renka104
20.06.08,12:50
Ahojte potrebovala by som poradiť, zamestnala som sa vo firme kde doslova trpím .Chcela by som podať okamžitú výpoveď ,ale bojím sa že zamestnavateľ mi bude robiť problémy tak by som sa chcela vrátiť naspať na materskú dovolenku ,ktorá mi končí 21.11.2008. Mohol by ma nejako právne napadnúť?´Dakujem za akukolvek radu.
Tweety
20.06.08,10:53
Ahojte potrebovala by som poradiť, zamestnala som sa vo firme kde doslova trpím .Chcela by som podať okamžitú výpoveď ,ale bojím sa že zamestnavateľ mi bude robiť problémy tak by som sa chcela vrátiť naspať na materskú dovolenku ,ktorá mi končí 21.11.2008. Mohol by ma nejako právne napadnúť?´Dakujem za akukolvek radu.
Požiadaj zamestnáv. o poskytnutie RD, musí Ti vyhovieť .
Chobot
20.06.08,10:56
Ahojte potrebovala by som poradiť, zamestnala som sa vo firme kde doslova trpím .Chcela by som podať okamžitú výpoveď ,ale bojím sa že zamestnavateľ mi bude robiť problémy tak by som sa chcela vrátiť naspať na materskú dovolenku ,ktorá mi končí 21.11.2008. Mohol by ma nejako právne napadnúť?´Dakujem za akukolvek radu.

Trošku si otázku poplietla, resp. potrebujem dodatočné informácie.

Teda čo chceš urobiť?:
a) skončiť PP
b) isť znovu na materskú

Kedy si porodila? Trvá ti ešte materská? Alebo si už na rodičovskej dovolenke? Materská sa poskytuje do 28 týždňa od nástupu na materskú. Pokiaľ máš ešte nárok na materskú alebo rodičovskú dovolenku, stačí zamestnávateľovi oznámiť, že nastupuješ na materskú/rodičovskú dovolenku a ten nemôže ani ceknúť, musí to schváliť.

AK chceš skončiť PP, tak postup bude trošku iný. Takže daj vedieť.
brčko
20.06.08,10:58
Požiadaj písomne zamestnávatela o čerpanie rodičovskej dovolenky napr. od 1.7.08 do xxx. (predpokladám ide o rodičovskú dov., lebo materská sa čerpá len prvých 28 resp. 37týždnov).
Je povinný ti vyhovieť. No a ked si nespokojná s touto, potom si môžeš hladať novú prácu ešte počas trvania tohto PP.
renka104
20.06.08,11:55
Máte pravdu ide o rodičovskú dovolenku a ja som sa zamestnala počas jej trvania a kedže chcem skončit pracovný pomer okamžite (čo by nesuhlásil zamestnavateľ) a nie s dvojmesačnou výpovednou lehotou , chcela by som využiť tu možnosť že sa vrátim na rodičovskú dovolenku .
Tweety
20.06.08,11:57
Máte pravdu ide o rodičovskú dovolenku a ja som sa zamestnala počas jej trvania a kedže chcem skončit pracovný pomer okamžite (čo by nesuhlásil zamestnavateľ) a nie s dvojmesačnou výpovednou lehotou , chcela by som využiť tu možnosť že sa vrátim na rodičovskú dovolenku .
Tak požiadaj o ňu zamestnávateľa, tak ako som už písala vyššie.:) A nemusíš podávať výpoveď.
renka104
20.06.08,11:59
a keď nepodám výpoveď potom budem stále ich zamestnanec a ja nechcem
Tweety
20.06.08,12:00
a keď nepodám výpoveď potom budem stále ich zamestnanec a ja nechcem
Ak nechceš, tak môžeš PP skončiť dohodou, alebo výpoveďou,( s VD) iná možnosť nie je.
brčko
20.06.08,12:01
Počas čerpania RD v zamestnaní č.1, môžeš "zároven" pracovať v zamestnaní č.2 (oba na prac.zmluvu).
No ak budeš mať novú prácu istú (počítaj aj s 3-mesačnou skúšobnou dobou, počas ktorej s tebou môžu v novej práci kedykolvek ukončiť PP- aj počas PN), treba doriešiť ukončenie PP č.1.
Ak "doručíš" výpoved v 8/08, tak ti PP skončí 31.10.08 (ak nemáte v pr.zmluve dohodnutú 3-mesačnú výp.lehotu, skôr by som ju nepodávala ako 1.8.08), ak ju doručíš v 9/08, tak PP skončí 30.11.08. Alebo stále je možnosť dohody.

+ stále platí rada pod prísp. č.4
renka104
20.06.08,12:10
skúsim tu dohodu ak nie tak požiadam o rodičovsku dovolenku zamestnavateľa a počas jeho trvania podam výpoveď
brčko
20.06.08,12:19
skúsim tu dohodu ak nie tak požiadam o rodičovsku dovolenku zamestnavateľa a počas jeho trvania podam výpoveď

na tvojom mieste to urobím opačne, požiadam o RD a pokúsim sa dohodnúť o ukončení PP k 20.11.08(posledným dnom RD), ak už ozaj nechceš "za žiadnych okolností" k nim nastúpiť.
Ak by nesúhlasili s dohodou, s čerpaním RD súhlasiť musia ( vid § 166 ods.2 zákonníka práce), tak by som podala písomnú výpoved a poslala by som ju doporučene s doručenkou na sídlo firmy 1.8.08. Tým by sa zabezpečilo doručenie v 8/08 a ukončenie PP 31.10.08.

Ak by si však predsa ukončila PP skôr a "nemala nové zamestnanie":
- nezabudni si vybaviť dôchodkové poistenie v SP (ak ovšem dieťa nenavštevuje škôlku, to je podstatné!). Radšej sa o tom na SP poinformuj, či to treba, ak si ukončila PP počas RD a nastúpila si na MD koncom roku 2005 (predpokladám). Bola by škoda stratiť aj pár mesiacov dôch.poistenia.
- A zájdi aj do svojej ZP, ak dieťa nenavštevuje škôlku na viac ako 4hod.denne, tak budeš ZP ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov (resp. ak poberáš rodič.príspevok= dieťa nenavštevuje štátom dotované zariadenie, tak z toho titulu).
Ingrid Ondruskova
20.06.08,14:40
Nechcem zakladať novú tému, takže skúsim sa spýtať:
zamestnanec má 3-mes.skúšobnú dobu a vrámci tejto doby sa s ním chce majiteľ firmy rozlúčiť bez udania dôvodu /par.72 Zák.práce/, ale čo sa stane v prípade, ak sa to zamestnanec dozvie 2 dni pred ukončením /čo by aj mal/ a hodí sa na PN. Ja si myslím, že skončenie PP je platné bez ohľadu, či bude alebo nebude na PN.
Tweety
20.06.08,14:48
Nechcem zakladať novú tému, takže skúsim sa spýtať:
zamestnanec má 3-mes.skúšobnú dobu a vrámci tejto doby sa s ním chce majiteľ firmy rozlúčiť bez udania dôvodu /par.72 Zák.práce/, ale čo sa stane v prípade, ak sa to zamestnanec dozvie 2 dni pred ukončením /čo by aj mal/ a hodí sa na PN. Ja si myslím, že skončenie PP je platné bez ohľadu, či bude alebo nebude na PN.
Skončiť PP v skúšobnej dobe sa dá hocikedy. To, že možno bude na PN nie je problém, skončiť PP počas SD sa dá aj počas DPN.
gabooz
04.11.08,22:35
Nie si nahodou este v skusobnej dobe ?
valia
05.11.08,07:14
Dobrý deň,
možno to nebude priamo súvisieť s témou, ale potrebovala by som veľmi súrne poradiť. Dostala som výpoveď, zajtra ju mam isť podpísať.
Môj problém č.1 je: Mám zmluvu do 31.12.2008, takže mám nárok na odstupné??? Myslím, že áno.
Problém č.2: V roku 2009 plánujem otehotnieť a isť na MD(ešte v r 2009), lenže ešte som si nezačala platiť DNP, plánovala som od decembra. Som zamestnaná od 1.4.2008 (tj 7mesiacov) + január 08 (tj 1mesiac), takže mi ešte mesiac chýba aby som splnila 270 dní NP. Mohla by som si od zajtra (5.11.08) začať platiť DNP, a od 6.11.08 ísť na PN (nepodpíšem výpoveď a odmarodujem si ten chýbajúci mesiac, lebo neviem či sa mi ešte podarí zamestnať v tomto roku)????????????? Ak to má zmysel, tak z akej výšky si mám platiť DNP, aby som dostávala čo najvyššiu materskú??
ivka70
05.11.08,07:28
Dobrý deň,
možno to nebude priamo súvisieť s témou, ale potrebovala by som veľmi súrne poradiť. Dostala som výpoveď, zajtra ju mam isť podpísať.
Môj problém č.1 je: Mám zmluvu do 31.12.2008, takže mám nárok na odstupné??? Myslím, že áno.
Problém č.2: V roku 2009 plánujem otehotnieť a isť na MD(ešte v r 2009), lenže ešte som si nezačala platiť DNP, plánovala som od decembra. Som zamestnaná od 1.4.2008 (tj 7mesiacov) + január 08 (tj 1mesiac), takže mi ešte mesiac chýba aby som splnila 270 dní NP. Mohla by som si od zajtra (5.11.08) začať platiť DNP, a od 6.11.08 ísť na PN (nepodpíšem výpoveď a odmarodujem si ten chýbajúci mesiac, lebo neviem či sa mi ešte podarí zamestnať v tomto roku)????????????? Ak to má zmysel, tak z akej výšky si mám platiť DNP, aby som dostávala čo najvyššiu materskú??
Ak das vypoved ty, nemas narok na osdstupne.

Problem c.2 si vyhladaj na porade, je tu rozobrany zhora aj zdola ...
Infarkt
05.11.08,07:31
Dobrý deň,
možno to nebude priamo súvisieť s témou, ale potrebovala by som veľmi súrne poradiť. Dostala som výpoveď, zajtra ju mam isť podpísať.
Môj problém č.1 je: Mám zmluvu do 31.12.2008, takže mám nárok na odstupné??? Myslím, že áno.
Problém č.2: V roku 2009 plánujem otehotnieť a isť na MD(ešte v r 2009), lenže ešte som si nezačala platiť DNP, plánovala som od decembra. Som zamestnaná od 1.4.2008 (tj 7mesiacov) + január 08 (tj 1mesiac), takže mi ešte mesiac chýba aby som splnila 270 dní NP. Mohla by som si od zajtra (5.11.08) začať platiť DNP, a od 6.11.08 ísť na PN (nepodpíšem výpoveď a odmarodujem si ten chýbajúci mesiac, lebo neviem či sa mi ešte podarí zamestnať v tomto roku)????????????? Ak to má zmysel, tak z akej výšky si mám platiť DNP, aby som dostávala čo najvyššiu materskú??

Problém č.1 : Vyzerá to na PP na dobu určitú...akú výpoveď konkrétne máš ísť podpísať a z akého dôvodu ? Mimochodom,tento príspevok už si raz písala do inej témy (materská 2009) včera :confused:, tak podpisuješ dnes, alebo zajtra ?

Problém č.2 : V tomto ja nebehám, tak ti musia poradiť kompetentnejší ;)
valia
05.11.08,08:22
mam ju podpísať dnes, dôvod - znižovanie stavu... a to nemam nárok na odstupné, ak dnes podpíšem a zmluvu mam do konca roka... a viem, že je to 2x písané...
Infarkt
05.11.08,08:45
mimotemy Keď to vieš, tak to prosím ťa nerob...rýchlejšej odpovede sa nedočkáš a zbytočne zahlcuješ Poradu...a snaž sa dodržiavať etiketu, hm ? mimotemy

V prípade znižovania stavu by ti mal dať zamestnávateľ výpoveď v zmysle tohto § Zákonníka práce :

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

(3) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

(4) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 3 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.

(5) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.

V tom prípade ale beží 2-mesačná výpovedná doba, ak ti ju dá dnes, tak sa počíta od 1.12.2008, takže končí 31.01.2009...čo sa mi zdá nelogické :confused:

Je možné ukončiť pracovný pomer aj dohodou v zmysle § 60 ZP a keď si dáš konkrétne v nej uviesť dôvod skončenia PP v zmysle §63, odst.1, písmeno b), tak sa ti skončí PP ku dohodnutému dňu, teda bez povinnej výpovednej doby 2 mesiace.

V obidvoch prípadoch máš nárok na odstupné v zmysle § 76 ZP.

§ 60
Dohoda o skončení pracovného pomeru

(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.

(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.

(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.

§ 76
Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(2) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.

(3) Ak zamestnanec po skončení pracovného pomeru nastúpi opäť k tomu istému zamestnávateľovi alebo k jeho právnemu nástupcovi do pracovného pomeru pred uplynutím času určeného podľa poskytnutého odstupného, je povinný vrátiť odstupné alebo jeho pomernú časť. Pomerná časť odstupného sa určí podľa počtu dní od opätovného nástupu do pracovného pomeru do uplynutia času vyplývajúceho z poskytnutého odstupného.

(4) Odstupné nepatrí zamestnancovi, u ktorého pri organizačných zmenách alebo racionalizačných opatreniach dochádza k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov na iného zamestnávateľa podľa tohto zákona.

(5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

(6) (6) Pri prvom skončení pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na predčasný starobný dôchodok, starobný dôchodok a invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %, patrí zamestnancovi odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku podľa § 134, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo bezprostredne po jeho skončení.