jess
15.04.05,11:11
Včera sme predali úžitk.auto do autobazáru - do výkupu. Mám kúpnopredajnú zmluvu, prijm.doklad - peniaze nám boli zaplatené v hotovosti. Kópia veľkého TP, kde bude zmena držiteľa na nového zákazníka mi príde poštou, až keď sa nájde kupec na toto auto, čiže môže to byť až o rok. Čiže auto už nemám, ale stále som v TP ako jeho držiteľ.

otázka znie : Kedy si môžem požiadať o vrátenie dane z motorových vozidiel, keď v skutočnosti od 14.4. ho už nemáme a odhlásiť ho mám do 15 dní od skončenia používania na podnikanie ?

ešte mám jednu otázku : môže použiť zamestnanec na služ.cestu auto, ktorého držiteľom je jeho zamestnávateľ ako súkr.osoba a majiteľom je leasingovka ? Ak áno, teda si môže uplatniť kilometrovné a PHM ?
Muška
15.04.05,09:47
Jess, veď si si dal sám odpoveď do 15 dní od skončenia používania na ponikanie, t.j. prestaneš o ňom účtovať /výdavky, PHM atď.../ Tzn., že aj keby si auto nepredal, ale by si sa rozhodol, že ho iba prestaneš používať, tak to oznámiš DÚ a požiadaš o vrátenie preplatku dane. - Takže 14.4.

Podľa mňa ak o aute zamestnávateľ neúčtuje ako o aute "firemnom", tzn., že leasingovú zmluvu uzavrel ako občan nemôže ho zamestnanec používať na služobnú cestu. Porušil by zmluvné podmienky s leasingovou spoločnosťou.
Ale možno sa mýlim.
jess
15.04.05,10:01
Muška, ja som dievčatko :D

dobre, takže pôjdem v pondelok na DÚ a požiadam o vrátenie alik.časti cestnej dane

k bodu č.2
išlo mi o to, že zamestnanec pôjde na služobnú cestu, pritom svoje vozidlo nemá, tak si ho požičia - a požičia mu ho síce zamestnávateľ (SZČO), ale toto auto nie je používané inak na podnikanie - je súkromné zamestnávateľa, ale ešte leasované, čiže majiteľom je leasingovka a držiteľom SZČO, ale ako súkr.osoba. Môže teda toto auto zamestnanec po vzájomnej dohode so zamestnávateľom použiť na služ.cestu a teda si uplatniť km a PHM ? Tu na porade som čítala, že zamestnanec môže na služ.cestu použiť auto, ktoré nie je zamestnávateľa - čiže firemné - a toto auto nie je firemné, nie je v majetku ani sa nepoužíva na podnikanie SZČO. Či ted azamestnanec môže použiť len "vlastné" vozidlo alebo aj otcovo ....
Muška
15.04.05,10:22
Ahoj dievčatko Jess,
K bodu 1 - Písomne oznámiš DÚ, že auto nebudeš používať na podnikanie a požiadaš o vrátenie preplatku dane.
k bodu 2.
Zamestnanec sa musí PÍSOMNE dohodnúť so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použitje cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada a náhrada za PHM.
Leasivané auto je auto leas. spoločnosti, občan je len držitel. Preto si myslím, že držiteľ ho nemôže bez súhlasu leasing. spoločn. požičať. No na druhej strane sa na uvedené ani nemá ako prísť, keďže je v TP zapísaný občan. Ak to je aj jeho zamestnávateľ a ten o aute neúčtuje, tak to možno na povrch nevypláva. Zamestnanec nemusí použiť vlastné motor. vozidlo. Tak neviem neviem.
Ak by účtovala SZČO o leasingu, nemá nárok na základnú náhradu.
No a už som sa úplne domotala.
ilona
18.04.05,05:08
Neviete mi poradiť ako je to so zákonou poistkou v takomto prípade? Ak to auto dám do výkupu musím ji platiť pokiaľ to auto bazár nepredá,keď to bude aj 2 roky? Ak viete napíšte.Ďakujem.
bepo
18.04.05,05:48
Pokiaľ je pridelené EČ a nepožiada sa o dočasné vyradenie z evidencie je majiteľ povinný platiť poistku bez ohľadu či sa deno-denne používa alebo stojí v bazáre.S možnosťou dočasného vyradenia príp prepísania na bazár nebudú súhlasiť v bazáre ale treba skúsiť.
jess
28.04.05,20:03
Neviete mi poradiť ako je to so zákonou poistkou v takomto prípade? Ak to auto dám do výkupu musím ji platiť pokiaľ to auto bazár nepredá,keď to bude aj 2 roky? Ak viete napíšte.Ďakujem.áno, žiaľ, tak mi povedala pracovníčka Kooperatívy - ja ju platím štvrťročne , chvalabohu aspoň voľačo
ondrejvla
28.04.05,20:21
Pokiaľ máš KPZ, tou dokladuješ na DÚ odhlásenie auta z dane motorových vozidiel, Zákonné poistenie - až po zmene v TP! Ale skús sa spýtať v poisťovni, niečo sa hovorila o dočasnom prerušení zák.poistného-počas generálky, vozidlo nepojazdné a iné... Nech ti poradí poriadne pracovníčka poisťovne, veď tie čiastky čo sa platia za poistné nie sú najmenšie, tak nech dá aj fundovanú odpoveď!
jess
29.04.05,06:30
Vlasti, ďakujem. :)