resse
20.06.08,11:59
Dobrý deň.
Rada by som požiadala o pomoc pri preklade abstraktu mojej Bc práce. Na porade sú veľmi šikovní ľudia a verím, že si nietko nájde minútku a pomôže mi.
Ďakujem.

Text na preklad:
Táto práca je pokusom zmapovať premeny lyrického subjektu v umeleckom texte Emila Boleslava Lukáča v zbierke Spoveď. Hoci je práca analytickej povahy, jednotlivé poznatky sú podané synteticky, k čomu prispieva i metóda, ktorú si volím. Časť svoje práce budujem na pevných, objektívnych poznatkoch, ku ktorým dospela metodickým vývinom doterajšia literárna veda. Hlavná časť je spracovaná ako niekoľkovrstvá interpretačná práca. Pri jej spracovaní vychádzam najmä z básnickej zbierky Spoveď. Vedome vyberám iba tie básne, ktoré posúvajú lyrický subjekt vo sfére významovej a výrazovej alebo aspoň v jednej z nich. Konštatujem, že premeny lyrického subjektu boli v texte a textom anticipované, empiricky podložené. Nazdávam sa teda, že táto práca poskytuje základný prehľad o premenách lyrického subjektu v Lukáčovej zbierke Spoveď. Bakalárska práca má slúžiť ako úvod do problematiky lyrického subjektu a jeho premien v Lukáčovej poézii a priblíženie sa k ďalšiemu výskumu.
Kľúčové slová:
Emil Boleslav Lukáč, Spoveď, lyrický subjekt, symbol, metafora, dolorizmus, rozpory, viera.
dana9
20.06.08,10:15
do akého jazyka to potrebuješ?
resse
20.06.08,18:59
Ospravedlňujem sa, zabudla som napísať, že do angličtiny. A ešte téma: Premeny lyrického subjetku v Lukáčovej zbierke Spoveď. Ďakujem za reakciu.
Chobot
23.06.08,09:28
Dobrý deň.
Rada by som požiadala o pomoc pri preklade abstraktu mojej Bc práce. Na porade sú veľmi šikovní ľudia a verím, že si nietko nájde minútku a pomôže mi.
Ďakujem.

Text na preklad:
Táto práca je pokusom zmapovať premeny lyrického subjektu v umeleckom texte Emila Boleslava Lukáča v zbierke Spoveď. Hoci je práca analytickej povahy, jednotlivé poznatky sú podané synteticky, k čomu prispieva i metóda, ktorú si volím. Časť svoje práce budujem na pevných, objektívnych poznatkoch, ku ktorým dospela metodickým vývinom doterajšia literárna veda. Hlavná časť je spracovaná ako niekoľkovrstvá interpretačná práca. Pri jej spracovaní vychádzam najmä z básnickej zbierky Spoveď. Vedome vyberám iba tie básne, ktoré posúvajú lyrický subjekt vo sfére významovej a výrazovej alebo aspoň v jednej z nich. Konštatujem, že premeny lyrického subjektu boli v texte a textom anticipované, empiricky podložené. Nazdávam sa teda, že táto práca poskytuje základný prehľad o premenách lyrického subjektu v Lukáčovej zbierke Spoveď. Bakalárska práca má slúžiť ako úvod do problematiky lyrického subjektu a jeho premien v Lukáčovej poézii a priblíženie sa k ďalšiemu výskumu.
Kľúčové slová:
Emil Boleslav Lukáč, Spoveď, lyrický subjekt, symbol, metafora, dolorizmus, rozpory, viera.

Tu ej moja verzia:

This thesis is an attempt to map the changes of the lyric subject in the artistic text in the book of poetry Spoveď (Confession) from Emil Boleslav Lukáč. Although the thesis is analytical, the particular knowledge is presented synthetically as the method I have chosen. The part of my thesis is built on solid objective knowledge that was reached by the present literary science through its methodical evolution. The main part of the thesis is prepared as multilayer interpretation. As the basis for it I have taken especially the book of poetry Spoveď. I have purposely selected only those poems that shift the lyric subject in the semantic and expressional sphere or at least in one of them. I can state that the changes of the lyric subject were in the text and through the text anticipated and empirically founded. Therefore I think that this thesis provides a basic overview about the changes of the lyric subject in the Lukáč’s book of poetry Spoveď. The Bachelor thesis is aimed as the introduction into the topic of lyric subject and its changes in the Lukáč’s poetry a as an approach to the next exploration.




Key words:


Emil Boleslav Lukáč, Spoveď, lyryc subject, symbol, metaphor, dolorizmus (?? toto neviem, ani v slovenčine čo znamená), discrepancies, faith.
resse
24.06.08,14:07
Chobot, ďakujem. Veľmi si cením, že ste si našiel chvíľku a pomohol mi. Vašu podobu abstraktu som vložila do svojej bc práce bez akýchkoľvek výhrad.
P.S.: Dolorizmus - /z lat. dolor - bolesť, strasť/ bolestínstvo, typické pre Lukáčovu poéziu, najmä jeho prvotinu Spoveď.
Prajem pekný deň.