hanka kralova
22.06.08,23:58
Poprosim o radu, sro bola zapisana do obchodneho registra 16.6.2008, do akeho datumu je nasou povinnostou zapisat sa ako platca DPH? Aky je prvy termin, kedy musime stihnut nejake hlasenie z toho vyplyvajuce? (este len hladame uctovnika, tak aby sme nieco nezanedbali) Vopred velmi pekne dakujem.
Zoltán Kovács
22.06.08,22:33
Poprosim o radu, sro bola zapisana do obchodneho registra 16.6.2008, do akeho datumu je nasou povinnostou zapisat sa ako platca DPH? Aky je prvy termin, kedy musime stihnut nejake hlasenie z toho vyplyvajuce? (este len hladame uctovnika, tak aby sme nieco nezanedbali) Vopred velmi pekne dakujem.
Nie je povinnosť registrovať sa na DPH, pri novovzniknutej spoločnosti. Len možnosť registrovať sa ako dobrovoľný platiteľ DPH. Povinnosť bude až keď prekročíte obrat 1,5 mil.
hanka kralova
22.06.08,22:36
Nie je povinnosť registrovať sa na DPH, pri novovzniknutej spoločnosti. Len možnosť registrovať sa ako dobrovoľný platiteľ DPH. Povinnosť bude až keď prekročíte obrat 1,5 mil.
Dakujem, cize ako dobrovolny platca sa mozme oddnes zaregistrovat vlastne hocikedy? Len som myslela, ci nahodou nie je nejaky termin spravit to napriklad do x dni po zalozeni sro...
Zoltán Kovács
22.06.08,22:38
Dakujem, cize ako dobrovolny platca sa mozme oddnes zaregistrovat vlastne hocikedy? Len som myslela, ci nahodou nie je nejaky termin spravit to napriklad do x dni po zalozeni sro...

Povinnosťou je prihlásiť sa na daň z príjmov právnických osôb, a to do 15 dni.
hanka kralova
24.06.08,06:54
Chceme sa prihlasit ako dobrovolni platcovia DPH, vedel by mi niekto poradit, co vsetko treba k tomu prezentovat na DU? Pripadne vlozit nejaky vzor/tlacivo?

Ak to chceme stihnut uz od 3 stvrtroku 2008, musime sa zaregistrovat dozajtra?

Vopred dakujem, dufam ze to stihneme. :)
Olgica
24.06.08,07:25
Chceme sa prihlasit ako dobrovolni platcovia DPH, vedel by mi niekto poradit, co vsetko treba k tomu prezentovat na DU? Pripadne vlozit nejaky vzor/tlacivo?

Ak to chceme stihnut uz od 3 stvrtroku 2008, musime sa zaregistrovat dozajtra?

Vopred dakujem, dufam ze to stihneme. :)
Zák.o DPH §4

(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.


(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
hanka kralova
27.06.08,07:24
Zák.o DPH §4

(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu....

Dakujem Olgica, podla teba staci podat len Ziadost k prihlasniu na DPH?
mamina h.
02.07.08,12:56
Dakujem Olgica, podla teba staci podat len Ziadost k prihlasniu na DPH?
Najlepsie zistit na konkretnom DU, napriklad Bratislava 1 pozaduje toto, vid priloha (maju to na webe):
hanka kralova
02.07.08,13:02
Najlepsie zistit na konkretnom DU, napriklad Bratislava 1 pozaduje toto, vid priloha (maju to na webe):

Dakujem za ochotu, este jedna otazka, ak mozem:
Je to len formalne tlacivo, alebo nas mozu odmietnut? Vobec neviem, co dat do kolonky DOVOD REGISTRACIE ZA PLATITELA, poradi niekto? Proste chceme byt platcovia, lebo firmy, s ktorymi spolupracujeme su tiez, ale ci dosiahneme obrat nad 1.5 mil prvy rok, to tazko povedat...
Zoltán Kovács
02.07.08,14:22
Dakujem za ochotu, este jedna otazka, ak mozem:
Je to len formalne tlacivo, alebo nas mozu odmietnut? Vobec neviem, co dat do kolonky DOVOD REGISTRACIE ZA PLATITELA, poradi niekto? Proste chceme byt platcovia, lebo firmy, s ktorymi spolupracujeme su tiez, ale ci dosiahneme obrat nad 1.5 mil prvy rok, to tazko povedat...

Presne tento dôvod tam uveď, že vaši odberatelia sú platiteľmi, a ak vaša spoločnosť nebude platiteľom dph, tak nemáte šancu uspieť v konkurencii, nakoľko budete drahší pre odberateľov.
hanka kralova
02.07.08,14:27
Presne tento dôvod tam uveď, že vaši odberatelia sú platiteľmi, a ak vaša spoločnosť nebude platiteľom dph, tak nemáte šancu uspieť v konkurencii, nakoľko budete drahší pre odberateľov.
smith, to naozaj alebo je to vtip?
Zoltán Kovács
02.07.08,14:51
smith, to naozaj alebo je to vtip?

Myslím to vážne. Prípadne ak máte nejaké odberateľské zmluvy už podpísané. Aspoň odo mňa to pýtali. (asi pred rokom)
hanka kralova
02.07.08,15:06
Myslím to vážne. Prípadne ak máte nejaké odberateľské zmluvy už podpísané. Aspoň odo mňa to pýtali. (asi pred rokom)

Prepac Smith, nechcem ta moc otravovat, ak by si mohol, budem rada:
Patrime na DU Bratislava 1, cize odnesiem tam PRIHLASKU plus TLACIVO, ktore tu vlozila mamina: http://www.porada.sk/766926-post8.html , potom budeme cakat a oni nas vyzvu, ci je to v poriadku alebo ci chcu od nas este nieco predlozit? Cca kolko tych zmluv ste museli predlozit?

Nerozumiem, preco to tak komplikuju na DU, ved im moze byt jedno ci nejaka sro je dobrovolnym platcom alebo nie, mylim sa? Srdecna vdaka. :)
Zoltán Kovács
02.07.08,15:10
Prepac Smith, nechcem ta moc otravovat, ak by si mohol, budem rada:
Patrime na DU Bratislava 1, cize odnesiem tam PRIHLASKU plus TLACIVO, ktore tu vlozila mamina: http://www.porada.sk/766926-post8.html , potom budeme cakat a oni nas vyzvu, ci je to v poriadku alebo ci chcu od nas este nieco predlozit? Cca kolko tych zmluv ste museli predlozit?

Nerozumiem, preco to tak komplikuju na DU, ved im moze byt jedno ci nejaka sro je dobrovolnym platcom alebo nie, mylim sa? Srdecna vdaka. :)

No vtedy nebolo to až také prísné. Predložil som podpísané zmluvy, s tým že odberatelia boli všetci platiteľmi.

Takéto naťahovačky odôvodňujú s tým, že chcú sa vyhnúť dph podvodom.
hanka kralova
02.07.08,18:55
No vtedy nebolo to až také prísné. Predložil som podpísané zmluvy, s tým že odberatelia boli všetci platiteľmi.

Takéto naťahovačky odôvodňujú s tým, že chcú sa vyhnúť dph podvodom.
smith, vdaka za ochotu, aspon bod som ti dala, ked kava sa cez net neda poslat :)
hanka kralova
03.07.08,18:18
No vtedy nebolo to až také prísné. Predložil som podpísané zmluvy, s tým že odberatelia boli všetci platiteľmi.

Takéto naťahovačky odôvodňujú s tým, že chcú sa vyhnúť dph podvodom.
Prepacte, este jeden pokus:
Nema niekto skusenost s tym odovodnenim pre dobrovolneho platcu dph? Moc nemam chut obvolavat znamych, ci mi nepodpisu zmluvy pre DU...
liba2
04.07.08,06:14
Prepacte, este jeden pokus:
Nema niekto skusenost s tym odovodnenim pre dobrovolneho platcu dph? Moc nemam chut obvolavat znamych, ci mi nepodpisu zmluvy pre DU...
Hanka, ešte nemáte žiadneho odberateľa? Mne stačili 2 zmluvy (vlani).
hanka kralova
04.07.08,10:44
Hanka, ešte nemáte žiadneho odberateľa? Mne stačili 2 zmluvy (vlani).
ahoj liba, predbezne sme dohodnuti s viacerymi, zmluvy este podpisane nemame, kazdopadne su to velki developeri a radsej by som volila inu cestu, ak je to mozne, podmienky zmluv sa riesia a nechcem to znasilnovat kvoli nasmu prihlaseniu na dph, ale ak nie je ina cesta, budem to dph musiet odlozit na neskor, napriek tomu, ze sme to uz chceli mat vsetko pripravene a naklady uz mame teraz, to ma trapi najviac, vopred dakujem...
Zoltán Kovács
04.07.08,12:18
ahoj liba, predbezne sme dohodnuti s viacerymi, zmluvy este podpisane nemame, kazdopadne su to velki developeri a radsej by som volila inu cestu, ak je to mozne, podmienky zmluv sa riesia a nechcem to znasilnovat kvoli nasmu prihlaseniu na dph, ale ak nie je ina cesta, budem to dph musiet odlozit na neskor, napriek tomu, ze sme to uz chceli mat vsetko pripravene a naklady uz mame teraz, to ma trapi najviac, vopred dakujem...

A čo tak zmluvy o budúcej zmluve? Nie je potrebné predložiť hneď "ostré" zmluvy.
liba2
04.07.08,12:57
ahoj liba, predbezne sme dohodnuti s viacerymi, zmluvy este podpisane nemame, kazdopadne su to velki developeri a radsej by som volila inu cestu, ak je to mozne, podmienky zmluv sa riesia a nechcem to znasilnovat kvoli nasmu prihlaseniu na dph, ale ak nie je ina cesta, budem to dph musiet odlozit na neskor, napriek tomu, ze sme to uz chceli mat vsetko pripravene a naklady uz mame teraz, to ma trapi najviac, vopred dakujem...
Neodkladaj to a vybavuj ! Najlepšia je osobná skúsenosť (s DÚ). Mala som 1 zmluvu o budúcej zmluve + 1 ostrú. Aj mňa "strašili" aj s lehotou vybavenia, nakoniec mi tf. oznámili za 7 dní, že už je to pripravané (BA4).
Podľa mňa je to individuálne , preto to nevzdávaj :). Nie je to až taký strašiak ako sa na prvný pohľad zdá..... :D
Ajuška
04.07.08,13:56
Neodkladaj to a vybavuj ! Najlepšia je osobná skúsenosť (s DÚ). Mala som 1 zmluvu o budúcej zmluve + 1 ostrú. Aj mňa "strašili" aj s lehotou vybavenia, nakoniec mi tf. oznámili za 7 dní, že už je to pripravané (BA4).
Podľa mňa je to individuálne , preto to nevzdávaj :). Nie je to až taký strašiak ako sa na prvný pohľad zdá..... :D

...neuviedla som žiadnu zmluvu (v októbri m.r.), žiadny dôvod - iba dosiahnutý obrat cca 8.tisíc (bola to jedna faktúra)... zaregistrovali bez problémov za pár dní... (Pôvodne - bez toho uvedeného obratu chceli do 30 dní prísť na kontrolu a potom rozhodnúť)...:rolleyes:...
hanka kralova
05.07.08,16:41
AJUSKA+SMITH+LIBA+OLGICA+MAMINA
dakujem vam, idem sa do toho pustit :)
mamina h.
25.07.08,08:02
Presne tento dôvod tam uveď, že vaši odberatelia sú platiteľmi, a ak vaša spoločnosť nebude platiteľom dph, tak nemáte šancu uspieť v konkurencii, nakoľko budete drahší pre odberateľov.
Smith, rozmyslam nad tvojou odpovedou, nepomylil si sa?
Ved ked ja nie som platcom DPH, tak nebudem drahsia pre odberatelov, ja im len budem robit faktury bez DPH, mylim sa ja?
hanka kralova
08.08.08,14:59
takze mam to za sebou, bez problemovo stacilo vypisat ziadost, ziadne faktury dokladat nebolo treba, dakujem vsetkym za ochotu, pekny vikend z bratislavy I.
Ajuška
08.08.08,15:28
takze mam to za sebou, bez problemovo stacilo vypisat ziadost, ziadne faktury dokladat nebolo treba, dakujem vsetkym za ochotu, pekny vikend z bratislavy I.

Tešíme sa s Tebou... ;) ...všimla som si že prešiel mesiac odvtedy čo si sa k tomu pribrala. Trvalo to tak dlho Tebe, alebo DÚ?? :---
hanka kralova
08.08.08,17:05
Tešíme sa s Tebou... ;) ...všimla som si že prešiel mesiac odvtedy čo si sa k tomu pribrala. Trvalo to tak dlho Tebe, alebo DÚ?? :---
nooo priznam sa mne, stale som to nejako odkladala :)
- podane na DU to bolo 28.7.
- po tyzdni 4.8. nam po telefone povedali ze je to ok a ze na internet. strankach DU si mozme pozriet k akemu datumu sme zaregistrovani, dali nam to k 16.8., to ma trochu zarazilo, myslela som, ze to bude okamzite, ale asi to je tradicny postup