iva12
19.06.08,13:28
Dobry den prajem,
som uplne v koncoch a neviem ako dalej.
Som vydata 6 rokov, mam 2 malicke deti s ktorymi som toho casu na materskej dovolenke.
Nase manzelstvo bol od zaciatku hrozny omyl, ale kvoli detom som sa naucila vela veci prehliadat a manzelovi vsetko tolerovat, len aby bol v rodine klud.
Najprv to boli rozne oslavy, kocerty, zapasy, na ktore chodieval sam a hlavne casto, neskor uz mi ani nic neoznamil, len jednoducho neprisiel domov...a cim dalej tym castejsie, zatvarala som pred vsetkym oci a bola ticho...az kym som neprisla na to, ze ma manzel podvadza a ani sa tym netaji...mne vsak vsetko popiera...Momentalne je situacia u nas doma hrozna, ja uz nevladzem len byt ticho a pred vsetkym sklonit hlavu...no a najhorsie na tom je, ze ked spomeniem slovo rozvod, tak manzel sa mi vyhraza, ze mi zoberie deti, ze sa o ne nestaram, ze nemam nic, pretoze byt je jeho...no jednoduchu uz takto dalej nevladzem...ja nemozem ani kecnut a on moze vsetko, pretoze vie, ze namam kam ist...ked som spomenula, ze chcem ist k mame, tak zasa vyhrazky, ze ma nahlasi, ze som opustila spolocnu domacnost. Co mam prosim vas robit? Mam na nieco s detmi narok, ked byt ziskal pred manzelstvom...sice sa prerabal za moje peniaze, ale vsetky faktury boli na manzela, pretoze ja som este nemala prihlaseny trvaly pobyt.
Mozem s detmi odcestovat aspon na chvilu niekam, aby sa to nepovazovalo za opustenie spolocnej domacnosti?
Dakujem.
Kristína
19.06.08,11:54
Na byt získaný pred manželstvom zo strany partnera nárok nemáte.
Neprekážalo by, že faktúry boli na manžela, ale sú potrebné doklady, že boli uhrádzané z Vašich prostriedkov.
Vyhrážky o tom, že Vám zoberie deti z dôvodu, že sa o ne nestaráte, to je známy trik takých pánov. Neprekáža, že nič nevlastníte. To nemá so vzťahom k deťom nič spoločné. Deti vychová dobre len ten, čo má majetok?
A kdeže Vás to chce nahlásiť? Veď idete na návštevu, nie? Mám pocit, že vo Vašom prípade ide o psychické domáce násilie. Bolo by dobré, keby ste sa skontaktovali s nejakou organizáciou, ktorá sa týmito záležitosťami zaoberá. Určite by Vám poradili. Dnes je to už iné ako pred 10 rokmi.
denisie
19.06.08,11:58
Ivka, si veru v ťažkej situácii, ale ver že nikdy nesmieme zatvárať oči, treba všetko riešiť rovno na mieste a v tej ktorej chvíli. Manžel ťa dostal do zlej pozície a to len vďaka tomu, že si bola ľahostajná k problému. Prečo on môže robiť všetko a ty nič? Prečo on môže behať po svete a ty musíš sedieť doma na zadku a starať sa o jeho teplé jedlo, špinavú bielizeň a ešte k tomu ťa aj podvádza. Mňa to veľmi mrzí bo si to viem predstaviť a niečo podobné som zažila zo strany môjho otca k mamine! Muži by mali ženy vážiť a obdivovať za to akú majú silu všetko zvládnuť a ešte k tomu aj dobre musia vyzerať...
Ale práve naopak, oni majú pocit že nás vlastnia a môžu všetko len kôli tomu že sú muži a sú hlava rodiny!!!
Ja by som ti ťažko v tejto situácii poradila, ale myslím že by nebolo od veci nezáväzne sa porozprávať s právničkou, tá určite vysvetlí tvoje výhody a nevýhody, čiže aké máš možnosti a čo môžeš očakávať.
Držím palce a hlavné ti želám veľa síl........
iriska
19.06.08,19:06
myslím, že odchod zo spoločnej domácnosti by bolo plus pre teba (že už si to s ním nemohla vydržať :) ) Viete niekto o tom, či môže byť nejako postihovaný odchod zo spol. domácnosti?-ešte som nič také nepočula. Ak máš s rodičmi dobrý vzťah, môžeš ísť k nim a zároveň s tým si podať návrh na určenie výživného na deti a aj na rozvod. (ak niekto viete bližšie - asi sa dá žiadať aj výživné na manželku aj v takejto situácii) Viem, matke s deťmi bez prostriedkov asi nie je ľahké začať od nuly, ale s (hlavne psychickou podporou) sa to dá zvládnuť. Nebude to za deň ani dva, ale treba vydržať v tom, čo chceš dosiahnuť.
arizona
20.06.08,09:08
Aj keď je to celé veľmi smutné,zasmiala som sa nad tým výrazom"nahlási ma, že som opustila spoločnú domácnosť".:confused::rolleyes::D
Myslím, že tvoj muž využíva situáciu, že byt je jeho, že nemáš príjem -iba materskú a že sa 24hod. venuješ deťom a tým pádom si trochu odlúčená od vonkajšieho sveta.
Pripadá mi to ako plané vyhrážky, lebo jemu určite tento stav vyhovuje. On má rodinu, ale aj slobodu, žije si ako slobodný mládenec, ale keď príde domov,má navarené,opraté, postarané o detičky.
Možno si aj Ty nevedomky urobila chybu, keď si ho viac nezapájala do povinností okolo rodiny a nezačala veci riešiť skôr.
Samozrejme, že aj muž čo má rodinu môže ísť na koncert,či pivo s kamarátmi,ale nie takým spôsobom, ako opisuješ.

Zbytočným čakaním, že sa zmení sám nič nevyriešiš.Nájdi vhodnú chvíľku na rozhovor a povedz mu,čo Ťa trápi.Buď to pochopí,alebo nie. Aspoň budeš vedieť, na čom si.
Si mladá, život máš pred sebou.Prečo ho ničiť s človekom,ktorý si ťa neváži a mučí ťa vyhrážkami? Nedaj sa zastrašovať nezmyselnými vyhrážkami.
Držím palce:)
Iwett
21.06.08,12:45
Ja som bola v úplne identickej situácii pred 10 rokmi. Čítam, akoby som to písala ja. Len s malým rozdielom, že máme spoločne postavený rodinný dom. Prežívala som rovnaké pocity, s rozdielom, že sa o nás už vtedy nestaral, mala som dve ale trošku staršie deti vo veku vtedy 8 a 10 rokov. Odišla som k rodičom, našla prácu. Najskôr na 4 hod, potom som si priberala viac, lebo samozrejme že manžel mi najskôr neplatil, a potom mi dával tisícku na oboch. Mala som obdobie, že som mala len na autobus do práce a naspäť, keby som si kúpila niečo, tak sa nedostanem naspäť domov. Ale prežili sme vďaka bohu. Pravdaže som vďačná rodičom a hlavne sestre, že mi pomáhali v najhoršom.Teraz sú chalani dospelí, ja mám prácu /niekedy až moc/,kúpila som si auto, po ktorom som vždy túžila. A v celom svojom živote som ani raz neľutovala, že som od takého zákerného a bezcitného človeka odišla. Chcel mi dokázať, že bez neho neprežijem, ale nepodarilo sa mu.Takže moja vlastná skúsenosť - dá sa zvládnuť všetko, len treba trochu odvahy, šťastia a pár dobrých ľudí okolo seba.
Držím palce aby si sa správne rozhodla.
Soňurka
21.06.08,18:38
Vieš, záleží aj na tom odkiaľ si, aké sú v Tvojej blízkosti možnosti.
Jednou z možnosti je, aby si skúsila sama vyhľadať manželskú poradňu, ktorá býva spravidla v okresných mestách. Tam by mali čas rozobrať s Tebou Tvoju situáciu podrobnejšie a dať Ti prípadné rady, ako postupovať ďalej, kde hľadať možno ešte aj inú pomoc. Takto na diaľku je to príliš málo informácií, aby niekto rozhodol, kde začať. Ale, že začať riešiť situáciu treba - cítime to spolu s Tebou. Správanie Tvojho manžela je "nezdravé" - možno aj kvôli Tvojej tolerancii od počiatku manželstva.
Ale aj z tejto Tvojej neľahkej situácie možno hľadať a nájsť východisko, len sa prestaň báť a odhodlaj sa konať, lebo len čakanie i Ti už nepomôže.

Držím palce! :)