pracovnej disciplíny.


Z tohto dôvodu s Vami podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP okamžite končím pracovný pomer.


Okamžité skončenie pracovného pomeru sme prerokovali so zástupcom Inšpektorátu práce v Trnave a bol mi doporučený tento postup.


Pracovný pomer končí doručením jeho okamžitého skončenia.
Chobot
19.06.08,12:58
Napisal som takuto vypoved, co poviete?

Vec: Okamžité skončenie pracovného pomeru


Dňa 12.6.2008 mi bolo doručené ukončenie vašej PN k 1.6.2008. Do dnešného dňa ste nenastúpila do práce a ani nedoložila dôvod Vašej absencie.
Považujem to za závažné porušenie pracovnej disciplíny.


Z tohto dôvodu s Vami podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP okamžite končím pracovný pomer.


Okamžité skončenie pracovného pomeru sme prerokovali so zástupcom Inšpektorátu práce v Trnave a bol mi doporučený tento postup.


Pracovný pomer končí doručením jeho okamžitého skončenia.

Zase nás nepočúvaš a robíš si po svojom. To, čo sa chystáš urobiť je jednostranné z tvojej strany. Viacerí ti doporučili porozprávať sa s ňou, aby ste si to vyjasnili z očí do očí.

Keby sa do prípadu oprela, tak ťa v súdnom procese s dobrým právnikom zotrie, lebo si určie nájdu nejaký dôvod , kvôli ktorému bude okamžité skončenie neplatné.

Máte zástupcu zamestnancov? Ak áno, tak aj s ním to treba prerokovať.
Zoltán Kovács
19.06.08,13:11
Jasne - podla mna povinnostou zamestranca je nastupit po PN do prace a ci je kam to nie je dolezite - ak sa prevadzka zrusila, mala sa informovat kam ma nastupit do prace a nie sediet doma na riti...

S uvedeným sa neviem stotožniť. Ak sa ruší miesto výkonu práce, tak je povinnosťou zamestnávateľa oboznámiť zamestnanca s danou skutočnosťou, aj keď je na PN. Je dôležité, že či má kam nastúpiť. Ak pri zrušení prevádzky nebol zam-c oboznámený so skutočnosťou zrušenia, nedostal ponuku na inú pracovnú prevádzku (na inom mieste), tak pre mňa to je prekážka v práci zo strany zamestnávateľa. Zamestnávateľ nezabezpečil aby mohol pracovať.

Keby bolo ponuknuté miesto na inej prevádzke, a zam-c to odmietne v tom prípade by sa dal aplikovať §63 zákonníka práce.

Ale horeuvedené povinnosti zamestnávateľa neboli splnené, a z toho vznikla zapeklitá situácia.

Zamestnanec po ukončení PN, možno aj chcel nastúpiť do práce, ale miesto výkonu práce bola zrušená, tak nevedel čo má robiť, kam kontaktovať.

Moju odpoveď prosím brať ako úvahu a nestranné posúdenie celej situácie. Osobne si myslím, že na vine sú obe strany.
Zoltán Kovács
19.06.08,13:12
Napisal som takuto vypoved, co poviete?

Vec: Okamžité skončenie pracovného pomeru


Dňa 12.6.2008 mi bolo doručené ukončenie vašej PN k 1.6.2008. Do dnešného dňa ste nenastúpila do práce a ani nedoložila dôvod Vašej absencie.
Považujem to za závažné porušenie pracovnej disciplíny.


Z tohto dôvodu s Vami podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP okamžite končím pracovný pomer.


Okamžité skončenie pracovného pomeru sme prerokovali so zástupcom Inšpektorátu práce v Trnave a bol mi doporučený tento postup.


Pracovný pomer končí doručením jeho okamžitého skončenia.

Z hľadiska zamestnanca by som reagoval asi nasledovne:

Nebol som oboznámený s rušením môjho pracoviska, a ani iné miesto výkonu práce nebolo ponuknuté. Považujem to za prekážku zo strany zamestnávateľa, a s uvedeným dôvodom výpovede nesúhlasím.
Ružova voda
19.06.08,13:15
a co tak napisat toto?

Vec: Výzva


Dňa 12.6.2008 mi bolo doručené ukončenie vašej PN k 1.6.2008. Do dnešného dňa ste nenastúpila do práce a ani nedoložila dôvod Vašej absencie – nie je možné sa s vami spojiť keďže telefonáty ignorujete. Považujem to za závažné porušenie pracovnej disciplíny.


Pokiaľ mi nepredložíte Vaše vysvetlenie, prečo ste nenastúpila do práce do 3dní od doručenia tejto výzvy, budem nútený s Vami podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP ukončiť pracovný pomer za závažné porušenie pracovnej disciplíny k dňu 19.6.2008. Za dni ku ktorým nedoložíte vaše vysvetlenie budete mať absenciu.


Okamžité skončenie pracovného pomeru a výzvu sme prerokovali Inšpektorátom práce v Trnave.
Barbara
19.06.08,13:16
postup je takýto: najprv jej musíš poslať oznámenie, že porušila prac. disciplínu, a až potom nastupuje okamžité skončenie prac. pomeru.
Zoltán Kovács
19.06.08,13:18
a co tak napisat toto?

Vec: Výzva


Dňa 12.6.2008 mi bolo doručené ukončenie vašej PN k 1.6.2008. Do dnešného dňa ste nenastúpila do práce a ani nedoložila dôvod Vašej absencie – nie je možné sa s vami spojiť keďže telefonáty ignorujete. Považujem to za závažné porušenie pracovnej disciplíny.


Pokiaľ mi nepredložíte Vaše vysvetlenie, prečo ste nenastúpila do práce do 3dní od doručenia tejto výzvy, budem nútený s Vami podľa § 68 ods. 1 písm. b) ZP ukončiť pracovný pomer za závažné porušenie pracovnej disciplíny k dňu 19.6.2008. Za dni ku ktorým nedoložíte vaše vysvetlenie budete mať absenciu.


Okamžité skončenie pracovného pomeru a výzvu sme prerokovali Inšpektorátom práce v Trnave.

Nemá kam nastúpiť do práce. Ak v prac.zmluve má uvedené miesto výkonu práce MT, a tam je zrušená prevádzka, čo potom? Nedostal vyrozumenie o zrušení miesta výkonu.
Ružova voda
19.06.08,13:18
postup je takýto: najprv jej musíš poslať oznámenie, že porušila prac. disciplínu, a až potom nastupuje okamžité skončenie prac. pomeru.

ved som to pridal - co poviete na tu vyzvu?
Ružova voda
19.06.08,13:20
Nemá kam nastúpiť do práce. Ak v prac.zmluve má uvedené miesto výkonu práce MT, a tam je zrušená prevádzka, čo potom? Nedostal vyrozumenie o zrušení miesta výkonu.


Predsa ten zamestnanec neni taky blby aby nenapisal - nezavolal zamestnavatelovi kam ma ist do prace - to mi chcete povedat ze zamestnanec bude doma sediet a cakat? ved ani z hladiska logickeho to neni normalne a urcite by sa kazdy mal informovat
Zoltán Kovács
19.06.08,13:20
ved som to pridal - co poviete na tu vyzvu?

Nemôžeš to dať do jedného listu výpoveď a porušenie prac.disciplíny. Upozornenie na porušenie prac.disciplíny musí predchádzať okamžitú výpoveď.
Zoltán Kovács
19.06.08,13:22
Predsa ten zamestnanec neni taky blby aby nenapisal - nezavolal zamestnavatelovi kam ma ist do prace - to mi chcete povedat ze zamestnanec bude doma sediet a cakat? ved ani z hladiska logickeho to neni normalne a urcite by sa kazdy mal informovat

Ale zamestnávateľ bol prvý ktorý nesplnil svoju povinnosť. A to je silný tromf pri súdnom spore.
Ružova voda
19.06.08,13:24
Nemôžeš to dať do jedného listu výpoveď a porušenie prac.disciplíny. Upozornenie na porušenie prac.disciplíny musí predchádzať okamžitú výpoveď.


napisem len tu vyzvu - ved aj zamestnavatel ma nejake prava alebo len povinnosti? Zamestnanec mu doruci za 12 dni ukoncenie PN a do tej doby co? Sedel doma na zadku a cakal - to je taky sprosty ze by ani nezasiel na to pracovisko? On nevedel ze ked skonci PN to ze mam ist do prace? A ak by tam prisiel a zistil ze tam predajna nie tak asi zavolam "haloo" kde ste alebo napisem list...to je normalne, nie?
Ružova voda
19.06.08,13:26
Ale zamestnávateľ bol prvý ktorý nesplnil svoju povinnosť. A to je silný tromf pri súdnom spore.

aky tromf - ja som predsa neni povinny nikoho informovat .. kde je to napisane?
Barbara
19.06.08,13:27
ved som to pridal - co poviete na tu vyzvu?


písali sme to v rovnakom čase.

posluchni Chobota a Smitha a postupuj tak ,ako ti oni radia, keď nechceš to prehrať na súde.
ja by som ich posluchla, lebo oni sa v tom vyznajú, ver mi, a radia ti dobre.;)
Zoltán Kovács
19.06.08,13:27
napisem len tu vyzvu - ved aj zamestnavatel ma nejake prava alebo len povinnosti? Zamestnanec mu doruci za 12 dni ukoncenie PN a do tej doby co? Sedel doma na zadku a cakal - to je taky sprosty ze by ani nezasiel na to pracovisko? On nevedel ze ked skonci PN to ze mam ist do prace? A ak by tam prisiel a zistil ze tam predajna nie tak asi zavolam "haloo" kde ste alebo napisem list...to je normalne, nie?

Mam z celého pocit, že svoju chybu (neoznámenie zrušenia prevádzky počas trvania PN) chceš zahrať do out-u, a vinu hodiť na zamestnanca (nenastúpenie do práce).

Opakujem obe strany urobili chybu. Neurob ďalšiu.

Preto kým sa neporozprávaš osobne so zamestnancom neposielaj žiadne výzvy, žiadne výpovede.
Zoltán Kovács
19.06.08,13:28
aky tromf - ja som predsa neni povinny nikoho informovat .. kde je to napisane?


Akože nie si povinný informovať zamestnanca, že jeho pracovisko sa ruší. :eek::eek::eek:

Pozri si §55 ods. 6 zákonníka práce.
Ružova voda
19.06.08,13:29
Mam z celého pocit, že svoju chybu (neoznámenie zrušenia prevádzky počas trvania PN) chceš zahrať do out-u, a vinu hodiť na zamestnanca (nenastúpenie do práce).

Opakujem obe strany urobili chybu. Neurob ďalšiu.

Preto kým sa neporozprávaš osobne so zamestnancom neposielaj žiadne výzvy, žiadne výpovede.


Lenze ona sa so mnou bavit nebude - nedviha telefony - umyselne ma ignoruje , ved preco nie - cas plynie a ona ma raj :-) komu je lepsie?
Barbara
19.06.08,13:31
aky tromf - ja som predsa neni povinny nikoho informovat .. kde je to napisane?


ale prosím ťa nebuď tvrdohlavý. Keď zamestnávaš ľudí, tak aj pre Teba platí takisto Zákonník práce ako aj pre druhých. Preštuduj si Zákonník práce.

a veruže máš aj povinnosti

viac k tomu nemám čo dodať , lebo vidím, že to nemá zmysel.
Zoltán Kovács
19.06.08,13:32
Lenze ona sa so mnou bavit nebude - nedviha telefony - umyselne ma ignoruje , ved preco nie - cas plynie a ona ma raj :-) komu je lepsie?

A nestojí ti za to sadnúť si do auta a vyhladať ju osobne?

Za to, že ona sa k tomu stavia ignorantsky ty ešte nemusíš. Zatiaľ je na koni ona. A nakoniec jej budeš musieť vyplatiť ušlú mzdu.
Ružova voda
19.06.08,13:32
Akože nie si povinný informovať zamestnanca, že jeho pracovisko sa ruší. :eek::eek::eek:

Pozri si §55 ods. 6 zákonníka práce.

prosim ta porad mi presne co mam urobit ak sa ti da tak aj emailom mi napis presne - tato baba nas pripravila najmenej o 100 000,- a ak mam prist este o dalsie tak neviem, lebo uz teraz sme v krachu email je refan@refan.sk
Ružova voda
19.06.08,13:37
ale prosím ťa nebuď tvrdohlavý. Keď zamestnávaš ľudí, tak aj pre Teba platí takisto Zákonník práce ako aj pre druhých. Preštuduj si Zákonník práce.

a veruže máš aj povinnosti

viac k tomu nemám čo dodať , lebo vidím, že to nemá zmysel.

vsetko sposobila hlupa pracovna zmluva..a dalsi postup, ja to chcem len zachranit..nemam peniaze na vyhadzovanie a chodenie po sudoch kde aj tak prehram nema vyznam.. Prosim vas ja vam aj zaplatim len mi prosim poradte co mam presne urobit..lebo som s toho na infarkt..
Zoltán Kovács
19.06.08,13:38
prosim ta porad mi presne co mam urobit ak sa ti da tak aj emailom mi napis presne - tato baba nas pripravila najmenej o 100 000,- a ak mam prist este o dalsie tak neviem, lebo uz teraz sme v krachu email je refan@refan.sk

Pripravila vás o 100 tisíc, mám to chápať tak, že urobila manko? Ak áno, mala podpísanú hmotnú zodpovednosť? Keď nie tvoja smola, nemôžeš od nej požadovať náhradu.

Môj postup asi by bol nasledovný:

1. Oznámeniť zrušenie prevádzky, a ponuknúť miesto na inej prevádzke.
2. Ak s preradením nebude súhlasiť, tak aplikovať §63 ods. 1 písm a) ako dôvod výpovede.
3. Bohu žial dodržať výpovednú dobu (2 mesiace) a odstupné.
4. Priznám sa, tým pádom, že nemá kde odpracovať výpovednú dobu neviem ako by som viedol ju v dochádzke (asi ako absencia, ale nie som si istý, že by to obstálo). Može tvrdiť, že chce odpracovať výpovednú dobu, len nemá kde. A už sme pri prekážke zo strany zamestnávateľa, a v tom prípade, jej prislúcha náhrada mzdy.
5. Najlepšie by bolo s ňou sa dohodnúť na rozviazaní prac.pomeru podľa § 60 zákonníka práce.
Chobot
19.06.08,13:38
aky tromf - ja som predsa neni povinny nikoho informovat .. kde je to napisane?

Vidím, že si tvrdohlavejší než tá zamestnankyňa. Ale bohužiaš ťaháš za kraší koniec.

Smith ti už napísal, kde máš tú povinnosť napísanú.

Jednoducho ste jej zrušili miesto, nepraradili ste ju, tak ste jej neumožnili pracovať. Nemusí ona chodiť do sídla firmy a pýtať sa. VY ste povinní ju o tom informovať a to dokonca vopred.

Teraz je doma a beží jej plat. dávam jej 80% šancu, že by súd vyhrala, lebo to budú považovať za prekážku v práci zo strany zamestnávateľa, kde má nárok na priemernú mzdu.
Chobot
19.06.08,13:40
Pripravila vás o 100 tisíc, mám to chápať tak, že urobila manko? Ak áno, mala podpísanú hmotnú zodpovednosť? Keď nie tvoja smola, nemôžeš od nej požadovať náhradu.

Môj postup asi by bol nasledovný:

1. Oznámeniť zrušenie prevádzky, a ponuknúť miesto na inej prevádzke.
2. Ak s preradením nebude súhlasiť, tak aplikovať §63 ods. 1 písm a) ako dôvod výpovede.
3. Bohu žial dodržať výpovednú dobu (2 mesiace) a odstupné.
4. Priznám sa, tým pádom, že nemá kde odpracovať výpovednú dobu neviem ako by som viedol ju v dochádzke (asi ako absencia, ale nie som si istý, že by to obstálo). Može tvrdiť, že chce odpracovať výpovednú dobu, len nemá kde. A už sme pri prekážke zo strany zamestnávateľa, a v tom prípade, jej prislúcha náhrada mzdy.

Presne tak, aj ja to vidím ako prekážku na strane zamestnávateľa, počas ktorej patrí zamestnancovi náhrada vo výške priemerného platu.



5. Najlepšie by bolo s ňou sa dohodnúť na rozviazaní prac.pomeru podľa § 60 zákonníka práce.


Toto mu radím od začiatku. Ale je tvrdohlavý ako mulica.:D Nedá si povedať, že dohodou ho to bude menej stáť (aspoň nech sa o to pokúsi).

Nabudúce už vieš, že keď budeš rušiť prevádzku, tak musíš dať výpovede už dopredu tak, aby výpovedná doba uplynula v deň, kedy sa prevádzka zruší.
Ružova voda
19.06.08,13:48
Presne tak, aj ja to vidím ako prekážku na strane zamestnávateľa, počas ktorej patrí zamestnancovi náhrada vo výške priemerného platu.





Toto mu radím od začiatku. Ale je tvrdohlavý ako mulica.:D Nedá si povedať, že dohodou ho to bude menej stáť (aspoň nech sa o to pokúsi).

Nabudúce už vieš, že keď budeš rušiť prevádzku, tak musíš dať výpovede už dopredu tak, aby výpovedná doba uplynula v deň, kedy sa prevádzka zruší.



nie som tvrdohlavy ale povedz mi - som zo Zvolena a chod do Sucian - ona ked jej zazvonis doma tak ti neotvori..naco tam pojdem?
Chobot
19.06.08,13:59
nie som tvrdohlavy ale povedz mi - som zo Zvolena a chod do Sucian - ona ked jej zazvonis doma tak ti neotvori..naco tam pojdem?

Tak jej pošli dohodu o skončení PP s ponukou 5 mesačného odstupného písomne. O dva dni ti nabetón zavolá.
Zoltán Kovács
19.06.08,14:03
nie som tvrdohlavy ale povedz mi - som zo Zvolena a chod do Sucian - ona ked jej zazvonis doma tak ti neotvori..naco tam pojdem?

Podľa teba čo bude drahšie: cesta zo Zvolena do Sučian, alebo prehratý súdny spor s povinnosťou vyplatenia náhrady mzdy za neviem koľko mesiacov + náhrada súdnych trov.
Ružova voda
19.06.08,14:04
Tak jej pošli dohodu o skončení PP s ponukou 5 mesačného odstupného písomne. O dva dni ti nabetón zavolá.

hmm..5 mesacne odstupne???? Ved robila 1,5 mesiaca a to mi sposobila svojou pracou 100 000sk skodu, a este jej mam dat 5 platov? A za co ? To neexistuje v tomto state spravodlivost? To co sme za demokraticky stat
Zoltán Kovács
19.06.08,14:14
hmm..5 mesacne odstupne???? Ved robila 1,5 mesiaca a to mi sposobila svojou pracou 100 000sk skodu, a este jej mam dat 5 platov? A za co ? To neexistuje v tomto state spravodlivost? To co sme za demokraticky stat

V niektorom príspevku som sa pýtal na hmotnú zodpovednosť. Mala, alebo nemala podpísanú?
Chobot
19.06.08,14:14
hmm..5 mesacne odstupne???? Ved robila 1,5 mesiaca a to mi sposobila svojou pracou 100 000sk skodu, a este jej mam dat 5 platov? A za co ? To neexistuje v tomto state spravodlivost? To co sme za demokraticky stat


Ja nevidím, čo bolo medzi vami, čo robila. Chcel si radu ohľadne skončenia pracovného pomeru, tak to sme ti poradili.

Ak chceš radu aj v inej oblasti, tak napíš presne, čo sa stalo. Napísať, že ti spôsobila škodu 100.000 je príliš všeobecné. Vieš preukázať, že ti spôsobila úmyselne škodu 100.000 SKK? Tak ju žaluj a vymáhaj od nej škodu v rámci občiansko-súdneho konania. Ukradla ti niečo? Zničila ti predajňu? Alebo ako si dospel k tej škode?

Bohužiaľ ste mali pracovno právny vzťah, z ktorého máte obaja nejaké práva a povinnosti. Skončiť takýto vzťah nebude pre teba jednoduché, najmä po tých chybách, čo si urobil. Tak sa snaž aspoň minimalizovať tvoje náklady na ukončenie PP. Inak maximálna náhrada mzdy v prípade súdneho sporu nie je ohraničená, v opodstatnených prípadoch ju ale sudca môže na základe žiadosti žalovanej strany znížiť na 12 mesiacov.
Vranová
19.06.08,14:31
mimotemy
Čítala som to všetko čo ste mu radili vážení kolegovia, ale asi nechce pomôcť! Tak mi to pripadá....:confused:
Zoltán Kovács
19.06.08,14:34
mimotemy
Čítala som to všetko čo ste mu radili vážení kolegovia, ale asi nechce pomôcť! Tak mi to pripadá....:confused:

Asi máš pravdu.


V niektorom príspevku som sa pýtal na hmotnú zodpovednosť. Mala, alebo nemala podpísanú?

Pýtam sa na hmotnú zodpovednosť už asi 3x. Ak by som dostal odpoveď dalo by sa ďalej radiť. Totiž ak mala hmotnú zodpovednosť, a dá sa dokázať spôsobená škoda, tak východiskový bod pri jednaní o zrušenie prac.pomeru by bol úplne iný.
Ružova voda
19.06.08,16:18
Asi máš pravdu.



Pýtam sa na hmotnú zodpovednosť už asi 3x. Ak by som dostal odpoveď dalo by sa ďalej radiť. Totiž ak mala hmotnú zodpovednosť, a dá sa dokázať spôsobená škoda, tak východiskový bod pri jednaní o zrušenie prac.pomeru by bol úplne iný.

prepacte , nebol som tu... tu skodu mi sposobila tym ze bola zamestnana - ukradla mi len za 1000sk ale ked som jej to stiahol z vyplaty tak hned zavolala na IP a musel som jej to vratit...je to zacarovany kruh..fakt je ten ze si neviem v tomto dat rady..mne ide o to aby som jej nic nevyplatil .. ja nemam peniaze na rozdavanie a za blbu chybu uctovnicky platit je super..
jaja99
19.06.08,16:48
Ak chceš pracovnú zmluvu choď za právnikom a nie za účtovníčkou.
Zoltán Kovács
19.06.08,17:03
prepacte , nebol som tu... tu skodu mi sposobila tym ze bola zamestnana - ukradla mi len za 1000sk ale ked som jej to stiahol z vyplaty tak hned zavolala na IP a musel som jej to vratit...je to zacarovany kruh..fakt je ten ze si neviem v tomto dat rady..mne ide o to aby som jej nic nevyplatil .. ja nemam peniaze na rozdavanie a za blbu chybu uctovnicky platit je super..

1. Ak nemala hmotnú zodpovednosť tak si jej neprávom siahol na plat.
2. Aj keby mala hmotnú zodpovednosť na zrážku zo mzdy musíš mať jej súhlas.
3. Účtovníčka nie je na to aby ti formulovala pracovnú zmluvu, ale na to aby zaúčtovala tvoje príjmy a výdavky. Totiž sformulovanie, uzavretie hociakej zmluvy je právny akt a nie účtovnícky.
4. Práve preto sa pohoršujem nad tvojím vyhlásením "blbá účtovníčka". S prepáčením neviem kto bol v tejto situácii blbý.
Zoltán Kovács
19.06.08,17:06
prepacte , nebol som tu... tu skodu mi sposobila tym ze bola zamestnana - ukradla mi len za 1000sk ale ked som jej to stiahol z vyplaty tak hned zavolala na IP a musel som jej to vratit...je to zacarovany kruh..fakt je ten ze si neviem v tomto dat rady..mne ide o to aby som jej nic nevyplatil .. ja nemam peniaze na rozdavanie a za blbu chybu uctovnicky platit je super..

Označenému nerozumiem. Mám to chápať ako:

1. Poškodila tvoje dobré meno?
2. Môže ona za to, že prevádzka sa musela zavrieť? Nemyslím si. Otvorenie prevádzky bolo tvoje suverénne rozhodnutie (aspoň si to myslím).
3. Ak prevádzka neprinášala zisky, ale stratu, tak si mal zavrieť čo najskôr, a nie čakať na to aby strata bola vyššia.
4. Vzniknutá strata sa nedá kvalifikovať ako škoda. Totiž strata je negatívný rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Kým škoda je znehodnotenie veci.
.
.
.
.

A dalo by sa takto pokračovať. Len nemá to význam.
Ružova voda
19.06.08,17:19
Označenému nerozumiem. Mám to chápať ako:

1. Poškodila tvoje dobré meno?
2. Môže ona za to, že prevádzka sa musela zavrieť? Nemyslím si. Otvorenie prevádzky bolo tvoje suverénne rozhodnutie (aspoň si to myslím).
3. Ak prevádzka neprinášala zisky, ale stratu, tak si mal zavrieť čo najskôr, a nie čakať na to aby strata bola vyššia.
4. Vzniknutá strata sa nedá kvalifikovať ako škoda. Totiž strata je negatívný rozdiel medzi príjmami a výdavkami. Kým škoda je znehodnotenie veci.
.
.
.
.

A dalo by sa takto pokračovať. Len nemá to význam.


bola to predajna v MT a "mila predavacka" pre istotu ani nebola v predajni, ved naco - ked ten blby podnikatel ma aj tak zaplati ... narobila strasne zla a je trapne sa tu stazovat lebo za vsetko si mozem ja sam - ja som vytvoril predajnu, investoval peniaze a zamestnal predavacky... s nadejou ze nieco zarobim...ale skoda-strata sa vysplhala na 300 000sk... uz v zivote nebudem zamestnavat - ved vlastne od noveho mesiaca koncim a idem sa zamestnat aj ja.. a budem si sveta zit - ziadne starosti, len radosti..o par rokov si spomeniem na to aky som bol sprosty a zamestnaval ludi a ako si im vyplacal mzdy za to ze nerobili... takto to funguje na slovensku - v Amerike to nehrozi - tam su zamestnavatelia chraneny ale na slovensku su len ty najhorsi...
Zoltán Kovács
19.06.08,17:33
bola to predajna v MT a "mila predavacka" pre istotu ani nebola v predajni, ved naco - ked ten blby podnikatel ma aj tak zaplati ... narobila strasne zla a je trapne sa tu stazovat lebo za vsetko si mozem ja sam - ja som vytvoril predajnu, investoval peniaze a zamestnal predavacky... s nadejou ze nieco zarobim...ale skoda-strata sa vysplhala na 300 000sk... uz v zivote nebudem zamestnavat - ved vlastne od noveho mesiaca koncim a idem sa zamestnat aj ja.. a budem si sveta zit - ziadne starosti, len radosti..o par rokov si spomeniem na to aky som bol sprosty a zamestnaval ludi a ako si im vyplacal mzdy za to ze nerobili... takto to funguje na slovensku - v Amerike to nehrozi - tam su zamestnavatelia chraneny ale na slovensku su len ty najhorsi...

Nesúhlasím s tebou. Aj na Slovensku sú chránení zamestnávatelia. Na druhej strane prosím ťa neber tieto príspevky ako útok na teba. Nie. Pokúšame sa ti pomôcť.
Áno stala sa chyba, že bola nedostatočná kontrola zamestnancov, nesprávne alebo nedostatočné sformulované pracovnoprávne vzťahy.....

Preto sa snažíme nájsť najmenej nákladné riešenie.
Ružova voda
19.06.08,17:57
Nesúhlasím s tebou. Aj na Slovensku sú chránení zamestnávatelia. Na druhej strane prosím ťa neber tieto príspevky ako útok na teba. Nie. Pokúšame sa ti pomôcť.
Áno stala sa chyba, že bola nedostatočná kontrola zamestnancov, nesprávne alebo nedostatočné sformulované pracovnoprávne vzťahy.....

Preto sa snažíme nájsť najmenej nákladné riešenie.

dik, ale ludia su na slovensku hnusny a zakerny...na to sa nezmeni nic..ja viem ze mi chcete pomoct - uz som sa jej dovolal a povedala ze sa poradi so "svojou" advokatkou aby vymohla odomna co najviac...super-vsak? Pristupy zrejme aj na dohodu ale podmienky si bude urcovat ona a zrejme sa bude domahat niekolko desiatok tisic sk..zaco??? ze odrobila 150 hodin a za tie dostala zaplatene? Nehnevajte sa to je velky podvod a neskutocna diera v ZAKONE... preco nie su u nas knizky a do tych by zamestnavatelia zapisovali hodnotenia? Nic taketo by sa nestalo, lebo taku zenu by nikto nezamestnal... ja sa idem zamestnat preto ze si chcem zarobit a nie "odrbat" zamestnavatela...
Ružova voda
19.06.08,18:05
Nesúhlasím s tebou. Aj na Slovensku sú chránení zamestnávatelia. Na druhej strane prosím ťa neber tieto príspevky ako útok na teba. Nie. Pokúšame sa ti pomôcť.
Áno stala sa chyba, že bola nedostatočná kontrola zamestnancov, nesprávne alebo nedostatočné sformulované pracovnoprávne vzťahy.....

Preto sa snažíme nájsť najmenej nákladné riešenie.

prepacte ale musel som si ponadavat...
jaja99
20.06.08,05:14
Mal si maloobchod a zamestnanci Ťa okrádali? To akože predávali tovar mimo kasu? Možno si z toho nájdu ponaučenie ďalší podnikavci/podnikatelia.
Základom fungovania maloobchodu je fungujúci skladový software, pravidelné inventúry, spoločná hmotná zodpovednosť zamestnancov, oznam v predajni - svoje pozitívne a negatívne skúsenosti so zamestnancami tejto predajne zapíšte prosím do knihy prianí a sťažností, odmeňovanie podľa obratu a nie fixnou mzdou a nakoniec (alebo na začiatok) pracovná zmluva riešiaca všetky možné prípady, ktoré sa môžu vyskytnúť: napr. definovanie pojmu hrubé porušenie pracovnej disciplíny, spísanie nároku zamestnávateľa na 1X mesačný plat pri predčasnom ukončení pp, zadefinovanie skutočnosti, že zamestnávateľ vydáva pracovný poriadok .... toho je veľa.
Ružova voda
20.06.08,07:17
Mal si maloobchod a zamestnanci Ťa okrádali? To akože predávali tovar mimo kasu? Možno si z toho nájdu ponaučenie ďalší podnikavci/podnikatelia.
Základom fungovania maloobchodu je fungujúci skladový software, pravidelné inventúry, spoločná hmotná zodpovednosť zamestnancov, oznam v predajni - svoje pozitívne a negatívne skúsenosti so zamestnancami tejto predajne zapíšte prosím do knihy prianí a sťažností, odmeňovanie podľa obratu a nie fixnou mzdou a nakoniec (alebo na začiatok) pracovná zmluva riešiaca všetky možné prípady, ktoré sa môžu vyskytnúť: napr. definovanie pojmu hrubé porušenie pracovnej disciplíny, spísanie nároku zamestnávateľa na 1X mesačný plat pri predčasnom ukončení pp, zadefinovanie skutočnosti, že zamestnávateľ vydáva pracovný poriadok .... toho je veľa.


hej ale takto to nefunguje.. mozno vo velkych kolosoch ale v malych predajniach nie... vsetci moji znami co mali obchody skrachovali tak ako ja na "ludoch" proste nie su ludia na pracu - teda su - akurat tak im dat lopatu do ruky alebo ich postavit za pas kde nemusia rozmyslat - lebo rozmyslanie "boli" sme smiesny narod a kazdy nas hodnoti ako chudakov - ved nakoniec aj sme, staci len pozriet okolo seba - vsade ta len okradaju..nic ine nevieme.. Musim ist za pravnikom nech mi to nejak napise, lebo ma svihne
VERONIKA6
20.06.08,07:36
hej ale takto to nefunguje.. mozno vo velkych kolosoch ale v malych predajniach nie... vsetci moji znami co mali obchody skrachovali tak ako ja na "ludoch" proste nie su ludia na pracu - teda su - akurat tak im dat lopatu do ruky alebo ich postavit za pas kde nemusia rozmyslat - lebo rozmyslanie "boli" sme smiesny narod a kazdy nas hodnoti ako chudakov - ved nakoniec aj sme, staci len pozriet okolo seba - vsade ta len okradaju..nic ine nevieme.. Musim ist za pravnikom nech mi to nejak napise, lebo ma svihne
Hádžeš všetkých do jedného vreca. Tiež robím s ľuďmi, mám veľa skúsenosti. Je pravdou, že dnes aj robotník pozná svoje práva. Súhlasím, netreba si nechať so sebou babrať. Ale priznaj si chybu, že si veľa pochybil, nedostatočnou pracovnou zmluvou, hmotnou zodpovednosťou a teraz nadávaš na celý národ aký je blbý. Personálna práca dnes veľa obnáša.
Chobot
20.06.08,07:38
Myslím, že diskusia sa uberá nesprávnym smerom, nevenuje sa už nastolenej otázke.

Preto si dovolím tému uzavrieť. Pokiaľ bude niekto chcieť niečo podstatné k téme pridať, dajte mi vedieť, môžem potom dočasne tému otvoriť.;)
Jozef Mihál
20.06.08,11:05
Otázka bol vyčerpávajúco zodpovedaná, tému preto ako moderátor uzatváram.