mariannak
20.06.08,13:43
SZČO v SR - tesárske práce, neplatca DPH
SZČO v ČR - časť roka platca DPH - v ČR v DP uplatnené skutočné výdavky - podvojné účtovníctvo

môžem na príjmy zo SR uplatniť 60% paušálne výdavky ak na príjmy z ČR boli skutočné?
obe príjmy sa sčítajú a uvedú na riadok 2 - príjmy zo živnosti.
Vladimír Ozimý
20.06.08,11:48
to čo si uplatňujete v ČR nás nezaujíma z pohľadu naších daní. Ak sa rozhodnete si uplatniť paušálne výdavky na živnosť potom si uplatníte tieto výdavky na celosvetové príjmy t.j. aj v ČR. Vplyv to bude mať akurát pri zápočte dane v ČR ktorú ste tam zaplatili.
mariannak
20.06.08,12:32
ďakujem
Johanka
22.06.08,19:32
mariannak
22.06.08,21:07
Ja som to urobila tak, že som všetky doklady v SR nahrala do účtovníctva a z tohto vyšli čísla, ktoré mi idú aj do výkazov VoMZ a VoPaV.
Podľa info z DR som doklady z ČR prepočítala kurzom aktuálneho dňa-žiadnym priemerom - nahodila som to do ALFY tak, aby sadol HV tak ako bol zdanený v ČR - to čo bolo v ČR náklady rovná sa v SR výdavky a to čo bolo v ČR výnosy mám v SR ako príjmy - uvedené v DP do § 6 - všetko som to sčítala.

Vychádza tam vysoká daň tak teraz ešte rozmýšľam nad paušál.výdavkami. T.z. že z ČR by som potrebovala výnosy 2007 - tie ktoré boli zdanené v DP 2007 v ČR alebo skutočné príjmy na účtoch - boli prijaté aj faktúry z r.2006?
Som zvedavá čo mi ešte zajtra telef.povedia na DRSR v BB????
mariannak
23.06.08,11:57
na DR SR v BB sa nemôžem dovolať a podľa info z DR SR Prešov nemôžem uplatniť paušálne výdavky, lebo v ČR viedol podvojné účtovníctvo. Že vraj musím použiť skutočné výdavky . ....
Prosím, ak máte niekto skúsenosť o vaše vyjadrenie.

zaráža ma to, že koľko ľudí pracuje v čechách, a ak sa niekoho spýtam, tak sa mi nikto nevie vyjadriť.
Vladimír Ozimý
24.06.08,06:50
trošku som sa zamyslel :D. Možno bola moja odpoveď urýchlená. Ale pravda je taká že sa neviem oprieť ani o druhú variantu prečo nie. Ale ak si zoberieme zákon o účtovníctve 431/2002 § 4 ods. 4 účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo za účtovnú jednotku ako celok. t.j. zo všetkých aj celosvetových príjmov. Účtovnou jednotkou je osoba, ktorá preukazuje svoje skutočne vynaložené výdavky na dosiahnutie zdaniteľných príjmov. Ak by sme to logicky zobrali takže ak ste z českých príjmov uplatňovali skutočné výdavky a máte viesť účtovníctvo ako za celok t.j. prejavili ste jednoznačne vôlu viesť účtovníctvo mali by ste takto robiť na všetky príjmy z podnikania bez ohľadu na to kde boli príjmy dosiahnuté. Na druhej strane zase ale česká legislatíva je česká a slovenská je slovenská, t.j. kto mi dokáže ak si ja uplatním v SK paušálne výdavky pričom preukážem daňovým priznaním správny zápočet dane zaplatenej v ČR. Veď ich nemá čo zaujímať ako si ja vysporiadam svoju daňovú povinnosť voči inému štátu :D.
No ale logicky mi to príde že tá pani asi má pravdu.
Milan Benka
24.06.08,07:25
SZČO v SR - tesárske práce, neplatca DPH
SZČO v ČR - časť roka platca DPH - v ČR v DP uplatnené skutočné výdavky - podvojné účtovníctvo

môžem na príjmy zo SR uplatniť 60% paušálne výdavky ak na príjmy z ČR boli skutočné?
obe príjmy sa sčítajú a uvedú na riadok 2 - príjmy zo živnosti.


Ja som to urobila tak, že som všetky doklady v SR nahrala do účtovníctva a z tohto vyšli čísla, ktoré mi idú aj do výkazov VoMZ a VoPaV.
Podľa info z DR som doklady z ČR prepočítala kurzom aktuálneho dňa-žiadnym priemerom - nahodila som to do ALFY tak, aby sadol HV tak ako bol zdanený v ČR - to čo bolo v ČR náklady rovná sa v SR výdavky a to čo bolo v ČR výnosy mám v SR ako príjmy - uvedené v DP do § 6 - všetko som to sčítala.

Vychádza tam vysoká daň tak teraz ešte rozmýšľam nad paušál.výdavkami. T.z. že z ČR by som potrebovala výnosy 2007 - tie ktoré boli zdanené v DP 2007 v ČR alebo skutočné príjmy na účtoch - boli prijaté aj faktúry z r.2006?
Som zvedavá čo mi ešte zajtra telef.povedia na DRSR v BB????

Postupujte v súlade so zákonom o dani z príjmu.

1. Váš klient je v zmysle § 2/ d; - daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou = zdaňuje celosvetové príjmy (§2/f ) .

2. V zmysle §6/10 má možnosť pri podávaní DP uplatniť si pauš. výdavky.

3. Pri aplikácii postupu 1,2 Váš klient nie je účtovnou jednotkou.

4. Pozorne vypočítajte základ dane v zmysle §6 / 10, ale upozorňujem, že z celosvetových príjmov. Nepostupujete tak, že k zákl. dane v SR ( z príjmov v SR) pripočítate základ dane z ČR ( vykázaný v zmysle českého PU ). Musíte pri všetkých príjmoch postupovať podľa § 6/10.


Môj názor:
Buď budete veľa študovať, alebo si nájdite poradcu alebo auditora, ktorý to všetko prehodnotí s ohľadom na možné budúce problémy. Informácii, ktoré ste v zadaní témy uviedli je žalostne málo. A pokúšať sa o daňovú optimalizáciu bez znalosti možných problémov a ich dopadu na klienta nie je vždy tým najlepším riešením.
mariannak
24.06.08,07:27
Ďakujem Vladimír Ozimný za názor. Zase som rozprávala s jedným poradcom, ktorý taktiež nevyjadril 100% názor. Že on by aj uplatnil paušálne výdavky. Že to nie je jednoznačne riešené v zákone.
Len že v mojom prípade rozdiel skutočných a paušálnych výdavkov robí 150tis dane. Takže sa bojím risknúť paušálne výdavky, ak to nemám na 100% potvrdené alebo oporu v zákone.
Vladimír Ozimý
24.06.08,08:08
Ďakujem Vladimír Ozimný za názor. Zase som rozprávala s jedným poradcom, ktorý taktiež nevyjadril 100% názor. Že on by aj uplatnil paušálne výdavky. Že to nie je jednoznačne riešené v zákone.
Len že v mojom prípade rozdiel skutočných a paušálnych výdavkov robí 150tis dane. Takže sa bojím risknúť paušálne výdavky, ak to nemám na 100% potvrdené alebo oporu v zákone.

noo ja osobne byť na Vašom mieste asi by som to riešil s Ministerstvom financií. Táto inštitúcia je najvyššia čo sa týka takejto problematiky a jej vyjadrenia by mali mať váhu v prípadnom spore. Je pravda že ak si ja uplatnim paušálne výdavky z celosvetových príjmov tak sa nepovažujem za účtovnú jednotku, ale musím počítať paušálne výdavky zo všetkých príjmov. Ako som už vyššie písal ja na účely správneho zamedzenia dvojitého zdanenia musím použiť správnu metódu, t.j. buď vyňatie alebo započet. S ČR máme zápočet. Ak ja uplatním paušálne výdavky na všetky príjmy podľa mňa neporúšim zákon. Ako som už uviedol to ako si ja vysporiadam svoju daňovú povinnosť v ČR je len a len moja povinnosť a ak som nedodržal podmienky v ČR mám povinnosť tam riešiť problémy a nie v SR. Ale ako píšete zákon to jednoznačne nerieši a myslím si že sa opierajú o ustanovenie ktoré som vám napísal. Ale z neho to jednoznačne nevyplýva.