matula18
20.06.08,19:30
Ahojte,

chcela by som sa spýtať, či si ako platca DPH môžem odpočítať DPH pri nákupe motocykla? viem, že je tu popísaného veľa ohľadne motocyklu a DPH, ale názory sa rôznia - a v zákone o DPH som našla
v § 49,ods. 7) nasledovné : Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže;

a do tejto kategórie mi motocykel nespadá.

ďakujem
azla
20.06.08,17:40
Nárok na odpočet podľa §49, odst. nie je vylúčený, nakoľko dané vozidlo nepatrí do kategórie M1
viď:
Základné kategórie vozidiel

Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky
Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb
Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
Kategória O: prípojné vozidlá
Kategória T: kolesové traktory
Kategória C: pásové traktory
Kategória R: prípojné vozidlá traktorov
Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje
Kategória P: pracovné stroje
Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategóriízdroj:http://www.portal.gov.sk/portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1634

Pri dodržaní všeobecných podmienok (používanie na dosahovanie príjmov ....) máte nárok na odpočet Dph.
matula18
20.06.08,17:52
ďakujem veľmi pekne
Alena U.
26.11.09,10:30
Dobry den,

chcela by som kupit novy motocykel na otcovu firmu. Otec ma zivnostensky list, podnika v kurenarstve a je platcom dph.

Bol by problem kupit motocykel a nasledne si odpocitat dph pred danovou kontrolou?
Kolko rokov by sa musel motocykel odpisovat?
Treba evidovat aj knihu jazd?

Popripadne, kde konkretne by som nasla viac info?

Dakujem.
Chobot
26.11.09,10:44
Dobry den,

chcela by som kupit novy motocykel na otcovu firmu. Otec ma zivnostensky list, podnika v kurenarstve a je platcom dph.

Bol by problem kupit motocykel a nasledne si odpocitat dph pred danovou kontrolou?
Kolko rokov by sa musel motocykel odpisovat?
Treba evidovat aj knihu jazd?

Popripadne, kde konkretne by som nasla viac info?

Dakujem.

TAkáto tému tu už bola, preto som ich spojil. Odpoveď nájdeš vyššie.