Monika C.
22.06.08,17:52
Ahojte poradáci potrebovala by som od Vás radu : zatvorili sme reštauráciu ostali nám zásoby potravím a tovaru / nie sme platcami DPH / ako by bolo najlepšie vyradiť - odpísať veci, ktoré ostali niektoré sú po záruke / múka, džús, káva, mäso a pod./ . Najviac by som potrebovala vedieť ako je to z účtovaním / vediem účt. B / ale v oberone v reštike je presná evidencia skladových zásob.Ako je to s predajom liehu môžeme to predať napr. aj konateľovi máme plné aj otvorené flaše. Môžem to predať na základe súpisky alkoholu aby colnica ostala nulová. Cez pokladňu už ju neviem predať prevádzka je už zatvorená. Pomôžete mi, ktorí mali už také skúsenosti. Preštudovala som tu príspevky ale jednoznačne neviem ako rozhodúť - hlavne s tým predajom na koneťeľa aj za akciovú cenu či je to možné. Ako je to aj s účtovaním alebo len vyrovnám sklad na koci roka. / B / Viem, že je to dlhé ale v skratke to neviem napísať a za pomoc ďakujem všetkým.
KEJKA
22.06.08,16:13
môžeš predať na faktúru a úhradu evidovať ako úhradu pohľadávky.
Súčasťou faktúry bude dodací list - súpiska zásob.
Zaúčtuješ ako predaj tovaru - 504, tržba 604.
Monika C.
22.06.08,16:46
Ďakujem Kejka za rýchlu odpoveď len ešte jedna otázočka : môže sa to predať aj konaťeľovi - myslím celé flaše , a tie otvorené dajú sa odpísať a ako sa to presne účtuje myslím odpis - alebo na konci roka na zákl, inventúry čo už vlastne bude nulové. Keď urobím odpis tovaru potrebujem k tomu súpis tovaru ale neúčtujem. Rozmýšlam správne ? Ďakujem za odpovede.
KEJKA
22.06.08,17:07
ved konateľovi môžeš predať aj otvorené fľaše, nie? Aj inému spotrebiteľovi, ak bude chcieť otvorenú fľašu....žiaľ neviem o predpise, ktorý by tomu bránil.
Odpísať zásoby - to by som skôr chápala ako pripočitateľnú položku a tomu sa asi chceš vyhnúť, nie?
Všetko čo predáš, zníži ti fyzicky stav zásob, teda teoreticky môže byť nula. potom pri spôsobe B nebudeš mať čo zaúčtovač na 112, 132 na konci roka - vykážeš nulové zásoby. To bude ideálny prípad.
Samozrejme, treba zvážiť všetky okolnosti týkajúce sa "zatvorenia prevádzky".
Monika C.
22.06.08,17:25
Ďakujem Kejka za rýchlu odpoved išlo mi o to aby neexistoval nejaký predpis že to nemôže kúpiť konateľ. Tak je to ok. Odpisovať niektoré veci budem musieť aj ked je to pripoč. položka nie je to veľká suma a chcem to záúčtovať ako 549/132 ako tovar po záruke . Súhlasíš so somnou.