kunkelovaa
20.06.08,05:28
V účtovníctve, ktoré som prebrala vôbec nesedí účtovný a fyzický stav majetku. Inventarizácia, ak bola, bola len formálna. Existuje smernica, no neúčtoval sa majetok podľa nej. Chcem to dať do poriadku, len mám niekoľko problémov:
1. na účte dlhod.nehm.majetku je účtovaný softvér, je aj plne odpísaný, ale nikde o ňom žiadna zmienka, nikto o tom nič nevie, naposledy v r. 2003 bol odpis. Môžem ho len tak vyradiť??? Čo k tomu treba???
2. drobný dlhdobý majetok bol účtovaný vždy rovno do nákladov (napriek smernic), na podsúvahových účtoch vôbec. Môžem teraz jednorazovo dať na podsúvahové účty tento majetok z minulých rokov s nejakou analytikou?
Ďakujem vopred.
blazonko
23.06.08,05:07
K bodu 1 - myslím, že áno, ale ak si nie si istá, požiadaj o súhlas s vyradením zriaďovateľa. Ja som mala podobný problém. Majetok z evidencie vyhodený, z účtu 022 takisto, ale z oprávok nie. Takže som mala mínusový zostatok na účte 022 a nikomu to 3 roky nevadilo.
K bodu 2 - podľa mňa môžeš. Ja drobný majetok tiež dávam do nákladov a potom ho dám na podsúvahový účet, takže v tom nevydím problém.