Dana7
23.06.08,17:57
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.
betka
23.06.08,19:36
Soboty, nedele, nočné robí určite vačšina z nás. Preukázať je možné napr. v denníku, že ste zaúčtovali v deň, kt. pripadá na víkend, ID môžete vystavovať cez víkend, mzdy môžete vystavovať cez víkend, proste všetko môžete robiť cez víkend. (mne sa stáva, že napr. intrastat vystavujem v zásade vždy 15. dňa a to 23:30-50:D, ...)
Vladimír Ozimý
23.06.08,19:45
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.

ja poviem tak v zákone nie je zadefinované akým spôsobom máte ako SZČO preukazovať odpracovaný deň t.j. ak si urobíte nejaký pracovný výkaz alebo niečo také musí im to stačiť...ja si dokonca neviem ani predstaviť ako by vám to vyvrátili lebo podľa mňa je to totál nedokázateľne heeh...noo ako slovenské zákony...
Dana7
23.06.08,19:57
Ďakujem veľmi pekne za radu
Denda
24.06.08,05:45
Dobrý deň,

chcem vás poprosiť o radu. Som zamestnaná a zároveň živnostník. Keďže robím administratívu, tak sa tejto činnosti venujem hlavne počas víkendov. Zadala som dopyt na DRSR, či si môžem ako SZČO za tieto víkendové dni uplatniť stravné lístky, nakoľko mám nárok na stravenky v práci, ale samozrejme len cez týždeň a mimo dovoleniek a sviatkov, kedy hlavne pracujem na živnosť. Odpoveď ako vždy bola síce nejednoznačná, ale vyplýva mi z nej, že za si ho môžem uplatniť ak preukážem, že je ten deň odpracovaný. Prosím o vašu radu, ako to môžem preukázať, a hlavne ako preukážem, že som pri počítači alebo nad dokladmi sedela viac ako 4 hodiny.
Ďakujem za radu. PS. Ak to niekto praktizujete napíšte prosím, či vám to daňováci uznali alebo nie?

Ďakujem a všetkým poraďákom prajem krásne leto.

Ja len upozorním, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) si nemôžete uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak Vám súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo zamestnania ( zákonník práce) ,alebo z uplatňovania podľa Zákona o cestovných náhradách.
ego.mc
24.06.08,10:04
A ja len upozorním, že pre SZČO nie je povinnosť odpracovať minimálne štyri hodiny, aby vznikol nárok na stravné.
Gabika69
25.06.08,13:56
som tiez SZCO a dozvedela som sa ze si mozem az 100%odpocitat zo stravneho lebo pre zamestnanca je to 55% ale samotny zivnostnik to vraj moze byt tych 100% vie niekto nieco viac
veronikasad
25.06.08,14:01
som tiez SZCO a dozvedela som sa ze si mozem az 100%odpocitat zo stravneho lebo pre zamestnanca je to 55% ale samotny zivnostnik to vraj moze byt tych 100% vie niekto nieco viac
Živnostník si môže uplatniť v daňových výdavkoch stravovacie poukážky, resp. doklady o odbere stravy v rešt. vo výške stravného pri prac.cestách trvajúcich 5-11 hod - od 1.6.08 je to max.98,-sk./deň, ak výkon práce trvá viac ako 4 hod.
Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť a uplatniť vo výdavkoch spätne.
Dana7
01.07.08,09:16
Ja len upozorním, že stravné podľa § 19 ods. 2 písm. p) si nemôžete uplatniť do daňových výdavkov vtedy, ak Vám súčasne vzniká nárok na príspevok na stravovanie zo zamestnania ( zákonník práce) ,alebo z uplatňovania podľa Zákona o cestovných náhradách.

Dakujem za radu, ale chcem sa teda uistiť v tom, ze ak pracujem od pondelku do piatku,tak za soboty,nedele, statne sviatky a dovolenku v praci narok na stravne u zamestnavatela nemam, a teda to nevylucuje moznost, ze ak prave pocas tychto dni vykonavam cinnost ako SZCO, ze si za tieto "v praci volne dni" mozem uplatnit stravne.?

Dakujem
Denda
01.07.08,10:55
Dakujem za radu, ale chcem sa teda uistiť v tom, ze ak pracujem od pondelku do piatku,tak za soboty,nedele, statne sviatky a dovolenku v praci narok na stravne u zamestnavatela nemam, a teda to nevylucuje moznost, ze ak prave pocas tychto dni vykonavam cinnost ako SZCO, ze si za tieto "v praci volne dni" mozem uplatnit stravne.?

Dakujem
Nie nevylučuje to možnosť uplatniť si stravné ak preukážete odpracované dni.
Gabika69
02.07.08,18:46
dakujem za odpoved ja este len zacinam tak spetne to este nebudem odratavat len som chcela vediet do buducna lebo mi stale chodia ponuky na nakup straveniek a nevedela som ci sa mi to oplati lebo ja podnikam doma
IKA K
06.10.08,16:06
SZČO si uplatňuje výdavky na stravné len pri pracov. cestách?
Podľa môjho názoru má SZČO nárok na stravné za každý deň kedy pracoval/vykazoval činnosť, buď v domácom prostredí, alebo na prevádzke/.
Prosím o názor ostatných. Ďakujem.
/Reagujem na príspevok č.8 tejto témy od veronikasad/
vikinka
06.10.08,16:15
od 1.1.2007
§ 19 ZDP odst.2
p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu,
87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).
Bodnarovaa
05.12.08,13:34
Prosim poradte, podnikatel vykonava so svojim strojom pracu mimo bydliska, teda evidencie zivnosti moze si uctovat do nakladov celu sumu stravneho 208,- Sk na den?
u.erika
05.12.08,17:14
Prosim poradte, podnikatel vykonava so svojim strojom pracu mimo bydliska, teda evidencie zivnosti moze si uctovat do nakladov celu sumu stravneho 208,- Sk na den?
Stravné je stanovené vo výške 98,- Sk na deň. Toľko môže dať do nákladov
u.erika
05.12.08,17:15
Stravné je stanovené vo výške 98,- Sk na deň. Toľko môže dať do nákladov
Ale len vtedy keď má bloček z reštaurácii, alebo má nakúpené SL
Ester plus
06.12.08,06:10
Prosim poradte, podnikatel vykonava so svojim strojom pracu mimo bydliska, teda evidencie zivnosti moze si uctovat do nakladov celu sumu stravneho 208,- Sk na den?
Ak ide o pracovnú cestu a píše si cesťák, tak má nárok pri trvaní tejto cesty viac ako 18 hod nárok na stravné 208 Sk.
ada159
08.12.08,20:17
viem že sa tu popísalo veľa o stravnom pre szčo, ale zaújímalo by ma konkrétne, ak szčo má nakúpené stravné lístky v nižšej hodnote konkr.50,- SK, 67,- SK ešte z predchádzajúceho obdobia, ktoré mu zostali, može si ich výšku narátať a odpočítať v tomto roku za odpr.dni do výšky 89,- za každý deň a takto ich odpísať?
Krtko
11.12.08,19:29
Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť a uplatniť vo výdavkoch spätne.[/quote]

chcem sa spýtať k citácii: Čo znamená spätne ?
1. Ak odpracujem v januári 20 dní a vo februári si kúpim 20 gastrolístkov je to
ok?
2. Ak odpracujem v prvom štvrťroku 62 dní a chcem od stravovacej
spoločnosti zľavu, kúpim si lístky na štvrťrok je to OK?
3. Spoločnosti poskytujú zľavy aj na polrok a celý rok - ak body 1. a 2. môžu
byť prečo by som si v decembri nemohla kúpiť lístky za celý rok?
Ak nie, tak si mám kúpiť v januári lístky na celý rok 2009 a potom každý mesiac zaúčtovať ID odpracované dni, takže čo ušetrím na lístkoch zaplatím na účte - to sa mi vidí choré.
Prosím Vás o vysvetlenie, pretože práve chcem ísť kúpiť lístky. Ďakujem
Johanka
11.12.08,19:40
Hľadáme, hľadáme ...
Daj si do vyhľadávanie "SZČO stravné" a trpezlivo čítaj, všetko je tu zodpovedané, vysvetlené aj s argumentami a usmerneniami DR SR.
Na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) klikni na poskytovanie informácii, daň z príjmov FO, daňové výdavky a stravovanie ;).
Paula
11.12.08,19:41
Za stravný lístok, ktorý si kúpim dnes, sa včera nenajem.
liba2
11.12.08,19:42
Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť a uplatniť vo výdavkoch spätne.

chcem sa spýtať k citácii: Čo znamená spätne ?
1. Ak odpracujem v januári 20 dní a vo februári si kúpim 20 gastrolístkov je to ok?Lístky zakúpené vo februári môže SZČO pre seba použiť v deň nákupu a neskôr - teda nie za január.
Nákup SL vopred na celý rok - nevidím v tom problém...
Krtko
11.12.08,19:59
Práve že som už všetko prehľadala a pochopila som, že dopredu si lístky kúpiť nemôžem, čo je logické, lebo ešte neviem koľko dní odpracujem.
Ale neviem pochopiť prečo si nemôžem kúpiť gastrolístky spätne?
Našla som tu , že nie , ale na drsr som tomuto tvrdeniu nenašla oporu. Všade je napísané, že živnostník má nárok na lístok za každý odpracovaný deň a kúpu má doložiť dokladom o nákupe. Nikde nie je napísané kedy si ich môžem kúpiť.
Chcela by som si len dať potvrdiť, že si v JÚ môžem v decembri 2008 kúpiť lístky na rok 2008(lebo viem, koľko som odrobila dní) a môžem si ich dať do VOZD.
Johanka
11.12.08,20:07
Nakukla som do Tvojho profilu, píšeš, že si účtovník. Takže čo-to vieš o interných dokladoch, uzávierkových operáciách ...
Stravné lístky si kúpiš vopred a nákup zaúčtuješ ako VNZD. Sumu stravného zahrnieš do daňových výdavkov keď budeš poznať počet odpracovaných dní :).

Naozaj si z doporučených tém vyčítala, že si nemôžeš kúpiť lístky dopredu ?
Krtko
11.12.08,20:38
VĎAKA za všetky odpovede.
To dopredu som myslela
1, v roku 2008 na rok 2009 - to je absolútne jasné, že VNZD
2, nákup v roku použitia napr. v januári - to je najlepší spôsob, literu zákona "má nárok za každý odpracovaný deň" dodržím prípadným odpočítaním PN alebo dovolenky jedným ID vrámci uzávierkových úprav.

Hlavne sa mi jedná o ten nákup spätne
Problém je v tom, ak živnostník naozaj nevie koľko dní odpracuje a nechce nakupovať do zásoby a ako som napísala chce čo najjednoduchšie zaúčtovanie (počet položiek), tak si vymyslel, že si kúpi až v decembri za celý rok, lebo má nárok za každý odpracovaný deň a hotovo.
(Píšete napr. o zamestnancoch, mám takých zamestnávateľov, ktorí poskytujú lístky dopredu a v prípade PN alebo dovolenky sa v nasl. mesiaci odpočítajú. Ale je viac takých, ktorí to jednoducho nerobia a nie sú ochotní robiť a poskytujú lístky až s výplatou alebo po nej mesiac pozadu.)

Takže podľa toho čo píšete si proste živnostník zajtra nemôže kúpiť lístky za rok 2008; ale ešte by som chcela poprosiť o vyhlášku alebo oporu v zákone. Logické vysvetlenia ste napisali, ale každý má svoju logiku a chcela by som mať v ruke nevyvratiteľný argument - číslo vyhlášky
liba2
11.12.08,20:44
SZČO ako zamestnávateľ pre svojich zamestnancov môže kúpiť SL aj pozadu a dať im ich, v tom je iný režim.
DR SR vydalo k tomu usmernenie - je to aj na porade, treba ho pohľadať.
Johanka
11.12.08,20:56
Krtko
11.12.08,20:57
SZČO ako zamestnávateľ pre svojich zamestnancov môže kúpiť SL aj pozadu a dať im ich, v tom je iný režim.
DR SR vydalo k tomu usmernenie - je to aj na porade, treba ho pohľadať.

Chcela som sa znova spýtať, kde to nájdem, a keď som dala citovať, tak mi tam zobrazilo viac ako v odpovedi
Zaujímavá to technická záležitosť.
Johanka
11.12.08,21:01
Ešte jeden príspevok z témy http://www.porada.sk/458699-post98.html.

mimotemydnes celý večer iba vyhľadávam a prilepujem linky. Pre všetkých zainteresovaných malý odkaz - vyhľadávanie nebolí, iba žerie čas :rolleyes::).
Krtko
11.12.08,21:05
http://www.porada.sk/349540-post53.html

Veľmi, veľmi veľmi pekne ďakujem, lebo som tu už dve hodiny a nemohla som to nájsť a pritom som zadala kľúčové slová, len toho vyhodilo tak veľa, že som to buď prehliadla alebo som sa ešte k tomu v tej spleti názorov nedostala.
Ešte raz VĎAKA
Johanka
11.12.08,21:17
Veľmi, veľmi veľmi pekne ďakujem, lebo som tu už dve hodiny a nemohla som to nájsť a pritom som zadala kľúčové slová, len toho vyhodilo tak veľa, že som to buď prehliadla alebo som sa ešte k tomu v tej spleti názorov nedostala.
Ešte raz VĎAKA
mimotemy ber to ako vianočný darček :).
liba2
11.12.08,21:23
Krtko, v prideľovaní bodov si zbehlá :) ďakujem.
Krtko
11.12.08,21:31
Krtko, v prideľovaní bodov si zbehlá :) ďakujem.

je to jednoduchšie ako hľadať v 200 príspevkoch tú správnu odpoveď
Krtko
11.12.08,22:16
;)A nakoniec som vďaka vám našla presne to,čo som hľadala,
:---už som to aj dotyčnému e-mailom poslala
:)a za vianočný darček by som sa Vám dievčatá ešte raz rada poďakovala.
Šťastné a veselé Vianoce:):):)
(Už mi to nechce pustiť viac bodov, ale ja si Vašu pomoc cením omnoho viac)

Stanovisko DRSR k nákupu stravných lístkov vopred aj spätne:
http://www.porada.sk/458699-post98.html
avava
18.12.08,22:14
Ešte k tej téme musí to byť blok z reštaurácie alebo sa za stravné môže považovať aj blok z predajne, v ktorej som nakúpila potraviny.
Paula
18.12.08,22:26
Ešte k tej téme musí to byť blok z reštaurácie alebo sa za stravné môže - nemôže považovať aj blok z predajne, v ktorej som nakúpila potraviny.


Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s § 19 ods. 2 písm. p) zákona o dani z príjmov je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. nákupom obedových lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia)
avava
20.12.08,19:15
Ďakujem
veronkaj
14.01.09,06:19
dobrý deň, prosím poraďte mi
môj priateľ je živnostník - má doma dielňu a opravuje autá a ako živnostník, ktorý pracuje takto doma má právo na gastrolístky??? v akej sume a musí doložiť na každý deň doklad že sa bol najesť v reštaurácii??
ako si uplatňuje potom platbu za gastrolístky - je platcom dane.

Ďakujem
Marianna01
14.01.09,06:28
dobrý deň, prosím poraďte mi
môj priateľ je živnostník - má doma dielňu a opravuje autá a ako živnostník, ktorý pracuje takto doma má právo na gastrolístky??? v akej sume a musí doložiť na každý deň doklad že sa bol najesť v reštaurácii??
ako si uplatňuje potom platbu za gastrolístky - je platcom dane.

Ďakujem

Nárok na stravné lístky má, aj keď pracuje doma. Ak si kupuje stravné lístky, nemusí mať doklad z reštaurácie.
Čo myslíš pod platcom dane?
veronikasad
14.01.09,06:30
dobrý deň, prosím poraďte mi
môj priateľ je živnostník - má doma dielňu a opravuje autá a ako živnostník, ktorý pracuje takto doma má právo na gastrolístky??? v akej sume a musí doložiť na každý deň doklad že sa bol najesť v reštaurácii??
ako si uplatňuje potom platbu za gastrolístky - je platcom dane.

Ďakujem
Môže si kúpiť gastrolístky v hodnote 3,30€/deň. Dokladom je faktúra + doklad o zaplatení faktúry /výpis z účtu alebo príj.pokl.doklad/. Z provízie za predaj si SZČO nemôže uplatniť odpočet DPH.
Marianna01
14.01.09,06:38
marcelaStanakova
14.01.09,09:08
SZČO nemá stravenky . Akým spôsobom si môže uplatniť stravné myslím zdokladovať napr. na cestovnom príkaze SZČO je prepravca nákladu
Marianna01
14.01.09,13:47
SZČO nemá stravenky . Akým spôsobom si môže uplatniť stravné myslím zdokladovať napr. na cestovnom príkaze SZČO je prepravca nákladu

Môže si počas služobnej cesty na základe cestovného príkazu účtovať stravné podľa času, ktorý strávil na SC.
Pokiaľ nie je na SC, môže stravovanie preukázať dokladmi z ERP z reštaurácie, kde konzumoval teplé jedlo.
Alebo si môže dávať donášať jedlo a bude mať faktúru za stravu za celý mesiac.
liba2
14.01.09,23:53
SZČO nemá stravenky . Akým spôsobom si môže uplatniť stravné myslím zdokladovať napr. na cestovnom príkaze SZČO je prepravca nákladuAko prepravca je pravdepodobne často na pracovnej ceste. V takom prípade si môže uplatniť stravné podľa zákona o cestovných náhradách , a toto stravné sa nemusí zdokladovať;
preukázať treba pracovnú cestu ako takú (napr.objednávka zákazníka).

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-cestovnych-nahradach-od-01-09-2007-a.html
svecova
28.01.09,05:47
Mozem si uplatnit stravne ak nemam gastrolistky?ako to mam dokladovat?
dalilada
28.01.09,05:54
Dokladmi o kúpe teplého jedla v stravovacom zariadení.
Tweety
28.01.09,06:10
Mozem si uplatnit stravne ak nemam gastrolistky?ako to mam dokladovat?
Nie, nemôžeš. Ak strava nebola zabezpečená, nemôžeš o stravnom za každý odpracovaný deň, ani účtovať.
marta bodonova
28.01.09,12:05
Prosím vás, zmenila sa výška stravného?
Bola 98 Sk.
Dakujem
Tweety
28.01.09,12:09
Prosím vás, zmenila sa výška stravného?
Bola 98 Sk.
Dakujem
Áno, už nemáme Sk, ale €, je to 3,30 €.
Vierik
04.02.09,16:15
Čiže info, ktoré sa ku mne dostalo, a to síce: že SZČO si môže dať do nákladov min. tých 98 Sk (v roku 2008) napriek tomu, že si fyzicky gastrolístky nekúpil a stravoval sa tak, že si kupoval bagety a paštéty po potravinách a pumpách, samozrejme, že doklad nemá, je blud?

Nie že vystrojím nejakú koninu.
Anja111
04.02.09,16:26
Čiže info, ktoré sa ku mne dostalo, a to síce: že SZČO si môže dať do nákladov min. tých 98 Sk (v roku 2008) napriek tomu, že si fyzicky gastrolístky nekúpil a stravoval sa tak, že si kupoval bagety a paštéty po potravinách a pumpách, samozrejme, že doklad nemá, je blud?

Nie že vystrojím nejakú koninu.
Ak nemá doklad, stravné si uplatniť nemôže...
Alexandra777
05.02.09,11:50
Pozerala som daňové jedného známeho - SZČO, ktorému účtovníčka účtovala stravné bez dokladu, na základe cesťáku, ktorý vypísala. Môže sa účtovať stravné aj bez dokladu z ERP, alebo bez gastrolístkov? Je tam nejaká výnimka. Každý deň dochádza do práce 80 km.
veronikasad
05.02.09,13:13
Pozerala som daňové jedného známeho - SZČO, ktorému účtovníčka účtovala stravné bez dokladu, na základe cesťáku, ktorý vypísala. Môže sa účtovať stravné aj bez dokladu z ERP, alebo bez gastrolístkov? Je tam nejaká výnimka. Každý deň dochádza do práce 80 km.
SZČO si môže uplatniť stravné aj v zmysle zákona o cestovných náhradách, vtedy sa vyplňa cesťak a nemusí sa dokladovať. Upresni, či ide o "výkon práce" v jednej firme /"zamestnanci na živnosť"/, alebo pracovné cesty živnostníka.
Alexandra777
05.02.09,14:10
ide o výkon "zamestnanca na živnosť" aké náhrady v súvislosti s jeho pracovnou cestou môžem použiť? Stravné - do výšky 89,-Sk? cestovné (má vlastný osobný automobil, využívaný na podnikateľské účely, nezahrnutý do obchodného majetku) - základnú náhradu za km jazdy + spotreba PHL prepočítaná podľa technického a ceny za liter v čase nákupu (musí byť pokladničný doklad?)
veronikasad
05.02.09,14:14
ide o výkon "zamestnanca na živnosť" aké náhrady v súvislosti s jeho pracovnou cestou môžem použiť? Stravné - do výšky 89,-Sk? cestovné (má vlastný osobný automobil, využívaný na podnikateľské účely, nezahrnutý do obchodného majetku) - základnú náhradu za km jazdy + spotreba PHL prepočítaná podľa technického a ceny za liter v čase nákupu (musí byť pokladničný doklad?)
V tom prípade je to "čistejšie", keď si uplatňuje stravné zakúpením stravovacích poukážok, tie sa však nedajú uplatniť v daň. výdavkoch zakúpením spätne.
Má splnenú oznamovaciu povinnosť k dani za mot. vozidiel za rok 2008 a podané daňové priznanie ?
Cena sa preukazuje dokladom o nákupe z ČS.
liba2
05.02.09,14:17
ide o výkon "zamestnanca na živnosť" aké náhrady v súvislosti s jeho pracovnou cestou môžem použiť? Stravné - do výšky 89,-Sk? cestovné (má vlastný osobný automobil, využívaný na podnikateľské účely, nezahrnutý do obchodného majetku) - základnú náhradu za km jazdy + spotreba PHL prepočítaná podľa technického a ceny za liter v čase nákupu (musí byť pokladničný doklad?)Zamestnanec na živnosť neexistuje. Ak dotyčný má živnostenský list, je to živnostník - SZČO.
Pokiaľ podnika mimo miesta podnikania uvedeného v ŽL, tak môže účtovať náhrady podľa zákona o CN: stravné takto vyúčtované sa nepreukazuje žiadnym dokladom o nákupe jedla; výdavky na dopravu, resp. za použitie vlastného osobného vozidla: PHL a základnú náhradu podľa počtu najazdených km; prípadne ubytovanie. Všetko za predpokladu, že splnil podmienky určené zákonom o CN.
Náhrady za použitie vozidla môže účtovať aj v tom prípade, že nepodal daňové priznanie k dani z MV, avšak treba to čo najskôr urobiť.
Robina
05.02.09,14:21
Stravné na základe cesťáku nemá byť 98,- Sk za r. 2008? A pokiaľ má SZČO rozpísané cesty v cesťáku, tak nemá nárok na stravné? Napr. vykonával práce počas celého dňa v meste Košice, ale aj sídlo firmy má Košice. Alebo som to zle pochopila?
liba2
05.02.09,14:42
Stravné na základe cesťáku nemá byť 98,- Sk za r. 2008?
A pokiaľ má SZČO rozpísané cesty v cesťáku, tak nemá nárok na stravné? Napr. vykonával práce počas celého dňa v meste Košice, ale aj sídlo firmy má Košice. Alebo som to zle pochopila?Ak SZČO vyúčtoval stravné podľa zákona o CN, tak v tom dni si nemôže uplatniť aj stravný lístok v zmysle zákonníka práce - buď jedno alebo druhé.
Sídlo firmy = miesto podnikania SZČO je uvedené v ŽL; spravidla je to jeho bydlisko, teda je tam uvedená aj ulica (nielen Košice). Ak teda podniká mimo tohto miesta podnikania, je na pracovnej ceste a vtedy postupuje podľa zákona o CN - ak spĺňa podmienky určené zákonom.
Alexandra777
06.02.09,06:40
jasné, že som nemyslela zamestnanec, ktorý je SZČO, preto som to dala do úvodzoviek. Pracuje pre jednu firmu na živnosť, kde dochádza ako SZČO každý deň do práce okolo 90 km. Auto si prihlásil a zaplatil cestnú daň, nemá ho zaradené v majetku. Cesty do práce si ako náklad na základe cesťákov môže dať, ale neviem, či sa to môže posudzovať ako pracovná cesta, keďže dochádza každý deň. Keď sa napíše do účelu cesty "preprava náradia" môže sa to dať ako pracovná cesta?
Robina
06.02.09,12:03
Ďakujem Liba2. Samozrejme, že keď má cesťák, tak nemá stravný lístok. Len ešte tá suma za rok 2008 je 98,- Sk?