cowboyka
19.06.08,13:44
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako napísať zmluvu o budúcej zmluve a následne kúpnu zmluvu pri kúpe nehnuteľnosti - rodinného domu?

a ešte jedna otázka, keby som chcela ísť spísať takúto zmluvu k notárovi, vedia mi to urobiť na mieste a koľko by ma to cca vyšlo v SK?

ďakujem;)
Celsus
19.06.08,17:51
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako napísať zmluvu o budúcej zmluve a následne kúpnu zmluvu pri kúpe nehnuteľnosti - rodinného domu?

a ešte jedna otázka, keby som chcela ísť spísať takúto zmluvu k notárovi, vedia mi to urobiť na mieste a koľko by ma to cca vyšlo v SK?

ďakujem;)

Žiaľ, obe otázky sú formulované tak, že sa na ne nedá konkrétne odpovedať.

K prvej otázke: Najprv sa musia strany dohodnúť na základných podmienkach transakcie (čo presne sa predáva?, s pozemkami alebo bez?, s príslušenstvom a zariadením alebo bez?, s ťarchou alebo bez tiarch?, bude kupujúci brať hypotekárny alebo iný úver alebo sa zaobíde bez úveru?, ako bude upravená zodpovednosť za prevádzanú nehnuteľnosť?, aké budú platobné podmienky?, prečo má uzatvárať zmluva o budúcej zmluve a nie hneď samotná kúpna zmluva?, bude zaplatenie kúpnej ceny nejako zabezpečené?, aké si strany dohodli sankcie za prípadné porušenie zmluvy?, kto bude znášať náklady katastrálneho konania?). Až po zodpovedaní uvedených a prípadne aj nejakých ďalších otázok sa možno zaoberať napísaním zmluvy.

K druhej otázke: Odmenu notára upravuje vyhláška ministerstva spravodlivosti č. 31/1993 Z.z., pričom výška odmeny závisí od hodnoty predmetu úkonu. Od vyhlášky sa v prípade notárov v zásade nemožno odchýliť. Podľa môjho názoru je však samotné vypracovanie zmluvy skôr úlohou pre advokáta ako pre notára. S advokátom sa môžete dohodnúť napr. na pevnej sume (x,- Sk za všetko) alebo na hodinovej sadzbe (napr. x,- Sk za hodinu) alebo na tarifnej odmene podľa vyhlášky ministerstva spravodlivosti č. 655/2004 Z.z.
k.i.n.o.
19.06.08,18:20
Súhlasím s Celsusom, z tvojich otázok je zrejmé, že v danej problematike nie si úplne až tak doma. Ver tomu, že kúpna zmluva má toľko rôznych dôležitých náležitostí, že je veľmi pravdepodobné, že by si mohla sebe i ďalším narobiť nechcené starosti. Neodporúčam pokúšať sa o vyhotovenie zmluvy, ani plynovú prípojku by si si asi nerobila sama, ak nie si plynár.
Máš možnosť požiadať o pomoc notára, advokáta alebo realitnú kanceláriu. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá varianta je najlepšia, ale každá z nich by ti mala zabezpečiť bezproblémový prevod vlastníckych práv k nehnuteľností. Záleží na tvojich preferenciách, koho si zvolíš, riadiť sa môžeš napr. aj cenou (s každým sa dá dohodnúť, ver mi, že aj s notárom), dostupnosťou a pod.
Pár ušetrených korún by ti asi nestálo za prerušené konanie, dopĺňanie alebo prerábanie zmlúv...
cowboyka
20.06.08,05:02
veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Mne ide hlavne o to, že moja dobrá známa kupuje od svojich rodičov rodinný dom, na ktorom nie je žiadna ťarcha. Ide ho kupovať cez hypotekárny úver, preto tam žiadajú zmluvu o budúcej zmluve. ja mám nejaké vzory zmlúv, ale všetky sa týkajú predaja nehnuteľnosti - bytov - neviem, či je tam nejaký rozdiel?

a k tým notárom, tak tam som chcela zistiť, koľko by nás stálo napísanie kúpnej zmluvy u notára - keď sa to nerobí cez realitku, ale robí sa to cez súkromnú osobu a ja som chcela len kamarátke pomôcť aspoň takýmto spôsobom, aby ušetrila nejaké korunky.
k.i.n.o.
20.06.08,05:33
Odkiaľ si? Resp. tvoja známa? Možem pomôcť, len neviem, ako jej to ponáhľa. Cez víkend budem mimo (myslím mimo bydliska a internetu, ináč budem dúfam v pohode:D), takže bol by som k dispozícii až budúci týždeň...
cowboyka
20.06.08,05:58
sme z Košíc