bsbs
21.06.08,07:29
Dobrý deň.
O účtovaní pri vzniku s.r.o. tu bolo rozoberaných niekoľko tém. Nikde som však nenašiel, ako je to so zaúčtovaním prijatej pôžičky 200000 na obdobie
jedného roka, s úrokom 10%, ktorá bude použitá na vklad do ZI.

1. zaúčt. prij. pôžičky 200000.......................211/249
2. úrok 20000............................................5 62/249
3. Nesplatený vklad do ZI 200000..................353/411
4. splat. základ. imania 200000......................211/353

V prípade zápisu 1 a 4 by bolo v pokladni 400000,-, čo nie je pravda,môžete mi prosím poradiť ako zapísať túto skutočnosť, na aké účty?
Ďakujem
Jana Acsová
21.06.08,08:09
Dobrý deň.
O účtovaní pri vzniku s.r.o. tu bolo rozoberaných niekoľko tém. Nikde som však nenašiel, ako je to so zaúčtovaním prijatej pôžičky 200000 na obdobie
jedného roka, s úrokom 10%, ktorá bude použitá na vklad do ZI.Nenašli ste a ani ste nájsť nemohli. Vami uvádzaný prípad neexistuje a existovať nemôže. Vklad do ZI je záležitosťou spoločníkov. Ak sa spoločník zaviazal k peňažnému vkladu - on si má vziať pôžičku. A ak je spoločníkom ako súkromná osoba (nie firma), tak o pôžičke ani vklade neúčtuje. Je jednoducho spoločníkom, lebo splnil podmienky vyplývajúce pre neho so zakladateľských dokumentov (napr. spoločenská zmluva).

Do ZI sa nedá vkladať záväzok. Do ZI sa dá vložiť majetok. Nerozvíjajte pohľad na problematiku z pohľadu pôžičky do ZI. Spoločníci majú povinnosti. Ak niektorý nemal peniaze, pôžička je jeho tak ako aj povinosť platiť úrok z nej. Nemôže to byť výdavok (náklad) právnickej osoby.

Ale Vám sa v kontexte problematiky zrejme jedná o niečo iné. Vami naznačená cesta však nie je schodná. Pôžička na vklad do ZI nie je u firmy, o ktorej základné imanie sa jedná jej záväzkom. Nejedná sa o existujúcu povinnosť spoločnosti, ale spoločníka. Ak firma nemá peniaze, je potrebné situáciu riešiť inak ...
bsbs
21.06.08,13:28
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Môže nastať taký prípad, keď spoločník predá auto za cenu obvyklú v tom čase tej s.r.o., v ktorej je jediným spoločníkom?
KEJKA
21.06.08,16:01
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Môže nastať taký prípad, keď spoločník predá auto za cenu obvyklú v tom čase tej s.r.o., v ktorej je jediným spoločníkom?
môže predať, ked bude sro existovať.