vilob
21.06.08,21:38
Ahojte. Mám zle vypočítanú daň v daňovom priznaní za rok 2006 a aj chybu v Súvahe. Dočítala som sa, že sa nesmie podávať opravné DP, ani výkazy. Že sa už údajne nesmie vstupovať do už uzatvorených rokov. To je fakt pravda? To mám teraz čakať so založenými rukami, kedy príde daňová kontrola a vypáli nám pokutu, nakoľko sú tam tie chyby?
betka
21.06.08,20:19
Treba posúdiť opravu chýb minulých UO, a podať DDP.

V tomto linku sa dočítaš viac, ako to funguje

http://www.porada.sk/t79390-uctovanie-dlhodobeho-majetku.html?highlight=oprava+ch%FDb+minul%FDch+ob dob%ED
vilob
21.06.08,20:46
niekde mi zmizla moja odpoveď... Poprosím ešte o radu. Čo sa týka tých mojich chýb... DP som vypísala z výkazov po zdanení, čiže som v DP zdanila už zdanený zisk. Ďalej mi nesedí súvaha. Zaúčtovala som totiž splatenie zvyšku ZI, a táto účtovná operácia sa uskutočnila až v roku 2007 (nejako sme sa neporozumeli so spoločníkmi). Keď som robila DP za rok 2007 tak somzistila túto chybu. Tak som spravila nasledovné: Opravila som celý rok 2006, a až potom som začala účtovať rok 2007. Doúčtovala a podala DP za rok 2007. riadny guľáš... čo s tým?
Luna
21.06.08,22:00
Ja som opravovala dve účtovníctva.Vytlačila som si nové-dobré zostavy,tie som si založila. Podala som DP PO na DÚ,ale bez výkazov. Chyby ktoré boli v účte som zaúčtovala presne tak ako sa píše v priloženom linku,čiže za rok 2006 som dala do roku 2007 oproti účtom 428 a 429, išlo o významné chyby. Ďalej nemáš čo s tým viac robiť ak účtovná závierka bola už schválená.
vilob
22.06.08,20:01
môžeš mi to prosím ťa vysvetliť konkrétnejšie? stále tomu totiž nie celkom chápem. Resp. chápem to takto: našla som si chyby v roku 2006. Čiže opravím si v účtovníctve tie chyby, vytlačím si správne zostavy, podám dodatočné DP. A teraz v roku 2008, keď som zistila tie chyby, tak čo mám zaúčtovať oproti účtom 428, 429, keď už mám v počítači v účtovníctve všetkko ok?
vilob
23.06.08,20:44
skúsite mi ešte odpovedať prosím? Ďakujem za trpezlivosť.
liba2
23.06.08,21:00
môžeš mi to prosím ťa vysvetliť konkrétnejšie? stále tomu totiž nie celkom chápem. Resp. chápem to takto: našla som si chyby v roku 2006. Čiže opravím si v účtovníctve tie chyby, vytlačím si správne zostavy, podám dodatočné DP. A teraz v roku 2008, keď som zistila tie chyby, tak čo mám zaúčtovať oproti účtom 428, 429, keď už mám v počítači v účtovníctve všetkko ok?
Zistené chyby opravíš zaúčtovaním v účtovníctve roka 2008.
Pre postup - ako - prečítaj si link od betky . Je to tam krásne rozpísané....
Čítaj si ho viackrát - prídeš nato, :)
vilob
24.06.08,19:48
priložený link od Betky hovorí o nesprávne zaúčtovaných výnosoch, resp. nákladoch. Ale moja chyba spočíva v tom, že som v r.2006 zaúčtovala splatenie celého ZI (Pri založení sro spoločníci vložili do pokladne len 100 000) ale v skutočnosti došlo k splateniu celého ZI až v roku 2007. A keď som v marci robila DP za rok 2007 a prišla som na tú chybu, tak som vstúpila už do uzavretého roka 2006, opravila účtovníctvo a až potom som začala účtovať rok 2007. Myslela som, že môžem podať opravné DP aj opravnú Súvahu za rok 2006.
liba2
25.06.08,04:09
priložený link od Betky hovorí o nesprávne zaúčtovaných výnosoch, resp. nákladoch. Ale moja chyba spočíva v tom, že som v r.2006 zaúčtovala splatenie celého ZI (Pri založení sro spoločníci vložili do pokladne len 100 000) ale v skutočnosti došlo k splateniu celého ZI až v roku 2007. A keď som v marci robila DP za rok 2007 a prišla som na tú chybu, tak som vstúpila už do uzavretého roka 2006, opravila účtovníctvo a až potom som začala účtovať rok 2007. Myslela som, že môžem podať opravné dodatočné DP aj opravnú Súvahu za rok 2006.Nemáš dôvod podávať dodatočné DP z dôvodu, že sa v oprave neúčtovalo o nákladoch/výnosoch, t.j. daň sa nezmenila.
Zmenila sa iba súvaha; môžeš požiadať u vašej správkyni dane aby vymenila nesprávny výkaz za správny.
Neodpustím si poznámku: ako sa môže zaúčtovať do pokladne príjem 100.000 Sk, keď peniaze nikto nedal a neda tam chýbajú :confused:. a čo inventúra pokladne :confused:
vilob
25.06.08,20:01
ďakujem za odpoveď. tú kritiku prijímam, nejdem to tu rozmazávať, bolo by to na "dlhé lakte", ale je to samozrejme sčasti aj moja chyba. aj tak však vďaka, už aspoň viem, kam z konopí