Naďa
14.04.05,22:30
Pracovník vo firme si neuplatnil nárok na nezdaniteľnú časť príjmu. Napriek tomu má záujem o daňový bonus na 2 deti. Zákonné podmienky splnené má. Čítam § 33 a akosi mi nie je jasné. Môže si uplatniť daňový bonus aj napriek tomu, že si neuplatňuje nezdaniteľnú časť? Môj sedliacky rozum mi hovorí, že áno. Ale ťažko budem vysvetľovať prípadnej kontrole princípy môjho sedliackeho rozumu.
vladan
15.04.05,04:23
Naďa, dokladom ktorým si zamestnanec nárokuje či už nezdaniteľnú časť základu dane alebo daňový bonus je tzv. VYHLÁSENIE ... ak ti zamestnanec podpísal toto vyhlásenie, v ktorom uviedol, že si nezdaniteľnú časť nenárokuje ale nárokuje si iba daňový bonus, tak postupuješ podľa tohto vyhlásenia.
brm
15.04.05,05:06
Pracovník vo firme si neuplatnil nárok na nezdaniteľnú časť príjmu. Napriek tomu má záujem o daňový bonus na 2 deti. Zákonné podmienky splnené má. Čítam § 33 a akosi mi nie je jasné. Môže si uplatniť daňový bonus aj napriek tomu, že si neuplatňuje nezdaniteľnú časť? Môj sedliacky rozum mi hovorí, že áno. Ale ťažko budem vysvetľovať prípadnej kontrole princípy môjho sedliackeho rozumu.podpísal ti vyhlásenie? napísal v ňom čo chce?je svojprávny?zodpovedá za svoj podpis?daj mu čo chce
Naďa
15.04.05,19:54
ďakujem karkulka a vladan, dala som mu čo chce a tiež si myslím že je to OK. Len som sa chcela uistiť. Ďakujem za odpovede.
ondrejvla
15.04.05,20:15
Dievčatá, to som teda vedľa! Je on vôbec svojprávny?, netreba ho trknúť? Veď ak má hlavného zamestnávateľa u teba Naďa, tak by si ho, aspoň si myslím mala pri podpísaní Vyhlásenia... upozorniť, čo ak chudák nevie?..
Viem, nie je to povinnosťou mzdárky, ale máme ľudí takových aj makových, ja by som sa ho na tvojom mieste spýtala, či vôbec o tom vie. Skús, čo ak je chudáčisko trošku pribrzde...
Vlasta
Zombor
15.04.05,21:20
Som tento tyzden oponoval jednu maturitnu pracu v ktorej slecna hovorila o "dobrovolne platenych daniach" a hla, som zrejme spravil chybu ked som jej to tam vytkol lebo Naďa ma pracovnika ktory ich zrejme plati dobrovolne :) (vychadzam z toho ze chce mat dane vyssie)
Johanka
16.04.05,08:01
Preco nepodpisat vyhlasenie k dani z prijmu a neuplatnovat mesacne nezdanitelnu cast mzdy. Napr. konatel zamestnany v s.r.o. je aj SZCO. V s.r.o. ma taku hrubu mzdy, ze po podpisani vyhlasenia nema mesacny preddavok na dan zo zavislej cinnosti. Ked vsak ciastkovy zaklad dane z par. 5 - zo zamestnania pripocita na konci roka l zakladu dane zo zivnosti, z celeho ZD z par.5 doplati dan zo svojich prostriedkov. Ked si vsak neuplatni u zamestnavatela nezdanitelnu cast, tak tu dan za neho plati s.r.o. a on si ju na konci roka zapocita.
ALDA
16.04.05,08:24
Preco nepodpisat vyhlasenie k dani z prijmu a neuplatnovat mesacne nezdanitelnu cast mzdy. Napr. konatel zamestnany v s.r.o. je aj SZCO. V s.r.o. ma taku hrubu mzdy, ze po podpisani vyhlasenia nema mesacny preddavok na dan zo zavislej cinnosti. Ked vsak ciastkovy zaklad dane z par. 5 - zo zamestnania pripocita na konci roka l zakladu dane zo zivnosti, z celeho ZD z par.5 doplati dan zo svojich prostriedkov. Ked si vsak neuplatni u zamestnavatela nezdanitelnu cast, tak tu dan za neho plati s.r.o. a on si ju na konci roka zapocita.

Tej poslednej vete nerozumiem?
Johanka
16.04.05,08:35
Ked nepodpise vyhlasenie a nechce si uplatnovat nezd. cast u zamestnavatela, potom aj z nizkej hrubej mzdy vychadzaju preddavky na dan. Tie ma uvedene v potvrdeni o zdanitelnej mzde a na konci roka si ich uvedie v danovom priznani ako preddavky. Jemu sice vyjde mesacne nizsia cista mzda, ale riesi to cestakom, cez ten tie peniaze dostane. Ide mu v podstate len o to , aby na konci roka, ked si robi dan.priznanie za vsetky svoje cinnosti usetril VLASTNU penazenku.
ALDA
16.04.05,08:40
Ked nepodpise vyhlasenie a nechce si uplatnovat nezd. cast u zamestnavatela, potom aj z nizkej hrubej mzdy vychadzaju preddavky na dan. Tie ma uvedene v potvrdeni o zdanitelnej mzde a na konci roka si ich uvedie v danovom priznani ako preddavky. Jemu sice vyjde mesacne nizsia cista mzda, ale riesi to cestakom, cez ten tie peniaze dostane. Ide mu v podstate len o to , aby na konci roka, ked si robi dan.priznanie za vsetky svoje cinnosti usetril VLASTNU penazenku.
No super!Dík......!
Naďa
16.04.05,11:42
Uvediem Vás trochu do obrazu. Existuje firma a verím, že nie jediná, ktorá má svoj vlastný - oddelený systém odmeňovania pracovníkov nezávislý na tom, čo sa zúčtuje. Je to však firma sezónneho charakteru, čo znamená pre zamestnancov, že si musia poriešiť časť zimného obdobia sami. V tomto konkrétnom prípade sa jedná o pracovníka, ktorý sa sám stará o dve deti a toto obdobie je po finančnej stránke pre neho dosť ťažké. Takže to rieši tak, že si v priebehu roka mzdu necháva zdaňovať celú (v skutočnosti o nič neprichádza) a preplatok na dani zo mzdy mu pomôže preklenúť pre neho ťažké odbobie. Pretože majiteľov firmy určitým spôsobom odhadol, dúfa, že si nevšimnú odvody dane zo mzdy za firmu ako celok. Toť vsio.