mackova
20.06.08,21:22
caute, chcela by som sa spytat ako si vypocitam, ked by som si chcela zobrat uver hruuby a prijem a cisty prijem, kt. konkretne riadky z DP FO B ako SZCO. dik.
ego.mc
21.06.08,13:31
SZČO nemá hrubý ani čistý príjem, keďže nejde o zamestnanca.
Koľko si zoberie (ak má z čoho), toľko má.:D:D
Ale približne takto :
hrubý zisk: ZD+odvody/12
čistý zisk: ZD-daň/12
liba2
22.06.08,05:04
caute, chcela by som sa spytat ako si vypocitam, ked by som si chcela zobrat uver hruuby a prijem a cisty prijem, kt. konkretne riadky z DP FO B ako SZCO. dik.
Hrubý príjem je základ dane z r. 69
Čistý príjem je ZD mínus daň z r. 78.
Avšak odpoveď nie je jednoduchá, lebo môžeš mať ešte príjmy ktoré sa v daňovom priznaní neuvádzajú z dôvodu ich oslobodenia, alebo príjmy v zahraničí, daňový bonus, príjmy na dohodu zdanené zrážkovou daňou a iné.
Do žiadosti o úver je vhodné uviesť čo najviac príjmov..... :)
suzi663
28.10.08,14:34
Poradte prosím!

Zaujímalo by ma ako si SZČO uvedie v účtovníctve čistý príjem. Keď si vedie jednoduché účtovníctvo. Jeho celkové príjmy boli 150.000. .. jeho výdavky boli 50.000 čiže jeho príjem je 100.000,- z toho sa mu vypočíta daň. Daň je napríklad 6.000,- . Takže čistý príjem SZČO za rok 2008 by mal byť 100.000,- - 6.000,- = taký je jeho čístý príjem (príjem ktorý si SZČO zarobil podnikaním)

Ale nieje mi jasné... ako sa to uvedie v účtovníctve a či sa to nejakým spôsobom uvadza... Keďže pri otváraní účtovných kníh sa uvedú zostatkové sumy z minulého roka.
A keď ja uzatváram peňažný denník, tak uvediem všetky príjmy, výdavky.. pokladnu, banku... a potom tieto sumy uvediem vo výkaze a danovom priznaní rozdiel Príjmy-Výdavky... Ale nieje mi jasné si SZČO odráta z podnikania vlastné zarobené peniaze....Pretože konečné stavy sa musia rovnať začiatočným stavom...

NO som z toho fakt mimo. Nieje mi to jasné a teraz, keď si to čítam, tak už to mu vôbec nerozumiem. Viem, že je to asi blbosť na čo sa pýtam.. ale vysvetlite mi to prosím.. ĎAKUJEM
Marína
28.10.08,16:09
Čistý príjem nikam neuvádzaš. Tak ako píšeš, zostatky z predch. obdobia sú počiatočnými stavmi nasl. obdobia. "Zarobené" peniaze si podnikateľ môže "vyberať" či už z BÚ alebo pokladne počas celého roka, samozrejme vtedy, ak zostáva dostatok fin. prostriedkov na chod jeho podnikania. Je to osobná spotreba podnikateľa, ktorú účtuješ ako VNZD.
suzi663
28.10.08,16:13
Cez osobnú spotrebu?
A to potom keď zaznamenám ako VNZD.. nezvyšuje sa mi základ dane pri uzávierkových operáciách?
A aké doklady k tomu potrebujem.. Len cez napríklad VPD?
Paula
28.10.08,16:23
Cez osobnú spotrebu?
A to potom keď zaznamenám ako VNZD.. nezvyšuje sa mi základ dane pri uzávierkových operáciách?
A aké doklady k tomu potrebujem.. Len cez napríklad VPD?



Pozri si túto tému:
http://www.porada.sk/t91877-podnikanie.html?highlight=osobn%2A+spotreb%2A
Zoltán Kovács
28.10.08,16:31
Cez osobnú spotrebu?
A to potom keď zaznamenám ako VNZD.. nezvyšuje sa mi základ dane pri uzávierkových operáciách?
A aké doklady k tomu potrebujem.. Len cez napríklad VPD?

Prečo by sa zvyšovalo?
suzi663
28.10.08,16:39
Tak teraz som si prečítala to podnikanie.. a nevie mi to niekto vysvetliť rozuimným spôsobom? lebo vobec to mu nerozumiem...

Výdavok neovplyvňujúci ZD sa mi neodzrkadlí ani v Daňovom príznaní ani voči Sociálnej poisťovni a ani voči Zdravotnej poisťovni??

Prosím o vysvetlenie.. celej osobnej spotreby.. lebo fakt nerozumiem
ekopo
28.10.08,16:43
Aj ked si účtovníčka, nedá sa všetko vysvetliť ani piatimi vetami.
Muška
28.10.08,17:30
Výdavok neovplyvňujúci ZD sa mi neodzrkadlí ani v Daňovom príznaní ani voči Sociálnej poisťovni a ani voči Zdravotnej poisťovni??


keď je to raz výdavok NEOVPLYVŇUJÚCI ZD, tak predsa NEOVPLYVŇUJE
suzi663
28.10.08,19:46
OK

A čo sa robí v takomto prípade keď na konci účtovného obdobia, mám rozdiel medzi VNZD a PNZD ?

Zostatok Pokladňa 0,-
Banka 25.000,-


Príjmy OZD : 55.000,-
VNZD: 10.000,- zisk. 45.000,-

PNZD: 10.000,-
VNZD: 20.000,-

Ako sa to premietne v budúcom účtovnom období? ?? Pri začiatočných stavov?

ZS pokladňa: 0
banka:25.000,-

A čo z PNZD a VNZD? To sa nikam neuvádza???
Muška
28.10.08,19:58
OK

A čo sa robí v takomto prípade keď na konci účtovného obdobia, mám rozdiel medzi VNZD a PNZD ? a čo keď je rozdiel???, veď PNZD môže byť vrátenie dane, osobný vklad, úvery a VNZD môže byť nákup HIM, dane, osobná spotreba, dary, čerpanie SF.

Zostatok Pokladňa 0,-
Banka 25.000,-


Príjmy OZD : 55.000,-
VNZD predpokladám, že tu malo byť VOZD: 10.000,- zisk. 45.000,-

PNZD: 10.000,-
VNZD: 20.000,-

Ako sa to premietne v budúcom účtovnom období? ?? Pri začiatočných stavov?

ZS pokladňa: 0 áno
banka:25.000,- áno

A čo z PNZD a VNZD? To sa nikam neuvádza??? nie, iba ak by bolo napr. vo VNZD aj nákup HIM - tak samozrejme sa uvádza na karte HIM, odpisy....

...ak som Ťa správne pochopila, tak v texte máš odpoveď
suzi663
28.10.08,20:03
Malo tam byť VOZD.... chyba..

Takže ak som to správne pochopila.. Len sa to tam vedie. V prípade dotácie, HIM.. sa upraví základ v účtovných závierkových operáciách...

Ak ide o osobnú spotrebu, tak sa to nikam neprenáš.. Ostane tam iba zostatok a to je všetko... V novom roku sa tieto výdavky, príjmy počítajú za nové účtovné obdobie.. bez ohľadu na predchádzajúci rok ??
abel
28.10.08,20:15
Suzi, príjmy ovplyvňujúce základ dane (POZD) sú tie, ktoré si zarobila svojou podnikateľskou činnosťou. Napríklad máš obchod s potravinami, tak tvoje tržby sú tvoj POZD. Nákup tovaru vo veľkosklade, platby za elektriku, mzdy zamestnancom a podobne sú tvoje výdavky, potrebné na dosiahnutie toho príjmu, preto sú to výdavky ovplyvňujúce základ dane (VOZD). O všetkých týchto pohyboch vedieš riadnu evidenciu - účtovníctvo. Na konci roka tie VOZD odrátaš od POZD a to bude tvoj zdaniteľný príjem, ktorý je predmetom dane. Zaplatíš si z toho daň a s tými peniazmi si už nakladáš ako chceš.
Okrem toho ty samozrejme musíš počas roka aj z niečoho žiť, veď kvôli tomu aj podnikáš, tak si z tých zarobených peňazí musíš predsa zobrať akože svoju výplatu, aj keď ju zdaníš až na konci roka. To je ale výdavok neovplyvňujúci základ dane (VNZD) - je to tvoja osobná spotreba a je len na tebe, či si z toho kúpiš sveter, zaplatíš dovolenku alebo rozdáš bezdomovcom. Na druhej strane ak ti chýbajú peniaze na zaplatenie tovaru a ty si ich napríklad požičiaš alebo použiješ napríklad manželove peniaze, je to tvoj osobný vklad a je to príjem, ktorý neovplyvňuje základ dane.
Ak máš k 31. 12. stav v pokladni 1000.- Sk a na účte 2000.- Sk, tak presne s takýmto stavom otváraš účtovné knihy 1. 1. PNZD a VNZD sa v počiatočných stavoch neuvádzajú.
Toto je taký veľmi zjednodušený príklad, aby si si vytvorila predstavu, nejdem to komplikovať úvermi, štátnymi dotáciami a podobne.
Muška
28.10.08,20:17
Suzi,
možno pre začiatok by si si mala prečítať túto tému:
http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html
a potom sa Ti určite "zíde" aj toto:http://www.porada.sk/t38186-postupy-uctovania-jednoduche-uctovnictvo-od-1-1-2008-a.html
suzi663
28.10.08,20:20
Tak to bolo fakt slušne vysvetlené.

Ja som to normálne pochopila.. Ďakujem :-D

Naozaj veľmi pekne ďakujem. Už mi je to jasné... Čiže cez osobnú spotrebu cez pokladňu, alebo účet. :-D

ALe v tom prípade ak si z podnikateľského účtu peniaze prevediem na svoj osobný účet, tak poplatok za vykonanie tranzakcie si môžem dať do výdavkov OZD, alebo je to VNZD?
Paula
28.10.08,20:28
Tak to bolo fakt slušne vysvetlené.



mimotemy Povedala by som, že viac ako slušne ;)
Muška
28.10.08,20:33
ALe v tom prípade ak si z podnikateľského účtu peniaze prevediem na svoj osobný účet, tak poplatok za vykonanie tranzakcie si môžem dať do výdavkov OZD, alebo je to VNZD?
Ja to účtujem ako VOZD, nakoľko ako ináč by si SZČO mohla zobrať peniaze na svoju potrebu ak sa nemôže sám seba zamestnať :D

Ak mám ale klienta, ktorý sa "odviaže" a zo svojho podnikateľského účtu dáva k úhrade všetko možné aj nemožné /samozrejme súkromné/, tak vtedy poplatky na účte účtujem ako VNZD.
Zoltán Kovács
29.10.08,06:35
mimotemy Povedala by som, že viac ako slušne ;)

mimotemy
1. Táto poznámka nebola pochopená zo strany prijímateľa odpovede.
2. Budem zlý, škaredý a nakoniec vylúčený: Ale nožík sa mi otvára vo vrecku. Základné pojmy neovládané. Keby aspoň bolo uvedené v profie, že začiatočník. Prepáčte za výbuch, ale v poslednej dobe práve pre toto sem nechodím. A asi ešte nebudem, keď náhodou budem vylúčený nečudujte sa.

Prepáčte ale musel som to napísať.
22maciatko
26.11.08,07:36
ahojte,
ja mám podobný problém, ako zistiť "čistý príjem" SZČO. Je to kvôli žiadosti o príspevok zo štátneho fondu rozvoja bývania, kde chcú čistý príjem SZČO, čomu rozumiem ako ZD očistený o daň / 12 /keď manžel pracoval až od februára má sa to deliť 11/?

Potrebujem vypočítať približný jeho príjem za mesiac, aby sme vedeli, či vôbec máme na ten príspevok nárok. Výpočet podľa mojich info:

príjmy
- 40% paušálne výdavky /má remeselnú živnosť, môže si odpočítať aj 60 %/?
= čiastkový ZD
- poistenie 12000 /ak si ho platil nie celý rok, je to podľa mesiacov/?
- nezdaniteľná časť - koľko je to presne?
= ZD, z ktorého vypočítam 19% daň, tú odčítam od ZD a dostanem príjem, ktorý podelím 12 alebo 11, ked pracoval od februára?

deti nemáme, ani nemal iné príjmy, čo by tam ešte malo byť, aby to bolo správne?

moc ďakujem za radu, nevieme sa z toho vysomáriť

maciatko
s.r.o.
25.05.11,17:17
dobrý deň prajem chcem sa spýtať ako sa vypočíta čistý zisk SZČO v maloobchode ak mesačná tržba je 1500eur v hrubom nájom je 700eur zamestnanca nemám iba absolventa za ktorého nepatím?
veronikasad
25.05.11,17:19
dobrý deň prajem chcem sa spýtať ako sa vypočíta čistý zisk SZČO v maloobchode ak mesačná tržba je 1500eur v hrubom nájom je 700eur zamestnanca nemám iba absolventa za ktorého nepatím?
Ak vedie JU, "čistý zisk" je rozdiel medzi daňovými príjmami (tržbami) a daňovými výdavkami (zabudol si výdavky na obstaranie tovaru, režijné výdavky, odvody a iné drobnosti), znížený o zaplatenú daň (19 % zo základu dane).
s.r.o.
25.05.11,17:31
no a koľko to vlastne je viete mi to vypočítať ? ak mesačný výkaz je tých 1500eur z pokladne? vedie JU ,doprava za dodanie tovaru ma vyjde zadarmo brat mi to nosí, odvody iba ZP zatiaľ
veronikasad
25.05.11,17:33
no a koľko to vlastne je viete mi to vypočítať ? ak mesačný výkaz je tých 1500eur z pokladne? vedie JU
Ve´d si nedoplnil tie ostatné náklady - odvody, nákup tovaru, režia ...
s.r.o.
25.05.11,17:47
nákup tovaru 500 až 700eur na mesiac ,co ste myslela tým réžiu energie sú v najme už odvody platím len do ZP podnikám 1rok
veronikasad
25.05.11,18:00
Tak si to spočítaj, podla prísp. č. 23.

Načo potrebuješ mesačný čistý príjem ? Zásoby tovaru neminieš celé nakúpené v danom mesiaci. DP sa podáva za celý kal. rok.