Žabinka
19.06.08,11:22
Ahojte poraďáci, prosím o radu. V 3.mes. mi vznikol NO 5371,-. V 4.mes. daň.povinnosť 573,- na r.27, odpočítala som túto sumu na r.31, čiže mi na r.32 vyšla 0. V 5.mes. bola daň.povinnosť 7540,-. Túto sumu som v návale mojej poriadnosti aj uhradila DÚ. A teraz ma máta myšlienka, že som poslednú daň.povinnosť z 5.mes. mala nejako vysporiadať s minulými dvomi mesiacmi. Môžete mi niekto poradiť, či som urobila chybu, ako ju napraviť, alebo mám DÚ požiadať o vrátenie nadmerne zaplatenej časti, ak vznikla? Už som z toho jeleň, a nemyslí mi to. Takáto situácia s NO ma zaskočila prvý raz, doteraz som DPH daňovému úradu len platila. Ďakujem.
Vladimír Ozimý
19.06.08,09:51
ja by som si to vyžiadal ako preplatok na dani.
Milan Benka
19.06.08,09:59
Ahojte poraďáci, prosím o radu. V 3.mes. mi vznikol NO 5371,-. V 4.mes. daň.povinnosť 573,- na r.27, odpočítala som túto sumu na r.31, čiže mi na r.32 vyšla 0. V 5.mes. bola daň.povinnosť 7540,-. Túto sumu som v návale mojej poriadnosti aj uhradila DÚ. A teraz ma máta myšlienka, že som poslednú daň.povinnosť z 5.mes. mala nejako vysporiadať s minulými dvomi mesiacmi. Môžete mi niekto poradiť, či som urobila chybu, ako ju napraviť, alebo mám DÚ požiadať o vrátenie nadmerne zaplatenej časti, ak vznikla? Už som z toho jeleň, a nemyslí mi to. Takáto situácia s NO ma zaskočila prvý raz, doteraz som DPH daňovému úradu len platila. Ďakujem.

§79 / 1 zák. 222/2004 Zz
..... Ak platiteľ nemôžeodpočítať NO v následujúcom zdaň.období od daňovej povinnosti, daň.úrad vráti neodpočítaný NO alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania DP za zdaň obd. následujúce po zdaň. obd., v kt. NO vznikol. .....

Postupovali ste správne, neodpočítaný NO ( jeho časť ) je povinný DU vrátiť do 30 dní od podania DP za 4.mesiac.

Kompenzovať NO za 3.mes. je možné iba s daň. povinnosťou za 4. mes..

Netreba dávať žiadnu žiadosť, daňovému úradu to predpisuje zákon, ináč sa to považuje za neoprávnene zadržiavané prostriedky správcom dane (pokiaľ nemáte nedoplatky na iných daniach) a ten je po lehote stanovenej zákonom ( po splatnosti ) úročený. Úrok je povinný správca dane sám vypočítať a poslať na Váš účet.