martina2907
22.06.08,12:38
Prosim o vase rady a skusenosti k tejto teme. Planujeme si kupit stavebny pozemok, na ktorom si chceme postavit RD, nie hned, casom. Chcela som sa opytat, co vsetko si potrebujem overit a vybavit, aby vsetko dopadlo dobre v nas prospech. Pozemok je krasny, rovinaty, urceny na vystavbu RD, siete su na hranici pozemku, kanalizacia je momentalne vo vystavbe obce. Co - to som uz precitala na nete, ale chcela by som aj nejaku "prax".
1. v den podpisu zmluvy overit vlastnika pozemku
2.overit moznost vystavby podla uzemneho planu + okolia (ako to tam asi bude vyzerat o par rokov)
3.Zistit za akych podmienok je mozna vystavba alebo obmedzenia vo vystavbe
Citala som, ze je nutne urobit aj analyzu na radon a podzemnu vodu, zase niekto odkazuje nato, ze ak su v susedstve postavene nejake domy, tak s tym problem nebude, prip. sa opytat susedov.
Mozete mi prosim poradit, ako postupovat, ci je to postacujuce...
Dakujem za vsetky vase pripomienky, nazory a namety.
NInive
22.06.08,17:36
Hlavne si nezabudni dať ten pozemok vymerať, resp. nech to urobí predávajúci pred podpisom. Aby sa nestalo, že pozemok nemá také parametre ako sa zdajú. Aby ste nedopadli ako sused, ktorý si pozemok kúpil a keď sme si dali náš pozemok vymerať, tak sa zistilo, že je u nás takmer 2m. Na tom by nebolo nič, keby mu teraz neostal len 4m......
martina2907
22.06.08,19:15
Je povinny to vymerat alebo mam ho o to len poziadat?
NInive
23.06.08,20:25
jedine požiadať....
Zitulda
25.06.08,12:52
Náš syn nedávno kúpil pozemok cez istú renomovanú realitnú kanceláriu.Aj keď máme s manželom dostatočné odborné znalosti, nakoľko šlo o dobrú cenu, veľkosť, poloha i tvar pozemku ideálna-kupa a ostatné sa vybavovalo rýchlovkou. Zabudli sme mu povedať, nech sa spýta na vecné bremená na pozemku. Má už list vlastníctva,aj výpis z katastra nehnuteľností. Po našom doporučení, požiadal plynárne, vodárne a Telecom o prípadné zakreslenie ich sietí.
1. Zatiaľ má vyjadrenie od plynárov ( na poze mku sa nachádza stredotlaký plynovod). Bude musieť projektant veľmi rozmýšľať, aby domček bol pekný, aťd..... a nemuseli by sme požiadať o drahú prekládku. Naši mladí by radi boli, keby už včera bol projekt hotový- tak súria. Byt síce majú malý, sú traja a možná že budú štyria, tak preto tá rýchlovka.
2. Cez stred pozemku vedie poľná cesta (využívaná záhradkármi a majiteľmi pozemkov vyššie položených - nebola a nie je zakreslená v katastrálnej mape). Naši mladí chcú začať oplocovať, moje názory s manželom sa rozchádzajú (jeden doporučuje začať, druhý radí získať ďaľšie info ako, kto a začo využíva túto cestu). Ako postupovať čo máme robiť? Prosím poraďte.
3. Teraz sa spracováva územný plán, tak vieme že stavať sa bude dať.
4. O radu o aký druh domu ( NED,PD,atď. ako o ostatných technických zariadeniach) budeme žiadať po preštudovaní s dotazmi na príslušných témach. :);):)
Karas Milan
25.06.08,14:30
1, máme s manželom dostatočné odborné znalosti .. ideálna-kupa ..
2, na pozemku sa nachádza stredotlaký plynovod
3, Bude musieť projektant veľmi rozmýšľať, aby domček bol pekný
4, Cez stred pozemku vedie poľná cesta
5, Prosím poraďte.
6, vieme že stavať sa bude dať.
7. aký druh domu


Ahoj zitka.

No neviem , čo ty na to.Lebo ja , veruže vyzerá to tak že :
1, sa s 2, vylučujú
3, Možno navrhne KRD alebo DnSN
4, Ktorú predtým nebolo vidno
5, Možno cez nejakú "renomovanú" predať
6, Ako kde
7, KRD = konzolový rodinný dom
DnSN = dom na stračej nôžke.
Asi som veľmi nepotešil.

Ahoj
Ka Mil
Zitulda
25.06.08,19:07
Zdravím Ťa Milan Ka Mil

Vieš, že som očakávala práve takúto (možná že aj sarkastickejšiu) reakciu od Teba. Beriem, že kde sme boli -tí fundovaní. Boli sme mimo, stáli sme práve na tej ceste - očarení pohľadom na krajinu - to je čo?! :eek::eek:
Také domy - skratky sú len v rozprávke. Nikde nie je dané, že domy musia mať štvorcový pôdorys a čo atyp sa Ti nepáči?!
Pravdu povediac podryl aj potešil
Karas Milan
26.06.08,23:49
Zdravím Ťa Milan

1, možná že aj sarkastickejšiu) reakciu od Teba
2, stáli sme práve na tej ceste - očarení pohľadom
3, a čo atyp sa Ti nepáči?!
4, Pravdu povediac podryl aj potešil


Ahoj Zitka.

Toto je pre všetkých , (čo budú napríklad kupovať alebo investovať) :
2, V inej oblasti a nie dvaja zblbnutí zaľúbenci , ale recionálni (žiaľ dovtedy v tej "branži neskúsení") kamaráti - vyúčtovanie školenia = -140000,- Sk/hlava cca rok 1999.
1, to už skôr v SS
3, najmä taký USD - univerzálny stonožkový dom
4, hrám sa na gogolíka (maličký Gogoľ )

Ahoj
Ka Mil
Zitulda
08.07.08,14:21
Náš syn nedávno kúpil pozemok cez istú renomovanú realitnú kanceláriu.Aj keď máme s manželom dostatočné odborné znalosti, nakoľko šlo o dobrú cenu, veľkosť, poloha i tvar pozemku ideálna-kupa a ostatné sa vybavovalo rýchlovkou. Zabudli sme mu povedať, nech sa spýta na vecné bremená na pozemku. Má už list vlastníctva,aj výpis z katastra nehnuteľností. Po našom doporučení, požiadal plynárne, vodárne a Telecom o prípadné zakreslenie ich sietí.
1. Zatiaľ má vyjadrenie od plynárov ( na poze mku sa nachádza stredotlaký plynovod). Bude musieť projektant veľmi rozmýšľať, aby domček bol pekný, aťd..... a nemuseli by sme požiadať o drahú prekládku. Naši mladí by radi boli, keby už včera bol projekt hotový- tak súria. Byt síce majú malý, sú traja a možná že budú štyria, tak preto tá rýchlovka.
2. Cez stred pozemku vedie poľná cesta (využívaná záhradkármi a majiteľmi pozemkov vyššie položených - nebola a nie je zakreslená v katastrálnej mape). Naši mladí chcú začať oplocovať, moje názory s manželom sa rozchádzajú (jeden doporučuje začať, druhý radí získať ďaľšie info ako, kto a začo využíva túto cestu). Ako postupovať čo máme robiť? Prosím poraďte.
3. Teraz sa spracováva územný plán, tak vieme že stavať sa bude dať.
4. O radu o aký druh domu ( NED,PD,atď. ako o ostatných technických zariadeniach) budeme žiadať po preštudovaní s dotazmi na príslušných témach. :);):)

mimotemy Milí moji poraďáci. S tými káblami je to horšie, ako sme si mysleli.:D:D
T-com má 2 káble:svoj aj diaľkový kábel v strede po celej dĺžke pozemku.:eek:
Prosím radu, ak vie a chce, vážne niekto poradiť. Pri kúpe majiteľ ( možná že nevedel?!) ani realitka (nemá skúmať, či sú podzemné vedenia a siete na pozemku) neoboznámili s týmto bremenom kupujúceho. Ako ďalej čo robiť??! ako postupovať??? Tak a teraz to porekadlo: na pos...... aj budar spadne, je na nás ako uliatý. :D:mee::mee::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
vieroslava
08.07.08,18:29
Odstúpiť od kúpnej zmluvy z dôvodu zatajenia uvedených skutočností. Záleží, čo podpísali v kúpnej zmluve a či je možnosť odstúpiť.
leonq
09.07.08,04:48
Myslim ze mate len dve moznosti
1. bud sa s tym zmierite a budete ho vyuzivat, aj ked podla toho co ste pisali ste vlastne kupili dva a viac pozemkov, ktore su rozdelene vsetkym moznym

2. odstupite od zmluvy a pokusite sa dostat spat peniaze, ale zalezi aku mate zmluvu, ak je tam klauzulka, ze ste so vsetkym oboznameny a s cim nie o tom predavajucu nevedel, to bude tazke...v tomto pripade Vam poradi jedine dobry pravnik

Podla mna to ze predavajuci o tom nevedel je nezmysel, realitka to nemusela vediet, pretoze nase skvele ralitky pracuju tak ako pracuju...

Uz to ze cez pozemok vedie polna cesta je znak toho ze treba odtial rychlo utekat, pretoze zrusit polnu cestu nemusi byt sranda a casto je to nemozne.To ze nieje zakreslena v katastralnej mape neznamena ze sa bude dat zrusit.
Zo svojej skusenosti viem ze krajom mojho pozemku ista podobna cesta a starosta dediny trval na tom aby tam ostala inak neda stavedne povolenie

Kazde vedenie sieti ma ochranne pasmo specialne plynovod a financovat prekladku je velmi drahy spas

nechcem Vam nijako pridavat ani podryvat, ale preco si ludia tieto veci neoveria pred tym ako chcu kupovat, je to otazka dvoch dni a predavajuci, ktory dva dni nepocka ma nieco za lubom! a treba hladat dalej
Ziady pozemok nieje taky pekny aby sa nenasiel minimalne taky isty
Ked som kupoval som to urobil, ked som predavall nechal som cas kupujucemu nech si vsetko obeha a vsetci mame kludne svedomie
Zitulda
09.07.08,16:48
Odstúpiť od kúpnej zmluvy z dôvodu zatajenia uvedených skutočností. Záleží, čo podpísali v kúpnej zmluve a či je možnosť odstúpiť.
Vierka ďakujem
Neviem,čo som čitala dobre a už vôbec nie som si istá či:
1.- možno považovať stredotlaký plyn a káble T-Comu ako vecné bremeno?!
v ČL.VII Prehlásenie ohľadne Prevádzaných nehnuteľností pod bodom
1.a je uvedené:nie sú predmetom úradne registrovaných alebo iných práv tretích osôb, najmä nie záložnýchpráv, nájomných práv, vecných bremien alebo práv držby či užívania .
v tom istom článku pod bodom 5 je napísané: V prípade, ak ktorékoľvek z vyhlásení Predávajúceho uvedené v bodoch 1 a 4, 8 tohto článku Zmlúvy ukáže ako nepravdivé,Kupujúci je v takej situácii oprávnemý od Zmlúvy odstúpiť s okamžitou účinnosťo.
2.- Už bol prevedený vklad do katastra a syn má už aj list vlastníctva.
vieroslava
09.07.08,18:28
Áno, inžinierske siete sú vecným bremenom, vyplývajúcim zo zákonov o jednotlivých energetických sieťach. Neviem presne, ako je to s plynom, ale napr. jestvujúce trasy elektrických vedení sú v zmysle § 10 a § 36 zákona č. 656/2004 Zb. o energetike vecným bremenom a Slovenská energetika si ich môže bez súhlasu vlastníka, na základe zákona, dať zapísať do katastra a tým zaťažiť vecným bremenom všetky dotknuté parcely. Na základe zákona je to vecným bremeno aj bez zápisu v katastri.
Zitulda
10.07.08,18:27
Veľmi pekne ďakujem za objasnenie. To značí, že ani vlastník nemal, či nemusel vedieť, a tak isto ani realitka nemala o tom potuchy a preto je napísané, že žiadne vecné bremená na pozemku nie sú. Teda nič sa nedá robiť a syn s nevestou majú pozemok iba na parádu, nemôžu stavať, nie je kde - teda môžu ju užívať iba ako záhradu, poprípade sadiť zemiaky. Tak toto bude pre nich veľké a trpke sústo. Uff
Zitulda
11.07.08,08:30
Leonq, prosím prehliadla som Tvoj príspevok a dodatočne Ti zaň ďakujem veľmi pekne.
Dotaz mám len takýto:- nepísala som, že sme kúpili dva a viac pozemkov :) To si myslel tak, že vedie tá cesta a križujú siete?! ak áno, máš pravdu takto sme majiteľmi až 8 mich pozemkov +časti cesty. vysadíme všade kvietky:D:D:D
Klauzula o ktorej píšeš pod bodom 2 som nenašla iba toto (ale asi aj to je už nanič).Znie: Predávajúci oboznámil Kupujúceho so stavom Prevádzanej nehnuteľnosti a vyhlasuje, že mu nie sú vnáme žiadne faktické ani právne vady,na ktoré by mal Kupujúceho osobitne upozorniť.mlúvy oboznámil so stavom Prevádzanej nehnuteľnosti z osobnej prehliadky. V tomto stave Predmet zmlúvy kupujú.
O ďaľšom bode v Zmlúve čl.VII Prehlásenie ......som písala v odpovedi vieroslavke( prísp. č.12).
No a čo ešte dodať, keď deti sú dospelé a nie vždy rady rodičov počúvajú a prípadné naše obavy ich rozčuľujú. Život je teraz rýchlejší a na toto rozhodnutie mali dokopy tri dni. Výsledkom toho fofru je "problém" a rodičia - teraz pomáhajte, raďte, riešte. :mee::mee::)
Chcela som za toto všetko Vieroslavke aj Tebe prideliť bod, ale v tejto téme sa nedá. Preto obaja prijmite aspoň takto moju úprimnú vďaku.
petmar
11.07.08,11:03
Zitulda - to je ale nepríjemná situácia. AK to nie je zaplatené, neplaťte, zrušiť zmluvu nie je až taký problém. Slovo po slove si preštudujte zmluvu, lepšie, ak by to urobil nejaký právnik alebo iný zbehlý človek napr. z realitky. Chybu urobil predávajúci, že neupozornil na základné skutočnosti, ktoré predpokladám nie sú ani v projekte? Možno že v zmluve je niečo o využití na stavanie? No a ak je to už zaplatené, aj tak to to nie je stratené, najprv sa skúste dohodnúť o nahradení doposiaľ ich vynaložených nákladov a vrátení ostatnej sumy, ak nebude chcieť, tak súd. A stopnúť na katastri. Poučenie bude aj tak lacnejšie ako celý pozemok, ktorý už nikdy v budúcnosti nepredáte.
leonq
11.07.08,11:57
Zitulda, nie je zac

sam som kupoval a potom nasledne predaval pozemok, viem ake su to nervy, ale nenechal som sa dotlacit na rychle rozhodnutia a tak isto kupujucemu som nechal dostatok casu aby si vsetko overil na uradoch a u starostu

som typ co potrebuje ciste svedomie k zivotu, viem je to blbe, ale takto ho mam a kupujuci je spokojny tiez

jednoducho neverim ze pradavajuci o tom nevedel, ide o to ci to viete dokazat - jednoducho sa neda nevediet ze vam niekto kedysi rozkopal pozemok...

to co si spominala sa dava do zmluvy normalne, preto je nutne dokazat ze vam klamal

nie som pravnik ale kupna zmluva sa da odstupit ked sa dokaze ze klamal a musi vratit peniaze

mozno pravnik a sud by zobrali nejake peniaze, ale asi nie take ako zbytocny pozemok...za ktory navyse musite platit dane...

vzdy sa treba pytat - susedov, starostu,na obecnom urade, energetikov, telekomunikacie, kataster - vzdy, vzdy - ked na to nie je cas, treba ist prec a hladat dalej...
nexistuje idealna nehnutelnost - ale existuje velmi vela velmi zlych nehnutelnosti!
vieroslava
11.07.08,18:09
Ešte mi napadla jedna vec, ako realitka inzerovala ten pozemok, ako záhradu, alebo ako pozemok stavebný?
Ale rozhodne doporučujem navštíviť právnika so všetkými dokladmi.
Držím palce, aby sa s tým dalo niečo robiť.
Zitulda
16.07.08,14:03
Ešte mi napadla jedna vec, ako realitka inzerovala ten pozemok, ako záhradu, alebo ako pozemok stavebný?
Ale rozhodne doporučujem navštíviť právnika so všetkými dokladmi.
Držím palce, aby sa s tým dalo niečo robiť.

Vierka vďaka za dobrý nápad pozriem sa na stránku realitky.Údajne ešte vždy inzeruje (neviem presne či synov)ale okolo jeho.
petmar vďaka, ale žiaľ úž má nsyn aj list vlastníctva. A hrôza, na liste je uvedené " orná pôda". Všetky priľahlé pozemky pred synovým sú už, alebo stavajú sa RD. Územný plán?!- ešte zistíme.
Vďaka Vám všetkým ešte raz za rady aj za palčeky, ktoré nám držíte.
leonq
17.07.08,09:51
to ze tam je orna podaje Vas najmensi problem, pretoze to sa da zmenit pocas pripravy stavebneho povolenia

to ze sa tam stava je dobre znamenie t.j. v uzemnom plane je to urcene na stavbu, aj ked moze sa stat ze cast pozemkov je urcena na nieco ine

uvidite, drzim palce mozno sa vam podari nieco vymysliet
Memento1980
03.02.10,16:18
Dobry den,

chceme s manzelkou kupit stavebny pozemok. Mame uz vyhliadnuteho favorita ale chceme si ho preklepnut z kazdej strany (neradi by sme na nieco zabudli). Chcem teda poziadat o radu:
1. Je potrebne nechat pozemok premerat geodetom ak je ohradeny (mame geometrak z 2004 a stoji na nom, ze je oznaceny obrubou, zeleznymi rurkami, plotom). Ak ano, mal by to urobit predavajuci?
2. Overujeme, ci cez pozemok nevedie nejaka siet u Elektrikarov, Plynarov, Vodarov a Telecomu. Je treba este niekde inde? Pozemok je v zastavanom uzemi obce. po obidvoch stranach stoja domy
3. Od majitela ziadame vyjadrenie od obce, ci je mozne na danom pozemku stavat. Takisto tam chceme mat nejake info o podlaziach, umiestneni stavby, % zastavania, ... Obec ale nema stavebny urad priamo v obci. Maju zdruzeny stavebny urad v inej obci. Treba nejake potvrdenie aj od nich?
4. Pozemok je vedeny ako zahrada. Treba nejak vynimat cast na stavbu? Tu nemam vobec prehlad. Dokazete mi poradit kde sa informovat?
5. Zabudol som este na nieco?

Dakujem za Vase odpovede a nazory.