martinapo77
23.06.08,10:59
Chcem sa ujasnit ci to robim spravne

mame tatru na leasing...
leasingova zmluva je uzavretá na 36 mesiacov
kedze tatra je 2.odpis. skupina mam zato že v zmysle § 26 ods. 8 nie je zmluva korektne uzavreta aby boli splnene podmienky zakona tzn. nemozem vypocitat do danových odpisov nakoľko LZ terva 43,2 mesiacov.
A teraz otazka na moje ujasnenie
Robim spravne ak uplatnuje zrychlený odpis do daňových nakladov, nakolko zmluva nesplna podmienky definované v §2 zákona DzPrijmov

Dakujem za každy nazor.
ekopo
23.06.08,09:08
Bolo by vhodné bližšie špecifikovať vozidlo Tatra, pretože nemusí ísť o automatické zaradenie do II. odpisovej skupiny. V I odpisovej skupine pod číslom 34.10.4 sú uvedené MV pre nákladnú dopravu s užitočným zaťažením nad 1,5 t.
paťuška
27.06.08,08:37
Nákladné motorové vozidlá sú v odpisovej skupine I. a leasingová spoločnosť to určite nerobí po prvý krát, takže sa zbytočne nezaťažuj skúmaním, či je to správne. Zmluva určite spĺňa všetky podmienky zákona o dani z príjmov.
evina
27.06.08,09:43
Chcem sa ujasnit ci to robim spravne

mame tatru na leasing...
leasingova zmluva je uzavretá na 36 mesiacov
kedze tatra je 2.odpis. skupina mam zato že v zmysle § 26 ods. 8 nie je zmluva korektne uzavreta aby boli splnene podmienky zakona tzn. nemozem vypocitat do danových odpisov nakoľko LZ terva 43,2 mesiacov.
A teraz otazka na moje ujasnenie
Robim spravne ak uplatnuje zrychlený odpis do daňových nakladov, nakolko zmluva nesplna podmienky definované v §2 zákona DzPrijmov

Dakujem za každy nazor.

To čo píšeš, nemá nič spoločné s dobou trvania lizingu. Pri lizingu musia byť splnené podmienky podľa zákona o dani z príjmov:
§ 2
s) finančným prenájmom obstaranie hmotného majetku na základe nájomnej zmluvy s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, pri ktorom cena, za ktorú prechádza vlastnícke právo k prenajatému majetku z prenajímateľa na nájomcu, je súčasťou celkovej sumy dohodnutých platieb, ak 1. vlastnícke právo má prejsť bez zbytočného odkladu po skončení nájmu na nájomcu a
2. doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4, pričom pri postúpení nájomnej zmluvy bez zmeny podmienok na nového nájomcu táto podmienka platí na nájomnú zmluvu ako celok,

Pri uplatňovaní daňových odpisov použiješ § 26odst. 8

8/ Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

To znamená, že 36 mesiacov LZ je o.k. a daňové odpisy uplatňuješ rovnomerne, t.j. vstupná cena deleno 36 = mesačný odpis.
/a nie podľa § 27 a 28.
martinapo77
28.06.08,19:11
no hej ale ak nie je splnena podmienka v par. 2 s 2 ze ide o predmet leasingu ktory ;plati do 2 odspisovej skupiny a napriek tomu je doma leasingu len 36 mes tak podla mna musim uplatnovat spravne zrychleny alebo rovnomerny odpis

alebo sa mylim
martinapo77
02.07.08,06:40
no ja fakt neviem ide o Tatru T815 s hydraulickou rukou Penz a durha je Tatra na prepravu dreva
uz fakt netusim ci je to I odp. sk alebo II odp. skup.
evina
02.07.08,07:26
no ja fakt neviem ide o Tatru T815 s hydraulickou rukou Penz a durha je Tatra na prepravu dreva
uz fakt netusim ci je to I odp. sk alebo II odp. skup.
Osobne nepredpokladám, že by lizingovka zle zaradila dané vozidlo... ale stať sa môže všetko.
Meditovať Ti nepomôže, ale ako radil už Ekopo - treba zobrať technický preukaz a porovnať so štatistickou klasifikáciou produkcie ... a je to
martinapo77
02.07.08,08:13
Tatru T815 R11 na prepravu dreva 6x6
celková hmotnosť 26 600kg pocet naprav 3

Tatru T815 s hydraulickou rukou PENZ
celková hmotnosť 22 000kg pocet naprav 3

a potom mam dilema ci je to kod produkcie


ci je to motorove vozidla na nakladnu prepravu kond 34.10.4 co je I odp.SK nad 1,5t
alebo
motorove vozidla na špeciálne účely inde neuvedené čo je kond 34.10.54 a to je II odp. skupina
evika
08.07.08,07:34
prosím vás potrebovala by som poradiť, kúpili sme ohraňovací lis.
Zaplatila som zálohu, prišiel mi daňový doklad k príjatej platbe.Uplatnila som si DPH. Potom mi prišiel dobropis. A prešlo to leisgovej spoločnosti a tam mám zase fa na tu istu sumu . A v prvej leasingovej splátke sumu odčítanú.Chcem sa spýtať musím účtovať o dobropise, a potom zaúčtovať fa od lizingovky a zase v prvej splátke fa odčítať.Ďakujem
evika
08.07.08,08:09
poradí mi niekto
azla
08.07.08,08:13
prosím vás potrebovala by som poradiť, kúpili sme ohraňovací lis.
Zaplatila som zálohu, prišiel mi daňový doklad k príjatej platbe.Uplatnila som si DPH. Potom mi prišiel dobropis. A prešlo to leisgovej spoločnosti a tam mám zase fa na tu istu sumu . A v prvej leasingovej splátke sumu odčítanú.Chcem sa spýtať musím účtovať o dobropise, a potom zaúčtovať fa od lizingovky a zase v prvej splátke fa odčítať.Ďakujem
Rozumiem tomu tak, že najprv dodávateľovi A ste zaplatili zálohu a prišiel vám doklad k prijatej platbe. Ak Vám prišiel dobropis, pravdepodobne aj vrátili Vám platbu a vzťah sa uzavrel.
Následne sa obstaráva majetok formou leasingu a rieši sa to novými dokladmi. Je to nový vzťah a aby to bolo aj v budúcnosti v účtovníctve prehľadné , zrozumiteľné a nakoniec aj správne, mali by ste o všetkých skutočnostiach učtovať presne tak, ako naslali.:)
evika
08.07.08,08:16
nie platbu nám nevrátili, tú platbu si odčítala lizingovka pri prvej splátke