LubosP
22.06.08,09:04
Zdravim, hlavne tych zdatnejsich vo sferach elektriky. Kedze viem ake dokaze burka narobit problemy s elektrickymi zariadeniami, kupil som si k PC a aj vsetkym spotrebicom prepatove ochrany. Aj napriek tomu mi po nedavnej burke odpalilo jeden port na switchi.
Viete niekto poradit ako je to mozne ze prepatova ochrana nepomohla a ko sa proti tomu nabuduce branit?
Fero11
22.06.08,11:22
Ako vies, ze ti odpalilo port na switchy ?? Inak switch, alebo router, moze dostat prepatie z dvoch stran:
1. s elektrickej siete, to sa stava malokedy, skor zhoria poistky
2. ta horsia alternativa je po LAN kably, ale skor by som povedal ak mas NET pritiahnuty telefonnym kablom (napr. ADSL ako ja) tak prepatie sa velmi pekne siri aj tymto kablom a kedze ja nemam pred routerom ziadne ochrany, tak v pripade burky radsej odpojim od ADSL celu LAN. Rozmyslal som, ze si prepatovku vyrobim, ale uz som vyrastol a nechce sa mi pajkovat ;) Spominam si este ako mi blesk odpalil analogovy interny modem
Katabaticky
22.06.08,15:28
a mas prepatovku iba na sietove pripojenie alebo aj na lan? :)

lebo ja mam cez prepatovku pretiahnuty aj telefonny kabel a koaxial z anteny takze sa nebojim nicoho :cool:
jedine ze vypadne prud ;)

ako uz spominal kolega ako vies ze ti odpalilo port? ;)

a aku mas tu prepatovku? :) snad nie tu akciovku co teraz seci kupuju ... apc ci jaka je to take cierne nic :)
a cez takuto ti moze v pohode prerazit ;)
Fero11
22.06.08,17:13
btw ak mas prepatovku na 230V, a keby zlyhala, tak si to v zariadeniach (s transformaciou na MN (male napatie)) odnesie zdroj, trafo a ak si myslis, ze ti odisiel v switchy port, tak na 99% s tym 230V nema nic spolocne. Prepatie sa dostane do zariadenia z nechranenej strany.

mimotemy ak by niekto vedel kde predavaju nejake slusne prepatovky do LAN, pripadne pred ADSL, tak mi moze poslat aj SS
Katabaticky
22.06.08,22:30
Takmer vsade :)
Staci si len vybrat spravne ;)

teraz som vsade videl pod stolami Apc alebo jak sa to vola (vyssie spominam...)
predavaju sa za 129 korun ale to je iny sunt... jedna poistka a tym to konci :D
a ludia naivny to kupuju na 10 tky ...

ja mam taky domackejsi model od belkinu kde mam prepatovku na Telefony kabel (rj 11) dokonca s . Antenny (koaxial) a 8 zasuviek pekne s vypinacom :)
ale su aj Telefony kabel (rj 11) . Antenny (koaxial) + Cat 5 (rj 45) + rozne pocty zasuviek...

a dolezite je ze moja ma zaruku 40 rokov a certifikat nahrady skody pri prerazeni na 32 milionov skody :)
a k tomu apc smejdu su 2 roky zo zakona a nic ked to prerazi :D
a rozdiel v cene bol nejakych 700 sk :)
dokonca ako pozeram nova rada ma uz neomedzenu zaruku cize mojich par milionov je nic ;)
Fero11
23.06.08,03:53
LubosP
23.06.08,07:19
odpoviem vam obom naraz
no po burke jednoducho nesiel net, tak som hladal pricinu a zistil ze port na switchi nesvieti, hodil som kabel do druheho ten zasvietil a net sa rozbehol - cize predpoklad je ze port sa odpalil v suvislosti s burkou
ja mam net cez wifi, wifi AP je sucasne aj switch, odtial ide kabel do PC prepatovky mam na PC aj na AP/switchi na elektrickej strane - je to predlzovacka s prepatovou ochranou - neviem vsak aka firma, stala asi 500 korun
PC kabel chraneny nie je ale ten je len vnutri medzi PC a switchom, k nemu sa prud mohol dostat jedine cez elektro siet,
preto mi je to divne ze odisiel port a nie trafo
Katabaticky
23.06.08,10:45
to fero11
ano mam presne tuto modelovu radu :)
len vyssi model aj s koaxialnym in/out

to LubosP
tvoj predpoklad moze byt nespravny a moze to byt len zhoda okolnosti ;)
Fero11
23.06.08,11:21
to fero11
ano mam presne tuto modelovu radu :)
len vyssi model aj s koaxialnym in/out
pise sa, ze zaruka je 24 mesiacov
Katabaticky
23.06.08,11:30
kde? :)
posli odkaz PM
Stevo5
23.06.08,11:56
Info
Prepäťové ochrany - napríklad ja ktorú používam - výrobca poskytuje záruku na pripojené zariadenie, ale je nutné sa na stránke výrobcu (u mňa Francia) zaregistrovať a ku každému pripojenému zariadeniu (myslím že do 10 dní od kúpy ochrany) podať veľmi podrobný popis - s/n, výrobca, predajca, dátum zakúpenia, atd... . Tak som od registrácie odstúpil, predpokladám že ono to bude fungovať aj tak, ak dávajú záruku na spotrebiče do 30 miliónov.
dad111
23.06.08,12:24
Nie som odbornik, ale ked som ja patral po takom niecom, dostal som radu, ze prepatove ochrany su sice dobre, ale je velmi malo pripadov, ked su ucinne. Daleko ucinnejsie je pouzit zalozny zdroj (UPS). Jeho sucast je aj ochrana proti prepatiu v sieti a navyse chrani aj pri vykyvoch napatia, ktore je tiez nebezpecne a daleko castejsie. Prepatova ochrana sietovych pripojeni je zase obsiahnuta prave v tych tu spominanych kabloch. Takze aj to aj to.
Katabaticky
23.06.08,20:46
to je pravda ale UPS su v inych cenovych sferach radovo 10 az 100 nasobne drahsie :)