PESA
19.06.08,16:05
Ahojte poraďáci,

potreboval by som poradiť, ako firma sa chystáme zosobniť súkromné hovory jedného zamestnanca za 4 mesiace dozadu (cca 50 tis SKK).

Akým spôsobom postupovať vo väzbe na DPH ? Ak si uplatním celú sumu aj s DPH voči zamestnancovi, je asi potrebné podať dodatočné DP za príslušné mesiace, nakoľko sme si v nich nárok na odpočet nadhodnotili.

Dá sa tomu nejako vyhnúť ? Vie mi niekto poradiť ?

Vopred ďakujem za akúkoľvek relevantnú radu.
Vladimír Ozimý
19.06.08,14:57
nevidím v tom problém, v čase keď sa zamestnávateľ takto rozhodne a vystaví doklad, faktúru t.j. aj interný doklad voči zamestnancovi ktorému to strhne z výpolaty potom dátum vzniku daňovej povinnosti je dátum vystavenia faktúry aj keď to pokrýva viacero mesiacov. to by sme sa naopravovali. V praxi je uplne bežné že zamestnávateľ zosobní po zhliadnutí výpisu nejakú sumu zamestnancovi nie je však nikde napísané že to musí robiť každý mesiac alebo dva alebo koľko...takže žiadne dodatočné a v kľude v mesiaci kedy mu to zosobnite odveďte aj DPH.
KEJKA
19.06.08,15:15
Ja dodám, že ak interná smernica zakazuje používať telefon na súkromné účely, je možné klasifikovať tie náklady ako vznik škody a uplatniť náhradu. Pohľadávka z titulu náhrady škody nie je dodanie služby, je to mimo DPH.
PESA
19.06.08,15:32
Ďakujem za pomoc.
Jana Acsová
19.06.08,15:39
Ja dodám, že ak interná smernica zakazuje používať telefon na súkromné účely, je možné klasifikovať tie náklady ako vznik škody a uplatniť náhradu. Pohľadávka z titulu náhrady škody nie je dodanie služby, je to mimo DPH.
Vzhľadom k povahe dodávky by som odporúčala opatrnosť:
§ 9
Dodanie služby
(3) Bezodplatné dodanie služby iné ako v odseku 2 na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa sa považuje za dodanie služby za protihodnotu.

Ak sa jedná o tlf súkromne použitý môže sa jednať:
- o súkromné hovory so súhlasom zamestnávateľa bez náhrady od zamestnanca,
- o súkromné hovory so súhlasom zamesntávateľa s náhradou zamestnanca,
- o súkromné hovory bez súhlasu zamesntávateľa s riešením obvyklým pre zamestnávateľa.

Vo všetkých prípadoch sa jedná o službu dodanú zamestnávateľovi využitú súkromne zamestnancom - na iný účel ako podnikanie.
KEJKA
19.06.08,16:42
Plne súhlasím. Svoj príspevok sama považujem za pritiahnutý za vlasy. Uviedla som ho, lebo som sa s takým niečím stretla v praxi.
Nemal by byť využívaný vo všeobecnosti, v prípade c) jednorazovo by som to akceptovať vedela.
Vladimír Ozimý
20.06.08,06:38
Ja dodám, že ak interná smernica zakazuje používať telefon na súkromné účely, je možné klasifikovať tie náklady ako vznik škody a uplatniť náhradu. Pohľadávka z titulu náhrady škody nie je dodanie služby, je to mimo DPH.

škodu máme zadefinovanú len v zákone o účtovníctve ako neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku.

Hm trochu sa mi to nehodí na škodu. Na druhej strane súhlasím s Jankou.
KEJKA
20.06.08,09:15
hm....aj peniaze sú majetok.