S.Ch.
20.06.08,07:12
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom minimálnych vymeriavacích základov pre zdravotné poistenie, ktoré počíta program POHODA. Pre zamestnancov som vystavovala Doklad o výške príjmu a preddavkoch na ZP za rok 2007. Máme aj zamestnancov na kratší pracovný úväzok, odmeňovaných hodinovou mzdou. No pri týchto zamestnancoch sa v doklade ukazovali v IV. Oddiely "vysoké sumy". Vo firme máme stanovený 40 hod. pracovný týždeň. Uvediem príklad:

Zamestnanec je zamestnaný na 15 hod. / týždeň,
Mzda 50 Sk / hod,
Za mesiac odpracuje 60 hod., jeho hrubá mzda je 3000,- Sk
Pohoda počíta min. VZ podľa nasledujúceho vzorca:

min. VZ = [(údaj z legislatívy * 40) / týždenný pracovný úväzok] * odprac. hod

t. j. :


min VZ = [( 43.7 * 40) / 15] * 60 = 6 992,-


Program Pohoda do menovateľa (týždenný pracovný úväzok) vyberie pracovný čas, ktorý je uvedený pri danom zamestnancovi v políčku Úväzok. Avšak v menovateli by podľa mňa mal byť uvedený ustanovený pracovný čas, t. j. pracovný čas firmy:


Min. VZ = [(43,7 * 40) / 40 ] * 60 = 2 622,-


Na otázku, či by nebolo vhodné rozlišovať ustanovený pracovný čas pre firmu (alebo pre určitú skupinu zamestnancov) a konkrétny pracovný čas jednotlivých zamestnancov, mi odpísali, že ich výpočet je správny. Čo si o tom myslíte? Ďakujem za Vaše názory.
Jana Motyčková
20.06.08,05:21
Výpočet Pohody nie je správny. Hodinová minimálna mzda sa navyšuje iba pri nižšom ustanovenom pracovnom čase, nie ak je dohodnutý nižšom pracovný čas ako ustanovený.
S.Ch.
20.06.08,05:59
Ďakujem naozaj veľmi, veľmi penke za rýchlu odpoveď. S pracovníkmi Pohody si ohľadom tohto dopisujem už dlhšie, ale neúspešne...
Jana Motyčková
23.06.08,06:31
Videla som už ich komunikáciu ohľadom tohoto problému s nejakým klientom, takže viem, čo im nie je jasné.