karla24
23.06.08,09:11
Prosim poradte mi ako preratavam sluzobku v Madarsku, ked mam vydavky v HUF? Vyuctovanie robim v EUR.

Podla mna je to tak, ze vydavok v HUF preratam na SKK kurzom NBS ku dnu uskutocnenia vydavku a potom to preratam na EUR ku dnu uskutocnenia vydavku. Uvazujem spravne?

Dakujem.

K.
Jozef I
23.06.08,07:28
Služobná cesta sa vypláca v mene štátu alebo po dohode so zamestnancom v Skk prerátaná kurzom v deň vyúčtovania a nie v deň výdavku.
karla24
23.06.08,08:07
kedze v Madarsku su diety v Eurach tak u nas cele vyuctovanie sa robi v EUR. Nie je ho mozne vypisat v HUF. Co v tomto pripade?
Chobot
23.06.08,08:36
Služobná cesta sa vypláca v mene štátu alebo po dohode so zamestnancom v Skk prerátaná kurzom v deň vyúčtovania a nie v deň výdavku.

Len poznámku, SC sa vypláca v mene, akou je určená základná sadzby náhrady podľa osobitného predpisu (Opatrenie MFSR, číslo si nepamätám). V HU je náhrada určená v EUR, takže vyúčtovanie bude v EUR.

Ale s dátumom prepočítania v deň zúčtovania súhlasím.
Chobot
23.06.08,08:37
kedze v Madarsku su diety v Eurach tak u nas cele vyuctovanie sa robi v EUR. Nie je ho mozne vypisat v HUF. Co v tomto pripade?

Všetky výdaje v HUF prepočítať kurzom NBS v deň vyúčtovania na EUR a vypočítaš celkovú náhradu v EUR a túto vyplatíš či už v EUR alebo po súhlase zamestnanca v SKK.
karla24
23.06.08,10:12
to ste ma nepotesili teda...tzn. ze ked si urobim o mesiac neskor vyuctovanie tak pouzijem kurz v ten den, kedy si ho robim( kedy ho podpisem)....aj ked viem,ze zamestnanec je povinny urobit vyuctovanie do 10 dni, co u nas casto zamestnanci nedodrziavaju.
karla24
23.06.08,10:12
este jedna prosba, kde v zakone sa dopatram,ze to je den zuctovania?
Chobot
23.06.08,13:14
este jedna prosba, kde v zakone sa dopatram,ze to je den zuctovania?

Priamo to nenájdeš, nie je to tak polopatisticky uvedené. Svoje tvrdenie, že je to deň zúčtovania PC som rozviedol tu:

http://www.porada.sk/306333-post15.html
karla24
23.06.08,13:25
no ale ja mam situaciu, ze vyuctovanie, nie je nikdy zauctovane v den podpisu zamestnancom( tyzden dva neskor), cize podla mna to nie je datum uskutocnenia uctovneho pripadu. Teda by asi bolo lepsie pouzit kurz ukoncenia sluzobnej cesty?
Chobot
23.06.08,13:59
no ale ja mam situaciu, ze vyuctovanie, nie je nikdy zauctovane v den podpisu zamestnancom( tyzden dva neskor), cize podla mna to nie je datum uskutocnenia uctovneho pripadu. Teda by asi bolo lepsie pouzit kurz ukoncenia sluzobnej cesty?

Väčšina ľudí tu na porade používa kurz zo dňa zaúčtovania do účtovníctva. Ale keď chceš, tak si na to urob internú smernicu a môžeš to účtovať kurzom zo dňa skončenia PC.
karla24
24.06.08,10:52
U nas sa to vsetko prekurzovava dnom nastupu na sluzobnu cestu, co sa mi zda uplna hovadina. Takze, ked si dam do smernice datum ukoncenia sluzobnej cesty, tak tym nic nepokazim:)?
Chobot
24.06.08,12:02
U nas sa to vsetko prekurzovava dnom nastupu na sluzobnu cestu, co sa mi zda uplna hovadina. Takze, ked si dam do smernice datum ukoncenia sluzobnej cesty, tak tym nic nepokazim:)?

Myslím, že nie. aj keby si mala kontrolu z DÚ, ktorí by boli iného názoru, tak ti dajú akurát opatrenie, že máš to zmeniť. Neverím, že za to by ti hrozila nejaká sankcia.