zuki
19.06.08,16:29
Chcela by som sa opýtať, aká je bežný postup firiem v praxi, ktoré na vlastné náklady postavili komunikáciu k pozemku. Nechávajú si cestu v majetku alebo ju predávajú, darujú obci ? Ďakujem za každý príspevok.
k.i.n.o.
19.06.08,18:31
Asi sa pýtaš na postup developerov, ktorí veľký pozemok rozparcelujú na menšie parcely, vybudujú IS a prístupové cesty a rozpredajú.
Podľa mňa po predaji všetkých parciel je pre developera biznis ukončený, ponechať si vo vlastníctve cesty je nevýhodné (povinnosť udržiavať ich) a možno ma niekto doplní, že v niektorých prípadoch aj nemožné. Takže je možné previesť ich do vlastníctva obce, prípadne do podielového spoluvlastníctva nových vlastníkov parciel, ku ktorým tie cesty vedú. To asi závisí od konkrétnej situácie - počet parciel, veľkosť a povaha prístupovej cesty... Myslím si, že tá obec je vhodnejšie a častejšie riešenie.

(Toto bol môj názor, nemám s tým osobnú skúsenosť, ale ak bude potrebné, viem zistiť...)
mardea
19.06.08,19:00
Poznam dve zvyklosti:
1. Firma vybuduje komunikaciu a odovzda ju obci, ktora preberie starostlivost o komunikaciu. Cena vybudovania komunikacie je premietnuta do ceny parciel, ktore sa predavaju ludom na vystavbu.
2. Obec vybuduje komunikaciu, ale kazdy stavbenik, co tam bude chciet stavat plati pri vydani stavebneho povolenia tzv. prispevok na vybudovanie IS a z toho potom obec vybuduje komunikaciu. Musi to byt ale dopredu dohodnute a buduci vlastnici na to upozorneni pri predaji

1. moznost je castejsia, pretoze male obce nemaju prostriedky a ani ludi na riesenie takychto veci.
zuki
19.06.08,19:14
Presne to som mala na mysli. Akou formou sa cesta prevádza na obec? Odplatne alebo darovaním? Ešte raz vďaka za odpoveď.
k.i.n.o.
20.06.08,05:39
Zrejme bezodplatne, konkrétny spôsob (napr. darovacia zmluva) je vecou dohody s obcou.
Cesty má developer zaplatené v zisku z predaja stavebných pozemkov, obec nemá dôvod, pokiaľ tak neboli predom dohodnutí, platiť za cesty.