stralis
19.06.08,13:15
Potrebovala by som súrne poradiť.Vystavujem zahraničné odoslané faktúry v eurach.Čo sa týka úhrady faktúry je uhradená v nižšej sume na bankovom výpise ako som vystavila,pretože spoločnosť žiadala o rýchlu platbu.Zahraničná spoločnosť si stiahla z tej faktúry nejaké percentá.Ako mam zaúčtovať ten rozdiel ,čo mi visí ako neuhradený?
Tweety
19.06.08,11:20
Potrebovala by som súrne poradiť.Vystavujem zahraničné odoslané faktúry v eurach.Čo sa týka úhrady faktúry je uhradená v nižšej sume na bankovom výpise ako som vystavila,pretože spoločnosť žiadala o rýchlu platbu.Zahraničná spoločnosť si stiahla z tej faktúry nejaké percentá.Ako mam zaúčtovať ten rozdiel ,čo mi visí ako neuhradený?
Ak na ten rozdiel nie je samostatná položka- poplatky, tak je potrebné žiadať odberateľa o doplatenie rozdielu v CM.
Martin Mocko
19.06.08,11:21
Potrebovala by som súrne poradiť.Vystavujem zahraničné odoslané faktúry v eurach.Čo sa týka úhrady faktúry je uhradená v nižšej sume na bankovom výpise ako som vystavila,pretože spoločnosť žiadala o rýchlu platbu.Zahraničná spoločnosť si stiahla z tej faktúry nejaké percentá.Ako mam zaúčtovať ten rozdiel ,čo mi visí ako neuhradený?

To je poplatok banke za rychlu platbu. Pokial ste o to naozaj ziadali, tak na 568. Pokial neziadali, tak poziadajte o doplatenie sumy. Stava sa to, pokial odosielatel platby zada "vsekty poplatky znasa prijimatel"...
maroskoq
19.06.08,12:58
tak normal na kurzovu stratu popripade na kurzovy zisk co si zobrala banka to musi byt vo vypise ako samostatne polozka a to normal na poplatky
stralis
20.06.08,11:09
Pre tu zahraničnú firmu to je dalo by sa povedať ako provízia alebo poplatok,služba čo si stiahli.Nemôžu mi to doplatiť a banka si vôbec nič nesťahuje.Takže to zaúčtovať ako 568?
Tweety
20.06.08,11:12
Pre tu zahraničnú firmu to je dalo by sa povedať ako provízia alebo poplatok,služba čo si stiahli.Nemôžu mi to doplatiť a banka si vôbec nič nesťahuje.Takže to zaúčtovať ako 568?
Ak to nie je veľká suma, zaúčtovala by som úhradu vo výške aká prišla, a ten rozdiel dala 548/311-. 568 nie, tam idú bankové poplatky, a ty na poplatok nemáš doklad.
Zoltán Kovács
20.06.08,11:37
A nie je to náhodou bonus vo forme extra rabatu za rýchlu platbu?
Ak áno, tak ja sa stretávam s tým, že na rozdiel sa vystaví dobropis.
nika.sum
21.07.08,06:18
Ahoj, aj ja mam problem s uhradami zo zahranicia. Ked vystavim do CZ fakturu v SKK napr. 50.000,- ale ked mi ceska firma fakturu uhradi na moj ucet pride 49.300,-, mam tam poznamku ze orig.suma 50000,- .Ako si dosiahnut aby mi firmy zasielali uhradu, tak aby vsetky poplatky znasal zasielatel, treba dat poznamku do faktury alebo to musi byt osetrebne v zmluve?
optimistka
21.07.08,10:08
podľa názoru mojej auditorky ten rozdiel je daňovo uznaný náklad a účtuješ ho ako bankový poplatok a vypáruješ si tým aj rozdiel na pohľadávke alebo záväzku, pri zahraničnej platbe si vieš zvoliť z troch možností kto znáša bankové výlohy sú to také trojpísmenkové označenie OUR,BEN,SHA, teraz si presne nespomeniem ktoré čo znamená, ale jeden prípad je výlohy bánk znáša ten kto platí, druhý prípad ten kto prijíma platbu a tretí prípad je taký, že výlohy tuzemských bánk znášaš napr. ty a výlohy zahraničných bánk tvoj partner, tie sumy sa niekedy šplhajú do takých výšok, že sa z toho točí hlava, je dobré mať napr. príkaz na úhradu alebo kópiu BV tej druhej strany že oni poukázali skutočne tú sumu aká bola na fa uvedená a ten rozdiel potom bez problémov daš na bankové poplatky
paťuška
21.07.08,10:37
Stretávam sa s tým problémom aj ja, ale na výpise je pekne vypísané aká bola uhrádzaná suma, poplatok aj pripísaná čiastka, takže nevidím dôvod dokladať kópie BV z druhej fi. Je to vec dohody medzi firmami, ak chcú rýchlo peniaze, vtedy znesú aj poplatok navyše
optimistka
21.07.08,12:47
záleží ako v ktorej banke