ZuziT
23.06.08,18:57
Ahojte,dufam,ze som nezalozila temu,ktora by sa opakovala,ale chcem sa spytat - ked zamestnanec pracoval u tej istej firmy v jednom mesiaci od 1.-18.5. na Dohodu o vykonaní práce - zárobok 4200 a od 19.5. bol už v normálnom pracovnom pomere (na zmluvu) - mzda 4000, možem mu uplatniť nezdanitelnu cast 8208 na obe odmeny? da sa ciastka 8208 delit , alebo z jednej odmeny sa musi platit dan z prijmu? ma podpisane vyhlasenie a v 5. mesiaci u toho isteho zamestnavatela (nepracoval nikde inde) Dakujem za odpoved. Z.
Zoltán Kovács
23.06.08,17:04
Ahojte,dufam,ze som nezalozila temu,ktora by sa opakovala,ale chcem sa spytat - ked zamestnanec pracoval u tej istej firmy v jednom mesiaci od 1.-18.5. na Dohodu o vykonaní práce - zárobok 4200 a od 19.5. bol už v normálnom pracovnom pomere (na zmluvu) - mzda 4000, možem mu uplatniť nezdanitelnu cast 8208 na obe odmeny? da sa ciastka 8208 delit , alebo z jednej odmeny sa musi platit dan z prijmu? ma podpisane vyhlasenie a v 5. mesiaci u toho isteho zamestnavatela (nepracoval nikde inde) Dakujem za odpoved. Z.

Nedása. Sú to dve samostatné pracovnoprávne vzťahy.

Viď nižšie.
ZuziT
23.06.08,17:06
Smith dakujem za odpoved,tak tu jednu odmenu zdanim,este raz vdaka ;)
ZuziT
23.06.08,19:03
Tak teraz neviem, co s tym...tak myslite, ze nedanit? je fakt,ze nepracoval nikde inde a vyhlasenie ma podpisane len u 1 zamestnavatela v dany mesiac... pre nas by bolo len lepsie nedanit....
evina
23.06.08,19:17
Tak teraz neviem, co s tym...tak myslite, ze nedanit? je fakt,ze nepracoval nikde inde a vyhlasenie ma podpisane len u 1 zamestnavatela v dany mesiac... pre nas by bolo len lepsie nedanit....

Andrej napísal aj jasnú odvolávku na zákon -




§ 35/) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy s výnimkou uvedenou v odseku 8. Zdaniteľnou mzdou je úhrn zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti zúčtovaných a vyplatených zamestnancovi za kalendárny mesiac alebo zdaňovacie obdobie, znížený o
a) sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
b) nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; základ dane na výpočet preddavku na daň za kalendárny mesiac sa zníži o sumu zodpovedajúcu 1/12 nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka [§ 11 ods. 2 písm. a)]; na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 2 písm. b), ods. 3, 4 a 7 zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) prihliadne až pri ročnom zúčtovaní za zdaňovacie obdobie.

Zamestnávateľ je platiteľom dane voči štátu a zdaní mu spolu príjem z dohody a HPP a odpočíta mu celú mesačnú NČ z úhrnu týchto príjmov.
ZuziT
24.06.08,16:44
Dik Endrju, uz som precitala :):):)
vdaka za pomoc
betka
11.02.09,15:04
Mám medzery v tejto oblasti, priznám sa.:)

SZČO ukončila živnosť ku koncu roka. Mal príjmy podľa 6/1, 6/3. Za rok 2008 jej vyšla nezdanit. časti ZD 0.
Od januára sa osoba stala zamestnancom v s.r.o. Bude poberať príjem podľa par. 5 ZDP a príjmy podľa 6/3.
1. má podpísať (mal už podpísať) vyhlásenie podľa 36/6/b
2. môže si uplatniť nezdaniteľnú časť podľa 11/2, pretože dopredu nevie, aký bude jeho príjem za rok 2009. keď si podá DP za rok 2009, možno znova vyjde NČZD nula.

:o, ďakujem.
veronikasad
11.02.09,15:26
Mám medzery v tejto oblasti, priznám sa.:)

SZČO ukončila živnosť ku koncu roka. Mal príjmy podľa 6/1, 6/3. Za rok 2008 jej vyšla nezdanit. časti ZD 0.
Od januára sa osoba stala zamestnancom v s.r.o. Bude poberať príjem podľa par. 5 ZDP a príjmy podľa 6/3.
1. má podpísať (mal už podpísať) vyhlásenie podľa 36/6/b
2. môže si uplatniť nezdaniteľnú časť podľa 11/2, pretože dopredu nevie, aký bude jeho príjem za rok 2009. keď si podá DP za rok 2009, možno znova vyjde NČZD nula.

:o, ďakujem.
Ak nechce úverovať štát, môže podpísať u zamestnávateľa Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Príp. nedoplatok vysporiada v daňovom priznaní. Ak by sa mu mimoriadne darilo a nevznikol by mu nárok na NČZD v roku 2009, musí počítať s vysokým nedoplatkom dane.
Mária.K.
11.02.09,15:29
Mám medzery v tejto oblasti, priznám sa.:)

SZČO ukončila živnosť ku koncu roka. Mal príjmy podľa 6/1, 6/3. Za rok 2008 jej vyšla nezdanit. časti ZD 0.
Od januára sa osoba stala zamestnancom v s.r.o. Bude poberať príjem podľa par. 5 ZDP a príjmy podľa 6/3.
1. má podpísať (mal už podpísať) vyhlásenie podľa 36/6/b
2. môže si uplatniť nezdaniteľnú časť podľa 11/2, pretože dopredu nevie, aký bude jeho príjem za rok 2009. keď si podá DP za rok 2009, možno znova vyjde NČZD nula.

:o, ďakujem.

Zamestnanec má právo na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane (NČZD) podľa § 11 ods. 2 písm. a) ZDP v priebehu zdaňovacieho obdobia. Skutočnosť, že po skončení zdaňovacieho obdobia daňovníkovi podľa § 11 ods. 2 písm. b) ZDP na NČZD nevznikne nárok nemá vplyv na priebežné uplatnenie tejto NČZD. Na uplatnenie NČZD už za január 2009 je potrebné podpísať vyhlásenie najneskôr do konca januára 2009. Ak však zamestnanec predpokladá vysoký základ dane, musí počítať so vznikom nedoplatku, ktorý bude musieť vyrovnať v roku 2010