Chrusťa
23.06.08,08:03
Zdravím, potrebovala by som sa s vami poradiť. Nájomca omylom 2x zaplatil nájomné spolu so službami za energie. Moja otázka znie ako to poriešiť, aby som mu tú druhu platbu nemusela vrátiť späť, ale aby som ju už nechala ako platbu za mesiac august. Zmluva o nájme znie tak, že nájomca je povinný platiť nájomné mesiac dopredu.Júl mi už zaplatil a dnes som si všimla, že zaplatil ešte raz aj keď pri úhrade neuvádza žiaden var.symbol.Chcem sa spýtať, kedy vzniká v tomto prípade daň. povinnosť? Dňom prijatia platby? S akým dátumom vystaviť faktúru za obdobie nájmu august 2008?
Tweety
23.06.08,06:27
Zdravím, potrebovala by som sa s vami poradiť. Nájomca omylom 2x zaplatil nájomné spolu so službami za energie. Moja otázka znie ako to poriešiť, aby som mu tú druhu platbu nemusela vrátiť späť, ale aby som ju už nechala ako platbu za mesiac august. Zmluva o nájme znie tak, že nájomca je povinný platiť nájomné mesiac dopredu.Júl mi už zaplatil a dnes som si všimla, že zaplatil ešte raz aj keď pri úhrade neuvádza žiaden var.symbol.Chcem sa spýtať, kedy vzniká v tomto prípade daň. povinnosť? Dňom prijatia platby? S akým dátumom vystaviť faktúru za obdobie nájmu august 2008?
Áno, vzniká vám daňová povinnosť z prijatej platby, t,j, do 15 dní o jej prijatia ste povinný vystaviť faktúru k prijatej platbe s rozpisom dph.
apo
23.06.08,07:36
Z každej prijatej úhrady nemusí byť odvedená DPH. DPH odvádzame z prijatých platieb iba v tom prípade ak to bol obostranný záújem.

Aby ste mi uverili tak skúste energetickým závodom uhradiť 2x opakované dodanie. Naviac platbu odpočítajú od fakturovanej sumy, ale DPH vo vyúčtovacej faktúre bude odpočítané z celkového dodania iba podľa splátkového kalendára.

Naviac úhrada bude vysporiadaná iba vo vzťahu k celkovému záväzku voči energetickým závodom.

Nakoniec obdobne postupujú vo faktúre aj v tom prípade ak opakované dodanie neuhradíte.

apo
Chrusťa
24.06.08,05:14
Takže čo navrhujú tí skúsenejší, aký postup zvoliť? Vystavím faktúru na základe prijatej platby, no nevadí, že za ten istý predmet mi vznikne za mesiac júl 2x dań.povinnosť?
Mariana42
24.06.08,05:23
[quote=apo;760051]Z každej prijatej úhrady nemusí byť odvedená DPH. DPH odvádzame z prijatých platieb iba v tom prípade ak to bol obostranný záújem.


Toto podľa mňa nie je takto správne , veď v § 19 ods. 4 sa uvádza: Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
Aby ste mi uverili tak skúste energetickým závodom uhradiť 2x opakované dodanie. Naviac platbu odpočítajú od fakturovanej sumy, ale DPH vo vyúčtovacej faktúre bude odpočítané z celkového dodania iba podľa splátkového kalendára.

Mám takú skúsenosť, že naviac uhradenú platbu mi vrátili....



Rozhodne by som vyhotovila faktúru na prijatú zálohu /dátum dodania = dátum prijatia platby /a v tom období, keď dôjde k dodaniu tovaru by som vyhotovila zúčtovaciu faktúru na prijatú zálohu/ nakoľko DPH už bola odvedená v minulom období, hodnota DPH by bola 0,-- Sk./
Vladimír Ozimý
24.06.08,05:35
Zdravím, potrebovala by som sa s vami poradiť. Nájomca omylom 2x zaplatil nájomné spolu so službami za energie. Moja otázka znie ako to poriešiť, aby som mu tú druhu platbu nemusela vrátiť späť, ale aby som ju už nechala ako platbu za mesiac august. Zmluva o nájme znie tak, že nájomca je povinný platiť nájomné mesiac dopredu.Júl mi už zaplatil a dnes som si všimla, že zaplatil ešte raz aj keď pri úhrade neuvádza žiaden var.symbol.Chcem sa spýtať, kedy vzniká v tomto prípade daň. povinnosť? Dňom prijatia platby? S akým dátumom vystaviť faktúru za obdobie nájmu august 2008?

ak to považujete za preddavok tak potom niet o čom. máte povinnosť vystaviť fa do 15 dní od dátumu prijatia platby. daňova povinnosť by nevznikla len vtedy ak by ste to považovali za mylnú úhradu ktorú ste povinní vrátiť a nie preddavok
apo
24.06.08,07:34
Takže čo navrhujú tí skúsenejší, aký postup zvoliť? Vystavím faktúru na základe prijatej platby, no nevadí, že za ten istý predmet mi vznikne za mesiac júl 2x dań.povinnosť?

V mojom príspevku som uviedol, že platba vopred je len v prípade, že to bolo v záujme obidvoch strán.

Ak sa prijala platba ako omyl tak sa k s touto platbou treba aj naložiť. V podvohmo účtovníctve je zaúčtujem ma účet 379 a v JÚ na neovplyvňujúce a na konci roka urobím aj zápis do ostatných záväzkov. V žiadnom prípade by som neodvádzal DPH z omylom prijatej platby.

Ale určite ak túto platbu sa rozhodneš zaúčtovať ako platbu vopred potom vystav faktúru s daňovým plnením PRJATÁ ÚHRADA a v čase keď má byť služba poskytnutá musíš vystaviť faktúru s daňovým plnením POSKYTNUTÁ SLUŽBA a odpočítaš prijatú zálohu. DPH bude 0 a k úhrade tiež 0.

apo
Chrusťa
24.06.08,09:13
A čo navrhujú teda tí skúsenejší? Vystaviť faktúru k prijatej platbe a uviesť, že sa jedná o nájomné a službu za mesiac august?
Zoltán Kovács
24.06.08,09:17
A čo navrhujú teda tí skúsenejší? Vystaviť faktúru k prijatej platbe a uviesť, že sa jedná o nájomné a službu za mesiac august?

Platbu by som účtoval ako duplicitnú úhradu faktúry za júl. Keď príde čas na vystavenie faktúry za august, tak vystavím a zároveň priložím doklad o jednostrannom zápočte pohľadávok a záväzkov. A na základe toho preúčtujem tú duplicitnú platbu na úhradu faktúry za august.
Chrusťa
24.06.08,09:30
ospravedlňujem sa, že som zopakovala otázku 2x, no zahaproval mi net. ďakujem za odpovede idem to dať do poriadku