jajka21211
23.06.08,15:46
prosim vas, vedel by mi niekto vysvetlit, co sa pocita za pripocitatelnu a co za odpocitatelnu polozku, som este zaciatocnik v oblasti uctovnictva a nikto mi to zatial nevedel vysvetlit. bola by som velmi vdacna
Šadar
23.06.08,14:12
Je to dost siroka tema, ale v skratke sa da povedat, ze vsetko co mas v uctovnictve na nakladovych polozkach, ale nie je to danovo uznane, su pripocitatelne polozky(napr. naklady na reprezentaciu, ....)
A naopak vsetko co mas vo vynosovych uctoch, ale nie je to zdanitelny prijem je odpocitatelna polozka.

Viacej napisem doma, lebo musim utekat...
Zoltán Kovács
23.06.08,14:20
jajka21211
24.06.08,20:23
dakujem pekne :)

a neexistuje nejaka vychodiskova tabulka pre zobrazenie pripocitatelnych a odpocitatelnych poloziek, viem, ze univerzalna neexistuje, pretoze sa to stale meni, ale aspon nieco od coho by sa clovek dokazal odpichnut.
cloe
24.06.08,21:45
dakujem pekne :)

a neexistuje nejaka vychodiskova tabulka pre zobrazenie pripocitatelnych a odpocitatelnych poloziek, viem, ze univerzalna neexistuje, pretoze sa to stale meni, ale aspon nieco od coho by sa clovek dokazal odpichnut.

Východiskovú tabuľku si môžeš urobiť presne podľa daňového priznania PO tak, že si presne rozanalyzuješ jednotlivé riadky v DP PO. Sú tam odvolávky na §§ Zákona o dani z príjmov. Je to možno trochu pracné ale tak najlepšie uvidíš, čo všetko tvorí tieto položky.
kovex
24.03.09,10:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať, v DP PO riadok 240, kde je uvedené príjmy nezahrnuté do základu dane zdanené zražkovou daňou patria aj kreditné úroky na účte?
Ďakujem veľmi pekne.
kovex
26.03.09,06:33
Dobrý deň, chcem sa opýtať, v DP PO riadok 240, kde je uvedené príjmy nezahrnuté do základu dane zdanené zražkovou daňou patria aj kreditné úroky na účte?
Ďakujem veľmi pekne.


posúvam, ďakujem .....
Andyke
26.03.09,06:40
Kreditné úroky na účte musíš mať vo výnosoch t.j. na r. 100.
Na r. 240 nedávaj
kovex
26.03.09,07:01
Kreditné úroky na účte musíš mať vo výnosoch t.j. na r. 100.
Na r. 240 nedávaj


Ďakujem pekne za dopoveď.
Riadok 100 je podľa Dp výsledok hospodárenia ....... tam by som to nemohla uviesť.
Kreditné úroky mám účtované vo výnosoch priebežne v danom roku, čiže ak si ich chcem zarátať ako preddavok v DP a odpočítať od daňovej povinnosti neuvádzam zrejme nikde, ale ak by som tú daň z úrokov nechcela rátať medzi preddavkovú, ale ako zrážkovú - vysporiadanú, tak mi vychádza, že ich uvediem na r. 240 DP.
Premýšľam správne ??? , prosím usmernite ma. Ďakujem :o
Andyke
26.03.09,07:16
Asi sa nerozumieme, úroky boli účtované 221/662 vlani.(takže tým pádom Ty ich máš v r. 100 už zahrnuté)
Daň z úrokov ide do r. 830.
r. 240 slúži na úplne iné položky - čítaj §17 ods.17

Účtuješ PO alebo FO ?
kovex
26.03.09,07:39
Asi sa nerozumieme, úroky boli účtované 221/662 vlani.(takže tým pádom Ty ich máš v r. 100 už zahrnuté)
Daň z úrokov ide do r. 830.
r. 240 slúži na úplne iné položky - čítaj §17 ods.17

Účtuješ PO alebo FO ?


Áno presne tak, už ich mám v r. 100, lebo bolo o nich účtované v r. 2008.

DO r. 830 dávam sumu zrážkovej dane ak ju považujem za preddavok, ale ak ju chcem brať ako vysporiadanú čiže nechcem si o ňu ponížiť daňovú povinnosť, tým pádom ju tam neuvádzam a tento výnos z kraditných úrokov je pre mňa odpočítateľná položka, ktorý uvediem na r. 240 ako príjmy nezahrnuté do ZD, z ktorých je daň vybraná zrážkou, aspoň to tak bolo na školení.