Miruška
14.04.05,19:33
Ahojte.

Prosím Vás neviete mi poradiť, čo môže exekútor siahnuť na osobný účet bez toho aby dotyčný o tom vedel a pritom všetky pohľadávky sú uhradené? Je možné vymôcť si peniaze naspäť?

ďakujem
bepo
14.04.05,17:39
Je 15-dňová lehota na odvolanie sa proti exekúcii,najlepšie je spojiť sa s exekútorom a preukázať mu že všetky záväzky sú splatené.
Miruška
14.04.05,17:54
ďakujem za odpoveď. Exekúcia ani neprebehla ani nebola oznámená exekútorom, pohľadávky sú dávno zaplatené a exekútor si stiahol z osobného účtu trovy za exekúciu. Ale akú keď žiadna neprebehla? Je to vôbec možné?
bepo
14.04.05,18:26
Mal by poslať list s vyučtovaním koľko si stiahol a podľa akého zákonu.Ak dostal poverenie na exekúcii myslím že má nárok na trovy ale nie všetky ako keby prebehla exekúcia,skús pozrieť zákon o exekútoroch a súdny poriadok a o náhradách exekútorov.
Miruška
14.04.05,19:38
Neviem, či som to správne pochopila, niečo som si načítala zo zbierky, ale pokiaľ je pozastavená exekúcia ( čo predpokladám že aj bola, pretože opakujem vôbec neprebehla ) tak trovy znáša oprávnený ( teda ten, ktorý podáva návrh na exekúciu ) a nie povinný.
Každopádne je potrebné zájsť za exekútorom, ale radi by sme išli pripravený aby nás tak ľahko nezaskočil.
evina
14.04.05,20:41
Miruška, keďže z otázky nie je jednoznačné, či tie pohľadávky ste zaplatili sami od seba, alebo na základe nejakej výzvy alebo už bola nejaká reč o exekúcii a potom ste platili myslím si, že môže byť zaujímavý §46 zákona o exekútoroch:

§46 ods. 3 Exekútor upustí od vykonania exekúcie, ak povinný splnil, čo mu ukladá rozhodnutie a uhradí preukázané trovy exekučného konania.

Ináč § 47 hovorí
1/ Exekútor poverený vykoaním exekúcie
a/ upovedomí povinného i oprávneného o začatí exekúcie, prípadne o spôsobe jej vykonania a o predbežných trovách exekúcie, povinného vyzve, aby uspokojil pohľadávku oprávneného alebo aby do 14 dní od doručenia vzniesol námietky...
2/ Exekútor upovedomí povinného o začatí exekúcie a o spôsobe jej vykonania pred vydaním exekučného príkazu.

trocha ma totiž zneisťuje to, že v prvom príspevku píšeš,
že exekúcia neprebehla atď, a potom ďalej pripúšťaš, že bola pozastavená /neviem, či to len tak nahlas uvažuješ/.Mám pocit, že niečo okolo toho prebehlo. Asi je dôležité kedy a na základe čoho bolli tie záväzky uhradene.
Miruška
15.04.05,03:51
Ahoj Evina. Pohľadávka bola zaplatená bez toho aby sme vedeli, že beží exekučné konanie. Jednoducho prišli peniaze, tak sa automaticky pohľadávka uhradila. Zrejme medzitým, začalo exekučné konanie ( je možné , že bolo v pošte ako doporučene ale vzhľadom k tomu, že pošta chodí na predajňu - iné mesto tak sa neprevzala ).
Asi som sa nevyjadrila správne ale exekúcia fyzicky neprebehla, neboli sme s nikým v kontakte , žili sme v tom, že máme pokoj všetko je uhradené.
Pozastavanie exekúcie som mala na mysli zo strany oprávneného, vzhľadom k tomu, že mal pohľadávku zaplatenú, ale zrejme nám dal zaplatiť všetky trovy, ktoré s nami mal. A práve v tomto si nie som istá, či je naša povinnosť tieto trovy zaplatiť keď pohľadávka bola dobrovoľne zaplatená. A opäť neboli sme upovedomení, že máme nahradiť trovy, taktiž vôbec nevieme, čo si vlastne zaúčtovali, pretože tá smuma je dosť vysoká oproti pohľadávke.
allround
15.04.05,05:20
Normálne patrí exekútorovi odmena v zmysle vyhlášky 288/1995 Z.z. 20% zo základu.
Ak však exekúcia je zastavená od jej začatia, napr. že medzitým už bolo zaplatené oprávnenej strane, bez toho aby exekútor niečo vymohol, patrí mu tiež odmena, ale nie vo výške 20% ale len podľa počtu hodín účelne vynaložených na exekúciu, pričom 1 hod=200 Sk, alebo paušálnou somou za jeden úkon=100 Sk.( § 14 a nasl. )
Taktiež je exekútor povinný vypracovať časovú špecifikáciu jednotlivých úkonov.
Čiže je možné, že v Tvojom prípade mal exekútor právo na nejaké trovy, ale nemalo by to byť veľa - určite nie 20%
bepo
15.04.05,05:30
Pri zastavení exekúcie má nárok na trovy-poštovné,návrh na súd na začatie exekučného konania a pod kde jepočet úkonov krát suma.Keď nepreberáš poštu tak to je potom ťažké niečo vymýšlať.Ale napíš mu list a mal by poslať vyúčtovanie.
Miruška
15.04.05,06:21
Skúsila som to prerátať a tie poplatky ďaleko prevyšujú 20%. Pošta nebola preberaná z dôvodu služobného vycestovania. Každopádne ideme sa poradiť za našou právničkou , napísať odvolanie, a vybrať sa osobne za pánom exekútorom. Čo vybavíme a ako to dopadne dám Vám určite vedieť.
účtovník 007
19.04.05,11:19
Skúsila som to prerátať a tie poplatky ďaleko prevyšujú 20%. Pošta nebola preberaná z dôvodu služobného vycestovania. Každopádne ideme sa poradiť za našou právničkou , napísať odvolanie, a vybrať sa osobne za pánom exekútorom. Čo vybavíme a ako to dopadne dám Vám určite vedieť.Miruška, to že ste boli vycestovaní a neprebrali poštu Vás neospravedlňuje, nakoľko ste mali na Vašej pošte spísať splnomocnenie na preberanie pošty.Mohli ste poveriť predavačku, kohokoľvek z rodiny. A ak ste fyzická osoba máte ďalšiu smolu, lebo fyzickej osobe sa oznámenie o začatí exekúcie doručuje iba raz a neprevzatím sa považuje za doručené.Viď § 49 ods.1 Exekučného poriadku - Náhradné doručenie upovedomenia o začatí exekúcie povinnému, ktorý je fyzickou osobou, je vylúčené.
Ale nedajte sa,lebo exekútori si myslia, že sú štát v štáte.
Miruška
20.04.05,09:23
Ahojte. Boli sme už predbežne u právničky, a sama bola prekvapená jednak sumou, ktorá je 25% po spätnom vypočítaní.Ďalej sa nás opýtala, že či sme mali najskôr zablokovaný účet a potom boli stiahnuté peniaze. Odpovedali sme , že nie, účet zablokovaný nebol, jednoducho peniaze boli stiahnuté. To ju tiež veľmi prekvapilo a taktiež povedala, že exekútory už nevedia čo so sebou , je apríl a ako keby si spomenuli, že niekde v zásuvke majú ešte možnosť získať peniaze tak vytiahli náš spis,. pretože tie naťahovačky prebiehali minulý rok v lete.

ďakujeme za podporu , právnička nám povedala, že je možnosť tie peniaze získať späť. Uvidíme ako dlho to bude trvať a na akú sumu s nám to podarí vrátiť.

Držíme si palce. Keď bude niečo nové tak sa zase ozvem.
Miruška
21.04.05,11:33
Ahojte. Manžel bol pri exekútorovi. Pýtal si od neho presné vyúčtovanie jeho nákladov. Povedal, že pracuje podľa zákona a odmietol mu to ukázať.Som zvedavá ako to bude pokračovať ´dalej. Čo vymyslí naša právnička. Informácie podám včas.