MiriamLucia
20.06.08,21:26
Prosím o radu,
1.12.2006 sa mi narodila dcerka. Som teraz už na rodičovskej dovolenke. Môžem žiadať zamestnávateľa o návrat do práce písomne, aj keď mi osobne oznámili že "mám plný stav zamestnancov"??? Som doma sotva rok a pol a už ma vyradilí?! Aké mám šance podľa zákona?
Ďakujem
ML
brčko
21.06.08,06:10
zákonník práce hovorí, že ak požiadaš o čerpanie rodičovskej dovolenky, tak ti je zamestnávatel povinný vyhovieť. Takže podla mna hlavne záleží, na akom dlhom čerpaní rodičovskej dovolenky po ukončení mat.dovolenky ste sa dohodli. Odporúča sa písomne (aj ked ZP písomnú formu nevyžaduje) požiadať o rok čerpania, ktorý môžeš neskôr podla potreby predlžiť.
Ak ste sa dohodli na čerpaní RD do 3-och rokov dieťaťa, tak sa musel zamestnávatel zariadiť a predpokladám zamestnať novú silu.
Neviem, že by sa v ZP hovorilo o tom, že je povinný ťa zobrať späť pracovať, ak o to požiadaš, resp. dalo by sa formulovať, ak požiadaš o skrátenie čerpania rodič.dovolenky? No snád sa vyjadria skúsenejší. :)
Viera Klimentová
23.06.08,10:29
Práve teraz riešim podobný prípad. Je možné postupovať v zmysle § 157 Zákonníka práce a § 166 ods. 2 ZP. Problematický je však návrat na pôvodné pracovné miesto, ktoré je zamestnávateľ povinný "držať" počas materskej dovolenky (28-37 týždňov).
Nie je mi dosť jasný postup vtedy, ak sa zamestnankyňa dostane do situácie, keď pred nástupom na materskú - rodičovskú dovolenku pracovala vo viaczmennej prevádzke a po nástupe do práce nastáva problém v starostlivosti o dieťa (otec pracuje v turnusoch mimo mesta). Obsahuje riešenie takejto situácie nejaký právny predpis, alebo už nikoho nezaujíma ako sa rodičia o dieľa postarajú? Skôr si myslím, že nie, pokúšam sa hľadať, ale bezúspešne.
brčko
23.06.08,11:31
Pozri § 55 ods. 2 písm. f (príp. b) + ods. 6 ZP - no to je len možnosť preradenia na inú prácu pri dieťati do 9 mesiacov.
Viera Klimentová
24.06.08,11:17
Skôr by som použila § 55 ods.5. Myslím si, že tak môže urobiť pri nástupe po rodičovskej dovolenke a urobiť zmenu pracovnej zmluvy. Všetko vždy záleží od záujmu zamestnávateľa.
laiva
22.08.09,12:18
Dobry den,
som zamestnana vo firme, som na rodicovskej dovolenke a firma krachuje. Viete mi poradit, co by bolo pre mna vyhodnejsie, nastupit do prace, alebo este ostat doma/ostava mi este rok rodicovskej dovolenky/Kedy mi patri odstupne?
Dakujem