nemrtvy
20.06.08,14:45
Zdravim,

nedavno sme kupili 15 arov + starsi dom a nachadza sa na nom elektricky stp na ktory nie je na liste vlastnictva ziadna tarcha.

Okolo stlpu sa nachadzaju asi 3 stromy vysoke zhruba 15-20 metrov a ktore chceme zrubat. Zrubanie jedneho stromu vsak vyjde na 5000-6000skk co sa nam zda dost, specialne ak by sa o to mali starat elektrarne kedze im to zasahuje do elektrickeho vedenia.

Existuje nejaka moznost ako na elektrarne pritlacit a prinutich ich vyrubat tie stromy na vlastne naklady? Mozem ich pritlacit tym ze v opacnom pripade nech si beru stlp a polozia ho niekde inde nie vsak na mojom pozemku? Ako hovorim na liste vlastnictva nie je ziaden zapis o elektrickom stlpe alebo o nejake tarche elektrarni alebo nieco podobne.

Pripadne ma niekto podobnu situaciu ze ma na svojom pozemku elektricky stlp bez tarchy? Moj otec ma rovnaku situaciu ale elektrarne maju v liste vlastnictva tarchu na stlp elektrickeho vedenia.

Vdaka za kazdu radu.

Fero
Chobot
20.06.08,12:50
Zdravim,

nedavno sme kupili 15 arov + starsi dom a nachadza sa na nom elektricky stp na ktory nie je na liste vlastnictva ziadna tarcha.

Okolo stlpu sa nachadzaju asi 3 stromy vysoke zhruba 15-20 metrov a ktore chceme zrubat. Zrubanie jedneho stromu vsak vyjde na 5000-6000skk co sa nam zda dost, specialne ak by sa o to mali starat elektrarne kedze im to zasahuje do elektrickeho vedenia.

Existuje nejaka moznost ako na elektrarne pritlacit a prinutich ich vyrubat tie stromy na vlastne naklady? Mozem ich pritlacit tym ze v opacnom pripade nech si beru stlp a polozia ho niekde inde nie vsak na mojom pozemku? Ako hovorim na liste vlastnictva nie je ziaden zapis o elektrickom stlpe alebo o nejake tarche elektrarni alebo nieco podobne.

Pripadne ma niekto podobnu situaciu ze ma na svojom pozemku elektricky stlp bez tarchy? Moj otec ma rovnaku situaciu ale elektrarne maju v liste vlastnictva tarchu na stlp elektrickeho vedenia.

Vdaka za kazdu radu.

Fero

:D:D Že pritlačiť na elektrárne!

Sorry za ten smiech, ale pripomína mi to súboj mravca so slonom. Oni sú monopol a tie stromy vyrúbu len keď oni to budú považovať za nutné. Neprinútiš ich. Môžeš im to navrhnúť alebo upozorniť, že zasahujú do oblasti vedenia, ale nie im to direktívne prikazovať. Možno keď im to ozumiš, sami uznajú, že treba stými stromami niečo urobiť. Ale skôr ich asi len orežú, nie vyrúbu.

Pokiaľ je ten stĺp vedenia funkčný, tak nemáš šancu ho odstrániť. Ani ťarchu v katastri nemusíš mať.
nemrtvy
20.06.08,12:55
Vdaka za rychlu odpoved, nie je to sice odpoved aku som chcel pocut ale aj tak dobre vediet ze co dalej.

Znamena to ze neexistuje moznost ako ten stlp dostat prec z naseho pozemku? Snazim sa cely pozemok rozkopat a zarovnat a tento stlp tam samozrejme zavadzia. Ako som povedal sme novymi vlastnikmi pozemku a na pozemku nie je ziadne ine bremeno.
hanelie
20.06.08,12:57
Pokiaľ je ten stĺp vedenia funkčný, tak nemáš šancu ho odstrániť
existuje možnosť prekládky - ktorú ale musí prefinancovať žiadateľ - rádovo niekoľko desiatok až stoviek tisíc sk
nemrtvy
20.06.08,12:58
cize mam na pozemku nieco co nechcem, nic z toho nemam a este ma to bude obmedzovat v mojej dalsej vystavbe domu a uprave pozemku ... existuje aspon nejaky prenajom ktory by mali elektrarne platit? pripadne aspon nejake ine vyhody ?
Chobot
20.06.08,12:59
Vdaka za rychlu odpoved, nie je to sice odpoved aku som chcel pocut ale aj tak dobre vediet ze co dalej.

Znamena to ze neexistuje moznost ako ten stlp dostat prec z naseho pozemku? Snazim sa cely pozemok rozkopat a zarovnat a tento stlp tam samozrejme zavadzia. Ako som povedal sme novymi vlastnikmi pozemku a na pozemku nie je ziadne ine bremeno.

Dať preč nie, jedine preložiť, ale asi len na tvoje náklady. Bola tu už podobná téma:

http://www.porada.sk/t54175-elektricky-stap.html

Prípadne pozri ešte aj tu info:

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10121/160089/Stlp-vysokeho-napatia-na-pozemku
nemrtvy
20.06.08,13:02
Ok rozumiem, nemam sancu aj napriek tomu ze tam nemaju tarchu ...
Chobot
20.06.08,13:07
Ok rozumiem, nemam sancu aj napriek tomu ze tam nemaju tarchu ...

Neviem teraz odvolávky na konkrétne zákony, ale pred istým časom som čítal o tom taký článok. Vraj za starého režimu to bolo v zákone, že majú právo osadzovať tie stĺpy bez súhlasu majiteľov. V tom čase sa takéto ťarchy do LV nezapisovali, resp. nepovažovalo sa to za ťarchu. Jednoducho vo verejnom záujme bolo treba tam ten stĺp dať, tak sa tam dal.

Až od nejakého času sa to zapisuje do LV ako ťarcha - po zmene legislatívy.

Možno keby si trochu na nete pohľadal, nájdeš k tomu niečo.
nemrtvy
20.06.08,13:14
Aby ste mali zhruba predstavu o co ide:

kontemi.com/stlp.jpg

Tie ciary som dokreslil lebo sa to zvyraznilo, musite uznat ze tie stromy im tam do toho zasuhu riadne. Co sa stane ak sa naseriem a spilim to sam a im to potrha vedenia? Aj napriek tomu ze som ich ziadal ze to maju zrubat?
nemrtvy
20.06.08,13:15
mam malo prispevkov takze nemozem pripojit celu adresu, doplnte si pls h t t p : / /
hanelie
20.06.08,13:23
takých krásnych zdravých stromov by bola škoda, ale môžeš požiadať o zrezanie konárov z hľadiska bezpečnosti
nemrtvy
20.06.08,13:28
Tie stromy pojdu dole pretoze sa kvoli nim neda pohnut, neda sa urobit pristupova cesta, susedom kvoli tienu plesniveju mury a korene zacinaju rast pod domom a ohrozuju cely dom ... Takychto stromov mame v zahrade este par, tieto tam necham ale tieto vpredu pojdu dole ... Uz mame ustne povolene na vyrubanie stromov mimo vegetacneho obdobia kvoli ohrozovaniu okolia ...
editasara
20.06.08,13:36
No aj my sme mali stlp na pozemku, a naozaj dávali sme ho preč na vlastné náklady. Nie ďaleko, iba pred plot. Bolo to cca v r. 1997, neviem, či sa niečo zmenilo.
nemrtvy
20.06.08,13:40
No aj my sme mali stlp na pozemku, a naozaj dávali sme ho preč na vlastné náklady. Nie ďaleko, iba pred plot. Bolo to cca v r. 1997, neviem, či sa niečo zmenilo.
Kolko vam to stalo tych 11 rokov dozadu? Len zo zaujimavosti?
leti
20.06.08,13:40
Moja mama si tiež chcela dať vyrúbať starý orech z dvora,pričom jedna firma chcela za to 17 000,-,pretože na to potrebujú špeciálnu plošinu a chceli to robiť celý deň.Druhý to spravil za 2 000,-a trvalo to 2-3 hod.To len k cene .
nemrtvy
20.06.08,13:48
Moja mama si tiež chcela dať vyrúbať starý orech z dvora,pričom jedna firma chcela za to 17 000,-,pretože na to potrebujú špeciálnu plošinu a chceli to robiť celý deň.Druhý to spravil za 2 000,-a trvalo to 2-3 hod.To len k cene .
Od nas chcu 5-6000sk za strom, cize zhruba 35000 za vsetko vpredu ... prave preto sa snazim zistit ci Elektrarne vyrubu aspon to co im priamo zavadzia s vedenim
wagner
20.06.08,14:48
Elektrárne nevyrúbu, Ty ako vlastník si povinný zabezpečiť, aby Tvoje stromy nepoškodzovali ich vedenie.:D Je to do smiechu, ale uisťujem Ťa, že Ti ich asi ťažko aj opília, lebo sú na súkromnom pozemku. Tak sa postaraj, ak ich chceš vypíliť, tak si to zabezpeč sám, alebo ich aspoň opíl, lebo pokiaľ EZ vznikne škoda na vedení, tak to všetko zaplatíš. Preložka stĺpa sa cenovo vôbec nedá porovnať s cenou spred 11 rokov. Záleží od vzdialenosti, na akú treba stĺp preložiť, či na preložku bude stačiť jeden stĺp, či dva alebo dokonca tri stĺpy. To všetko zase určia energetici.Stĺp stál pred nejakými tromi rokmi okolo desať tisíc, teraz neviem koľko stojí. K tomu si prirátaj el.vedenie - teda kábel, ktorého cena sa môže vyšplhať aj do 500 Sk/m. Nie je to lacný špás, tak sa rozhodni či sa o stromy budeš primerane starať, alebo ich vypíliš, alebo nájdeš peniaze na preložku el.vedenia. Inak na vypílenie musíš mať písomný súhlas, ústny nestačí.
feronovak
20.06.08,17:43
Elektrárne nevyrúbu, Ty ako vlastník si povinný zabezpečiť, aby Tvoje stromy nepoškodzovali ich vedenie.:D Je to do smiechu, ale uisťujem Ťa, že Ti ich asi ťažko aj opília, lebo sú na súkromnom pozemku. Tak sa postaraj, ak ich chceš vypíliť, tak si to zabezpeč sám, alebo ich aspoň opíl, lebo pokiaľ EZ vznikne škoda na vedení, tak to všetko zaplatíš. Preložka stĺpa sa cenovo vôbec nedá porovnať s cenou spred 11 rokov. Záleží od vzdialenosti, na akú treba stĺp preložiť, či na preložku bude stačiť jeden stĺp, či dva alebo dokonca tri stĺpy. To všetko zase určia energetici.Stĺp stál pred nejakými tromi rokmi okolo desať tisíc, teraz neviem koľko stojí. K tomu si prirátaj el.vedenie - teda kábel, ktorého cena sa môže vyšplhať aj do 500 Sk/m. Nie je to lacný špás, tak sa rozhodni či sa o stromy budeš primerane starať, alebo ich vypíliš, alebo nájdeš peniaze na preložku el.vedenia. Inak na vypílenie musíš mať písomný súhlas, ústny nestačí.
Manzelka bola na zivotnom prostredi za posledne tyzdne asi 10x a niekolko krat jej bolo zopakovane ze pojde o mimoriadny vyrub pretoze stromy ohrozuju sukromny majetok, ludi a elektricke vedenie ... A ze sa to dokladuje az po vyrubani a treba to dokladovat fotkami a vypisom ... ona tam uz odniesla aj ziadosti s mapou ...
Gyures001
21.06.08,12:00
hi,

aj my sme riesili takyto problem .Nas stlp bol v strede pozemku asi 5 metrov od cesty. Presne pred vchodom do domu .
Skus to vybavit cez znamosti. Nam tak prelozili stlp o 5 metrov a platili sme 'smiesnu' cenu . Officialne je to okolo 30 000,- ale to urcite zalezi od roboty, a niekedy sa caka aj rok .
editasara
05.07.08,07:03
Tuším to bol 12 alebo 15 tisíc. Za prekldádku stĺpa.
anonym222
05.07.08,07:17
Nájdi si nejakých romov a tí ti to možno vypília zadarmo, resp. za cenu dreva, ktoré si odnesú.
clen
09.07.08,16:22
no...rad by som vedel ktory zakon za socializmu to dovoloval.
Potom, ak ten zakon uz neplati, nemaju pravo to tam drzat. podla obc,. zakonika mozno vlastnicke pravo obmedzit len na zaklade zakona, za nahradu a vo verejnom zaujme.
Podla mna to treba proste riesit na sude, no kedze nemam informacie o podobnych sporoch, nevedno ake pravne klucky tu mozu elektrarne pouzit, podla mna by prehrali a museli by to vyvlastnit za nahradu...asi ako vecne bremeno..
anonym222
24.08.08,19:41
no...rad by som vedel ktory zakon za socializmu to dovoloval.
Potom, ak ten zakon uz neplati, nemaju pravo to tam drzat. podla obc,. zakonika mozno vlastnicke pravo obmedzit len na zaklade zakona, za nahradu a vo verejnom zaujme.
Podla mna to treba proste riesit na sude, no kedze nemam informacie o podobnych sporoch, nevedno ake pravne klucky tu mozu elektrarne pouzit, podla mna by prehrali a museli by to vyvlastnit za nahradu...asi ako vecne bremeno..
Nevysúdiš nič. Tak ako tu už dávnejšie Chobot napísal, v minulosti to bolo vo verejnom záujme a vzniklo tým vecné bremeno, aj keď sa vtedy nezapisovalo. Nemôžeš žiadať náhradu za vecné bremeno, ktoré vzniklo v minulosti, iba sa na LV nezapisovalo. Vieš koľko km vedení, a koľko stlpov je v republike? Keby sa to všetko malo teraz dodatočne zapísať, katastre by sa museli riadne obracať. Pokiaľ viem u nových stlpov sa už teraz vecné bremeno zapisuje.
Čo sa týka toho zákona za socializmu, neviem ktorý to bol, ale verím tomu, pretože ešte aj dnes sa Fico vyhráža, že zákon (ústava) mu dovoľuje vyvlastniť majetok energetických firiem vo verejnom záujme.
petmar
25.08.08,04:16
Pojednáva o tom zákon č. 656/2004 Z.z
Zákon o energetike a o zmene niektorých zákonov
§ 10 Práva a povinnosti držiteľa povolenia ( teda energetici)
(1) Držiteľ povolenia alebo ním poverená fyzická osoba alebo právnická osoba je oprávnený
a) vstupovať na cudzie pozemky a do cudzích objektov a zariadení v rozsahu a spôsobom nevyhnutným na výkon povolenej činnosti po predchádzajúcom súhlase vlastníka nehnuteľnosti,[/font][/COLOR]
b) odstraňovať a okliesňovať stromy a iné porasty, ktoré ohrozujú bezpečnosť alebo spoľahlivosť prevádzky energetických zariadení, ak tak po predchádzajúcej písomnej výzve neurobil ich vlastník, nájomca alebo správca (ďalej len „vlastník“)

a tak ďalej, ešte si skús uplatniť jednorázovú náhradu, keď to máš ako nový pozemok:
(3) Ak vznikne vlastníkovi nehnuteľnosti v dôsledku výkonu práv držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby majetková ujma, má nárok na náhradu škody. Ak je vlastník nehnuteľnosti obmedzený pri obvyklom užívaní nehnuteľnosti, má nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti. Nárok na náhradu škody alebo nárok na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania možno uplatniť u držiteľa povolenia alebo ním poverenej fyzickej osoby alebo právnickej osoby, ktorí túto škodu alebo obmedzenie vlastníckych práv spôsobili, do šiestich mesiacov odo dňa, keď sa o tom poškodený dozvedel, najneskôr však do jedného roka od vzniku škody alebo od vzniku núteného obmedzenia užívania nehnuteľnosti, inak právo poškodeného na náhradu škody alebo na primeranú jednorazovú náhradu za nútené obmedzenie užívania nehnuteľnosti zaniká
feron
25.08.08,05:18
V areáli budovy, kde pracujem majú elektrárne stĺp s transformátorom. Jedného dňa prišli dvja pracovníci v montérkach na revíziu, usúdili, že 2 asi 15r.borovice sú bližšie ako 5m od vedenia, preto ich chceli spíliť. Naša pracovníčka, ktorá má tieto veci na strosti im hovorila, že keď my potrebujeme orezať konáre, aby netienili do okien, potrebujeme papiere zo životného prostredia. Oni na to, že oni nemusia, že je na to zákon, hneď vybrali z auta motorovú pílu a o 5 minút boli obe borovice aj naprocované na trávniku. Asi sa treba dohodnúť s aktívnymi revízákmi...
kero64
15.04.09,15:41
Kamarát, keď šiel stavať, riešil tento istý problém. Mal na pozemku stĺp a nechcel ho tam. Stálo ho to 78tis. Sk. Inak by si ani nešrtol. A to ten stĺp preložili o zhruba 10m. Tu je každá rada dobrá. Ja som mal v záhrade drevený stĺp, ktorý bol ukotvený k zemi oceľovým lanom. Lano odhnilo a stĺp sa naklonil tak, že ho držali iba dráty. A trvalo tri roky, než sa unúvali s opravou, resp. výmenou za betónový. A miesto jednoho dreveného sme dostali dva betónové. Nikto sa ma nepýtal, či ich tam chcem alebo nie. Jedného krásneho dňa sme prišli na chalupu a stĺpy tam už stáli. Našťastie nič nepoškodili a aspoň máme nové káble.
kero64
15.04.09,15:42
A aby som nezabudol, ovocné stromy, ktoré zasahovali do vedenia som musel orezávať sám.
misoft
15.04.09,16:12
Stĺp patrí energetikom, môže byť na tvojom pozemku aj bez ťarchy. Stromy sú však tvoje, ty sa musíš postarať, aby nezasahovali do ochranného pásma vedenia. Ak tak neurobíš a energetici to zistia, odstránia to sami. Možno ti to aj dajú k náhrade. O výrub ty musíš žiadať životné prostredie (resp. úrad), energetici nemusia, oni len udržiavajú ochranné pásmo vedenia.
vankusik29
30.09.09,10:30
Pred dvoma mesiacmi som zistovala kolko by stala prekladka dreveneho el stlpa, priblizne o 5 metrov do rohu pozemku. Technik z elektrarni sa vo svojom volnom case nechal priviest na pozemok a aj odviest domov a vystruhal zo seba cenu priblizne 70 tisic. Zatial nejdeme stavat, tak sme to nechali tak.
rhenus
01.10.09,05:58
Zdravim, prosim Vas poradte mi: Idem stavat plot, avsak presne v trase plota mi prekaza telefonny stlp, ktorym je tahana linka k jednemu domu. Co mam robit, ked sa s telekomunikaciami tazko jedna. Podotykam, ze plot je vsunuty cca 0,5 m do vnutra ojho pozemku, kde je aj umiestneny tento stlp.
jajko50
01.10.09,06:55
No urob plot po stĺp a potom pokračuj od stĺpa ďalej. Bude súčasťou plota. Urob to tak aby bol prístupný pre prípadné opravy - montérov od firmy, ktorej vedenie na ňom je pripojené. Alebo chceš vybavovať prekládku stĺpa? - to je asi zdĺhavé a nešetrí ani nervy ani čas.
Chobot
01.10.09,08:47
Zdravim, prosim Vas poradte mi: Idem stavat plot, avsak presne v trase plota mi prekaza telefonny stlp, ktorym je tahana linka k jednemu domu. Co mam robit, ked sa s telekomunikaciami tazko jedna. Podotykam, ze plot je vsunuty cca 0,5 m do vnutra ojho pozemku, kde je aj umiestneny tento stlp.

Tvoju tému som pripojil k staršej téme, ktorá bola vlastne o tom istom probléme. Prečítaj si staršie príspevky, nájdeš tam mnoho informácií. (najmä príspevok č. 29, tam máš odhadovanú cenu za prekládku)
rhenus
01.10.09,10:53
Prekladku stlpa som predchvilou vybavil priamo s chlapikmi co stlpy stavaju, obisiel som celu uradnicku masineriu... Zajtra mi to maju spravit tak som zvedavy...
Chobot
01.10.09,12:25
Prekladku stlpa som predchvilou vybavil priamo s chlapikmi co stlpy stavaju, obisiel som celu uradnicku masineriu... Zajtra mi to maju spravit tak som zvedavy...

A koľko za to pýtajú?
rhenus
06.10.09,06:39
A koľko za to pýtajú?
Nezobrali za to nic. Islo o telefonny stlp, nie elektricky. Ja telefon nemam, tak povedali ze na mojom pozemku stlp nema byt.
Chobot
06.10.09,08:15
Nezobrali za to nic. Islo o telefonny stlp, nie elektricky. Ja telefon nemam, tak povedali ze na mojom pozemku stlp nema byt.

Tak tomu sa hovorí šťastie. Takto rýchlo to vybaviť a ešte k tomu zadarmo... To je super.

Niekto tam hore ťa má rád..;):D:D
cristal
19.06.11,16:58
Ja mám problém s stlpom následovny : Mám príjazdovu cestu 2.5m širokú a hneď na začiatku mám v strede cesty el. stlp NN. Samozrejme že v LV nie je žiadna zmienka o stlpe. Je to jediná prístupova cesta k pozemku a je znemožnený prístup autom. Počul som, že ak si dávaš žiadosť o prekládku hradíš si to ty, ale ak daš sťažnosť hradia to elektrárne. Tak neviem ... Taktiež som počul, že v prípade požiaru a iných veci, musí byť prístupny pozemok záchrannym zložkam. Dakujem
Rech25
20.06.11,06:49
Urcite treba ist na elektrarne. V nasej obci tiez vyrubovali stromy elektrarne.
kezeso
05.08.11,11:54
Ochranné pásmo nadzemného elektrického vedenia je vymedzené zvislými rovinami po oboch stranách vedenia vo vodorovnej vzdialenosti meranej kolmo na vedenie od krajného vodiča a táto vzdialenosť je:
a) 10 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče bez izolácie; v súvislých lesných priesekoch 7 m,
b) 4 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre vodiče so základnou izoláciou; v súvislých lesných priesekoch 2 m,
c) 1 m pri napätí od 1 kV do 35 kV vrátane pre závesné káblové vedenie,
d) 15 m pri napätí od 35 kV do 110 kV vrátane,
e) 20 m pri napätí od 110 kV do 220 kV vrátane,
f) 25 m pri napätí od 220 kV do 400 kV vrátane,
g) 35 m nad 400 kV,
h) ochranné pásmo závesného káblového vedenia s napätím od 35 kV do 110 kV vrátane je 2 m od krajného vodiča na každú stranu.

Veľkosť ochranného pásma, ktoré sa vzťahuje na váš pozemok, si môžete preveriť u príslušného správcu elektrickej siete.

Podľa ustanovenia § 36 ods. 4 spomínaného zákona v ochrannom pásme vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia a pod elektrickým vedením je zakázané:
a) zriaďovať stavby, konštrukcie a skládky,
b) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m,
c) vysádzať a pestovať trvalé porasty s výškou presahujúcou 3 m vo vzdialenosti do 2 m od krajného vodiča vzdušného vedenia s jednoduchou izoláciou,
d) uskladňovať ľahko horľavé alebo výbušné látky,
e) vykonávať činnosti ohrozujúce bezpečnosť osôb a majetku,
f) vykonávať činnosti ohrozujúce elektrické vedenie a bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzky sústavy.

Pre vlastníka pozemku z ustanovenia § 36 ods. 6 vyplýva povinnosť umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia prístup a príjazd k vedeniu a na ten účel umožniť prevádzkovateľovi vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia udržiavať voľný pruh pozemkov (bezlesie) v šírke 4 m po oboch stranách vonkajšieho nadzemného elektrického vedenia. Táto vzdialenosť sa vymedzuje od dotyku kolmice spustenej z vonkajšej strany nadzemného elektrického vedenia na vodorovnú rovinu ukotvenia podperného bodu.Výnimky z ochranných pásiem môže v odôvodnených prípadoch povoliť stavebný úrad na základe stanoviska prevádzkovateľa prenosovej sústavy alebo distribučnej sústavy.
Odpovedala p.M Beňová v inej diskusii
eskobar
27.10.11,17:55
Ja mám rovnaký problém chcem stavať v záhrade ale krížom prechádza el.vedenie presne nad miestom kde chcem stavať ako sa domôcť prepojenia,zahrabania do zeme alebo niečoho podobného, ked človek má možnosť stavať na vlastnom pozemku a nemôže. Chcel by som vedieť či sa oplatí podať stažnosť na súd alebo to riešiť nejako inak díki za radu...
draik
27.10.11,18:57
Na vsetky v minulosti zriadene vedenia je zo zakona vecne bremeno. Mozte na vlastne naklady zmenit trasovanie resp. zakopat do zeme - ked ale zistite, co taka sranda stoji, tak vas prejde chut. Mozte sa vsak na zaciatku obratit na spravcu vedenia, za to nic nedate.