luigi72
23.06.08,14:55
Dobry, dostal som fakturu od ceskej firmy, kde je uvedena cena za sluzby bez DPH (0% DPH). Fakturovanu sumu som uhradil na ich ucet vedeny v SlSp a.s. na Slovensku. Ceska firma je platca DPH, ale ja nie. Co mam spravit v tomto pripade?
betka
23.06.08,19:21
Miestom dodania služby je v danom prípade Slovensko. ovinnosť platiť DPH je prenesená na zákazníka. Teda ste zdaniteľnou osobou, teda nie je rozhodujúce, či ste platiteľ DPH, alebo nie ste. Čech nie je povinný registrovať sa na SR a teda ste povinný zaplatiť daň z prijatej služby na Slovensku podľa par. 69/2.
Podávate DP DPH

Dôlržité je ešte vedieť, či ste nie náhodou občan-FO, ak ste si objednali službu ako občan, Čech je povinný registrovať sa v SR podľa par.5
Vladimír Ozimý
23.06.08,19:40
Miestom dodania služby je v danom prípade Slovensko. ovinnosť platiť DPH je prenesená na zákazníka. Teda ste zdaniteľnou osobou, teda nie je rozhodujúce, či ste platiteľ DPH, alebo nie ste. Čech nie je povinný registrovať sa na SR a teda ste povinný zaplatiť daň z prijatej služby na Slovensku podľa par. 69/2.
Podávate DP DPH

Dôlržité je ešte vedieť, či ste nie náhodou občan-FO, ak ste si objednali službu ako občan, Čech je povinný registrovať sa v SR podľa par.5

súhlasím za predpokladu že je dodanie v tuzemsku a on je osobou povinnou platiť daň podľa § 69. ale podľa otázky nemám šajnu o akú službu ide :D takže ja osobne neviem určiť miesto dodania služby. Čo keď ide o oslobodené dodanie v ČR? Nooo to ma len tak napadlo :rolleyes:
betka
23.06.08,19:46
Predsa tí Češi by len tak pre nič za nič nevystavili FA bez DPH, veď oni nesú hlavné riziko. Je najjednoduhšie šupnúť všade DPH-české,
Vladimír Ozimý
23.06.08,19:47
Predsa tí Češi by len tak pre nič za nič nevystavili FA bez DPH, veď oni nesú hlavné riziko. Je najjednoduhšie šupnúť všade DPH-české,

no je pravda ale ja som sa v praxi stretol s takými faktúrami že nooo...človek musel uvažovať ako na to prišli...
luigi72
23.06.08,19:50
Jedna sa o internetove sluzby, ktore boli objednane prostrednictvom slovenskeho internetoveho portalu, ktory prevadzkuje s.r.o. z Ciech.
Fakturu som obdrzal s tym, ze na spodku bolo malickymi pismenami napisane, ze "Osobou povinnou priznat a zaplatit dan je podla §10 zakona o DPH platca, pre ktoreho sa sluzba uskutocnuje".
Kedze ja nie som platca DPH, ako, kedy a komu mam priznat a zaplatit dan? :confused:
Vladimír Ozimý
23.06.08,19:58
Jedna sa o internetove sluzby, ktore boli objednane prostrednictvom slovenskeho internetoveho portalu, ktory prevadzkuje s.r.o. z Ciech.
Fakturu som obdrzal s tym, ze na spodku bolo malickymi pismenami napisane, ze "Osobou povinnou priznat a zaplatit dan je podla §10 zakona o DPH platca, pre ktoreho sa sluzba uskutocnuje".
Kedze ja nie som platca DPH, ako, kedy a komu mam priznat a zaplatit dan? :confused:

v tomto prípade už je to jasné. Zaplatíte daň správcovi dane, ktorý je miestne príslušný vášmu podnikaniu t.j. kde máte svoju registráciu, najčastejšie je to trvalé bydlisko.
Zákon myslí aj na Vás. Ak ste ako neplatiteľ prijali takúto službu ste povinní podať daňové priznanie do 25 dňa nasledujúceho mesiaca kedy vám vznikla daňová povinnosť. Tá vam vznikla dňom vystavenia faktúry. Odvediete daň podľa § 69, do daňového priznania to zahrniete do riadku 9 a 10 pričom vám nevznikne nárok na odpočet. Takto vypočítanú vlastnú daňovú povinnosť zaplatíte v termíne na podanie daňového priznania.
V prípade že je Fa v cudzej mene na prepočet použijete kurz NBS zo dňa kedy vám vznikla daňová povinnosť t.j. zo dňa vystavenia FA. Dostanete základ dane z toho vypočítate 19% t.j. napr. základ dane 1000 Sk daň 190 Sk a tak vypočítanú daň zaokrúhlenú na celé koruny nahor uvediete do hore napísaných riadkov daňového priznania.
luigi72
23.06.08,20:10
Dakujem, tak skocim na DU, aby neboli problemy.
betka
23.06.08,20:10
Poď navediem Ťa z dialky 1400 km od domova.

- vyplň si DIČ
- DP-riadne
- zaškrtni si iná osoba povinná platiť daň podľa par 78/3
- riadok 9,10 ako uvádza Vlado
- riadok 17
- riadok 27, riadok 32. (nezabudni dań zaplatiť do 25 a odovzdať DP do tohto dňa

Nezabudni na kurzy ak je FA v CZK:
dáš si kurz NBS dňom vystavenia FA. Prečítaj si ešte par. 19/2.

(opravte ma, ak som sa sekla. nemám nič pri sebe a s drsr DPH som sa mohla seknúť pri prešťukávaní)
luigi72
23.06.08,20:13
Fa je v SKK, takze s prepoctom neni problem, netreba prepocitat. :)

Este raz dakujem za rady.
vanea
24.06.08,10:17
na danú tému by som mala jednu otázku:
ak česká firma s.r.o., platiteľ DPH vykonáva stavebné práce pre slovensku firmu na slovensku, platí tiež, že vystavuje CZ firma fakturu SK firme s DPH a SK firma si može uplatniť odpočet DPH ? Asi ano....že? dakujem
Vladimír Ozimý
24.06.08,10:25
na danú tému by som mala jednu otázku:
ak česká firma s.r.o., platiteľ DPH vykonáva stavebné práce pre slovensku firmu na slovensku, platí tiež, že vystavuje CZ firma fakturu SK firme s DPH a SK firma si može uplatniť odpočet DPH ? Asi ano....že? dakujem

platí ak je ČR firma registrovaná v SR za platiteľa DPH. Ak nie je potom prenáša daňovú povinnosť na SR firmu a tá ma povinnosť samozdaniť.
vanea
24.06.08,10:31
platí ak je ČR firma registrovaná v SR za platiteľa DPH. Ak nie je potom prenáša daňovú povinnosť na SR firmu a tá ma povinnosť samozdaniť.

znamená to teda, že ak nie je CZ firma registrovana v SK ako patiteľ, nemožu mi vystavit FA s DPH..........spravne??
TatianaM
07.07.08,11:39
súhlasím za predpokladu že je dodanie v tuzemsku a on je osobou povinnou platiť daň podľa § 69. ale podľa otázky nemám šajnu o akú službu ide :D takže ja osobne neviem určiť miesto dodania služby. Čo keď ide o oslobodené dodanie v ČR? Nooo to ma len tak napadlo :rolleyes:

Ja mám otázku. Ak mám faktúru z ČR za prevedenie odbornej spôsobilosti uskutočnené v ČR podľa českého zákona a na faktúre je napísané že na túto činnosť sa DPH nevzťahuje, tak potom nerobím samozdanenie?
andreaS
18.01.10,06:44
Mozem za fakturu povazovat aj DL?

Dodavatel (platca dph) z Ciech nam dodal tovar na zaklade DL, na tomto mini tlacivku je slovo "dodaci list" preskrtnute...
- ma svoje poradove cislo
- uvedene inicialy oboch stran
- nazov tovaru, mnozstvo, jednotna cena, celkova cena v CZK
- suma k uhrade prepocitana na EUR
- obsahuje text "vyvoz do eu, zbozi je osvobozeno od dph"
- a este je na tomto doklade napisane "placeno hotove"

Mam ziadat fakturu a aj doklad o jej uhrade? Alebo mi staci toto?