Laco2
23.06.08,22:22
Potrebujem poradiť, sú štyria súrodenci, všetci majú svoje rodiny až na jednu ktorá je slobodná a stará sa o matku v rodičovskom dome. Keď zomrel otec pred cca 17 rokmi bol dom ohodnotený na 30-tisíc korún. Za tých 17 rokov sa na dome spravila kompletná rekonštrukcia ktorú si platila slobodná dcéra, nová platňa na dome, kanalizácia, okná, oplotenie a kopa iných vecí. Problém nastal teraz keď matka odmieta prepísať dom na slobodnú dcéru asi na nátlak z niektorých súrodencov lebo doteraz tvrdila že dom ostane slobodnej dcére. Teraz keď je dom v poriadku nastali šumy že chcú po 100-tisíc. Ak matka zomrie aká bude cena domu pri dedickom konaní. Ako mám poradiť susedke čo má spraviť aby neostala na ulici.
Chobot
24.06.08,07:04
Potrebujem poradiť, sú štyria súrodenci, všetci majú svoje rodiny až na jednu ktorá je slobodná a stará sa o matku v rodičovskom dome. Keď zomrel otec pred cca 17 rokmi bol dom ohodnotený na 30-tisíc korún. Za tých 17 rokov sa na dome spravila kompletná rekonštrukcia ktorú si platila slobodná dcéra, nová platňa na dome, kanalizácia, okná, oplotenie a kopa iných vecí. Problém nastal teraz keď matka odmieta prepísať dom na slobodnú dcéru asi na nátlak z niektorých súrodencov lebo doteraz tvrdila že dom ostane slobodnej dcére. Teraz keď je dom v poriadku nastali šumy že chcú po 100-tisíc. Ak matka zomrie aká bude cena domu pri dedickom konaní. Ako mám poradiť susedke čo má spraviť aby neostala na ulici.


Veštkyňa Teodora zatiaľ nie je členom porady, takže cenu domu bez toho, aby ho niekto videl a vedel, kde sa nachádza, ti nikto nepovie.;):D

To ti zodpovedne povie znalec v znaleckom posudku.

Tu neplatia zákony, je to vecou dohody všetkých zúčastnených strán. Keby sa situácia vyhrotila, môže tá dcéra, ktorá v dome zostala, požadovať od ostatných refundáciu prostriedkov, ktoré ona do domu preukázateľne investovala. Inak tu nie je absolútna spravodlivosť, lebo aj tí súrodenci majú pravdu. Pokiaľ ten dom aj s pozemkom má značnú hodnotu, prečo by mali byť oni ochudobnení tým, že nič nezdedia. A prečo by práve tá jedna dcéra (ktorá si za života nezabezpečila vlastné bývanie) mala získať rodičovský dom len za cenu rekonštrukcie, kým oni si museli sami zabezpečiť vlastné bývanie?

Vidíš, záleží od uhla pohľadu. Keby si bola kamarátka s niektorým jej súrodencom, ver mi, že by si sa na to tiež takto pozerala.

Viem, že po vojne je každý generál, ale mali to vtedy vysporiadať a prepísať dom na ňu. Teraz majú tí ostatní právo požadovať časť dedičstva.
Mirka123
24.06.08,08:32
Súhlasím s Chobotom, je to vec pohľadu a hlavne vec dohody medzi súrodencami a matkou. Všetci majú zákonné právo podielať sa na tom dome. V takýchto záležitostiach je najlepšie riešiť veci hneď a nečakať ako sa vyvinie situácia. Ako sa hovorí: pri delení majetku nepozná brat brata...
Mirka
iriska
25.06.08,12:14
A nedala by sa pri dedičskom konaní (keďže asi skôr sa ten dom prepisovať nebude) urobiť taká vec, že by tá slobodná dcéra preukázala dokladmi koľko a čo do domu investovala? Čiže dom by mal hodnotu mínus dcérine náklady na rekonštrukciu. Máte s tým niekto skúsenosti? Už som to počula, ale v praxi zatiaľ som nemala tú česť.
Ingrid Ondruskova
25.06.08,13:13
A nedala by sa pri dedičskom konaní (keďže asi skôr sa ten dom prepisovať nebude) urobiť taká vec, že by tá slobodná dcéra preukázala dokladmi koľko a čo do domu investovala? Čiže dom by mal hodnotu mínus dcérine náklady na rekonštrukciu. Máte s tým niekto skúsenosti? Už som to počula, ale v praxi zatiaľ som nemala tú česť.

Aj keď by sa to teoreticky dalo, je to opäť relatívne. Za niekoľko rokov išli ceny stav.materiálov a práce robotníkov tak hore, že ten údaj by znovu len
zamiešal karty.
P.S.: verili by ste, že v roku 1993 sme mali oficiálny rozpočet na stavbu malého domčeka cca 225.000,-? Dnes smiešna suma, že?
siu3333
25.06.08,15:36
Dobrý deň.Potrebujem radu a neviem kde sa mam obrátiť.Dedo s babkou postavili dom pred 30 rokmi na cudzom pozemku ktorý do dnešného dňa nie je vysporiadaný.Dedko zomrel pred 27 rokmi,bolo dedické konanie na ktorom moj otec vyplacal polovičku domu ktora nefiguruje na žiadnej mape svojim surodencom.Ozvali sa majitelia pozemku na ktorom už stojí ten dom ktorý nie je nikde napisany.Potrebujem právnu radu,ako mam vysporiadať pozemok pod domom.A ešte by som chcela vedieť či ten zákon o použivani pozemku 10 a viac rokov automatický patrí použivatelovi a nie majitelovi.Dakujem pekne.
Laco2
26.06.08,18:20
10 a viac rokov, ten zákon už neplatí. V súčastnosti neviem ako to funguje ja som mal tiež tento problém,náš dom tiež stál vyše 30-rokov na nevysporiadanom pozemku, potreboval som 11 podpisov aby som pozemok prepísal na seba, naštastie mi to dedičia všetci podpísali. Len presviedčať a apelovať na zdravý rozum.
Laco2
26.06.08,18:30
V piatok sa vrátim ešte k mojej téme až budem presne vedieť koľko investovala suseda do domu. Aj keď domček bol ohodnotený na 30-tis., možno mal hodnotu raz takú ale aj tak za tie roky suseda investovala podľa môjho odhadu cca 300-tis. ale presnejšie budem vedieť až v piatok večer.
siu3333
28.06.08,15:21
je to tazke sa s nimi dohodnut,boli nam vymerat ten pozemok tak ty majitelia toho pozemku nam povedali,ze oni si to este raz daju overit ,aby sme ich nahodou neoklamali.a naj je to,ze moja babka plati poistenie za dom ktory nie je nikde napísaní.a dalsia pikoska,ze moja mama uz polovičku domu vyplatila pred 27 rokmi.nevieme co dalej.