lusil329
23.06.08,15:14
milí paradáci,
mám jednu otázku, moj brat mal v práci zmluvu na dobu určitú, a dva týždne pred jej ukončením išiel cez pracovnú dobu na pohovor do nového zamestnania. vravela som mu že má nárok na volno podla § zákonníka práce. no jemu na druhý deň v práci povedali, že mu dajú absenciu za ten deň čo nebol v práci... majú na to nárok? :confused:

vopred velmi pekne dakujem
veronikasad
23.06.08,13:24
milí paradáci,
mám jednu otázku, moj brat mal v práci zmluvu na dobu určitú, a dva týždne pred jej ukončením išiel cez pracovnú dobu na pohovor do nového zamestnania. vravela som mu že má nárok na volno podla § zákonníka práce. no jemu na druhý deň v práci povedali, že mu dajú absenciu za ten deň čo nebol v práci... majú na to nárok? :confused:

vopred velmi pekne dakujem
pozri § 141 odst. 2 písm.i Zákonníka práce :
,
i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

------
Veronika

K citácii ZP ešte doplním : Keďže pracovný pomer zamestnanca bol na dobu určitú, nemá nárok na voľno na vyhľadanie pracovného miesta /platené, ani neplatené/.
lusil329
23.06.08,14:37
aha, už mi to je jasné... dakujem.
len to nie je fér voči takýmto zamestnancom...
lusil329
23.06.08,17:15
nebrala som to konkrétne na mojho brata, ale že takýto zamestnanci si nemôžu zobrať voľno ked idu na pohovor... musia si to čerpať z dovolenky...
jamNicka
23.06.08,18:17
nedá mi nereagovať na vetu o výhodách a nevýhodách prac. pomeru na dobu určitú- tiež som sa ocitla v takejto situácii a som rada, že mám zamestnanie aspoň na dobu určitú a to bez ohľadu na jej výhody a nevýhody, a keď už by sme išli hlbšie do toho - zamestnávateľ nesmie podľa zákona zmluvu viackrát predlžovať po 3 mesiacoch a robí to zamestnancom aj 2 roky....
Chobot
24.06.08,06:55
aha, už mi to je jasné... dakujem.
len to nie je fér voči takýmto zamestnancom...

Technicky sa to ani nedá. Lebo doba určitá neznamená automaticky, že PP končí, väčšina takýchto PP sa predlžuje. Prečo by potom takýto zamestnanec, ktorému sa PP predĺži, mal mať každý týždeň voľno? To je zase nefér naopak.

Takže nie je možné to zákonne ošetriť, komu to voľno patrí a komu nie. Či vedela by si to zadefinovať?

A pokiaľ zamestnancovi zamestnanému na dobu určitú dajú výpoveď a plynie mu VD, tak má nárok na voľno.
lusil329
24.06.08,07:58
ano, Chobot, máš pravdu v tom, že takýto zamestnanec by nemal mať zakaždým voľno, ked sa mu zmluva predlžuje, ale len v tom prípade, ak tá zmluva nepokračuje. zamestnávateľ by mal zamestnancovi oznámiť minimálne 2 týždne pred termínom uzavretia, či sa mu zmluva predlžuje alebo nie. a ak končí, v takomto prípade by mal mať nárok na voľno... veď ako inak si má nájsť nové zamestnanie?
o tom či je lepší pomer na dobu určitú alebo neurčitú by sa dalo dlho polemizovať, a nechcem ani jeden z nich viac vyzdvihovať, každý z nich má svoje pre a proti...
nela07
25.08.08,12:08
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Patrí náhrada mzdy pri vyhľadaní nového zamestnania aj pre pracujúceho dôchodcu? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
25.08.08,12:18
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť. Patrí náhrada mzdy pri vyhľadaní nového zamestnania aj pre pracujúceho dôchodcu? Ďakujem za odpoveď.
pracujuci dochodca snad dostal vypoved pre zrusenie pracovneho miesta alebo nieco obdobne?
nela07
25.08.08,12:28
presne niečo také sa chystá, ale že vraj mu majú dať dohodu o skončení prac. pomeru a velkoryso mu majú ponúknuť odstupné 2 mesačné aj keď tam robi 16 rokov. Zatiaľ to nie je oficiálne, ale sú také šumy a plus ešte 1 mesiac pred koncom prac. pomeru preradenie na inú - horšiu prácu (zastupovanie) .
Chobot
25.08.08,12:39
presne niečo také sa chystá, ale že vraj mu majú dať dohodu o skončení prac. pomeru a velkoryso mu majú ponúknuť odstupné 2 mesačné aj keď tam robi 16 rokov. Zatiaľ to nie je oficiálne, ale sú také šumy a plus ešte 1 mesiac pred koncom prac. pomeru preradenie na inú - horšiu prácu (zastupovanie) .

Byť na jeho mieste, tak by som pýtal odstupné najmenej 6 alebo 7 násobok platu. ;)
nela07
25.08.08,12:44
:D to pýtať môže, ale určite nedostane, keď s ním chcú tak vypiecť.
Chobot
25.08.08,12:49
:D to pýtať môže, ale určite nedostane, keď s ním chcú tak vypiecť.

Tak mu budú musieť dať výpoveď, zo zákona má nárok na 3 mesačné odstupné a ešte im tam bude počas 3 mesačnej výpovednej doby pracovať a poberať plat plus bude mať nárok na dovolenku, stravu a ostatné voľná.
nela07
25.08.08,12:50
no a na to voľno na hľadanie práce sa pýtam, či mu patrí aj keď je dôchodca. Výnimku som nikde nenašla
Chobot
25.08.08,12:56
no a na to voľno na hľadanie práce sa pýtam, či mu patrí aj keď je dôchodca. Výnimku som nikde nenašla

Áno, patrí mu. ZP nepozná výnimku pre dôchodcov.
nela07
25.08.08,13:33
Ďakujem pekne :)
evvie7
30.08.12,06:48
Dobrý deň, chcela by som spýtať, ako to je v mojom prípade s voľnom na pohovor. Som momentálne zamestnaná na dobu určitú - zástup materskej dovolenky, pričom kolegyňa, ktorú zastupujem, ešte sa do práce nevracia, najskôr sa vráti o pol roka. Pozvali ma na pohovor k inému zamestnávateľovi, súčasný zamestnávateľ mi oznámil, že si musím na pohovor vziať dovolenku. Je to správne? Ďakujem
tictac7
30.08.12,07:29
Dobrý deň, chcela by som spýtať, ako to je v mojom prípade s voľnom na pohovor. Som momentálne zamestnaná na dobu určitú - zástup materskej dovolenky, pričom kolegyňa, ktorú zastupujem, ešte sa do práce nevracia, najskôr sa vráti o pol roka. Pozvali ma na pohovor k inému zamestnávateľovi, súčasný zamestnávateľ mi oznámil, že si musím na pohovor vziať dovolenku. Je to správne? Ďakujem

§141 ods. 2 písm. i) - máš nárok najviac na jeden poldeň v týždni, kedy trvá výpovedná doba - avšak bez náhrady mzdy
evvie7
30.08.12,07:38
Ďakujem
Chobot
30.08.12,09:40
Dobrý deň, chcela by som spýtať, ako to je v mojom prípade s voľnom na pohovor. Som momentálne zamestnaná na dobu určitú - zástup materskej dovolenky, pričom kolegyňa, ktorú zastupujem, ešte sa do práce nevracia, najskôr sa vráti o pol roka. Pozvali ma na pohovor k inému zamestnávateľovi, súčasný zamestnávateľ mi oznámil, že si musím na pohovor vziať dovolenku. Je to správne? Ďakujem

Evvie, tictact si nevšimol jednu vec u teba - a to, že ti si na dobu určitú a nie si vo výpovednej dobe! Nárok na voľno na hľadanie si zamestnania patrí podľa § 141 ods. 2 bod i) zamestnancovi, ktorý je vo výpovednej dobe, alebo ktorý končí PP dohodou - v takom prípade patrí voľno za zodpvedajúci počet týždňov, ako pri výpovednej dobe. Ty ale nemáš ani výpoveď, ani nekončíš dohodou, teda neplynie ti výpovedná doba.

i) vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru; pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby; v rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) až c); pracovné voľno možno so súhlasom zamestnávateľa zlučovať.

Preto podľa mňa má zamestnávateľ pravdu, že nemáš nárok na voľno (ani neplatené) na vyhľadanie si nového miesta - teda musíš si zobrať dovolenku.
evvie7
30.08.12,09:43
Práve toto ma zaujímalo, že ako to zákon upravuje pri zamestnancoch mimo výpovednej doby. Ďakujem