GABAZ
20.06.08,09:39
Potrebovala by som poradiť s maľovaním. Chystám sa vymaľovať izby v paneláku. Predtým sme tam mali len bielu farbu, teraz sa chystáme použiť aj nejaké pastelové farby.
Problémom sú však popraskané rohy v niektorých miestnostiach. Ide o popraskanú a niekde aj olúpanú maľovku v rohoch miestností, hlavne pri okne. Praskliny sú asi tak 5 cm od rohu steny.

Potrebovala by som poradiť, ako to pred maľovaním upraviť, aby bola čo najmenšia pravdepodobnosť, že zase popraskajú. S akým postupom máte dobré skúsenosti?

Stretla som sa s páskou, sieťkou, niekde píšu použiť stierku. Poradí mi niekto?
(Viem, že by bolo najlepšie zavolať maliara, ale snáď to zvládneme. Vždy sme maľovali sami, len v starom byte sme nemali problémy s praskaním rohov.)
Chobot
20.06.08,08:11
Potrebovala by som poradiť s maľovaním. Chystám sa vymaľovať izby v paneláku. Predtým sme tam mali len bielu farbu, teraz sa chystáme použiť aj nejaké pastelové farby.
Problémom sú však popraskané rohy v niektorých miestnostiach. Ide o popraskanú a niekde aj olúpanú maľovku v rohoch miestností, hlavne pri okne. Praskliny sú asi tak 5 cm od rohu steny.

Potrebovala by som poradiť, ako to pred maľovaním upraviť, aby bola čo najmenšia pravdepodobnosť, že zase popraskajú. S akým postupom máte dobré skúsenosti?

Stretla som sa s páskou, sieťkou, niekde píšu použiť stierku. Poradí mi niekto?
(Viem, že by bolo najlepšie zavolať maliara, ale snáď to zvládneme. Vždy sme maľovali sami, len v starom byte sme nemali problémy s praskaním rohov.)

Tie praskliny nikdy natrvalo neodstrániš, panelák sa "hýbe" počas celej životnosti a vždy niekde omietka popraská.

Pásky nie veľmi doporučujem pod maľovku, časom je ju vidno. Na sieťku musíš dať ešte stierku, takže by si musela vystierkovať celú stenu. Ale toľko práce asi nechceš.

Stačí trochu tie praskliny špachtľou vyhĺbiť, zatrieť stierkou a vybrúsiť jemným brúsnym papierom. Ak sa tá stena ešte bude hýbať, tak aj tak to popraská. Ale nejaký ten rok-dva to vydrží.
HankaH
20.06.08,20:03
Podľa mojich skúseností je na praskliny v paneláku najvhodnejší biely akrylový tmel, ktorý nemá tendenciu ďalej praskať, pretože znesie až 12% pohyb stien. Dôležité je tmel votrieť len do praskliny (najlepšie prstom), aby okolitá stena zostala čistá, aby na to dobre chytil farebný náter.
Bastian
20.06.08,20:25
Tie praskliny nikdy natrvalo neodstrániš, panelák sa "hýbe" počas celej životnosti a vždy niekde omietka popraská.

Pásky nie veľmi doporučujem pod maľovku, časom je ju vidno. Na sieťku musíš dať ešte stierku, takže by si musela vystierkovať celú stenu. Ale toľko práce asi nechceš.

Stačí trochu tie praskliny špachtľou vyhĺbiť, zatrieť stierkou a vybrúsiť jemným brúsnym papierom. Ak sa tá stena ešte bude hýbať, tak aj tak to popraská. Ale nejaký ten rok-dva to vydrží.
Stierka je dobrá akurát na vyrovnanie malých nerovností... ale aj to iba na hladké (stierkované) povrchy. Ja by som si ale nikdy nedal stierku na stenu... radšej omietku. Je to nepodarený materiál.
Na vyspravenie prasklín sa dá použiť aj stav. lepidlo ale aj ten akryl je fajn... hlavne kvôli pružnosti. To stav. lepidlo má výhodu oproti vyspravovaniu s omietkou tú, že je vyschnuté raz dva... kdežto omietka potrebuje dobrých pár dní na vyzretie.
Inak súhlasím s tým čo napísal Chobot, že steny v panelákoch nakoniec aj tak popraskajú. A ten akryl sa môže ťažko prekrývať.
kargo
21.06.08,03:56
Tmel treba premaľovať bielou matnou syntetickou farbou, potom sa už dá prekryť. Takto sa dajú zatrieť aj iné škvrny (napríklad na strope po zatečení ),ktoré sa znova objavujú aj po premaľovaní.
VladoaKatka
21.06.08,10:10
Každá stavba pracuje aj rodinné domy. Máme tiež jeden roh takto prasknutý a tiež sme to riešili syntetickým tmelom cca 3 roky, zatiaľ je v poriadku.
GABAZ
21.06.08,10:24
Dakujem vsetkym velmi pekne za rady. Vyskusam to teda najprv s tym tmelom, potom to pretriem bielou farbou a na to dam farebnu. Ale kupila som si pre istotu aj pasku a stierku.
Peterkrk
23.06.08,05:54
V rodinnom dome som skúšal hlbšiu prasklinu vyplniť drôtom, ktorý by mal kompenzovať pohyby budovy a až potom vypniť nejakým materiálom (omietka, strieka, tmel,...)
mimina28
05.06.09,07:51
Ja som si dala opravovať rohy maliarovi. Dal mi tam tmel (ani som to nedala premalovať farbou), ale aj tam bolo vidno praskliny... vydržalo mi to v poriadku asi 3 mesiace. Predtým sme skušali sieťku (tá to ťahala a strhavala všetko ešte viac), vyplnanie prasklín gázou... Asi to budeme riešiť ozdobnou polystýrenovou lištou, lebo to bude praskať a olupovať sa stále. Hlavne na stene, kde je okno. Je to stena s nejakou ružovou stierkou, na čom riadne nedrží ani stierka, ani farba.
220870
05.06.09,17:28
Pozor na akrylové tmely.Je ich vydieť aj pod vrstvou farby najmä tie lacnejšie Den braven a podobné značky sú dosť agresívne a reagujú s maliarskymi farbami .....Lepšie je použiť štukové akrylové tmely napríklad od firiem Soudal,Wirth.
seraffa
17.01.11,14:31
dobry den ja by som sa chcela opytat k tejto teme... mame dom a su v nom na viacerych miestach hlboke praskliny ktore dokonca na jednom mieste idu v rokoch pozdlz celej steny dookola... na niektorych miestach su prakliny uz dost velke niektore mozu mat okolo 1 cm a na jednom mieste nam aj opadava omietka je to vytrcajuci roh... mohli by ste mi poradit co by bolo najlepsie na to??? a na zadnej strane domu nam uplne opadava omietka uz vidno aj tehly chcela by som sa este opytat ci ked sa to nebude dlhsie riesit moze to nejak poskodit domu alebo nieco kedze teraz niesu na to peniaze...
a este ma napadlo chceme si dom vymalovat lenze mi povedali ze teraz sa to neda kedze su steny vlhke a je zima... dalo by sa to keby sa dom dostatocne vykuril a vyvetral?? ako dlho by sa asi musel vykurovat aby sa dalo malovat???
dakujem za skoru odpoved :)
Chobot
17.01.11,14:42
dobry den ja by som sa chcela opytat k tejto teme... mame dom a su v nom na viacerych miestach hlboke praskliny ktore dokonca na jednom mieste idu v rokoch pozdlz celej steny dookola... na niektorych miestach su prakliny uz dost velke niektore mozu mat okolo 1 cm a na jednom mieste nam aj opadava omietka je to vytrcajuci roh... mohli by ste mi poradit co by bolo najlepsie na to??? a na zadnej strane domu nam uplne opadava omietka uz vidno aj tehly chcela by som sa este opytat ci ked sa to nebude dlhsie riesit moze to nejak poskodit domu alebo nieco kedze teraz niesu na to peniaze...
a este ma napadlo chceme si dom vymalovat lenze mi povedali ze teraz sa to neda kedze su steny vlhke a je zima... dalo by sa to keby sa dom dostatocne vykuril a vyvetral?? ako dlho by sa asi musel vykurovat aby sa dalo malovat???
dakujem za skoru odpoved :)

Ak máš praskliny na stene veľké 1 cm (myslíš tým len omietku, alebo vidíš aj prasklinu v samotnom murive (tehla, tvárnice...)?) tak to môže byť spôsobené aj sadaním domu. Nepíšeš, či je dom nový, starý, či má riadne základy a pod. Ak tak veľmi praskajú steny, nebolo by od veci posúdiť aj statiku domu.

Teraz sa v dome nekúri? Dá sa maľovať aj tak, ale neuschne ti to rýchlo. Ak by začalo mrznúť, tak je maľovať zbytočné. AK by sa v dome kúrilo, tak sa dá v pohode maľovať, ja som včera maľoval predizbu (ale vykúreného bytu!).

Ťažko povedať, ako rýchlo vykúriš dom. No najviac tak za pol dňa by tam malo byť dosť teplo na to, aby sa dalo maľovať.
seraffa
17.01.11,14:56
nie teraz sa v dome par dni nekurilo a kazdy mi vravi ze musime kurit aspon dva tyzdne aby sa tam dalo malovat kvoli vlhkosti...
nie su to len praskliny na omietke nevidno az tvarnicu ale su dost siroke... vecsinou tak par mm ale na jedno mieste to bude mozno aj ten jeden cm a to je stena medzi doma izbami... dom je uz starsi ale my byvame v nadstavbe prakticky je to vlastne dorobene 1. poschodie, ktora mohla byt robena maximalne 20 rokov dozadu a aj to mozno prehanam... uplne bez prasklin su zo 7 miestnosti len 2... statika domu vyzera v poriadku tie rpaskliny su skor tym ze v dome sa asi 3-4 roky vobec nebyvalo a ani sa v nom nic nerobilo...