rdk951
20.06.08,11:12
Dobry den,
spolu so sestrou som vlastníčka bytu, každá vlastní 50 %, sestra má trvalé bydlisko v Nemecku, tam žije a podniká, v SR sa nezdržuje, štátne občianstvo má slovenské. Ja som zamestnaná, na Slovensku. Predmetný byt chceme dať do prenájmu. Otázka:

môžem po dohode so sestrou zaplatiť daň z prenájmu bytu ja za celý byt, (aby sestra nemusela kvôli tomu chodiť do SR) alebo si sestra musí prísť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z nájmu za svoju čiastku bytu ktorú vlastní v SR?
aké odpočty zo základu dane si môžem uplatniť ja a aké sestra pri prenajímaní bytu?
môžem po dohode so sestrou prenajať byt sama, keď som len 50 % vlastník? Dakujem.
Vladimír Ozimý
20.06.08,10:23
1) osobne si myslím že nie je možné aby ste odviedli daň z prenájmu vo svojom daňovom priznaní za sestru. Tak to nefunguje. Ale myslím si že by bolo možné ak by sestra Vám to prenajala napríklad za korunu, s tým že vy to budete podnajimať. Ona keďže nepresiahne príjem presahujúci 5 násobok životného minima a takisto 50% z nezdaniteľnej čiastky nemusí podať daňové priznanie. Následne vy budete prenajímať aj jej druhú polovicu bytu ako nájomca druhému najomcovi (podnájom) no a to ako sa zo sestrou dohodnete na rozdelení je len na Vás
2) vy ako FO ktorá má prijmy opdľa § 6 ods. 3 zdaňujete príjem vyšší ako 5 násobok životného minima pre rok 2008 je to 25650 Sk. Môžte viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 t.j. skutočné výdavky (rovnako ako pri vedení JU len je ta evidencie jednoduchšia) alebo si uplatníte paušálne výdavky vo výške 40%.