majo10
23.06.08,20:08
Ahojte,
prvy krat vypisujem toto tlacivo (Vypis z DP k dani z prijmov fyzickej osoby za rok 2007..) a mam niekolko otazok (nikde som totizto nenasiel pokyny na vyplnenie):

1. Ako IC pridelene Socialnou poistovnou mam dat co? Jedine co mi SP pridelila je identifikacne cislo zamestnavatela (ICZ) - mozem tam vyplnit toto?

2. Ke do jednotlivych riadkov nemam co vyplnit (nemal som take typy prijmov) - mam to nechat prazdne alebo tam dat nulu?

3. Mam poslat nejake prilohy? (napr. kopiu poslednej strany danoveho priznania, potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti, potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnych casti..)

4. Kde ho mam poslat? Na centralu alebo do mojej pobocky? Kde najdem adresu?

Dakujem velmi pekne za pomoc,

Majo
karpis
23.06.08,18:14
Ahojte,
prvy krat vypisujem toto tlacivo (Vypis z DP k dani z prijmov fyzickej osoby za rok 2007..) a mam niekolko otazok (nikde som totizto nenasiel pokyny na vyplnenie):

1. Ako IC pridelene Socialnou poistovnou mam dat co? Jedine co mi SP pridelila je identifikacne cislo zamestnavatela (ICZ) - mozem tam vyplnit toto?
ak nemáš pridelené tak nevypisuješ
2. Ke do jednotlivych riadkov nemam co vyplnit (nemal som take typy prijmov) - mam to nechat prazdne alebo tam dat nulu? Nuly sa nedávajä

3. Kde ho mam poslat? Na centralu alebo do mojej pobocky? Kde najdem adresu? najlepšie odniesť osobne do svojej pobočky alebo poslať doporučene tak isto do svojej pobočky

Dakujem velmi pekne za pomoc,

Majo
Nezabudni podľa výšky príjmu či si neni povinný sa povinne prihlásiť a vyplniť RLFO
majo10
23.06.08,18:20
Takze, ked to zhrniem:
1. Takze IČ nie je IČZ? Teda tam nevyplnim nic?
2. necham prazdne
3. doporucene na pobocku

Este som tam doplnil jednu otazku - netreba s tym poslat nejake prilohy? (napr. kopiu poslednej strany danoveho priznania, potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti, potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnych casti..)



Nezabudni podľa výšky príjmu či si neni povinný sa povinne prihlásiť a vyplniť RLFO
K tomuto mi vies povedat viac? Co je to RLFO? Kde sa o tom viac dozviem? O aky prijem sa jedna, celkovy? Ake su tam hranice?

Diki moc,
Majo
veronikasad
23.06.08,18:27
Takze, ked to zhrniem:
1. Takze IČ nie je IČZ? Teda tam nevyplnim nic?
2. necham prazdne
3. doporucene na pobocku

K tomuto mi vies povedat viac? Co je to RLFO? Kde sa o tom viac dozviem? O aky prijem sa jedna, celkovy? Ake su tam hranice?
Este som tam doplnil jednu otazku - netreba s tym poslat nejake prilohy? (napr. kopiu poslednej strany danoveho priznania, potvrdenie o prijmoch FO zo zavislej cinnosti, potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnych casti..)
Diki moc,
Majo

povinným platiteľom sa stávaš, ak tvoj príjem v stlpci príjmy presiahol 12-násobok min.mzdy /97 200sk./ K vyplnenému reg.listu FO prikladáš kopiu živ.listu. reg.list si môžeš stiahnuť zo stránky www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk/)
karpis
23.06.08,18:31
Podľa § 14 ods.1 písm. b) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znp., SZČO je povinne nemocensky poistená ak jej príjem z podnikania podľa § 6 ods. 1, 2, 5, 7 a 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov bol vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere, odmeňovaných mesačnou mzdou.

Znamená to, že od 1.7.2008 budete povinne nemocensky poistený a podľa § 15 zákona aj povinne dôchodkovo poistený ako SZČO vtedy, ak váš príjem z podnikania za rok 2007 je vyšší ako 97200 Sk. Suma 97200 Sk je daná ako 12-násobok minimálnej mzdy zamestnanca, odmeňovaného mesačnou mzdou, 8100 Sk (12 x 8100 = 97200).

posudzuje sa hrubý príjem z podnikania (tržba) a nie základ dane. Čiže dôležité sú len príjmy.
majo10
23.06.08,18:54
Plati to aj v pripade, ak som mal (a stale mam) popri zivnosti aj riadny pracovny pomer - kde za mna zamestnavatel plati vsetky tieto veci?

Popri zamestnani bol moj prijem zo zivnosti (tesne) vacsi ako tych 97200 - takze sa mam registrovat?

Ja som uz zaregistrovany na SP ako zamestnavatel (vyplnal som Reg. list zamestnavatela), mam aj jedneho dohodara - jeho mam aj zaregistrovaneho ako zamestnanca. Mam pouzit rovnaky formular ako ked registrujem zamestnanca? Toho mam moznost zaregistrovat aj cez net (elektronicka komunikacia).
veronikasad
23.06.08,18:58
Plati to aj v pripade, ak som mal (a stale mam) popri zivnosti aj riadny pracovny pomer - kde za mna zamestnavatel plati vsetky tieto veci?

Popri zamestnani bol moj prijem zo zivnosti (tesne) vacsi ako tych 97200 - takze sa mam registrovat?

Ja som uz zaregistrovany na SP ako zamestnavatel (vyplnal som Reg. list zamestnavatela), mam aj jedneho dohodara - jeho mam aj zaregistrovaneho ako zamestnanca. Mam pouzit rovnaky formular ako ked registrujem zamestnanca? Toho mam moznost zaregistrovat aj cez net (elektronicka komunikacia).
Ak si presiahol stanovený príjem, musíš sa registrovať aj keď si zamestnaný. Formulár je rovnaký ako pre zamestnancov, cez net to asi nepôjde, SP ti musí prideliť nové IČZ ako živnostníkovi. Doporučujem osobnú návštevu SP. Termín do 8.7. - registrácia, do 30.6. - odovzdanie výpisu z DP.
majo10
23.06.08,19:08
Ak si presiahol stanovený príjem, musíš sa registrovať aj keď si zamestnaný. Formulár je rovnaký ako pre zamestnancov, cez net to asi nepôjde, SP ti musí prideliť nové IČZ ako živnostníkovi. Doporučujem osobnú návštevu SP. Termín do 8.7. - registrácia, do 30.6. - odovzdanie výpisu z DP.
Dakujem, pojdem sa tam teda zaregistrovat, k registracii FO teda potrebujem kopiu zivnostenskeho listu (staci obycajna, alebo overena notarom?) a vyplnit formular RL FO (zo stranky http://www.socpoist.sk/616/1567s), hej? Este nejake doklady?

K vypisu z DP mam prilozit nejake dokumenty?
veronikasad
23.06.08,19:14
Dakujem, pojdem sa tam teda zaregistrovat, k registracii FO teda potrebujem kopiu zivnostenskeho listu (staci obycajna, alebo overena notarom?) a vyplnit formular RL FO (zo stranky http://www.socpoist.sk/616/1567s), hej? Este nejake doklady?

K vypisu z DP mam prilozit nejake dokumenty?
Ak pôjdeš osobne, kopia ŽL nemusí byť overená, pre istotu si zober so sebou originál.
Pokial si si v daňovom priznaní uplatňoval zníženie základu dane o životné poistenie, môžeš tak urobiť aj pre zníženie vymeriavacieho základu do SP. Vtedy prikladáš kopiu potvrdenia z poisťovne. Má to však význam len v prípade, ak tvoj základ dane je vyšší ako 24-násobok min.mzdy /čo u teba asi nie je/. Ak je nižší, nemá to význam, platíš odvody z min. mzdy
majo10
23.06.08,20:03
Ak pôjdeš osobne, kopia ŽL nemusí byť overená, pre istotu si zober so sebou originál.
Pokial si si v daňovom priznaní uplatňoval zníženie základu dane o životné poistenie, môžeš tak urobiť aj pre zníženie vymeriavacieho základu do SP. Vtedy prikladáš kopiu potvrdenia z poisťovne. Má to však význam len v prípade, ak tvoj základ dane je vyšší ako 24-násobok min.mzdy /čo u teba asi nie je/. Ak je nižší, nemá to význam, platíš odvody z min. mzdy
Sory ze som otravny, ale pre uistenie - takze odteraz bude tieto odvody za mna platit zamestnavatel a aj ja za zivnost?
ZuzanaP
24.06.08,03:54
Sory ze som otravny, ale pre uistenie - takze odteraz bude tieto odvody za mna platit zamestnavatel a aj ja za zivnost?


Presne tak.
chudaska
24.06.08,04:23
a potom v prípade PN, mas narok na nemocenske poistenie z 2 davok aj ako zamestnanec aj ako SZČO!
ZuzanaP
24.06.08,04:43
Treba si dať pozor, aby ste neplatili v spojení zamestnanie + SZČO viac ako z maxim. VZ.
abel
25.06.08,19:13
Treba si dať pozor, aby ste neplatili v spojení zamestnanie + SZČO viac ako z maxim. VZ.
Je dobre raz za rok požiadať Soc. poisťovňu o prepočítanie správnosti odvodov.
Uľa
26.06.08,13:26
Prosím vás o radu - keďže nerobím podvojné účtovníctvo, chcem sa spýtať ako vyplniť výpis z DP do SP, keď SZČO viedol podvojné účto. Ďakujem
infoziadatel
15.02.09,12:42
Podľa § 14 ods.1 písm. b) zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znp., SZČO je povinne nemocensky poistená ak jej príjem z podnikania podľa § 6 ods. 1, 2, 5, 7 a 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov bol vyšší ako 12-násobok minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere, odmeňovaných mesačnou mzdou.

Znamená to, že od 1.7.2008 budete povinne nemocensky poistený a podľa § 15 zákona aj povinne dôchodkovo poistený ako SZČO vtedy, ak váš príjem z podnikania za rok 2007 je vyšší ako 97200 Sk. Suma 97200 Sk je daná ako 12-násobok minimálnej mzdy zamestnanca, odmeňovaného mesačnou mzdou, 8100 Sk (12 x 8100 = 97200).

posudzuje sa hrubý príjem z podnikania (tržba) a nie základ dane. Čiže dôležité sú len príjmy.
Minimálna mzda sa berie k akému dátumu? Keď počítam príjmy za rok 2008, tak beriem výšku minimálnej mzdy k 1.1.2008 alebo k 1.1.2009???
Ďakujem
Marína
15.02.09,13:10
Čítaj tu aj s odôvodnením http://www.porada.sk/924229-post53.html
infoziadatel
15.02.09,13:18
Čítaj tu aj s odôvodnením http://www.porada.sk/924229-post53.html
ďakujem za rýchlu odpoveď Marína, a môžem sa ešte spýtať, ak mám živnosť od 1.10.2008 a môj základ dane je 221552sk, tak môj vymeriavací zaklad na odvody do SP bude ako sa počítať, že 221552:3:2´=36826sk???

ďakujem Z
Jarka 1
15.02.09,14:01
ďakujem za rýchlu odpoveď Marína, a môžem sa ešte spýtať, ak mám živnosť od 1.10.2008 a môj základ dane je 221552sk, tak môj vymeriavací zaklad na odvody do SP bude ako sa počítať, že 221552:3:2´=36826sk???

ďakujem Z


Nepoteším Ťa, ale presne tak ho vypočítaš.
veronikasad
15.02.09,14:33
ďakujem za rýchlu odpoveď Marína, a môžem sa ešte spýtať, ak mám živnosť od 1.10.2008 a môj základ dane je 221552sk, tak môj vymeriavací zaklad na odvody do SP bude ako sa počítať, že 221552:3:2´=36826sk???

ďakujem Z
Ak si si znižoval základ dane v DP o životné poistenie alebo DDS, prilož kopiu aj k výpisu z DP pre soc.poisťovnu. Môžeš si tiež znížiť vymer. základ v soc.poisťovni.
yoxer
23.02.09,19:55
Ahojte poradaci,
este mam taku otazku, podnikam od septembra 2008, danove priznanie som uz odovzdal a podla toho co som tu cital to chapem tak, ze do 30.6.2009 musim odovzdat do SP ten vypis z DP. v podstate viem ako to vyplnit, len mi nie je jasne
1. kolonka IČ ( nemal som pri zacati podnikania oznamit tuto skutocnost na SP aby mi toto cislo pridelili? Samozrejme nemyslim prihlasku na dobrovolne poistenie, nakolko som prvy rok oslobodeny od odvodov do SP. Jednoducho ci len nie je nejaky oznamovaci formular...) ma byť prazdna?
2. vyplna sa vypis za rok 2008 v korunach alebo v eurach?
3.co zaskrtnut v pripade ze som si uplatnil pausalne vydavky a neviedol som JÚ ani PÚ

ďakujem
Zoltán Kovács
23.02.09,20:01
Ahojte poradaci,
este mam taku otazku, podnikam od septembra 2008, danove priznanie som uz odovzdal a podla toho co som tu cital to chapem tak, ze do 30.6.2009 musim odovzdat do SP ten vypis z DP. v podstate viem ako to vyplnit, len mi nie je jasne
1. kolonka IČ ( nemal som pri zacati podnikania oznamit tuto skutocnost na SP aby mi toto cislo pridelili? Nemal, kolónku necháš prázdnu Samozrejme nemyslim prihlasku na dobrovolne poistenie, nakolko som prvy rok oslobodeny od odvodov do SP. Jednoducho ci len nie je nejaky oznamovaci formular...) ma byť prazdna?
2. vyplna sa vypis za rok 2008 v korunach alebo v eurach? V SKK, tak isto ako aj DP
3.co zaskrtnut v pripade ze som si uplatnil pausalne vydavky a neviedol som JÚ ani PÚ Nič, SP nemá na to kolónku

ďakujem


V citáte
macula
05.03.09,10:50
Ahojte,
mám posielať výpis z DP na SP ak som bola minulý rok zamestnanec a od 1.11.2008 som sa zaregistrovala na DÚ ako poisťovák s príjmom 0?
Ludula
11.03.09,15:51
Ak si si znižoval základ dane v DP o životné poistenie alebo DDS, prilož kopiu aj k výpisu z DP pre soc.poisťovnu. Môžeš si tiež znížiť vymer. základ v soc.poisťovni.

Vypisujem DP v Krose a vo Výpise z DP mi na riadok 12 - výška príspevkov zaplatených na živ. poistenie automaticky z DP prenesie sumu z r.74 DP, ktorá je vo výške 13448 Sk a nie z riadku 75 vo výške 12000 Sk.
Nemá sa v tomto prípade vo Výpise z DP na riadku 12 uvádzať suma 12000 SK?
Ďakujem.
Paula
11.03.09,15:55
Prepíš na 12.000 .
Lianka
11.03.09,16:12
Ahojte,
mám posielať výpis z DP na SP ak som bola minulý rok zamestnanec a od 1.11.2008 som sa zaregistrovala na DÚ ako poisťovák s príjmom 0?

http://www.porada.sk/t105641-zakon-o-socialnom-poisteni-od-20-11-2008-do-1-1-2009-a.html
§ 5 Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá
a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách17) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 11)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 18)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu19) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 21)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 22)
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu.23)

§ 228 Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby
(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

Takze ano.
tinaM
12.03.09,08:14
Vyplňujem Výpis z DP pre soc.poisťovňu a trochu som sa zháčila.

Podnikateľ si uplatnil paušálne výdavky, ktoré uviedol v DP v VI.odd. v riadku 2 /40%/. Okrem toho zaplatil poistné do SP a ZP. Tie som uviedla do riadku 9 DP spolu s výdavkami z r. 2 /40%/.

Akú sumu uviesť do Výpisu: l.sumu z r. 2 DP /len tých 40%/
2. sumu z r.2 + odvody do poisťovní.
Prosím o Váš názor.
Lianka
12.03.09,08:20
Vyplňujem Výpis z DP pre soc.poisťovňu a trochu som sa zháčila.

Podnikateľ si uplatnil paušálne výdavky, ktoré uviedol v DP v VI.odd. v riadku 2 /40%/. Okrem toho zaplatil poistné do SP a ZP. Tie som uviedla do riadku 9 DP spolu s výdavkami z r. 2 /40%/.

Akú sumu uviesť do Výpisu: l.sumu z r. 2 DP /len tých 40%/
2. sumu z r.2 + odvody do poisťovní.
Prosím o Váš názor.

tina, postupujes rovnako, ako v pripade, keby si uplatnovala skutocne vydavky. Aj tlacivo Vypisu ta vedie, r. 2 vypisu hovori, ze do neho vpises prijmy z r. 2, stl. 1 danoveho priznania a vydavky z r. 2, stl. 2 danoveho priznania.
tinaM
12.03.09,08:29
tina, postupujes rovnako, ako v pripade, keby si uplatnovala skutocne vydavky. Aj tlacivo Vypisu ta vedie, r. 2 vypisu hovori, ze do neho vpises prijmy z r. 2, stl. 1 danoveho priznania a vydavky z r. 2, stl. 2 danoveho priznania.
To chápem. Lenže ja som si do r. 2 DP zapísala len výdavky tých 40% a do r. 9 DP som zapísala výdavky 40% + odvody.
Preto mám vo výpise pre SP uvedenú len sumu 40% výdavkov, čo nie je správne.
Práve som si pozrela, ako som vyplnila DP minulý rok a tam som do r.2 DP zapísala 40% + odvody. Takže urobím to aj tohto roku tak.
Takto mi program /ALFA/ vyplní správne aj Výpis z DP.
Asi som už preťažená:).
Lianka
12.03.09,08:32
Ak uplatnujes pausalne vydavky, tak vydavkom v DP bude 40%+odvody. Ich sucet vpises do r. 2, stl. 2. Pokial nemas vyplnene dalsie polozky, tak aj r. 9, stl. 2 bude ta ista suma. Rovnako aj r. 11, stl. 2.
tinaM
12.03.09,08:36
Lianka, veľmi pekne Ti ďakujem.
Presne tak som to urobila aj minulý rok. Mala som najskôr pozrieť tam.
chudaska
27.03.09,11:53
ahojte poradaci, prosim poradte mi!! Teraz pri rocnom robeni uctovnictva som zistila,ze SZCO sa pravdepodobne neprihlasil do SP od 1.7.2008,hoci som mu urobila aj prihlasku RL a tiez aj vypis z DP dostal do ruky, proste nikde vo vypise nema platbu min. odvodov! Co teraz urobit, ma sa prihlasit dodatocne spatne a uhradit celu tu ciastku spatne,alebo ako prihlasit ho teraz??? Prosim poradte!
veronikasad
27.03.09,12:16
ahojte poradaci, prosim poradte mi!! Teraz pri rocnom robeni uctovnictva som zistila,ze SZCO sa pravdepodobne neprihlasil do SP od 1.7.2008,hoci som mu urobila aj prihlasku RL a tiez aj vypis z DP dostal do ruky, proste nikde vo vypise nema platbu min. odvodov! Co teraz urobit, ma sa prihlasit dodatocne spatne a uhradit celu tu ciastku spatne,alebo ako prihlasit ho teraz??? Prosim poradte!
ano, vystav mu znovu výpis z DP za rok 2007 + RL FO prihlášku k 1.7.2008.
Nedoplatok musí uhradiť. Zrejme výpis z DP neodovzdal /overe si to v SP/, inak by ho SP na základe výpisu vyzvala k registrácii
chudaska
27.03.09,12:25
ano, vystav mu znovu výpis z DP za rok 2007 + RL FO prihlášku k 1.7.2008.
Nedoplatok musí uhradiť. Zrejme výpis z DP neodovzdal /overe si to v SP/, inak by ho SP na základe výpisu vyzvala k registrácii

a datum tam mam dat terajsi? Alebo este z minuleho roka a mam to este urobit na RLFO v SKK!
veronikasad
27.03.09,12:27
a datum tam mam dat terajsi? Alebo este z minuleho roka a mam to este urobit na RLFO v SKK!
Výpis robíš v SK, dátum by som tam nedala žiadny a na RLFO vymeriavací základ SZČO neuvádzaš, ten sa uvádza len pri DPO.
Uvedieš len začiatok poistenia 01.07.2008
seda
17.04.09,06:27
Dobrý deň chcela by som si overiť, SZČO už roky povinne platí SP. Tohto roku z Výpisu z DP nemá povinnosť platiť odvody. Je potrebné podať registračný list SZČO - odhlášku. Ďakujem.
Antonia1
17.04.09,06:43
Dobrý deň chcela by som si overiť, SZČO už roky povinne platí SP. Tohto roku z Výpisu z DP nemá povinnosť platiť odvody. Je potrebné podať registračný list SZČO - odhlášku. Ďakujem.
áno
michelle84
21.04.09,17:35
Musí podať výpis z daňového priznania SZČO, ktorá bola pol roka na PN a potom už bola na invalidnom dôchodku, ale živnosť nemala zrušenú.

A musí podať tento výpis študentka denného štúdia na VŠ, ktorá si otvorila počas roka živnosť a mala príjmy aj z autorských práv.

Ďakujem.
Marína
21.04.09,18:41
Michelle, to je otázka alebo konštatovanie?;) Ak otázka, potom odpoveď 2x áno.:)
michelle84
22.04.09,04:14
Michelle, to je otázka alebo konštatovanie?;) Ak otázka, potom odpoveď 2x áno.:)

Bola to otázka :) Ďakujem Marína za odpoveď.
charmelka
23.04.09,07:54
Mili poradaci,

hladala som a to v ZDA SA MI, ZE V prispevkoch nenasla, kde si mozem stiahnut TLACIVO "VYPIS Z DANOVEHO PRIZNANIA ZA ROK 2008 PRE SOCIALNU P, ZE OISTOVNU´?

DAKUJEM VOPRED :))

CHARMELKA
veronikasad
23.04.09,07:57
Mili poradaci,

hladala som a to v ZDA SA MI, ZE V prispevkoch nenasla, kde si mozem stiahnut TLACIVO "VYPIS Z DANOVEHO PRIZNANIA ZA ROK 2008 PRE SOCIALNU P, ZE OISTOVNU´?

DAKUJEM VOPRED :))

CHARMELKA
nájdeš v tomto príspevku :
http://www.porada.sk/910797-post6.html
bv_alexandra
23.04.09,07:59
charmelka
23.04.09,08:26
DAKUJEM VELMI PEKNE A ZELAM PEKNY DEN !))

CHARMELKA
Blankake
23.04.09,08:40
Mili poradaci,

hladala som a to v ZDA SA MI, ZE V prispevkoch nenasla, kde si mozem stiahnut TLACIVO "VYPIS Z DANOVEHO PRIZNANIA ZA ROK 2008 PRE SOCIALNU P, ZE OISTOVNU´?

DAKUJEM VOPRED :))

CHARMELKA

v rtf formáte:
http://www.socpoist.sk/616/1567s?prm2=21143
irena249
15.06.09,10:58
dobrý deň,
prosím o radu:
zamestnanec a zároveň SZČO (podarilo sa mi zistiť najďalej od 1.1.2004) každý rok v priznaní k dani z príjmov vykazuje z podnikania drobnú stratu.
1. musí podať v SP výpis z DP 2008? treba zistiť niečo viac, alebo ho podáva za každých okolností?
2. nájdem niekde návod na vyplnenie 'výpisu...'? na stránke SP je len tlačivo.
ďakujem
Lianka
15.06.09,11:43
SZCO podava vzdy vypis DP do SP, aj ked dosahuje stratu.
Comu na tom vypise nerozumies? Kazdy riadok vypisu sa odvolava na kolonku v DP, udaje z DP len opises do prislusnej kolonky vypisu.
0500429
18.06.09,14:36
A>
Ak vysiel riadok 59 z DP 58 030 Sk, je to stale menej ako suma 3 546 EUR pri ktorej je clovek povinny sa registrovat na vznik povinneho poistenia. Ak sa vsak chce dobrovolne poistit,zasle RLFO,a poistne plati min 30,4% zo sumy 295,50 EUR?

B>
Ak je riadok 59 vacsi ako 3 546 EUR, SZCO sa prihlasi, odvody si vypocita sama? a ak to je nespravne, socialna poistovna zasle spravnu vysku odvodu? Aky je vlastne "postup".

Dakujem.
Lianka
18.06.09,14:49
A>
Ak vysiel riadok 59 z DP 58 030 Sk, je to stale menej ako suma 3 546 EUR pri ktorej je clovek povinny sa registrovat na vznik povinneho poistenia. Ak sa vsak chce dobrovolne poistit,zasle RLFO,a poistne plati min 30,4% zo sumy 295,50 EUR?

B>
Ak je riadok 59 vacsi ako 3 546 EUR, SZCO sa prihlasi, odvody si vypocita sama? a ak to je nespravne, socialna poistovna zasle spravnu vysku odvodu? Aky je vlastne "postup".

Dakujem.

Ad A)
Nemas pravdu. Hranica 3 546 EUR je hranica obratu, t. j. prijmu pre posudenie, ci pojde o povinne poistenu osobu. Riadok 59 DP hovori o ciastkovom zaklade dane, nie o vyske prijmu.

Ad B)
Ak je príjem (obrat, úhrn príjmu) za rok 2008 vacsi ako 3 546 EUR, SZCO sa na RLFO prihlasi na platenie poistneho ako povinne poistena osoba. Odvody si vypocita sama. Socialna poistovna jej nezasle ziadnu spravu, ani odvody za nu nevypocita, ani v pripade nespravne vypocitanej vysky poistneho. Poistenec je povinny sam si vysku poistneho vypocitat.

Pri vypocte vysky poistneho ti pomozu:
- www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk) - sadzby, zaokruhlovanie, legislativa,
- najdes aj tu linky na vypocet,
- poradia ti aj na pobocke, ak mas cas zajst osobne,
- posli udaje, vypocitame ti aj tu.
JankaO
18.06.09,14:50
A>
Ak vysiel riadok 59 z DP 58 030 Sk, je to stale menej ako suma 3 546 EUR pri ktorej je clovek povinny sa registrovat na vznik povinneho poistenia. Ak sa vsak chce dobrovolne poistit,zasle RLFO,a poistne plati min 30,4% zo sumy 295,50 EUR?

B>
Ak je riadok 59 vacsi ako 3 546 EUR, SZCO sa prihlasi, odvody si vypocita sama? a ak to je nespravne, socialna poistovna zasle spravnu vysku odvodu? Aky je vlastne "postup".

Dakujem.
Pre posúdenie, či je povinný sa prihlásiť do SP nie je podstatný r. 59, ale celkové príjmy z podnikania.
hanelie
18.06.09,14:52
B>
Ak je riadok 59 vacsi ako 3 546 EUR, SZCO sa prihlasi, odvody si vypocita sama? a ak to je nespravne, socialna poistovna zasle spravnu vysku odvodu? Aky je vlastne "postup".

áno - odvody si vypočíta sama - / kontrolu správnosti vykoná pracovníčka SP /

treba podať RLFO, ak vznikne povinnosť platby odvodov do SP
iriska
18.06.09,18:23
ahojte, môže SZČO poslať výpis z DP spolu s registračným listom-prihláška do SP aj poštou? má priložiť aj živnostenský list?
v tom prípade sa nedozvie svoje IČ, ktoré použije ako VS, ale to mi nenapísali ani keď som tam bola osobne a žiadala si ho, tak som ako VS použila svoje IČO.
ďakujem
Lianka
18.06.09,18:25
Jasne, ja posielam len postou - cas je vzacny. Rozhoduje peciatka, datum podania na poste. Ano, posielam spolu s RLFO - na podaci listok si napisem, co je v obalke, lebo oni su schopni sa tvarit, ze to tam nebolo a pytat si to znova. IC mu poslu listom. Ak by mu do datumu prvej platby neprislo, odporucam zaplatit pod rodnym cislom alebo ICO.
iriska
19.06.09,05:19
a živnostenský list netreba prikladať do obálky? lebo dosť na tom trvala pracovníčka za priehradkou, že keď s tým prídem osobne, že treba doniesť aj originál aj kópiu... A chcela, aby som prihlášky piatim ľuďom vypísala ručne na tlačivá...tak to som teda odmietla, že si to vypíšem na nete.
Lianka
19.06.09,06:40
Nestretla som sa s tym, ze by chceli zivnostensky list. Vypíš formou, aka tebe vyhovuje.
tanda
27.06.09,16:29
Ahojte.. Chcela by som vedieť, či musím podať vypis z DP do SP aj v tom pripade, ak popri podnikaniu pracujem a odvody za mna plati zamestnavateľ.
Ďakujem
Aljok
27.06.09,16:32
Áno...
veronikasad
27.06.09,16:32
Ahojte.. Chcela by som vedieť, či musím podať vypis z DP do SP aj v tom pripade, ak popri podnikaniu pracujem a odvody za mna plati zamestnavateľ.
Ďakujem
Výpis posielaš aj v takom prípade, otázkou je, či sa staneš povinným platitelom odvodov od 1.7.09.
Aká bola výška príjmov = tržby z podnikania za rok 2008
Szuzana
29.06.09,07:06
Ahojte,

chcem sa spýtať, manžel je zamestnaneca od 1.3.2008 sa stal aj živnostníkom, doteraz neplatil žiadne odvody, ak som to správne pochopila keďže príjem zo živnosti mal cca 55 000,- SKK výpis musí poslať alebo odovzdať na Sociálnu poisťovňu tak či tak, ale nevznikne mu povinnosť platiť odvody na najbližší rok.

Len sa chcem uistiť či je to správne aby sme to ešte dnes dali do pošty ak to treba a to IČ nemusí vypisovať?
babi2
29.06.09,07:33
Ahojte,

chcem sa spýtať, manžel je zamestnaneca od 1.3.2008 sa stal aj živnostníkom, doteraz neplatil žiadne odvody, ak som to správne pochopila keďže príjem zo živnosti mal cca 55 000,- SKK výpis musí poslať alebo odovzdať na Sociálnu poisťovňu tak či tak, ale nevznikne mu povinnosť platiť odvody na najbližší rok.

Len sa chcem uistiť či je to správne aby sme to ešte dnes dali do pošty ak to treba a to IČ nemusí vypisovať?
Ak je stále aj živnostník výpis z DP podáva, avšak ak mal taký príjem ako uvádzaš tak mu nevznikne povinnosť platiť odvody
Szuzana
29.06.09,07:58
Dakujem velmi pekne za pomoc.

A IČ ešte asi nevypisuje, ked to podava prvy krat a doteraz neplatil odvody, vsak?
mapope
29.06.09,12:48
Dobrý deň, rada by som sa spýtala či musí posielať do Sociálnej poisťovne výpis živnostník popri zamestnaní, ak nemal v roku 2008žiaden príjem a ako je to, ak žinostník prerušil živnosť od 1.1.2009. Ďakujem
Muška
29.06.09,12:51
(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.
mapope
29.06.09,12:53
Takže áno..ďakujem.
Muška
29.06.09,12:56
Mapope,
ja posielam výpisy všetkých SZČO, neprihlásených, prihlásených, zastavených ......, ostatné náležitosti musia taktiež hlásiť, čiže aj zastavenie, zrušenie, živnosti a pod.
mapope
29.06.09,13:02
Ďakujem, Muška, pošlem aj ja všetky, určite tým nič nepokazím :-)
iriska
29.06.09,15:22
Ahojte, viete mi povedať z akého dôvodu je teraz povinný údaj na RLFO miesto výkonu práce?
Ďakujem
Andyke
29.06.09,15:32
majusha
15.03.10,17:33
Dobrý deň, mám otázku k výpisu z daň. priznania, ktorý sa posiela do SP. Ak je SZČO od 15.2.2009, tak
a/ do riadku 11 sa uvedie 11 alebo 10 ?
b/ ak si v DP uplatňoval nezd.časť 398,33 (aj keď zaplatil viac na živ. poistenie) tak do r.12 uvedie 398,33:12x11 ?
Ďakujem
VERONIKA6
15.03.10,17:46
Daňovník ktorý bol SZČO v roku 2009, nepodnikal, nemal príjem ani výdavky, a bol celý rok zamestnancom, podal si daňové priznanie A, nakoľko si uplatňuje zamestnaneckú prémiu. V uplynulých rokoch si podával typ B, z ktorého posielal výpis do soc. poisťovni. Ako oznámi sociálnej poisťovni, že nepodnikal? Výpis z DP sa robí iba z typu B.
seda
16.03.10,08:26
Daňovník ktorý bol SZČO v roku 2009, nepodnikal, nemal príjem ani výdavky, a bol celý rok zamestnancom, podal si daňové priznanie A, nakoľko si uplatňuje zamestnaneckú prémiu. V uplynulých rokoch si podával typ B, z ktorého posielal výpis do soc. poisťovni. Ako oznámi sociálnej poisťovni, že nepodnikal? Výpis z DP sa robí iba z typu B.

Dobrý deň, posúvam túto otázku aj mňa by to zaujímalo.
seda
16.03.10,08:35
Zase ja, chcela by som si overiť, že do výpisu pre SP za r. 2009 sa hodnoty nezaokrúhľujú na celé Eurá. Píšu sa rovnako ako v DP. Ďakujem.
VERONIKA6
17.03.10,05:03
Daňovník ktorý bol SZČO v roku 2009, nepodnikal, nemal príjem ani výdavky, a bol celý rok zamestnancom, podal si daňové priznanie A, nakoľko si uplatňuje zamestnaneckú prémiu. V uplynulých rokoch si podával typ B, z ktorého posielal výpis do soc. poisťovni. Ako oznámi sociálnej poisťovni, že nepodnikal? Výpis z DP sa robí iba z typu B.
Takže odpoveď zo sociálnej poisťovne pre všetkých, ktorých to zaujíma:

Povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne „výpis z daňového priznania“ má do 30. 6. 2010 fyzická osoba, ktorá je v zmysle zákona o sociálnom poistení považovaná za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ktorá podáva daňové priznanie (typ B). Pokiaľ ste za rok 2009 nemali žiadne príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov a daňové priznanie typu B nepodávate, nie ste ani povinný predložiť Sociálnej poisťovni tlačivo „výpis z daňového priznania“.
IVEB
17.03.10,06:25
A aj ja by som potrebovala pomoc . SZČO prvý rok podnikania nebol prihlásený v sociálnej poisťovni. Tento rok podal DP typ B , nesplnil povinný príjem , aby sa prihlásil do SP a platil odvody od 01.07.2010 . Má povinnosť poslať Výpis do SP ? A ako vyznačím na Výpise , že si uplatňoval paušálne výdavky? Na výpise je možnosť len JÚ alebo PÚ. Zatiaľ som sa nestretla s takýmto SZČO , takže potrebujem Vašu pomoc. Vďaka.
Zoltán Kovács
17.03.10,06:26
A aj ja by som potrebovala pomoc . SZČO prvý rok podnikania nebol prihlásený v sociálnej poisťovni. Tento rok podal DP typ B , nesplnil povinný príjem , aby sa prihlásil do SP a platil odvody od 01.07.2010 . Má povinnosť poslať Výpis do SP ? A ako vyznačím na Výpise , že si uplatňoval paušálne výdavky? Na výpise je možnosť len JÚ alebo PÚ. Zatiaľ som sa nestretla s takýmto SZČO , takže potrebujem Vašu pomoc. Vďaka.

Povinnosť podať výpis z DP má. Tlačivo nemá kolonku na vyznačenie uplatnenia paušálych výdavkov. Ja v takomto prípade nezaškrtávam nič.
IVEB
17.03.10,06:27
Jasné vďaka.
tuska80
23.08.10,05:20
Chcem sa spýtať:
Som SZČO a od tohto roka (od 1.7.2010) mám povinnosť platiť odvody do SP.
Pri platbách treba uvádzať ako VS - IČ pridelené sociálnou poisťovňou. Kedy mi ho mali prideliť? Mám sa ísť osobne informovať do SP? Ako ho mám skrátka zistiť?

ďakujem
michelle84
24.08.10,04:41
Chcem sa spýtať:
Som SZČO a od tohto roka (od 1.7.2010) mám povinnosť platiť odvody do SP.
Pri platbách treba uvádzať ako VS - IČ pridelené sociálnou poisťovňou. Kedy mi ho mali prideliť? Mám sa ísť osobne informovať do SP? Ako ho mám skrátka zistiť?

ďakujem

Bolo potrebné sa zaregistrovať na SP a na základe prihlášky Ti SP mala vydať IČ. Rovnako aj odovzdať výpis z daňového priznania.
tuska80
27.08.10,07:57
ďakujem za info. Pýtala som sa aj v inej tréme a tam mi povedali to isté. Výpis z DP som poslala (hneď 31.3).
Už som do SP reg. list odovzdala, aj som, zaplatila odvody za min. mesiac. Síce oneskorene, ale predsa....
seda
08.06.11,19:51
Takže odpoveď zo sociálnej poisťovne pre všetkých, ktorých to zaujíma:

Povinnosť predložiť pobočke Sociálnej poisťovne „výpis z daňového priznania“ má do 30. 6. 2010 fyzická osoba, ktorá je v zmysle zákona o sociálnom poistení považovaná za samostatne zárobkovo činnú osobu, a ktorá podáva daňové priznanie (typ B). Pokiaľ ste za rok 2009 nemali žiadne príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov a daňové priznanie typu B nepodávate, nie ste ani povinný predložiť Sociálnej poisťovni tlačivo „výpis z daňového priznania“.

Podľa tohto som sa riadila, keďže priateľ v r. 09 mal príjmy len zo zamestnania zo SZČO mal 0 Eur, sme nepodali výpis z DP. Teraz k 23.5.11 prerušil živnosť, odovzdal kartičku DIČ na DU, ukončil PP k 24.5.11 a prihlásil na UP. Dnes mu prišiel papier zo SP s textom: "Výzva - súrne: Dostavte sa prosím osobne vo veci posúdenia poistného vzťahu ako SZČO. Z dôvodu uplatnenia novely zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení Vám k 1. 7. 2011 vzniká povinnosť prihlásiť sa na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie, zároveň Vám vzniká prerušenie poistného vzťahu z dôvodu pozastavenia živnostenského oprávnenia (za podmienky, že je to jediný zdroj príjmov podľa §6 a vlastníte DIČ). Doneste so sebou: - osvedčenie o pridelení a registrácií DIČ a výpis z daňového priznania za rok 2009 - neevidujeme doručenie" a priložili do obálky prázdny výpis z DP za r. 2009. Zajtra tam idem volať, lebo vôbec nechápem čo chcú riešiť. Stretli ste sa niekto z niečím takým, ako jej môže ukázať kartičku DIČ, keď ju musel odovzdať na DU, dostali od neho oznámenie o prerušení živnosti zo ŽÚ a ten výpis ma už úplne zabil, keď nemal príjem, tak jej asi nič nemám dať. Nie je to nejaký bordel?
Katy a R
08.06.11,20:17
pre Seda:
Ja si myslím, že bude stačiť aj oznámenie, že nepodával DP - B (z dôvodu "žiadneho" príjmu podľa § 6) . takisto oznámiš, že DIČ odovzdané..
... inak mohla si aj pred rokom poslať .. nemajú skade vedieť, že príjem nebol:confused:
.. daj vedieť, ako si dopadla ..
seda
08.06.11,20:23
No to oznámenie sme mohli poslať, lebo sme posielali aj na DU to problém nebol, ale to už by som rovno poslala výpis z DP a napísala 0. Len ide o to, že napíšu vyjadrenie že netreba posielať Výpis z DP keď máš 0 príjem, ale už nenapíšu, že nám oznámte, že vlastne tú 0 máte. Je to podľa mňa haluz a podľa mňa mohli si dožiadať z DU, tak ako tohto roku im DU dané príjmy hlási a asi logicky keď preruší niekto SZČO musí to DIČ vrátiť, takže vlastne koniec koncov každý jeden papier ktorý pošlem inštitúcii DU, ZP, SP, UPSVaR, ŽL musím poslať následne všetkým. Dúfam, že mu nevýrubia pokutu za nepodanie, lebo ma šlak trafí.
Economic
09.06.11,05:18
No to oznámenie sme mohli poslať, lebo sme posielali aj na DU to problém nebol, ale to už by som rovno poslala výpis z DP a napísala 0. Len ide o to, že napíšu vyjadrenie že netreba posielať Výpis z DP keď máš 0 príjem, ale už nenapíšu, že nám oznámte, že vlastne tú 0 máte. Je to podľa mňa haluz a podľa mňa mohli si dožiadať z DU, tak ako tohto roku im DU dané príjmy hlási a asi logicky keď preruší niekto SZČO musí to DIČ vrátiť, takže vlastne koniec koncov každý jeden papier ktorý pošlem inštitúcii DU, ZP, SP, UPSVaR, ŽL musím poslať následne všetkým. Dúfam, že mu nevýrubia pokutu za nepodanie, lebo ma šlak trafí.


Takých haluzí sa tu nájde až príliš na Slovensku. ja bojujem s daňovými úradmi s prílišnou byrokraciou tu u nás, pretože jednoducho odmietajú akceptovať oznámenia cez JKM. Ale hlavne čo ma užiera sú veci že si v zákone "oznamovaciu" povinnosť zamieňajú s "dokladovacou alebo ako radi používajú slovo deklaratórnou" povinnosťou.... Zákon hovorí oznamovať /ja oznamujem cez JKM/ a oni driapu kopec papierov nad rámec oznámenia. Je mi z nich niekedy na nič.... Takže mňa na Slovensku už nič nemôže prekvapiť.
seda
09.06.11,11:17
Podľa tohto som sa riadila, keďže priateľ v r. 09 mal príjmy len zo zamestnania zo SZČO mal 0 Eur, sme nepodali výpis z DP. Teraz k 23.5.11 prerušil živnosť, odovzdal kartičku DIČ na DU, ukončil PP k 24.5.11 a prihlásil na UP. Dnes mu prišiel papier zo SP s textom: "Výzva - súrne: Dostavte sa prosím osobne vo veci posúdenia poistného vzťahu ako SZČO. Z dôvodu uplatnenia novely zákona č. 461/2003 o sociálnom poistení Vám k 1. 7. 2011 vzniká povinnosť prihlásiť sa na povinné nemocenské a dôchodkové poistenie, zároveň Vám vzniká prerušenie poistného vzťahu z dôvodu pozastavenia živnostenského oprávnenia (za podmienky, že je to jediný zdroj príjmov podľa §6 a vlastníte DIČ). Doneste so sebou: - osvedčenie o pridelení a registrácií DIČ a výpis z daňového priznania za rok 2009 - neevidujeme doručenie" a priložili do obálky prázdny výpis z DP za r. 2009. Zajtra tam idem volať, lebo vôbec nechápem čo chcú riešiť. Stretli ste sa niekto z niečím takým, ako jej môže ukázať kartičku DIČ, keď ju musel odovzdať na DU, dostali od neho oznámenie o prerušení živnosti zo ŽÚ a ten výpis ma už úplne zabil, keď nemal príjem, tak jej asi nič nemám dať. Nie je to nejaký bordel?
Vrátila som sa zo SP, prevzala odo mňa odfotenú kartičku DIČ s razítkom DU, že sme ju vrátili a dali vyplniť čestné prehlásenie, že v r. 2009 nebol žiadnej príjem zo živnosti. Takže rada pre ostatných určite neodovzdať DIČ kartu na DU len tak, bez razítka, lebo nedokážete na SP, že ste ju odovzdali a že nemáte žiaden príjem podľa § 6 a to čestné prehlásenie, to som im mohla poslať už v r. 2010 za r. 2009 aj keď píšu, že výpis z DP netreba podať ak nemáte príjmy zo živnosti, no čestné prehlásenie musíte dať. Je to sila. Jak u debilov.
veronikasad
09.06.11,13:53
Dnes so sa vrátila zo SP, kde som chcela skontrolovať predpisy poistného niektorým klientom. Pozerala som ako "puk", keď mi pracovníčka oznámila, že niekolkotisíc výpisov z DP sa do SP nedostalo. Pracovníci SP sa do systému DU nedostanú a DU vraj po odoslaní zostavy už do nich nevie vstúpiť...

Doporučujem, skontrolovať si v SP, či ten váš "prešiel". Tí čo neuviedli počet mesiacov podnikania - aj keď podnikajú už niekolko rokov - majú smolu. Výpis v SP nie je ...
Economic
09.06.11,13:56
Dnes so sa vrátila zo SP, kde som chcela skontrolovať predpisy poistného niektorým klientom. Pozerala som ako "puk", keď mi pracovníčka oznámila, že niekolkotisíc výpisov z DP sa do SP nedostalo. Pracovníci SP sa do systému DU nedostanú a DU vraj po odoslaní zostavy už do nich nevie vstúpiť...

Doporučujem, skontrolovať si v SP, či ten váš "prešiel". Tí čo neuviedli počet mesiacov podnikania - aj keď podnikajú už niekolko rokov - majú smolu. Výpis v SP nie je ...

To je teda výborné ! A kto bude braný na zodpovednosť ? Hádam nie chudák človiečik, ktorému predkladať výpisy zo zákona zanikla ???!!! Tie 2 inštitúcie sa musia nejako zosynchronizovať programovo, aby prechádzali všetky údaje ! Však to nie je sranda.
Katy a R
09.06.11,17:58
To je teda výborné ! A kto bude braný na zodpovednosť ? Hádam nie chudák človiečik, ktorému predkladať výpisy zo zákona zanikla ???!!! Tie 2 inštitúcie sa musia nejako zosynchronizovať programovo, aby prechádzali všetky údaje ! Však to nie je sranda.

.. no hádam si nečakala, že to pôjde hladko - bez problémov :confused::confused:;) .. obávam sa, že viacerí tam budú musieť "naklusať" a dávať do poriadku.
ja mám SP našťastie "po ceste" ... a už som tak vycvičená tetami zo SP .. že keď niečo nemusím aspoň raz duplicitne zaniesť, tak sa mi to ani neráta.... :D:D:mee::mee::mee: