kajab
23.06.08,11:18
Prosím o radu. Nadobudli sme materiál z iného členského štátu v počte 61 Ks. 60 ks nám fakturovali a 1 ks nám darovali. Ten 1 ks zaúčtujem na účet 648 a za cenu, ako nám budú fakturovať 60 kusov? Máme priznať a následne odpočítať DPH z nadobudnutého materiálu darovaním? Ďakujem
kajab
25.06.08,04:48
Nikto nič?
Gabi03
02.10.08,11:05
Mám podobný problém.

Od nášho dodávateľa sme nakúpili tovar, ktorý následne predávame. K tomuto tovaru boli dodané aj určité darčeky, ako podpora predaja, v nulovej cene.
Pri našom predaji tovaru zákazník obdrží aj darček, ktorý tiež dávame zadarmo. Ako je ten výdaj darčeka z hľadiska DPH a dane z príjmov? Predpokladám, že to nijako nie je ovplyvnené.

Ale čo v prípade, ak ten darček predáme za 1,- Sk plus DPH?
Čiže obstarávacia cena je 0,-, predajná 1,20 s DPH. Odvedieme 0,20 DPH, a 1,-Sk zdaníme daňou z príjmu?

Nie je tam žiadne špecifikum?

Ešte ďalší pohľad:
jeden druh darčekov je úplne z inej kategórie, ako náš bežný tovar.
Avšak ďalšie darčeky (nám dodané zadarmo) sú aj náš tovar, ktorý bežne predávame. (Samozrejme máme to množstevne rozlíšené.) Čo v tomto prípade "predaja darčeku" za jednu korunu?

Vopred ďakujem za vaše postrehy.
Gabi03
03.10.08,10:33
posúvam...
Gabi03
06.10.08,05:25
Nikto nič?! Ani len žiadne nápady, postrehy? :(
Zoltán Kovács
06.10.08,09:19
Mám podobný problém.

Od nášho dodávateľa sme nakúpili tovar, ktorý následne predávame. K tomuto tovaru boli dodané aj určité darčeky, ako podpora predaja, v nulovej cene.
Pri našom predaji tovaru zákazník obdrží aj darček, ktorý tiež dávame zadarmo. Ako je ten výdaj darčeka z hľadiska DPH a dane z príjmov? Predpokladám, že to nijako nie je ovplyvnené.

Ale čo v prípade, ak ten darček predáme za 1,- Sk plus DPH?
Čiže obstarávacia cena je 0,-, predajná 1,20 s DPH. Odvedieme 0,20 DPH, a 1,-Sk zdaníme daňou z príjmu? Tú jednu korunu zdaníte daňou z príjmu, a DPH dáte štátu. V tomto prípade podľa mňa je dôležité aby si mal doklad o preukázaní nadobudnutia.

Nie je tam žiadne špecifikum?

Ešte ďalší pohľad:
jeden druh darčekov je úplne z inej kategórie, ako náš bežný tovar. Ak to dávate Ďalej tiež v nulovej hodnote, tak nevidím problém.
Avšak ďalšie darčeky (nám dodané zadarmo) sú aj náš tovar, ktorý bežne predávame. (Samozrejme máme to množstevne rozlíšené.) Čo v tomto prípade "predaja darčeku" za jednu korunu? Viď vyššie ......

Vopred ďakujem za vaše postrehy.

Možno nemám správny pohľad na problematiku, ale toto ma napadlo ako prvé. Myslím si, že je dôležité preukázanie nadobudnutia tovaru - daru v nulovej hodnote.

Ak sa mýlim opravte ma, prípadne doplňte.