lucilinda
19.06.08,13:19
dobry den prajem,
kupila som si notebook bez OS, viete mi niekoho poradit kto by mi naistaloval windows, je nan predpripraveny, mam k tomu driver, najlepsie BA petrzalka
Chobot
19.06.08,11:20
dobry den prajem,
kupila som si notebook bez OS, viete mi niekoho poradit kto by mi naistaloval windows, je nan predpripraveny, mam k tomu driver, najlepsie BA petrzalka

A máš inštalačné disky?

Ak áno, tak ho tam vlož a inštalácia v podstate začne sama a prebehne automaticky. Treba len pár zásahov, ale všetko je v popise (zadanie užívateľského mena, nastavenie krajiny, klávesnice,..).
Braňo
19.06.08,11:48
Myslím, že ho nemá, nakoľko kúpila notebook bez OS.
Chobot
19.06.08,12:31
Myslím, že ho nemá, nakoľko kúpila notebook bez OS.

Myslel som, že si k tomu kúpila krabicovú verziu Win, len nevie ako to nainštalovať. Ale asi sa mýlim... :rolleyes:
duves
19.06.08,13:04
Tak nech si obstara najprv instalacne CD a potom budeme navigovat:D.
lucilinda
20.06.08,08:51
v notebooku nie je operacny system, dostala som k nemu iba driver a s tym neviem co robit, xp mam kupene zvlast, neviem ako postupovat, ak zapnem notebook, vlastne caka na nejaky prikaz, je tam C// (take nieco)
zlatica76
20.06.08,09:09
Uz som davno neinstalovala, ale mohlo by pomoct nasledovne:
- strc prvu disketu (CD, DVD) do mechaniky
- ak ti tam pise C:/ tak mas aspon nejaky OS
- skus napisat D:/ - toto by ti malo prehodit na CD (DVD)
- ak ti neda ziadnu chybovu hlasku, skus napisat "install"
- ak to nepomoze, musi sa nastavit v nieco v BIOSE

A vobec - ak nerozumies pocitacom, preco kupujes pocitac bez OS? Tie peniaze a cas, ktory teraz tym stratis (a urcite to nenainstalujes dobre), ti za to urcite nestoja.
Chobot
20.06.08,09:42
v notebooku nie je operacny system, dostala som k nemu iba driver a s tym neviem co robit, xp mam kupene zvlast, neviem ako postupovat, ak zapnem notebook, vlastne caka na nejaky prikaz, je tam C// (take nieco)

Alebo vlož inštalačné CD do mechaniky a reštartuj NB. Pri reštarte by sa mala inštalácia sama spustiť z CD a inštrukcie by ťa mali previesť inštaláciou.

Ak sa to samé nespustí, urob, čo ti poradila Zlatica, teda D:/ a potom napísať setup, alebo install, alebo start.
lucilinda
20.06.08,10:22
no plan bol notebook so vsetkym ale predavac ma tak zmagoril, ze sa mi podarilo nakoniec kupit somarinu be OS, skusala som install, dostala som sa na nejaky treti krok a tam tiez odo mna chce nejaky prikaz
Chobot
20.06.08,10:35
no plan bol notebook so vsetkym ale predavac ma tak zmagoril, ze sa mi podarilo nakoniec kupit somarinu be OS, skusala som install, dostala som sa na nejaky treti krok a tam tiez odo mna chce nejaky prikaz:rolleyes:

Vieš čo, vidím, že si v tom lama, tak pre teba bude lepšie, ak navštíviš znovu toho predajcu a poprosíš ho, či by ti ten WinXP nenainštaloval.;):D
Fero11
21.06.08,04:23
Predajcovia si uctuju za instalaciu cca 300-500Sk co podla mna je privela, ked to vie spravit za pol. hodky zo zavretymi ocami. Ak nepoznas niekoho v okoly, kto by ti s tym pomohol (sak petrzalka, neni az tak velka :D (najvacsie sidlisko v strednej europe)) tak sa skus z niekym spojit po skype, ci icq a urcite ta rad bude navigovat pri instalacii.
Ja by som ta navigoval, ale neviem kde mi hlava stoji, mozno sa najde niekto iny, alebo potom v predajni obetuj tych 500Sk
sgi320
21.06.08,06:55
uvedomte si, ze na OS (teda od M$) treba mat aj licenciu :)
takze v tomto pripade, kedze jej predajca predal hardware bez OS (napr. OEM), je potrebne zakupit "krabicovu" verziu Windozov a instalaciu uz potom vykona ktokolvek, ale to len na margo ;)
ak toto cita niekto z BSA< musi mat radost :D
Fero11
21.06.08,07:01
Ak si spominam, tak pytajuca OS zakupeny ma
btw co je BSA ??
sgi320
21.06.08,07:07
aha, som si to lepsie precital ;)
uz viem, kde je problem, autorka prispevku ma predinstalovany OS, je to nejaka srandovna verzia DOSu (freeware) - niektori predajcovia (dokonca aj ti vacsi) predavaju PC a NTB prave s tymto, aby znizili ceny a dodali uzivatelovi aspon nieco, v pripade, ze ma XP zakupene, jedinym riesenim je pri starte spustit BIOS, nastavit tam bootovacie preferencie (na CD, DVD drive), vlozit instalacne CD do mechaniky a postupovat podla pokynov instalatora WIN XP :D
sgi320
21.06.08,07:10
tusim je to toto:
http://www.freedos.org/
co predajcovia instaluju do svojich PC :)
sgi320
21.06.08,07:11
no a BSA = Business Software Alliance (http://w3.bsa.org/slovakia/) dohliada na legalnost uzivaneho softwaru ;)
Pidgey
21.06.08,09:00
Predajcovia si uctuju za instalaciu cca 300-500Sk co podla mna je privela, ked to vie spravit za pol. hodky zo zavretymi ocami. ...

No za pol hodku urcite nenainstalujes pocitac, urcite nie poriadne-zo vsetkymi ovladacmi a pod.
nehovoriac, ked sa tam davaju aj dalsie softy ako antivir, office....ked sa robi standartna instalacia s tym vsetkym, pod hodinu a pol sa nedostanes
sthruska
21.06.08,10:12
no a BSA = Business Software Alliance
Podľa mojich informácii

no a BSA = dvaja ľudia + v likvidácii :D
Fero11
21.06.08,12:38
No za pol hodku urcite nenainstalujes pocitac, urcite nie poriadne-zo vsetkymi ovladacmi a pod.
nehovoriac, ked sa tam davaju aj dalsie softy ako antivir, office....ked sa robi standartna instalacia s tym vsetkym, pod hodinu a pol sa nedostanes
Boze
Trva to este menej ako pol hod. hadam do toho nezaratavas aj kopirovanie suborov na HDD, vtedy si moze "INSTALATER" pospat, alebo moze subezne instalovat dalsich x windovsov.
A ked to robi denne, tak urcite to ma nastudovane a jeho robota je odklikavat buttony "NEXT a OK" a najzlozitejsie je pri tom asi vlozit licencny kluc, to sa tyka aj driverov:D.
Uz troska vacsi problem je ak ma uzivatel nejaky exoticky NB, alebo driver v PC, ktore napr. Win nepozna a samozrejme nema k tomu ani CD a zacina googlovat po drivery, hadam vtedy by som pytal 300Sk za instalaciu ;)
Katabaticky
21.06.08,19:29
ak niekto instaluje casto trva to aj menej :)
staci mat predpripravenu instalacku a potom uz cas instalacie samotneho OS spociva v strceni cd do mechaniky
napisani key
a odkliknuti jedneho ok :)

+ par driver ov je otazka cistej prace okolo 10 15 minut ale to uz zalezi len od masiny :)
Pidgey
21.06.08,20:13
ratal som do toho vsetko, ja viem ze instalacia, co sa tyka klikania je otazka par minut,ale podla mna treba pocitatat aj ten ostatny cas.
ved sa nemusime o tom bavit, vieme o com je rec.Ale teraz ina otazka.Ty by si bol ochotny nainstalovat za 300,- pocitac?ked z toho zaplatis dan a poistne (hovorim ako zivnostnik) dajme tomu ostane ti cisteho 200,-Je to vela? Nie je to moja primarna parketa (instalacie PC), ale urcite by som sa s tym nebabral. (btw, ja to robim iba zadara znamym, co nie je sice vyhra,ale co by clovek pre priatelov nespravil, zvlast ked mam cez den kopec casu :)


a pre Katabaticky: No jasne, da sa to aj tak ,ale videl som cca taketo rychlokvasky a nechcel by som to ani zadarmo...(videl som aj dva HW identicke PC ale nechovali sa identicky, alebo ked pri takej instalacii daju na jeden napr 250Gb disk iba jeden systemovy disk a pod...)

Nehovoriac, ze clovek si musi platit najom priestorov a etc...takze z 300,- ti ostane este menej....Skuste sa tym zivit a za pol roka budete pytat 500 a viac .A ak budte mat tolko zakaziek, ze to budete robit s predpripravenym PC, tak to uz asi nebudete sam stihat, t.j. bude to robit vas zamestnanec -aj ten nieco stoji.

A stale odbiehame od tu danej temy-ze sa nejedna o instalaciu predpripraveneho pc,ale cudzieho notebooku....

P.S. Ak by ste mali tolko zakaziek,aby ste denne instalovali napr 20pc, mozete pytat aj 100/instal,ale kolko takych firiem poznate (plus ze nemaju zamestnancov a pod...)?
Katabaticky
22.06.08,15:16
a pre Katabaticky: No jasne, da sa to aj tak ,ale videl som cca taketo rychlokvasky a nechcel by som to ani zadarmo...(videl som aj dva HW identicke PC ale nechovali sa identicky, alebo ked pri takej instalacii daju na jeden napr 250Gb disk iba jeden systemovy disk a pod...)


ziadne klonovanie ani nic take...
staci upravit instalaciu okien a mas instalacku na jeden klick
ziadna veda
(dokonca neviem ci sa to uz neda aj na mrkvosoftackej stranke urobit...)

a poviem ti ze za 1 tuk si pytat 200 sk by mi stacilo ;)
Pidgey
22.06.08,15:55
No, to uz je vec pohladu.Ja osobne som radsej urobil jednu instalaciu za hodinu a pol (aj s ostatnym SW), vypytal za to dajme tomu 1000,- ,odovdzal ho zakaznikovi s tym ze som mu vysvetlil co tam je , ako tam je a preco tam je a mal som relativnu istotu, ze mam dalsieho spokojneho zakaznika, nez aby som spravil 5 instalacii na jeden tuk za 200,- a mal relativnu istotu, ze sa mi uz neozvu.Je malo takych podnikatelov co iba sedia na jednom mieste (zadku) a cakaju kedy im zakaznici vsetko doniesli pod nos, zapojili im to, a oni potom iba urobia jeden tuk a zakaznik za 20 minut pride, odpoji si pocitac, zaplati 200,-, podakuje a odide....V takom pripade je asi tych 200,- asi naozaj vela.Vypocitajte si kolko zarabate na hodinu v hrubom s odvodmi co plati zamestnavatel a potom si este raz polozte otazku ci by ste to za 200,- urobili (zvazte vsetku pracu okolo toho jedneho tuku, doinstalovanie zvysnych driverov , a pod).A stale som si este nezaplatil najom :)
Katabaticky
22.06.08,16:03
ty si strasny demagog :)
mimotemy
Pidgey
22.06.08,16:10
:) no, je to iba moj nazor.to iste ako u lekara-aj tam platis za cas co stravil na skole, aby ti za 2 minuty vedel povedat co ti je.Ale hej, to uz je uplne mimotemy