Ruzickova
14.04.05,14:37
Dobry den,prosim Vas poradte mi ako je to teraz zo zaokruhlovanim preddavkov na ZP pre zamestnavatela.Zaokruhluje sa to v prilohe na 2 desatinne miesta alebo za kazdeho zamestnanca sa zaokruhli nahor na cele koruny.Som z toho zmetena,nakolko spol.zdrav.poistovna ma na cele nahor.A doteraz to bolo na 2 des.miesta.Dakujem za radu.
Hlinkovx
14.04.05,12:51
p. Mihál tu zverejnil opatrenie ohľadom zaokrúhľovania na výkazoch ZP...
ale nemôžem to nájsť...skús popozerať témy odľadom ZP
Hlinkovx
14.04.05,12:54
asi by toto malo byť ono
Ruzickova
15.04.05,07:51
Nejde mi to otvorit,nemohla by si mi strucne popisat o co ide. Ja som si citala metodicke usmernenie na stranke Uradu pre zdrav.starostlivost.Diky
Ruzickova
15.04.05,10:08
Nikto nerobi mzdy alebo mi nechcete poradit.Prosim
uko
15.04.05,10:18
neviem čo presne myslis, ale pokiaľ viem tak sa zaokruhluje na cele koruny nahor. ak mas mesacne vykazy o preddavkoch tak na druhej strane je v poučení aj ako zaokrúhliť.
evina
15.04.05,10:31
Dobry den,prosim Vas poradte mi ako je to teraz zo zaokruhlovanim preddavkov na ZP pre zamestnavatela.Zaokruhluje sa to v prilohe na 2 desatinne miesta alebo za kazdeho zamestnanca sa zaokruhli nahor na cele koruny.Som z toho zmetena,nakolko spol.zdrav.poistovna ma na cele nahor.A doteraz to bolo na 2 des.miesta.Dakujem za radu.
Nepamätám si kedy bolo zaokrúhlenie na dve desatinné miesta, alebo neviem čo myslíš. Ale platí VZ sa zaokrúhľuje na celé koruny hore, preddavky za zamestnanca sa zaokrúhlujú na celé koruny hore. 1o% za zamestnávateľa sa počíta z úhrnu VZ všetkých zamestnancov na celé koruny hore. Kvôli tomuto zaokrúhlovaniu sa môže stať, že celková suma preddavku za zamestnávateľa /10%/
vypočítaná z celkového VZ za všetkých zamestnancov nebude totožná so sumou preddavkov, kde je toto vyčíslované za každého zamestnanca zvlášť v tej druhej časti výkazu. Ale tak je to o.k. Dúfam, že som nebola veľmi komplikoaná:D
Robo
15.04.05,10:54
vseobecna zdravotna ma zaokruhlovanie iné ako ostatné zdravotne poistovne. najlepsie ked si pozrieš na internete kazda poistovna ma urcene ako sa zaokruhluje. vseobecna myslim nechce zaokruhlovat prispevok zamestnavatela u konkretnych ludi ale az vyslednu sumu za firmu. ostatne poistovne chcu aby sa zaokruhlovalo poistne za kazdeho zamestnanca samostatne.


kontakty na poistovne:
http://www.poistovne.sk/zoznam/
adinka55
15.04.05,11:00
pre evina:

ja som tiez zostala v pomykove ze v usmerneni je nieco ine ako v tych zverejnenych vykazoch vo vestniku c. 2/2005. Telefonicky som sa informovala ako to ma byt a bolo mi povedane: Vykazy ktore su zverejnene vo Vestniku c. 2/2005 budu pouzivat zdravotne poistovne az po trasnformacii na akciove spolocnosti. Dovtedy sa pouzivaju vykazy stare a plati pre ne usmernenie ktore najdes na str. 14 zo dna 15.3.2005 toho isteho vestnika. Toto usmernenie je podla mna zavazne pre vsetky zdravotne poistovne dnom vydania - aspon si myslim.
Ruzickova
15.04.05,11:02
No na to sa pytam. V prilohe k mes.vykazu do ZP sa zaokruhuju preddavky platene zamestnavatelom za kazdeho zamestnanca smerom nahor na cele koruny?
napr. priloha
Janko Mrkvicka
VZ=11528 preddavky- zamestnanec=462
zamestnavatel=1153 alebo 1152,8

Peter Ivan
VZ=10521 preddavky - zamestnanec=421
zamestnavatel=1053 alebo 1052,1

V mes. vykaze bude VZ=22048 a preddavky-zamestnanec=578 a preddavky zamestnavatel=2205
Pytam sa na prilohu-zaokruhlovanie preddavkov zamestnavatel za jednotlivych zamestnancov.Inak uz neviem ako to mam povedat
evina
15.04.05,12:08
No na to sa pytam. V prilohe k mes.vykazu do ZP sa zaokruhuju preddavky platene zamestnavatelom za kazdeho zamestnanca smerom nahor na cele koruny?
napr. priloha
Janko Mrkvicka
VZ=11528 preddavky- zamestnanec=462
zamestnavatel=1153 alebo 1152,8

Peter Ivan
VZ=10521 preddavky - zamestnanec=421
zamestnavatel=1053 alebo 1052,1

V mes. vykaze bude VZ=22048 a preddavky-zamestnanec=578 a preddavky zamestnavatel=2205
Pytam sa na prilohu-zaokruhlovanie preddavkov zamestnavatel za jednotlivych zamestnancov.Inak uz neviem ako to mam povedat

Niektoré poisťovne žiadajú /aniž by asi mali/ zaokrúhlenie nahor. Preto nemusí sedieť súčet preddavkov za zamestnancov s odvodom preddavku zamestnávateľa, ktorý uvádzaš na prvej strane. Dôležitá je ale uvedená výška preddavku za zamestnávateľa /10%/ na prvej strane
t.j. 10 % Z úhrnu VZ zamestnancov zaokrúhlené na celé SK nahor. /§16 zákona 580/2004 v znení nesk. predpisov/.
V prílohe to zaokrúhli na celé SK hore a odovzdaj. Rozdielne sumy v prípade odvodu zamestnávateľa na prvej strane a v prílohe nie sú podľa mňa rozhodujúce, lebo podľa zákona odvádza zamestnávateľ sumu preddavku /10% z úhrnu/ , teda ten , ktorý uvádzaš na str. 1.
adinka55
15.04.05,12:38
Bod 5 toho metodickeho usmernenia znie:
Zaokrúhľovanie:
Sumár v prvej časti výkazu, v ktorom sa vykazuje celková suma preddavku na poistné, vypočítaná ako 10% z úhrnu príjmov všetkých zamestnancov (§ 1, ods. 1, písm. l) vyhlášky MZ SR 769/2004) nemusí byť totožný so sumárom v druhej časti výkazu preddavkov na poistné, ktorá obsahuje zoznam zamestnancov a je vypočítaná ako úhrn preddavkov vyčíslených za jednotlivých zamestnancov (§ 1, ods. 2, písm. i) vyhlášky MZ SR 769/2004) z dôvodu zaokrúhľovania. Podľa § 16, ods. 2, písm. c) zákona č. 580/2004 sa zaokrúhľuje nahor v oboch prípadoch, pričom suma v druhej časti výkazu nie je záväzná.
Jozef Mihál
15.04.05,13:20
Tak ešte raz:

Na úvodnej strane sa uvádza poistné zamestnávateľa vypočítané podľa zákona, tj. 10% z úhrnu VZ všetkých zamestnancov, táto suma je zaokrúhlená na celé Sk nahor. Túto sumu aj zamestnávateľ za seba odvádza do ZP.

V prílohe sa poistné zamestnávateľa za jednotlivých zamestnancov zaokrúhľuje na celé Sk nahor.

Tým pádom je jasné, že suma na úvodnej strane je menšia, ako súčet poistného zamestnávateľa za jednotlivých zamestnancov v prílohe - a tak je to v poriadku. ZP pri preberaní výkazu nebude kontrolovať, či jedno voči druhému "sedí".