kabul
23.06.08,21:48
Dobrý deň,
Chcem rekonštruovať jeden malý sklad na jednoduchý malý domček.
plocha skladu je asi 37 m2

Dobudovanim nadstavby cca len asi 0,5m muriva a sedlovej strechy by vzniklo 74 m2
sklad je napojený na el. ved.

Viete mi poradiť ako si vypočítať celkové náklady na rekonštrukciu domu ?
Napr. kolko ma vyjde rekonštrukcia na 1m2 plochy domu...

Čo sa bude dať chcem robiť svojpomocne. Odbornejšie veci prenechám majstorm.

Ďakujem
chandler
24.06.08,08:43
rekonstrukciu sa najtazsie odhaduje... mozes pocitat cca 20tis sk na m2 a odpocitat to co uz mas vlastne hotove, ale to su len zaklady (ak budu stacit) a nosne mury... takze ta uspora nebude velmi velka
Milan.Žiška
24.06.08,09:08
Tých 20tis na m2 je asi aj reálnych ale treba zohľadniť aj región. V rámci svojich možností je treba správne voliť aj variantu riešenia a vhodnosť materiálu ( tiež to ušporí peniažky).
Pozor na energie - dobrý obalový plášť ( obvodové múry a strecha ) - úšpora do budúcna.
Pozor na odizolovanie podzákladia - aby ti to nevlhlo.
Pozor na statiku keď budeš chcieť realizovať otvory - okenné/ dverné.
kabul
24.06.08,09:56
vdaka za nazor
pravdu povediac tiež som uvažoval nad 20tis/m2 no zdalo sa mi to vela za taký malý domček
Myslíte že by som sa dokázal zmestit do 700tis za rek. Čo sa bude dať chcem svojpomocne...
Za najvačšiu položku považujem stavbu strechy. Aká strecha je najlacnejšia (asfalt-sindel)?
Viete mi povedať kolko stoji m2 strechy? rozmery budovy sú 7,6 x 4,95 m

Čo je podľa vás lacnejšie gamatky ? Alebo Kombinovaný plynový turbo-kotol pre kúrenie (ÚK) a ohrev úžitkovej vody (TUV) v prietokovom výmeníku teplá voda-voda ?
dik
Milan.Žiška
24.06.08,10:41
Asi by som to nehnal do roviny " najlacnejšia ", ale skôr aký účel by mala spĺňať. Samozrejme financie sú rozhodujúce.
Strecha - ak nie je dobre urobená je celý dom zle urobený. Skladby so šindlom nie sú zlé. Rozhoduje sklon strechy, či tam chceš nejaké strešné okná, akú skladbu vrstiev sisi vybral ...atď. Nemôžeš opomenúť ani ožiadavku zateplenia strechy ( v zime budeš drkotať zubami a v lete sa uvaríš).
Na konštrukcii krovu by som asi nešetril. Všeobecne by som asi tlačil ceny dolu skôr na vnútornom komforte ale vonkajšok by som si tochu viacej istil.
K otázke kúrenia sa vyjadruje dosť ťažko, ( zatiaľ asi) nemáš prípojku plynu. Elektrické kúrenie je čisté ale "drahé". Skôr by som išiel cestou splyňovacieho kotla na pevné palivá. Vo verzii na tvoju kubatúru by to nemuselo byť až tak nákladné. Mimo to rôzne typy odpadového dreva sa nezháňajú tak ťažko, ale je s tým robota.
Treba sa rozhodnúť aj o type vykurovacích telies ( radiatory, podlahovka ...)
kabul
24.06.08,10:57
no samozrejme ze izolácia,debnenie,sadrokarton tam bude kedže by to bolo obyvatelne podkrovie.Dalej v projekte mam vyčnievajúce stresne okná 2x predná strana a 1x zadná strana sklon strechy je 40stupnov ak chápem tomu projektu dobre.

zmestil by som sa za takú strechu do 150 - 200tis?

(Projekt bol robený pred 13 rokmi...len ho bude treba aktualizovať pre stav. povolenie.
Bude problém ak mam projekt vypracovany a tam sa ako kúrenie uvádzajú gamatky bol by to problém ak by som to riešil inak?
Ten kotol na tuhé palivo je Ok len by to asi predrazilo rek. lebo by tam musel byt nap komín...
Milan.Žiška
24.06.08,11:36
Tú aktualizáciu projektu je potrebné zrealizovať čo najskôr, aby si bol v obraze. Tá skladba by mala obsahovať z vnútra von asi tirto komponenty:
- Vnútorná "povrchová" úpava - môže byť ten spomínaný sadrokartón s pohľadovými náležitosťami.
- parozábrana vo forme hliníkovej fólie ( možnosť alternovania - podmienka celistvosť bez prerušenia spoje prelepené páskou). Kotvenie do drevenej konštrukcie, ktorá prešla chemickým ošetrením proti pliesňam,hubám a drevokaznému hmyzu.
- tepelná izolácia s minerálnej vlny s adekvátnou hrúbkou aby splňala tepelnotechnické a hygienické krytérium (hrúbka sa stanovuje výpočtom).
Doporučuje sa odvetraná vzduchová vrstva a ochrana parpriepustnou vrstvou pod debnením pod pribíjanou krytinou.

Na gamatky poterbuješ prípojku s meračom spotreby a ceny plynu nie sú stabilné ale je to asi "nalacnejšie" aj keď nie "najzdravšie" vykurovanie.
kabul
24.06.08,11:45
ok dik za ozrejmenie, takže pri streche počítam plochu cca 80-90m2 sa do tých 200tis vmestím? Čítal som teraz jeden príspevok kde naklady za 180m2 boli kalkulovane na 320tis......
kabul
24.06.08,19:11
Nemáte pre mna niejaký knižný tip kde sa rozoberá rekonštrukcia prípadne odbornejsiu web stránku kde najdem odborne navody pre domacich majstorv a podobne
Teda nie len príjemné reklamné čítanie
dik
skypie
24.06.08,19:17
akurát robíme strechu, máme dom o rozlohe 16x8m (dosť veľký, ale prepočítaj si to svoj), mali sme keramický strop, takže len betónový poter, zdvihnutie bočníc na 1m2.
1. kari rohože 492 kg + oceľ. tyč. hrubšia 240 Kg = 22129 Sk
2. oceľ. tyč. tenká = 3456 Sk
3. cement = 3670 Sk
4. lepidlo = 1071 Sk
5. Betón domiešavač 15 m3 = 27300 Sk
6. doprava = 6532 Sk
7. Porfix = 29700 Sk
8. murári 4x(na poter, vyrovnávali, cca 4 hod.) = 4000 Sk
spolu = 97858 Sk DOTERAZ
Ozaj ešte nemáme zaliaty veniec :(
Predbežný rozpočet na krytinu celková plocha strechy 14x16,6 m (drevo na krov máme väčšinu) + 4 strešné okná najmenšie (55x78 cm plastové), komín v sedle (20x20), odkvapová rúry na dva spády)
škridla padla (Bramac, tondach): drahá, ťažká
cenové ponuky sú už komplet so všetkým (ochranná fólia, ukončenia, hrebenáče..., bez okien, iba lištovanie okolo)
takže plech: Isola powertekk (chceme tú, aby neboli veľké kusy plechu a skrutky z vchu)
1. firma 180486 Sk - zľava 158 827 Sk
2. firma 125 250 Sk
Rova, Gapa.. a neviem presne (veľké pláty)
1. Firma 126830 Sk
2. firma 126711 Sk
3. firma 134401 Sk
Rozhosli sme sa pre tú Isolu. Hlavne kvôli tým skrutkám.
Všetko robíme sami, okrem poteru. Dohromady nás to vyjde cca 250 000 Sk + 40000 komín na pevné palivo a 4 okná cca 40000 Sk.
Tak dúfam, že ti to pomohlo aspoň trochu :)
kabul
24.06.08,21:34
konecne nejaké čísla.
Hm tak možno na ten moj domček ktory je cca 3x menší ako tvoj by som sa mal zmestit do 150-200tis


ak by ste este mali nejaké konkretne priklady bol by som Vám velmi vdačný..

napr
- ako je to so schodiskom čo to može stáť v projekte mam napísane betonove dlžka cca 7m
- kúpelna 3,7m2 (jednoduchá umývadlo, wc, vaňa) ? robil by som si to svojpomocne....obklady atd...okrem elektro a vodo inštalácie.

dakujem