anka
15.04.05,10:57
Kupili sme nakladny autombil Fiat doblo cargo, kategoria N1, pocet miest na sedenie 5, vie mi niekto povedat ci mozme odpocitat DPH?
fličo
15.04.05,09:25
§49, ods.7,a zákona DPH - platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe a nájme osobného automobilu: osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1
lenkak
15.04.05,09:29
N1 je nákladné auto, môžeš odpočítať DPH, (iba pri osobnom nie).
anka
15.04.05,09:39
Ale tu na porade som citala, ze auto v N1 DU neuznal na odpocet DPH, tak chcem mat istotu
petra:-)
15.04.05,09:46
DÚ sa musí riadiť tým, čo je v TP. Na poslednom školení to potvrdila aj prednášajúca, takže ak máte v TP N1, kľudne môžte odpočítať DPH. DÚ pri kontrole už žiadne premeriavania robiť nebude.
:)
Zužu
28.06.05,10:24
Mám problém a neviem si sním radi. Keď fyzická osoba občan kúpi MV vozidlo zo zahraničia je potrebné vypočítať DPH a zaplatiť? Viem, že to platí u nových MV do 6000 km, ale neviem nikde zistiť či to platí aj u starších MV /6 ročné/. Poradíte mi?
urs
28.06.05,10:30
DÚ sa musí riadiť tým, čo je v TP. Na poslednom školení to potvrdila aj prednášajúca, takže ak máte v TP N1, kľudne môžte odpočítať DPH. DÚ pri kontrole už žiadne premeriavania robiť nebude.
:)
Neviem čo myslíš pod premeriavaní. My sme kúpili Citroen Picaso a pri kontrole z DU si ho išli pekne pozrieť - či má nanomtovanú prepážku, či je riadne odstránené piate sedadlo a tak. Takže pozor na to.
Heleč
28.06.05,15:34
Aj nám kontrolovali auto. Fiat Ducato - a to už je čo pvedať, volným okom videteľná dodávka.
Anka treba si to poriadne pozreť. Lebo keď som kecala s danováčkami na obede okolo toho povedali, že veľmi idú po týchto "podvodoch".
bepo
28.06.05,17:47
DU by sa mal čo najmenej ohánať slovom "podvod" pri uplatnení odpočtu DPH.V normálnej krajine je nárok na odpočet pri všetkom čo sa používa na zabezpečenie,udržan...atď príjmu takže aj pri osobnom aute.Nech je DU a štát rád že im tak ľahko prešla nemožnosť odpočtu pri osobných autách.
petra:-)
28.06.05,19:37
Neviem čo myslíš pod premeriavaní. My sme kúpili Citroen Picaso a pri kontrole z DU si ho išli pekne pozrieť - či má nanomtovanú prepážku, či je riadne odstránené piate sedadlo a tak. Takže pozor na to.

Stávali sa pri daňových kontrolách prípady, že auto malo prepážku, odstránené zadné sedadlá, v TP uvedenú kategóriu N1 a kontrolóri napriek tomu nabehli s pravítkami :D a merali nákladný priestor, či má rozmery podľa predpisu. V prípade, že im chýbal čo len 1 cm neuznali nárok na odpočet s odvôvodnením, že auto nepatrí do kategórie N1, lebo nespĺňa technické parametre nákladného auta.
To čo som písala, odprezentovala na školení DPH lektorka (pracovníčka DR). Kontrolóri sú vraj teraz usmernení tak, že ak auto bežnou obhliadkou spĺňa parametre nákladného auta, nebudú robiť žiadne premeriavania a budú rešpektovať to, čo je uvedené v TP.
Takže asi toto som myslela "premeriavaním".
:)
evae
29.06.05,06:03
to vazne? az tak? to aby som zobrala pravitko a vyletela prvou svetelnou na dvor, co ak? :D
ricij
29.06.05,06:44
V predošlom zákone bolo ustanovenie (ak sa nemýlim, starý zákon o DPH nemám po ruke), že sa nesmie odpočítať pri automobiloch, ktoré môžu byť registrované do kategórie M1. Preto všetko premerali. Teraz po novom, ktoré sú registrované, atď. Teda daňový úrad je povinný rešpektovať TP a nemá čo behať s pravítkom v ruke...
petra:-)
29.06.05,07:01
Ano, je to práve tým, že do nového zákona o DPH bolo doplnené znenie, čo sa rozumie osobným automobilom na účely tohto zákona, ktoré v starom zákone absentovalo. V starom zákone o DPH 289/1995 v § 20 ods.5 bolo uvedené len, že "platiteľ nemôže odpočítať daň pri kúpe osobného automobilu", ale v novom zákone 222/2004 Z.z. je v § 49 ods.7 už je dovetok, že osobným automobilom na účely tohto zákona sa rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1.
:)
evina
29.06.05,07:06
Pre úplnosť doplňujem, že v starom zákone o DPH bola tá formulácia uvedená ale prešpekulovane , a preto vznikali problémy citujem: ... osobným automobilom sa rozumie vozidlo, ktoré podľa osobitného predpisu patrí do kategórie M1 alebo do tejto kategórie patrilo pred prestavbou vozidla povolenou osobitným predpisom a po prestavbe bude naďalej spĺnať kritéria na zaradenie do kategórie M1. Na základe toho behali daňováci s pravítkami ....

Dnes je daná jednoznačná formulácia a daňováci musia rešpektovať údaje v TP:
Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1,
urs
29.06.05,08:39
Petra
ja som Ti chcela len v dobrom poradiť. Aj ostatný majú "výborné" skúsenosti s kontrolami áut, takže niečo na tom bude. Aj keď je to celé blbosť, raz im úrad dal N1 tak prečo to mal druhý úrad preverovať a mi nato doplatiť? No ale na Slovensku je to tak. . .
Pekný deň